Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   C A S C O (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/61068-a.html)

D o n n 25-12-07 21:18

C A S C O
 
AM un Cielo din 96` coreea,55kw, si as vrea sai fac casco...toti zic parerile lor,ba ca se poate ,ba k nu k are peste 10 ani, fiecare cu parerea lor...akm as vrea sami raspundeti,dar sa stiti sigur,adika daca stiti pe cineva care a mai facut ,cu masina mai veke de 10ani....si daca pot,pot face asigurare totala? multumesc

FIGHET 25-12-07 21:36

Re: C A S C O
 
cu siguranta ca poti face atat timp cit platesti asigurarea .
fara indoiala, nu te mai lua du pe nimeni

D o n n 26-12-07 14:11

Re: C A S C O
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by FIGHET (Post 1261946)
cu siguranta ca poti face atat timp cit platesti asigurarea .
fara indoiala, nu te mai lua du pe nimeni

pai si cam cat ar fi asigurarea casco pe un an?pun acum o poza sa vedeti cum arata masina,trebuie s afie opsita ,aranjata cand faci masina?k din cate am auzit iti face poze?si ce trebuie sa fac sa fac asigurarea,?totala pot? am toate taxele la zi,RCA ITP .mai am sa platesc rovinieta,dar o sa o bag in service sa`i fac motorul si o segmentare,si pana in aprilie nu o sa circul deci...acum poza.

dreaq 26-12-07 14:53

Re: C A S C O
 
Si eu am auzit la fel, nu poti face Casco la o masina mai veche de 10 ani .Ca sa fii sigur mai bine da un tel pe la diverse firme.

B11EAU 26-12-07 16:37

Re: C A S C O
 
Iti recomand sa te duci la un agent asigurator de la tine din oras si te va lamuri el! Asigurarea ( pe an ) este de obicei 6% din valoarea masinii, adica se ia pretul de catalog ( valoarea masinii noua ) si se calculeaza dupa un coeficient de vechime!

D o n n 26-12-07 16:45

Re: C A S C O
 
pai aici nu prea stiu,k la mine in oras..nu stiu la cine sa ma mduc k e mic orasul..si am decat sirom aici..
astia fac casco,?as da si 10 milioane pe an ..numai sai fac casco :((

stefanb 28-12-07 00:49

Re: C A S C O
 
mi`e ca dai 20, nu 10. eu zilele astea trebuie sa ma duc sa fac casco`u full la un logan mcv, am inteles ca e undeva la 22 mil.. voi vedea exact ce si cum la fata locului.
edit: poate ma interesez si pt un cielo `96 55kw :D (dupa anul nou cred ca se va intampla cel mai probabil.)

D o n n 28-12-07 15:50

Re: C A S C O
 
ok,ms mult.:D sunt si eu mic si am nevoie de ajutor:P

zGb 01-01-08 08:15

Re: C A S C O
 
ti-ai pus cumva pe aripi v6 sau v8? parca asa vad din poze...mare taranime in romania asta... "tuling" domne

D o n n 01-01-08 10:26

Re: C A S C O
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by zGb (Post 1270005)
ti-ai pus cumva pe aripi v6 sau v8? parca asa vad din poze...mare taranime in romania asta... "tuling" domne

nu mai comentez nimic k sa nu se devieze de la topic :!:

BC-20-LET 01-01-08 10:33

Re: C A S C O
 
Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

Eu m-am lasat pagubas cu Casco, cei 800-1000 euro care ar trebui sa zicem sa-i fi platit la Casco, ii pun deoparte si in caz de ceva apelez la ei .

Cauta si tu pe "google", face minuni sa stii, si vezi ca sunt diferite firme de brokeraj , pe site-ul carora poti completa formulare in care sa specifici ce te intereseaza si ei iti vor trimite oferte de asigurari, daca e cazul .

D o n n 01-01-08 10:54

Re: C A S C O
 
pai io nu prea am incredere in companii dastea....necunoscute...k daca o am lovita nu am kef sa stau 6-7 luni cu ea in service
..orikm cred k renunt si eu la casco...

kosfunny 24-05-08 12:27

Re: C A S C O
 
Quote:

Originally Posted by BC-20-LET (Post 1270030)
Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

.

Pai normal ca iti asigura masina pe preturi infime.Ei iti calculeaza valoarea reala dupa niste norme si coeficienti , nu dupa pretul din Autovit.

kosfunny 24-05-08 12:36

Re: C A S C O
 
Quote:

Originally Posted by BC-20-LET (Post 1270030)
Marile companii de asigurari nu incheie polite de asigurare Casco pentru autovehicule mai vechi de 10 ani .
M-am izbit de aceeasi problema cu ambele masini care sunt din 1996 si am vrut sa le fac asigurare .

Eu gasisem sa fac la cei de la Astra Asigurari, insa masinile erau asigurate pentru niste suma infime iar asigurarea pe an ma costa undeva la 400 de euro de masina .

.

Pai normal ca iti asigura masina pe preturi infime.Ei iti calculeaza valoarea reala dupa niste norme si coeficienti , nu dupa pretul din Autovit.

Dripci 02-06-08 00:46

Re: C A S C O
 
Se poate face casco la o masina mai veche de 10 ani. Un amic are casco la un ursulet din 1989. Nu am cerut multe detalii, dar am inteles ca a fost nevoit sa plateasca la inceput un soi de asigurare de 1200 de euro, apoi are undeva la 6 milioane pe an. Oricum, o sa ii cer detalii si iti spun concret ce si cum. Si estimativ, eu la un clio din 2001 platesc ~11 mil pe an casco full la allianz, care sunt cei mai buni dupa parerea multora..nu te tin in service mult, nu fac fitze. Si nu trebuie sa aranjezi masina inainte sa o pozeze, ei fac asta ca in cazul unui accident sa stie ce pagube erau inainte de casco si ce pagube s-au produs dupa.


All times are GMT +2. The time now is 20:08.

- Copyright 2026 4Tuning