Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-14, 17:41   #16
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: asigurare prea mare

Deci absolut oricine poate verifica dupa numarul de inmatriculare, daca o masina are sau nu RCA, cu ajutorul internetului, mai putin un amarat de militian, nu ?

Ia da-i un search pe google si mai gandeste-te
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 17:56   #17
Serj_20

Stage 3
 
Serj_20's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 82
Default Re: asigurare prea mare

Ai dreptate, nu am fost eu bine informat. Am cunostinte care au umblat si 2 ani asa si nimeni nu o avut treaba cu ei. Daca erau opriti de echipaj spuneau ca nu au actele la ei si isi luau amenda pentru asta
Serj_20 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 18:13   #18
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: asigurare prea mare

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Multumesc mult pentru raspuns!
Deci asta este cea mai buna varianta. Ca am tot in afara de asigurare RCA, in rest nu am alte probleme. Deci am ITP chiar de curand facut, carnetul valabil, fara puncte luate, rovinieta, tot.
Pana acum nu m-a oprit sa imi ceara RCA in adins, dar stiu ca se poate suspenda talonul si lua numerele de la masina. De asta mi-e teama, ca trebuie dupa aceea sa umblu mult, plus bani, etc.
Dar: daca spun doar ca nu am o parte din acte, de exemplu talonul si asigurarea, sau carnetul si asigurarea? Cum e mai bine, sa spun ca nu am nimic la mine, sau sa prezint totusi un carnet, de exemplu?
Cel mai bine te chinui sa faci asigurare. Vezi ca pentru asigurare amenda sare de 1000 lei totodată ți se retine talonul si placutele pana faci dovada ca ai asigurate valabila sau, in cazul in care nu avea pana faci dovada ca ti-ai facut. uite aici textul de lege exact:

In cazul in care un autovehicul este depistat circuland in trafic fara a detine o polita RCA valabila, proprietarul va fi sanctionat cu o amenda cuprinsa intre 1000 si 2000 de lei, dar si cu retinerea certificatului de inmatriculare al masinii, precum si a placutelor cu numerele de inmatriculare. La retinerea certificatului, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie.

Amenda mentionata anterior este prevazuta la art. 64 din Legea nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile din Romania, in timp ce sanctiunile complementare (retinerea certificatului de inmatriculare si a placutelor) sunt stabilite de Codul Rutier, la art. 112, litera s, precum si la art. 112, alin.3.

Daca detinatorul vehiculului nu face dovada asigurarii acestuia, dupa 30 de zile de la data aplicarii masurii prevazute anterior, politia rutiera dispune radierea din evidenta a vehiculului, potrivit art. 76, alin. 3 din Codul Rutier.

Deci mai bine o lasi pe dreapta pana iti faci asigurare.

Quote:
Originally Posted by SynTheLaZ View Post
In caz de accident ce faci? Chiar daca nu este din vina ta totul cade asupra ta.
Uite un alt motiv pentru care ar trebui sa te gandesti de doua ori inainte sa circuli asa. Daca faci accident chiar daca nu e din vina ta platesti reparatile si pentru celalalt.

Lasati sfaturile ce copii, sa zica ca nu are actele ca mai rau iti faci, mai ales in Bucuresti.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 18:14   #19
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: asigurare prea mare

Quote:
Originally Posted by Serj_20 View Post
La un control de rutina, politistii pot afla daca ai asigurarea valabila doar daca le-o prezinti tu. Daca esti baiat destept spui ca nu ai actele si scapi cu o amenda mai mica
In ce an traieste prietene? Mai nou masinile se verifica in mers..cand vezi o masina de politie in spatele tau..te verifica la ITP,ASIGURARE fara sa iti dai seama.
Le e greu sa dea prin statie si sa vada daca ai sau nu asigurare? Baga nr de inmatriculare si apare tot. Doamne.
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 19:51   #20
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: asigurare prea mare

Quote:
Originally Posted by aldo ufc View Post
Vezi ca pentru asigurare amenda sare de 1000 lei totodată ți se retine talonul si placutele
De unde poate rezulta o alta chestie f f nasoala. Nu mai ai drept de a circula cu masina. Trebuie sa mergi la RAR sa iti iei talonul si cum nu ai drept sa circuli va trebui sa platesti o platforma. Daca totusi te incumeti sa circuli asa (sau sa duci masina acasa pe roti) si te prinde politia iti anuleaza permisul, iti face dosar penal fiind pasibil de inchisoare.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 21:02   #21
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: asigurare prea mare

Fratilor v-am citit toate postarile.
Pe mine ma interesa de la cei cu experienta un raspuns valabil. Nu de la cei ca voi care umplu buzunarele de bani la asiguratori si dardie de frica cand circula fara acte la ei sau fara itp, etc. Am circulat cateva luni si fara itp prin Bucuresti, asa ca teama mare nu am, daca asta va intereseaza sa aflati. Eu circul de aproape 2 ani fara RCA si chiar nu am avut nici o problema pana acum. Mi-e teama doar cand ies din Bucuresti, in rest nu am nici cea mai mica jena. Ma intereseaza, daca se fac asemenea controale in mers si la asigurare, daca poate cineva sa confirme, si daca se fac opriri in ultima vreme special pentru asa ceva.
Restul, c-o fi, c-o pati e treaba mea.
Si daca sunt baieti care circula fara si s-au lovit de politie si cum au procedat.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 08:57   #22
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: asigurare prea mare

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Fratilor v-am citit toate postarile.
Pe mine ma interesa de la cei cu experienta un raspuns valabil. Nu de la cei ca voi care umplu buzunarele de bani la asiguratori si dardie de frica cand circula fara acte la ei sau fara itp, etc. Am circulat cateva luni si fara itp prin Bucuresti, asa ca teama mare nu am, daca asta va intereseaza sa aflati. Eu circul de aproape 2 ani fara RCA si chiar nu am avut nici o problema pana acum. Mi-e teama doar cand ies din Bucuresti, in rest nu am nici cea mai mica jena. Ma intereseaza, daca se fac asemenea controale in mers si la asigurare, daca poate cineva sa confirme, si daca se fac opriri in ultima vreme special pentru asa ceva.
Restul, c-o fi, c-o pati e treaba mea.
Si daca sunt baieti care circula fara si s-au lovit de politie si cum au procedat.
Iulian ... esti un inconstient de-a binelea.

Ai primit deja raspunsuri elocvente si la subiect.

Strict din punctul meu de vedere, daca nu iti permiti 1000 lei pe asigurare pe an sincer consider ca nu ar trebui sa ai in posesie o masina.

Eu zic sa faci o chestie simpla. O lista cu avantaje si dezavantaje la a circula fara RCA.
-pro: POATE (subliniez POATE) economisesti 1000 lei pe an, asta daca nu te printe politia si oricum iti musti o amenda si suma scade spre zero sau chiar pe minus.
-contra: Tot ce ti-au prezentat mai sus colegii de forum. In caz de accident si daca nu e vina ta tu platesti tot (si daca nu iti permiti o asigurare de 1000 lei pe an nu stiu cum ai repara o masina mai de doamne ajuta daca pateste ceva), amenda, ridicarea numerelor si te obiga sa-ti faci asigurare in termen de 30 de zile pentru a nu-ti radia masina (deci pana la urma tot trebuie sa o faci), drumuri pe la RAR, trailer, etc

Daca in continuare tu consideri ca lista de PRO cantareste mai mult decat lista de CONTRA sa o faci tot asa in continuare. Pana la urma esti liber sa faci cum doresti dar ce ti-o faci cu mana ta se numeste lucru manual.

Iar daca tu intri cu masina in mine (eu care de fraier imi latesc tot ce am de platit) pe langa timpul pierdut in mod obisnuit pe la politie, asiguratori care uneori platesc alteori nu, pe la service-uri care isi fac traba sau nu isi fac treaba, acum ar mai trebui sa imi complic si mai mult viata cu tine pe la tribunal (care si ala se stie cat de rapid se misca) ca sa imi recuperez paguba pentru care nu am nicio vina, chiar as considera ca meriti bagat la zdub sa reflectezi putin la faptele tale. Deci din punctul meu de vedere esti un inconstinent.

Numai bine si o zi frumoasa fara incidente.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 09:27   #23
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: asigurare prea mare

Iuliane, acum ca tot ai aratat la un forum intreg "cine esti" pot sa te intreb ceva? da bani de carburant ai? sau esti de ala care baga de 25lei apoi se plange ca il fura statul prin taxe si accize? Nu te judec ca nu sunt in masura doar intreb.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 10:51   #24
Robert Coca
Peugeot Driver

Stage 5
 
Robert Coca's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,062
Member of:
[4Rally]
[PEUGEOT]
Default Re: asigurare prea mare

N-ai RCA? Stai acasa. Daca ii dai dauna totala lu vreunu, ce faci?

Quote:
Originally Posted by Piese_online_bmw View Post
In functie de varsta,de cand are permisul si de evenimentele rutiere sau pe numele unei persoane cu handicap si impozit 0 taxa 0 etc.
Doar pentru persoanele cu handicap locomotor, masina adaptata cu comenzi la volan pentru persoanele cu handicap este taxa 0. De impozit nu sunt scutiti.
__________________

#Peugeot 306 Sedan 1.8TD Tel: 0748.313.819 | Y!M: coca_roby

Last edited by Robert Coca; 11-02-14 at 10:54.
Robert Coca is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 23:47   #25
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: asigurare prea mare

Multa lume caraghioasa pe aici. Am fost si m-am si intors fara nici o problema de pe unde am fost.
Multumesc celor foarte putini de pe aici pentru incurajare.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 09:58   #26
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: asigurare prea mare

Ma bucur ca ai si mesaje de incurajare
Continua asa, daca se poate se poate.
La drept vorbind chiar ma intreb... daca tot nu platesti asigurarea, restul de ce le mai platesti?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 10:07   #27
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: asigurare prea mare

Caraghiosilor, de ce ii mai raspundeti ?

Restul ce sa mai plateasca ? Daca nu plateste nici un *** de RCA. Care la varsta lui probabil e 450 lei pe an, sau pe acolo.
Rovigneta ? Nu iese din oras..
ITP ? Bine ca e o singura data la 2 ani, probabil si-l trece singur pe talon
Impozit ? Chiar il iei de fraier...
Revizii ? Bafta aluia care ii va cumpara masina
Cauciucuri de iarna ? Bunicu mergea si fara..
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 10:28   #28
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: asigurare prea mare

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Multa lume caraghioasa pe aici. Am fost si m-am si intors fara nici o problema de pe unde am fost.
Multumesc celor foarte putini de pe aici pentru incurajare.
Nimanui nu ii pasa de tine,stai linistit. Nu te mai da zmeu si curajos.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 13:11   #29
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: asigurare prea mare

Iuliane eu am dat 1050 de lei pe asigurare si nu ma mai vait.

Vad ca ai o varsta...ar trebui sa fie mai mica asigurarea...

Oamenii ca tine ar trebui batuti mar in caz de accident
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-14, 15:43   #30
gabi jugaru

Stage 3
 
gabi jugaru's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 113
Default Re: asigurare prea mare

)) mam amuzat rau cat am citit topicul asta=)))) auzi dc mergi fara asigurare u si noi astia mai " prosti " platim sume mari doar ca sa avem asigurare.....k in caz de despagubire e munca multa......eu am platit exact innainte de revelion 2014 , 830 de lei ATENTIE PE 6 LUNI la un opel 1.7 si nu ma mai vait k e mare si k nu mi.am facut sarbatorile la x.y.z locuri....desi am 22 de ani....si u ca ai cativa lei pe an nu platesti.....sincer e penibila situatia. te salut cu respect
__________________
gabi jugaru is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -