Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 16:23   #121
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default

iti convine sa umble daciile astea de cazi din ele in loc sa aduci o masina bunicica la banii aia?daca o luam asa de ce nu se fac reviziile cum trebuie ca sa vedem care are voie sa circule si care nu

mi se pare o aberatie pt taxa asta....de ce sa nu o poti inmatricula in Romania cand in alte tari din uniune o poti inmatricula cu usurinta numai cu cateva sute de euro

bafta cu rugby-ul ce sa zic...dar nici nu imi spune ca aia e munca...e un sport pe care banuiesc ca il faci din placere nu din obligatie

Last edited by aleks; 08-01-08 at 11:37.
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:36   #122
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

...da din placere,pt ca e o sursa de venit foarte buna,cum spuneam imi aduce bani de la 17 ani...cel putin pana la terminarea facultatilor o sa mai joc(in afara de preferat)...si e munca atata timp cat exista un contract,cu 2 parti implicate,fiecare cu indatoririle si beneficiile lui,ESTE MUNCA...efortul fizic depus e incomparabil cu datul la lopata pe santier,credema ca stiu ce zic(lectia asta de viata am primito cand eram mai mic si se umflasera muschii pe mine si ma dus tata la el pe santier si dupa 1 zi de stat in soare langa asfaltul ala incins si dat la lopata,mi-am bagat mintile in cap),dar totodata e mult ma greu ca multe alte joburi...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:08   #123
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Thumbs down Re: Adio Taxa De Inmatriculare

gata fratilor !!!

am citit in "cotidianul" : din 2008 - 01 - 03 :

Conflictul dintre Guvern, pe de o parte, si Comisia Europeana si po****tie, de cealalta parte, va continua si anul acesta cu o posibila mica schimbare de filosofie din partea conducatorilor Romaniei.

Guvernul Tariceanu are termen pina la sfirsitul lunii februarie sa schimbe nivelurile taxei de prima inmatriculare. E greu de crezut ca acest lucru se va intimpla, chiar daca executivul european a avertizat ca va da Romania in judecata pentru incalcarea Tratatului de aderare. Europenii s-au prins inca din 2006 ca aceasta taxa este „dedicata“ masinilor cumparate de romani din celelalte tari membre, insa guvernantii, indiferent de culoarea politica, au tinut cu dintii de aceasta taxa.
De taxa auto nu vom scapa. Mai intii, bugetul prevede ca statul va avea venituri din taxa auto in 2008, e drept, mai mici decit anul trecut si de-aici o posibila scadere a nivelurilor taxei. Al doilea semn ca autoritatile nu au de gind sa indeparteze taxa este acela ca in prezent Ministerul Finantelor lucreaza cu cel al Mediului la schimbarea numelui taxei de inmatriculare, in asa fel incit aceasta sa lase impresia ca este o taxa de protectie a mediului. Miscarea nu este deloc intimplatoare, pentru ca, in acel moment, Comisiei Europene ii va fi mult mai greu sa se pronunte impotriva unei masuri de protectie a mediului, obiectiv foarte important in politica UE.

restul aici : http://www.astazi.ro/gotostire.php?u...h%3D624ce86704

ps: asa ca am sa ma apuc sa fac fiatul din semnatura , ca nu ma vad aducant o masina euro2 din afara . ((( ***
__________________

Last edited by nutzuXXL; 05-01-08 at 17:12.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:26   #124
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default

...deci pana la urma or sa-i schimbe denumirea din taxa de prima inmatriculare in taxa de mediu,nu???...iar banii nu se vor duce la mediu ci ii vor imparti mai marii conducatori...???!!!...ar fi interesant sa vedem daca UE obliga guvernul roman sa inapoieze banii celor care au platit aceasta taxa ilegala de altfel in comunitatea europeana(ajea cum s-a mai intamplat in alte tari)...dar e vorba de peste 200 de milioane de euro si nu cred ca au de unde sa dea banii astia,sunt impartiti si papati de mult...cel mai bun exemplu,in afara taxa de prima inmatriculare(sau de mediu ca sa fim in concordanta cu guvernul) este undeva in jurul a 150-maxim 200 euro...de ce platim noi intre 500 si 2000??? PT CA NOI IL AVEM PE TARICEANU,SI EI NU
...SI ACUMA REFERITOR TOT LA "iubitul"TARICEANU...cel mai bun exemplu al hotiei pe care il practica sunt cele 2 poduri de pe dn1...care practic nu au rezolvat cu nimic problema aglomeratiei,din contra(acuma vezi doamne avem iesiri pe sub pod de la carrefour si citroen)..initial proiestul era prevazut ca unul din cele 2 poduri sa treaca pe deasupra intersectiei de la academia de politie cu dn1,dar a schimbat tariceanu repede ca sa-si faca el iesire la citroen...UN NENOROCIT

Last edited by aleks; 08-01-08 at 11:46.
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:40   #125
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

asa cica , "aceiasi marie dar cu alta palarie" taxa va fi transformata in taxa de mediu . asta in pima faza , depinde ce o sa mai zica consiliul U.E. . daca accepta , asa ramane , daca nu , iar se mai fundesc pana la anu LOL .
penibili rau conducatori nostri MAI ALES TARICEANU care nu accepta nici in ruptu' capului sa scoata TAXA . chiar nu inteleg ce INTERESE asa de mari are de se joaca asa bambilici cu U.E. in leg cu taxa ... ar trebui sanctionat taricel asta ( sa-i taie din salariu , sa-l demita din functie ca prea isi bate joc
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 17:51   #126
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

...pai e clar ca interesele lui sunt foarte mari de isi permite sa se joace cu UE,si nu e el cel mai smecher din europa asta(cand zice UE ceva ajea trebuie sa faca ,ca altfel adio banuti),dar probabil fura cat poate acuma,mai trage cat poate de taxa,si dupa ce o sa fie destituit se retrage in alta tara sa-si duca batranetile...oricum ceva ceva tot e la mijloc,pute prea rau faza asta,are el niste sfori trase ca sa iasa cu bine din povestea asta
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 18:00   #127
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

de la UE ia bani toata lumea(parlamentarii) , poate ca el nu se bazeaza pe banii de la UE . el are alte afaceri legate de TAXA DE PRIMA INMATRICULARE , si fiecare isi apara interesele . toata lumea si-a dat seama care e treaba cu taxa , si cum se aproprie alegerile , stie ca nu mai are mult timp la dispozitie asa ca trage cat mai poate + e constient ca o sa zboare din functie/parlament , ca nu-l mai voteaza nimeni ... acum celelalte partide incearca sa scoata taxa( sa isi asume iei acest merit pt a atrage voturile poporului sa speram ca o sa-si atinga scopurile
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 18:15   #128
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

...corect,oricum toti parlamentarii fura(asta numai e de mult un secret),dar noi iubitorii de masini trebuie sa ne dam cum bate vantul,sa ne realizam noi obiectivul(ca ei oricum or sa fure in continuare si or sa o duca bine)
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 19:01   #129
Tony626

Stage 5
 
Tony626's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 423
Member of:
[Nissan]
[MERCEDES]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

--------------------------------------------------------------------------------

Este doar o chestiune de timp,taxa va disparea.
Zicetimi unde in europa mai exista o asemenea taxa???????????
Idea este alta:
incaseaza statul cat de mult,iar la returnarea banilor
o sa fie conditii(ex autovehicule cumparate pe baza de factura,sau
plata facuta prin virament bancar,pt stabilirea achizitiei bunului,masini)
si astfel majoritatea romanilor care au cumparat masina prin
contract de cumparare vanzare o iau in brate-si acestea sant majoritatea-
iar ceilalti dupa ce au adunat un dosar imens primesc bani inapoi
mai putin un anumit procent pt analizarea dosarului.
Asa ca fratilor rabdare ca taxa va disparea(ideea este cat poate ciupii satalul)
(NU UITA FNI,BANCOREX,CARITAS) STATUL NU PIERDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
ne vine si noua randul sa putem avea o masinuta cum ne dorim
Tony626 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 19:08   #130
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

...corect,statul nu pierde,dar macar sa nu o mai furam noi atat de la stat,sunt convins ca nu o sa recuperez nimic din banii pe care i-am dat,ar macar cei care vin din urma sa beneficieze de eforturile care se depun acum pe scoaterea taxei...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 21:32   #131
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
cel mai bun exemplu,in afara taxa de prima inmatriculare(sau de mediu ca sa fim in concordanta cu guvernul) este undeva in jurul a 150-maxim 200 euro...de ce platim noi intre 500 si 2000??? PT CA NOI IL AVEM PE TARICEANU,SI EI NU
Platim intre 500 si oricat, nu e limitata la 2000, fiindca la noi asigurarea RCA e accesibila iar CASCO nu e obligatoriu. Ia incearca sa inmatriculezi in Europa de Vest ceva Lotus Esprit, Renault 5 Turbo cu motor central, Lancia Delta Integrale, Audi UrQuattro... daca te costa asigurarea mai mult ca masina n-ar mai fi avut "Jumuliceanu" nevoie de taxe de prima inmatriculare, taxe de mediu, taxe medii de prima inmatriculare sau taxe de inmatriculare a mediului (incerc sa epuizez toate variantele posibile )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 21:51   #132
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Platim intre 500 si oricat, nu e limitata la 2000, fiindca la noi asigurarea RCA e accesibila iar CASCO nu e obligatoriu. Ia incearca sa inmatriculezi in Europa de Vest ceva Lotus Esprit, Renault 5 Turbo cu motor central, Lancia Delta Integrale, Audi UrQuattro... daca te costa asigurarea mai mult ca masina n-ar mai fi avut "Jumuliceanu" nevoie de taxe de prima inmatriculare, taxe de mediu, taxe medii de prima inmatriculare sau taxe de inmatriculare a mediului (incerc sa epuizez toate variantele posibile )

~Nautilus
intr-adevar...am vzt p discovery un documentar cum ca in anglia asigurarile sunt ffff mari...si cresc cu cat soferul este mai tanar si ani de condus kt mai putini...ajungea sa fie asigurarea 1800lire pentru o masina de 300 lire...si era o corsa din 90 si ceva....ma rog....ideea e k ...peste tot e asa...si eu persoanal sunt deacord cu taxa de prima inmatriculare dar sa fie acceptata noua propunere...si cei kre au platit-o deja sa le fie recalcutala..sa primeasca o parte din suma inapoi...nu mi se pare ok sa incepem sa importam rable euro 2...cine e pasionat si vrea ursuletz din germania...sunt sigur k exista alte metode pt inmatriculare...gen recarosare...restu....mergeti fratilor cu euro 3 si euro 4 k alea sunt masini....personal consider k mai jos de ford ka din 1999-2000 nu le consider masini...mai ales k traim cu gandu sa avansam tehnologic...domnisoarele prefera un ford ka sau o golf III euro 2? sunt km la acelasi pretz...sincer....optati pentru masini noi k nu v-ati dori sa ajungeti precum bulgaria(groapa de gunoi auto a europei) cele mai uzuale masini golf 2? sa fim seriosi....dati-mi voi exemple de masini kre le luati la preturi mari de afara si nu va mai ajunge sa le inscrieti pt k e taxa prea mare? sincer...e plina germania de golf 4 euro 3....un motor d 1.4...ar consta inmatricularea in acest moment aprox. 1500 euro....il iei cu 4500 mai dai 700 pe drum si ajungi la un total de 6700 (+- 300) euro sa ai o masina mai mult dkt super...k o fii ea 1999-2000-2001....dar sincer...e masina...
ANM is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:13   #133
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

*******
am luat la intamplare exemplul, nu neaparat ca am eu..ca iti mai gasesc inca 100..deci...BMW 320 din 1995 , 1996..costa 2000e maxim acolo plus drum 2600..(taxa de inmatriculare e 3600e..total 6200e) la anii ei are asa:dublu climatronic,4geamuri electrice,2airbag,piele,comp bord,TRAPA etc..compara te rog masina asta cu un logan(7000e),renault clio(8000e),fiat albea(8-9000e)PANA SI GOLF4(8000e)..care daca au geamuri electrice si aer conditionat sar de preturile puse de mine..
ASTA E DOAR UN EXEMPLU MAI SUNT MII...daca ar scoate astia taxa si ar cumpara omu' o masina euro2 care ii indeplineste toate cerintele de confort si nu si ar mai bate toti joc de noi(AM AER CONDITIONAT PE GOLF 4 SI JANTE ALIAJ CER 8500e PE EA NU 7000e CUM SE VAND ELE NORMAL..)
__________________
BMW e46 ci

Last edited by aleks; 08-01-08 at 11:56. Reason: atacuri la persoana
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:24   #134
rhadu

Stage 5
 
rhadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,594
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by Un logan amarat - ANM View Post
ine plina germania de golf 4 euro 3....un motor d 1.4...ar consta inmatricularea in acest moment aprox. 1500 euro....il iei cu 4500 mai dai 700 pe drum si ajungi la un total de 6700 (+- 300) euro sa ai o masina mai mult dkt super...k o fii ea 1999-2000-2001....dar sincer...e masina...
e din 2000-2001. dar incep sa crape piesele care sunt pe ea. LA NOI in tara, un golf 4, dak stai sa`l cauti, cu ceva dotari, iei pe la 7.000 LEJER !
anu trecut (DECI ANU TRECUT) am fost cu un prieten sa`si ia din germania golf 4, a gasit, pe benzina, 1.6 16v, in fine... l`a dus cu totu, inclusiv inscrierea 9.000 (si cva dotari bunicele).
dupa 2 luni, si`a luat din CLUJ , un golf 4, 1.9 TDI cu 140cp (sau cat are) cu esp,asr,ebd si toate nebuniile de electronice, cu 7.600 , masina fiind din 2002. SI la noi se poate, totul e sa vrem
rhadu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 22:40   #135
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

...dar nu am zis ca 2000 e pragul de sus al taxei,era doar ajea un exemplu,intrasem in frenzy...))
robertinho is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -