Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-07, 01:57   #46
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Traiasca Tariceanu si Loganurile lui! Se pare ca interesele oamenilor de la putere sunt mai importante decat UE.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 07:45   #47
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Traiasca Tariceanu si Loganurile lui! Se pare ca interesele oamenilor de la putere sunt mai importante decat UE.
si Citroen-u
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 10:18   #48
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Exclamation Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Vesti Proaste!

http://www.protv.ro/stiri/economie/t...i-in-2008.html
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 11:23   #49
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Traiasca Tariceanu si Loganurile lui! Se pare ca interesele oamenilor de la putere sunt mai importante decat UE.
cu siguranta interesele banditilor sunt mult mai mari decat pare ,fac bani pe munca noastra si isi bat joc de noi ..........
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 15:36   #50
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Asta e tara in care traim.
Banul este mai important decat faptul ca suntem in UE.
Pe Tariceanu & Co poate sa ii dea in judecata UE, ca degeaba. Ii doare la cot. (sa nu zic in alta parte)
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 18:41   #51
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

N-o sa mai dureze mult si o sa se faca si pe la noi revolte,demonstratii violente etc cum au mai fost si prin Franta,Germania datorita taxelor,ingradirilor si legilor idioate.Cat sa mai suporte si romanul?
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 19:28   #52
fiderzen

Stage 5
 
fiderzen's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 4,899
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

si crezi ca se va rezolva ceva?nu..ii vor amenda pe scandalagii si atat! ...deh..romania
fiderzen is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 19:39   #53
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

In alte tari s-a schimbat..nu vad de ce la noi ar fi imposibil.Dar gata cu offtopicul ca ma salta astia pentru instigare la revolutie
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 13:35   #54
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by ^L0RD^jAsOn^vL View Post
calculatorul ala...mi se pare o porcarie...am sarit din lac in put cum ar veni...taxa se va reduce pana la o suma rezonabila de la sub 100eur pana la 5-6 sute...cum e in majoritatea tarilor europene. ma scuzati daca am jignit sau jenat pe cineva cu postul meu !!!
cred ca te inseli...
in tarile nordice, spre exemplu, taxele de prima inmatriculare sunt enorme, ajungand la valori de peste 10 mii de euro in unele cazuri...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 09:51   #55
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Smile Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by procos View Post
Vă salut pe toţi ! Īn caz ca nu aţi găsit calculatorul pentru taxa speciala 2008 (propunere pt U.E.), īl găsiţi aici: http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php Vă rog să mă scuzaţi dacă am comis o infracţiune punānd acest link.
Hai ca esti simpatic sa iti ceri scuze daca ai comis o infractiune
Eu am adus anul asta un ursulet din 1990 cu euro 3 la care ar fi trebuit sa platesc 3500 de euro taxa... dupa noul calculator taxa ar scadea la 650 de euro... asa parca mai vii de acasa
Marson is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 10:19   #56
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Vă salut! Marson, presupun că B.M.W.-ul ce l-ai adus are montat un catalizator after-market, pentru euro 3, sau corectează-mă dacă mă īnşel. Mă īntreb dacă cei de la R.A.R. vor recunoaşte motorul ca fiind euro 3. Aşa de curiozitate, cāţi cmc are motorul, şi dacă nu sunt prea indiscret, cam cāt a costat? E30-ul fiind maşina mea de vis, şi mi-ar place să am unul, ca o a 2-a maşină . Mulţumesc anticipat.

Last edited by procos; 17-11-07 at 10:21.
procos is offline   Reply With Quote
Old 17-11-07, 11:12   #57
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Ursulet(E30) euro 3????!!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 19-11-07, 18:08   #58
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

euro 3 nu inseamna doar gazele scoase de masina, sunt un cumul de norme de siguranta, etc
un ursulet nu poate fi euro 3 niciodata...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 07:19   #59
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

ma bad ... era euro2 nu euro3... a costat 1000 si avea 85kw
Marson is offline   Reply With Quote
Old 29-11-07, 21:46   #60
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Comisia Europeana a acordat ieri un termen de doua luni pentru schimbarea taxei auto, dupa care Romania ar putea ajunge in fata Curtii Europene de Justitie.

Comisia Europeana a decis ieri sa treaca la faza a doua a procedurii de infringement impotriva Romaniei in cazul taxei de prima inmatriculare, acordind astfel un termen de doua luni pentru schimbarea legislatiei inainte de a da in judecata statul roman la Curtea Europeana de Justitie.

Comisia nu este multumita de nivelul taxei impuse de stat la prima inmatriculare a masinilor second-hand, deci, practic, asupra masinilor cumparate de romani din tarile Uniunii. Surse de la Bruxelles au declarat pentru NewsIn ca decizia de adincire a procesului de sanctionare a Romaniei e motivata de faptul ca raspunsul autoritatilor de la Bucuresti la scrisoarea de notificare formala trimisa in martie (prima faza a procedurii de infringement) a fost considerat nesatisfacator.

Bruxelles-ul a primit foarte multe scrisori de la cetatenii romani nemultumiti de faptul ca trebuie sa plateasca o astfel de taxa, la nivelul la care este ea calculata in prezent in Romania, au mai spus sursele citate. Potrivit procedurii aplicate in cazurile de incalcare a Tratatului European, dupa ce Comisia trece la faza a doua a procedurii de infringement, statul vizat de sanctiunea executivului european are la dispozitie un termen de doua luni pentru schimbarea legislatiei. Urmatoarea faza, in cazul in care Romania nu va modifica nivelurile taxei, este sesizarea de catre Comisie a Curtii Europene de Justitie. De altfel, potrivit unor surse guvernamentale, Finantele se asteptau ca Romania sa intre in a doua etapa a procedurii de infringement (incalcarea Tratatului). Ministerul primise informatii in acest sens de la Bruxelles.

„Orice s-ar intimpla, autoritatile romane vor fi nevoite sa implementeze mai intii modificarile conforme cu legislatia UE, ca procedura de infringement sa fie intrerupta de Comisie. Nici o decizie legata de aceasta procedura nu poate fi luata doar pe baza unui proiect legislativ“, a atentionat Maria Assimakopoulou, purtatorul de cuvint al comisarului european pentru Taxe, Kovacs Laszlo.

„Ne mentinem pozitia ca trebuie evidentiata diferenta dintre masinile ecologice si cele care produc un grad mare de poluare. Experienta ultimului an demonstreaza faptul ca valoarea taxei are drept efect selectia de autoturisme putin poluante. Situatia este conforma cu dezideratul european de reducere a poluarii“, a afirmat ieri Daniela Daraban, consilierul ministrului Finantelor. „In urmatoarele doua luni, autoritatile romane vor avea discutii cu oficialii europeni pentru a gasi solutii in acord cu aceste tendinte“, a declarat ieri purtatorul de cuvint al Guvernului, Camelia Spataru.

Surse din Ministerul Finantelor spun insa ca statul va elabora abia anul viitor un proiect de ordonanta de urgenta pentru modificarea taxei auto in acord cu cerintele Comisiei Europene. Actul ar urma sa fie aprobat de Guvern in februarie-martie si sa intre in vigoare de la 1 iulie 2008.

sursa
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -