Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   asigurare prea mare (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/400471-asigurare.html)

aliyn21 24-01-14 19:48

asigurare prea mare
 
Salut!

Am o mazda 323f ba 1.5 si imi expira asigurarea.

Am 20 de ani si permis din 2011 si masina e pe numele meu si o asigurare noua costa peste 1000ei pe un an si n am avut nici un accident.Tatal meu plateste sub 500lei pe un an la aceeasi motorizate.

As vrea sa va intreb daca pot trece masina pe numale tatalui sau cum sa procedez sa ies mai ieftin?

Adam-Adrian 24-01-14 21:16

Re: asigurare prea mare
 
Trece-o pe numele lui . Cu cat esti mai batran ( insemnand experienta ) scade .

aliyn21 24-01-14 21:19

Re: asigurare prea mare
 
cam cat ma costa s o trec pe numele lui?

Adam-Adrian 24-01-14 21:24

Re: asigurare prea mare
 
Sincer să fiu n-am nici o idee . Stai poate răspunde vre-un alt coleg .

Piese_online_bmw 24-01-14 21:52

Re: asigurare prea mare
 
In functie de varsta,de cand are permisul si de evenimentele rutiere :) sau pe numele unei persoane cu handicap si impozit 0 taxa 0 etc.

aliyn21 24-01-14 23:37

Re: asigurare prea mare
 
cum trebuie sa procedez mai exact s o trec pe numele tatalui si cam cat costa?

alyn88 25-01-14 04:59

Re: asigurare prea mare
 
daca ai taxa de poluare platita te mai costa rar (vreo 100ron - recunoasterea), ctr de vanzare/cumparare, taxa talon la cec (40 lei), taxa la primarie (52ron) si mers la politie cu actele.
daca nu ai taxa de poluare platita mai adaugo si pe aia.

andronache5 25-01-14 11:03

Re: asigurare prea mare
 
Acelasi lucru cred ca am sa-l fac si eu,tu esti norocos,eu am motor de 1.8:),23 ani si permis din 2010

aldo ufc 25-01-14 11:34

Re: asigurare prea mare
 
Varsta este unul din principalele criterii de calcul a asigurarilor la noi, pe langa varsta se ia in calcul nr. de evenimente rutiere si capacitatea masinii/puterea(de la un anumit nr de cp) si principiul continuitatii. Primul prag pentru a costa cat mai putin este varsta de minim 30 de ani.
De aici intra in calcul ceilalti factori. Dupa varsta si nr. de evenimente devine important pricipiul continuitatii. Bonus malus creste odata cu mentinerea valorii accidentelor la ”0” in timp. Principiul continuitatii face ca valoarea sumei de plata a asigurarii sa scadă daca perioda de timp de cand detii masina creste. cu fiecare an care trece de cand ai masina(cu conditia ca bonus malus sa nu fie afectat de accidente si sa nu intervină creșteri de pret pe intreaga piata de asigurari).
Daca o vei tree pe tatal tau, acesta v-a plati mai putin ca tine insa mai mult decat plateste pentru cea pe care o detine deoarece bonus malus pentru masina pe care o ia de la tine va deveni 0, acesta va creste odata cu trecerea timpului daca nu apar accidentele si asigurarea v-a scadea. poti devea cat il va costa pe tatal tau intrant pe orice site care are calculator de rca si cu datele masinii si ale tatalui tau vei afla exact cat va avea de platit. Nu uita sa bifezi la starea autoturismului ” in vederea inmatricularii, pentru ca asa iti va face un calcul corect cu bonus malus B0. Apoi dadaugi costurile transcrierii de aprox 200-250 lei (daca are taxa platita masina). Ivestitia initiala oricum se amortizeaza deja dupa primul an.Bafta

iulian2476 07-02-14 14:00

Re: asigurare prea mare
 
Buna ziua tuturor!

O intrebare, care nu am reusit sa ii gasesc si un raspuns, as avea: camerele de supraveghere montate pe autostrazi si DN-uri pot vedea si daca ai asigurarea valaibila, sau nu? Sau politistii din trafic, pot afla pe loc daca ai sau nu asigurarea valabila?
Multumesc anticipat!

Serj_20 07-02-14 14:13

Re: asigurare prea mare
 
La un control de rutina, politistii pot afla daca ai asigurarea valabila doar daca le-o prezinti tu. Daca esti baiat destept spui ca nu ai actele si scapi cu o amenda mai mica

iulian2476 07-02-14 14:24

Re: asigurare prea mare
 
Multumesc mult pentru raspuns!
Deci asta este cea mai buna varianta. Ca am tot in afara de asigurare RCA, in rest nu am alte probleme. Deci am ITP chiar de curand facut, carnetul valabil, fara puncte luate, rovinieta, tot.
Pana acum nu m-a oprit sa imi ceara RCA in adins, dar stiu ca se poate suspenda talonul si lua numerele de la masina. De asta mi-e teama, ca trebuie dupa aceea sa umblu mult, plus bani, etc.
Dar: daca spun doar ca nu am o parte din acte, de exemplu talonul si asigurarea, sau carnetul si asigurarea? Cum e mai bine, sa spun ca nu am nimic la mine, sau sa prezint totusi un carnet, de exemplu?

SynTheLaZ 07-02-14 15:29

Re: asigurare prea mare
 
In caz de accident ce faci? Chiar daca nu este din vina ta totul cade asupra ta.

phaeton 07-02-14 15:38

Re: asigurare prea mare
 
Ce sfaturi proaste puteti sa dati.
Si tu, la 37 de ani le mai si bagi in seama.

Suntem in 2014, cum plm sa spui ca nu ai actele la tine si scapi cu o amenda mai mica ? Pai asa, la ce ne mai trebuie acte la masina, permis, si toate asigurarile ?

Orice act nu-l ai la tine, te verifica agentul daca e suspicios, si ar trebui sa fie.
Daca esti in regula, poate te iarta, daca nu, te-a belit.

Fa-ti RCA la masina si nu mai umbla ca un inconstient

Serj_20 07-02-14 17:37

Re: asigurare prea mare
 
Nu are cum sa-l verifice agentu' daca are sau nu are RCA-ul valabil. In caz de accident ii urata treaba daca nu ai asigurare valabila


All times are GMT +2. The time now is 17:20.

- Copyright 2024 4Tuning