Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-07, 11:47   #1
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Exclamation Adio Taxa De Inmatriculare

„Guvernul ar putea fi silit sa scoata actuala taxa de prima înmatriculare, iar în aceasta situatie ar putea veni cu o taxa strict pentru mediu, care sa acopere costurile unui program national de colectare a deseurilor rezultate de la autoturism“, a declarat Popa. Surse din Ministerul Finantelor ne-au declarat, ieri, ca exista semnale clare de la UE ca Guvernul va fi obligat sa renunte la aceasta taxa care a dat câstig de cauza doar importatorilor de masini.

Seful Garzii Nationale de Mediu (GNM) a mentionat ca din suma strânsa din taxa verde pentru autoturisme va fi finantat un program de colectare a deseurilor rezultate de la autovehicule. „In cazul unei masini de 12.000 de euro, taxa ar putea fi de 50-100 euro. În tara intra tot mai multe masini vechi, care vor produce niste deseuri. Propunem o taxa care sa fie egala pentru toata lumea, si pentru producatori, si pentru importatori, o taxa care sa facil
iteze sau sa subventioneze activitatea de colectare a deseurilor provenite de la masini“, a spus Popa, citat de Mediafax.

Taxa va fi inclusa în pretul autoturismelor
Comisarul sef al GNM a mai declarat ca taxa ar putea fi folosita la finantarea unui program pentru înfiintarea unor întreprinderi specializate în regim privat care sa colecteze acest gen de deseuri. „O taxa similara exista în anumite tari europene si va ajuta România sa-si puna la punct procedura de colectare a deseurilor provenite de la autoturisme. Taxa va fi inclusa în pretul autoturismelor, atât pentru masinile noi, cât si pentru cele vechi importate, însa va avea o valoare relativ mica“, a explicat Popa. El a adaugat ca taxa verde ar putea fi introdusa pe un termen limitat, pâna când în România va fi pusa la punct activitatea de colectare a deseurilor din masini.

«Cioara vopsita a iesit la liman»
Liviu Dobrin, directorul celui mai mare târg auto de masini second-hand din tara, spune ca prin eliminarea taxei de prima inmatriculare auto, „cioara vopsita a iesit la liman“. Mai precis, in acest fel se va recunoaste, oficial, ca acest bir mascat sub pretext ecologist a fost, in fapt, o taxa fiscala, ilegal aplicata, asa cum a semnalat UE inca de la introducerea ei. „Taxa de prima inmatriculare nu respecta principiul liberei circulatii a marfurilor“, spune Liviu Dobrin, adaugand ca Ministerul Finantelor mascheaza aspectul protectionist al taxei. „Aceasta taxa protejeaza importatorii de automobile care au obtinut profituri artificiale“, a spus directorul Autovit. Contactati telefonic, reprezentantii Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile au refuzat sa faca orice comentariu pe aceasta tema.

Peste 480 milioane de euro din taxa, in 6 luni
Liviu Dobrin ii sfatuieste pe toti „fraierii“ care au platit taxa de prima inmatriculare sa se judece cu statul, dupa ce aceasta va fi desfiintata. „Banii trebuie recuperati“, spune el. Dobrin a subliniat ca numai in primele sase luni ale anului, statul a incasat peste 480 milioane de euro din acest bir si, potrivit estimarilor, pana la sfarsitul anului, vor fi colectati peste 700 milioane de euro de la oamenii care isi cumpara autoturisme noi sau vechi. Seful Autovit este convins ca UE va da o rezolutie in sensul returnarii taxei. „Ca si Ungaria si Polonia, Romania va fi obligata sa returneze taxa de prima inmatriculare.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 11:57   #2
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Pai si pana la urma au scos-o sau nu?
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 12:10   #3
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Bine si daca au scos-o cum se va calcula taxa asta noua?
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 12:29   #4
D R A
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 316
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

taxa de inmatriculare daca ar fi scoasa , doar dupa 1 ian. 2008 sau cel putin asa am inteles eu .
Ei tot se plang ca nu le ajung fondurile sa refaca drumurile ... dar toti bani astia care s-au adunat in juma de an pe asazisa "taxa" unde sunt????
D R A is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 12:42   #5
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Sindrom posteaza si link-ul unde ai gasit articolul asta, sa-l putem citi si noi complet.
Multumesc !
Marius is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 13:00   #6
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Se scade sau se scoate?
Ca in fiecare zi auzim alta minciuna(nu fac referire la nimeni de pe forum,ma refer la cei din guvern)...si ne trezim pe 1 ianuarie ca nu se skimba nimic si ne mai baga o taxa,pe speranta!
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 13:42   #7
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by freexs4all View Post
Sindrom posteaza si link-ul unde ai gasit articolul asta, sa-l putem citi si noi complet.
Multumesc !
http://www.romanialibera.ro/a106088/...triculare.html
http://www.antena3.ro/Prima-inmatric...39056_ext.html
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 13:56   #8
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

http://www.gardianul.ro/2007/09/15/e...u-s101092.html


poftim....si banii va zic io unde s-au dus....pai nu s-au contruit parcuri??? lacuri? locuri de agrement....spatii verzi.....ca pentru asta erau era un fel de taxa ecologica.....acum problema e alta....sa-mi aratati si mie locurile acestea ca io port ochelari si nu prea vad bine.

Last edited by Sindrom; 15-09-07 at 13:58.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 15:58   #9
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

daca se scoate taxa dau chef o saptamana.eu am adus o masina cu motor de 2500 cmc euro 3 la care am de plata taxa 112 milioane.daca se scoate,cu banii astia mai imi cumpar o masinuta mai mica.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 23:01   #10
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

am auzit si io la radio ca s-ar scoate......da cu astia mai bine pana nu anunta oficial ca se scoate si ca o sa se plateasca maxim 100 de euro nu va bucurati....nu de alta da sa nu va intristati brusc
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 23:31   #11
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

numai din cauza lu tariceanu ala...ca cica e actionar majoritar la Longan..si astfel romana si-ar lua si el o masina de fabricatie straina.Nu ar mai da 7-8000 pe un logan..si si-ar lua de ex golf 4 la bani astia din afara..oricum tare bine ar fi sa scoata taxa asta cum au facut-o si alte state europene
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 03:09   #12
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

pana la urma cred ca se scoate ca din cite vad cit mai multa presiune pe aceasta taxa
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 09:42   #13
p3rv3r5ul

Stage 5
 
p3rv3r5ul's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,194
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

ne luam banii inapoi? nici nu mai am rabdare deja ma vad numarand
p3rv3r5ul is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 10:01   #14
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Nu va bucurati prea devreme. Mie mi-a zis cineva care lucreaza in domeniu ca se vor inmatricula doar masini peste Euro 4
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 10:23   #15
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Adio Taxa De Inmatriculare

Quote:
Originally Posted by silviu_fxx View Post
Nu va bucurati prea devreme. Mie mi-a zis cineva care lucreaza in domeniu ca se vor inmatricula doar masini peste Euro 4
nu ar fi o idee buna
G0rdy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -