Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-14, 19:48   #1
aliyn21

Stage 4
 
aliyn21's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 186
Default asigurare prea mare

Salut!

Am o mazda 323f ba 1.5 si imi expira asigurarea.

Am 20 de ani si permis din 2011 si masina e pe numele meu si o asigurare noua costa peste 1000ei pe un an si n am avut nici un accident.Tatal meu plateste sub 500lei pe un an la aceeasi motorizate.

As vrea sa va intreb daca pot trece masina pe numale tatalui sau cum sa procedez sa ies mai ieftin?
aliyn21 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 21:16   #2
Adam-Adrian

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 272
Default Re: asigurare prea mare

Trece-o pe numele lui . Cu cat esti mai batran ( insemnand experienta ) scade .
Adam-Adrian is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 21:19   #3
aliyn21

Stage 4
 
aliyn21's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 186
Default Re: asigurare prea mare

cam cat ma costa s o trec pe numele lui?
aliyn21 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 21:24   #4
Adam-Adrian

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 272
Default Re: asigurare prea mare

Sincer să fiu n-am nici o idee . Stai poate răspunde vre-un alt coleg .
Adam-Adrian is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 21:52   #5
Piese_online_bmw

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 60
Default Re: asigurare prea mare

In functie de varsta,de cand are permisul si de evenimentele rutiere sau pe numele unei persoane cu handicap si impozit 0 taxa 0 etc.
Piese_online_bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-01-14, 23:37   #6
aliyn21

Stage 4
 
aliyn21's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 186
Default Re: asigurare prea mare

cum trebuie sa procedez mai exact s o trec pe numele tatalui si cam cat costa?
aliyn21 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 04:59   #7
alyn88

Stage 5
 
alyn88's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,186
Default Re: asigurare prea mare

daca ai taxa de poluare platita te mai costa rar (vreo 100ron - recunoasterea), ctr de vanzare/cumparare, taxa talon la cec (40 lei), taxa la primarie (52ron) si mers la politie cu actele.
daca nu ai taxa de poluare platita mai adaugo si pe aia.
__________________
old vw's dont leak oil! they just mark their spot!
alyn88 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 11:03   #8
andronache5

Stage 2
 
andronache5's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 36
Default Re: asigurare prea mare

Acelasi lucru cred ca am sa-l fac si eu,tu esti norocos,eu am motor de 1.8,23 ani si permis din 2010
andronache5 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 11:34   #9
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: asigurare prea mare

Varsta este unul din principalele criterii de calcul a asigurarilor la noi, pe langa varsta se ia in calcul nr. de evenimente rutiere si capacitatea masinii/puterea(de la un anumit nr de cp) si principiul continuitatii. Primul prag pentru a costa cat mai putin este varsta de minim 30 de ani.
De aici intra in calcul ceilalti factori. Dupa varsta si nr. de evenimente devine important pricipiul continuitatii. Bonus malus creste odata cu mentinerea valorii accidentelor la ”0” in timp. Principiul continuitatii face ca valoarea sumei de plata a asigurarii sa scadă daca perioda de timp de cand detii masina creste. cu fiecare an care trece de cand ai masina(cu conditia ca bonus malus sa nu fie afectat de accidente si sa nu intervină creșteri de pret pe intreaga piata de asigurari).
Daca o vei tree pe tatal tau, acesta v-a plati mai putin ca tine insa mai mult decat plateste pentru cea pe care o detine deoarece bonus malus pentru masina pe care o ia de la tine va deveni 0, acesta va creste odata cu trecerea timpului daca nu apar accidentele si asigurarea v-a scadea. poti devea cat il va costa pe tatal tau intrant pe orice site care are calculator de rca si cu datele masinii si ale tatalui tau vei afla exact cat va avea de platit. Nu uita sa bifezi la starea autoturismului ” in vederea inmatricularii, pentru ca asa iti va face un calcul corect cu bonus malus B0. Apoi dadaugi costurile transcrierii de aprox 200-250 lei (daca are taxa platita masina). Ivestitia initiala oricum se amortizeaza deja dupa primul an.Bafta
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 14:00   #10
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: asigurare prea mare

Buna ziua tuturor!

O intrebare, care nu am reusit sa ii gasesc si un raspuns, as avea: camerele de supraveghere montate pe autostrazi si DN-uri pot vedea si daca ai asigurarea valaibila, sau nu? Sau politistii din trafic, pot afla pe loc daca ai sau nu asigurarea valabila?
Multumesc anticipat!
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 14:13   #11
Serj_20

Stage 3
 
Serj_20's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 82
Default Re: asigurare prea mare

La un control de rutina, politistii pot afla daca ai asigurarea valabila doar daca le-o prezinti tu. Daca esti baiat destept spui ca nu ai actele si scapi cu o amenda mai mica
Serj_20 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 14:24   #12
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: asigurare prea mare

Multumesc mult pentru raspuns!
Deci asta este cea mai buna varianta. Ca am tot in afara de asigurare RCA, in rest nu am alte probleme. Deci am ITP chiar de curand facut, carnetul valabil, fara puncte luate, rovinieta, tot.
Pana acum nu m-a oprit sa imi ceara RCA in adins, dar stiu ca se poate suspenda talonul si lua numerele de la masina. De asta mi-e teama, ca trebuie dupa aceea sa umblu mult, plus bani, etc.
Dar: daca spun doar ca nu am o parte din acte, de exemplu talonul si asigurarea, sau carnetul si asigurarea? Cum e mai bine, sa spun ca nu am nimic la mine, sau sa prezint totusi un carnet, de exemplu?

Last edited by iulian2476; 07-02-14 at 14:26.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 15:29   #13
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: asigurare prea mare

In caz de accident ce faci? Chiar daca nu este din vina ta totul cade asupra ta.
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 15:38   #14
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: asigurare prea mare

Ce sfaturi proaste puteti sa dati.
Si tu, la 37 de ani le mai si bagi in seama.

Suntem in 2014, cum plm sa spui ca nu ai actele la tine si scapi cu o amenda mai mica ? Pai asa, la ce ne mai trebuie acte la masina, permis, si toate asigurarile ?

Orice act nu-l ai la tine, te verifica agentul daca e suspicios, si ar trebui sa fie.
Daca esti in regula, poate te iarta, daca nu, te-a belit.

Fa-ti RCA la masina si nu mai umbla ca un inconstient
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 17:37   #15
Serj_20

Stage 3
 
Serj_20's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 82
Default Re: asigurare prea mare

Nu are cum sa-l verifice agentu' daca are sau nu are RCA-ul valabil. In caz de accident ii urata treaba daca nu ai asigurare valabila
Serj_20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -