Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

View Poll Results: Sa se inaspreasca sau nu examenul pt permis auto?
DA 52 74.29%
NU 18 25.71%
Voters: 70. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-11, 01:24   #1
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Ati dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Simplu si la subiect: A-ti dori ca, permisul de conducere sa se acorde si mai greu macar la partea practica, daca la cea teoretica e mai usor decat acum 7-8 ani cand am dat eu, asta macar din 2 motive zic eu importante:
-traficul e prea aglomerat, si daca e ca sa il fluidizam, trebuie sa eliminam din el elementele care nu prea au ce cauta acolo(minim 30% dintre soferi si mai ales soferizde)
-daca s-ar mai aerisi traficul, garantat si legislatia ar putea fi ceva mai permisiva sau macar sa nu apara noi constrangeri de ordin legislativ(restrictii viteza, sensuri unice mai multe) si administrativ(parcari mai putine si mai scumpe).

Last edited by Gixer; 31-07-11 at 01:31.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 17:04   #2
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Aici te referi mai mult la categoria B, nu ? Oricum si acum nu iau toti, zilnic se pica cativa chiar daca merg destul de bine (cat poate merge cineva cu o experienta de vreo 30 de ore pe masina aia), mai face gaborul o chestie sa sperie elevul, ii mai intinde o capcana etc. ca nu pot lua toti din ziua respectiva.
Adevarul e ca sunt destui care incurca circulatia ori care "te lasa" fara masina vreo luna-doua ca se uitau dupa ciori dar nah, nu decidem noi cum sa se acorde permisul.
Legat de categoria A clar da. Adaugat in primul rand o proba in trafic, caci instructorul te invata doar sa faci cateva opturi in poligon si sa mergi 10m fara o mana, doar cat sa treci examenul si te trezesti in trafic ca nu stii mai nimic, trebuie sa inveti pe barba ta, motorul tau, benzina ta. Daca ai dinainte B-ul e mai usor...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 01:22   #3
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Ma refer la ambele categorii, si defapt la toate, incluziv C,D,E pt ca nu mi se pare normal sa inveti pe barba altuia in primul rand si pe urma a ta chestii elementare de condus ca sa nu zic de cele de finete pe care oricum le inveti in minim 20-30mii km, si si asa, daca mergi ca mortul fricos n-o sa le inveti in veci, si intr-o situatie in care ti-ar folosi o sa o buctezi garantat!!!
Totusi daca elevul constientizeaza ca, treaba serioasa e practica, atunci are mult mai putine sanse ca sa faca accident!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 20:01   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

nu conteaza cat de greu se obtine permisul ca si probe/chestionare ci cum se comporta posesorul de permis dupa ce-l dobandeste,....pentru asta ar trebui pedepse aspre aplicate fara drept de apel,dar tuturor participantilor la balamuc...aaaaa pardon trafic
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 21:54   #5
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

discutia frizeaza cretinismul daca e sa ne referim la o parte din afirmatie ...intrebarea pusa e asemanatoare cu "doriti inasprirea obtinerii permiselor de posesie de armament ? " ca si cum ar avea vreo importanta daca se obtin mai greu, astfel limitandu`se numarul de idioti care ajung sa aiba o arma si sa faca nasoale cu ea, aceeasi idioti obtinandu`si arma nu prin forme legale, ci lejer prin alte metode ..
La fel si aici, degeaba se inaspresc conditiile acordarii permisului auto daca in continuare vom avea soferi si in general soferite, zic, care n`au vazut "colac" in viata lor dar conduc bine-merci pe strazi si reprezinta adevarate pericole ..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:22   #6
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Ce sa faca? Mai usor fata de cand ai dat tu? Mai precis cand ai dat tu? Acu' e cu 1, 2 sau 3 raspunsuri. De ce sa inaspreasca? Ca tu ai permis si esti fericit? Cand o pica fii-tu ii injuri ca nu-i dau permisul.
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:22   #7
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
discutia frizeaza cretinismul daca e sa ne referim la o parte din afirmatie ...intrebarea pusa e asemanatoare cu "doriti inasprirea obtinerii permiselor de posesie de armament ? " ca si cum ar avea vreo importanta daca se obtin mai greu, astfel limitandu`se numarul de idioti care ajung sa aiba o arma si sa faca nasoale cu ea, aceeasi idioti obtinandu`si arma nu prin forme legale, ci lejer prin alte metode ..
La fel si aici, degeaba se inaspresc conditiile acordarii permisului auto daca in continuare vom avea soferi si in general soferite, zic, care n`au vazut "colac" in viata lor dar conduc bine-merci pe strazi si reprezinta adevarate pericole ..
Stai un pic asa, prin inasprire, eu inteleg si inasprirea pedepsei pt conducerea fara permis, pt care sa fie ori o amenda penala cat o masina, ori niste ore in folosul comunitatii(puscariea e cea mai mare prostie, si in loc sa beneficiem de pe detinut, se cheltuie cu acesta acolo).
Oricum in tara asta la cate sunt mai intai de reglementat......
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 22:42   #8
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

In primul rand ar trebui ca politistii sa fie corecti .. si sa nu se mai dea permise pe ochi frumosi, spagi, pile, etc.. asta e marea problema.. dar nu cred ca o sa se intample prea curand.
Parerea mea e ca in acest moment obtinerea permisului de conducere e floare la ureche, mi s-a parut chiar foarte usor de obtinut.
Eu as face asa: dai odata, daca nu l-ai luat, ai dreptul inca o data .. daca nici a 2a oara nu l-ai luat, adio.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 00:01   #9
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
Ce sa faca? Mai usor fata de cand ai dat tu? Mai precis cand ai dat tu? Acu' e cu 1, 2 sau 3 raspunsuri. De ce sa inaspreasca? Ca tu ai permis si esti fericit? Cand o pica fii-tu ii injuri ca nu-i dau permisul.
Amice esti dus rau, si prost informat plus bati din gura cam offtopic, pt ca eu vb de examenul de CONDUS nu de SALA!!! Eu vb de mere si tu-mi replici ca prunele sunt coapte
PS: N-am nici un copil(cred ) si in tzara asta aproape sigur nu o sa imi fac!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 00:03   #10
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by Brian View Post
In primul rand ar trebui ca politistii sa fie corecti .. si sa nu se mai dea permise pe ochi frumosi, spagi, pile, etc.. asta e marea problema.. dar nu cred ca o sa se intample prea curand.
Parerea mea e ca in acest moment obtinerea permisului de conducere e floare la ureche, mi s-a parut chiar foarte usor de obtinut.
Eu as face asa: dai odata, daca nu l-ai luat, ai dreptul inca o data .. daca nici a 2a oara nu l-ai luat, adio.
Asta zic si eu ca e prea usor....eu am facut 23 cand am dat si mi-era frica pt ca la scoala abea am facut 22, si cand faceam singur chestionare nu treceam de 23 niciodata, si astea mai noi fac minim 23 de fiecare data; plus ca sa nu mai vb de examenul practic pe care eu tin sa precizez ca tre pus accent, pt ca la urma urmei asta urmeaza sa faci in trafic si nu sa predai legislatie!!!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 00:07   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Din pacate o sa treaca mult timp pana o sa se mai domoleasca soferii si o sa fie un trafic daca nu lejer macar mai sigur

p.s. "ati" nu "a-ti" in acest context
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 00:39   #12
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Din pacate o sa treaca mult timp pana o sa se mai domoleasca soferii si o sa fie un trafic daca nu lejer macar mai sigur

p.s. "ati" nu "a-ti" in acest context
Mea culpa daca e gramaticla gresit titlul....am fost de nota 5-6 la romana, recunosc .....daca vede un moderator, rog sa corecteze.

Daca te referi la domolirea soferilor in sensul ca sa conduca mai putin sportiv, nu la asta ma refer, pt ca nu de ei mi-e frica asa de tare cat de gainile care merg sub 50 pe ceas in oras in orice situatie, incetinesc pana la sub 20 cand iau si cea mai mica curba de viraj pe o stradutza si in general tremura la orice manevra normala, si oameni cu talent in arta condusului pt care un mic derapaj din gresala ar conduce la un "buf" garantat, pt ca astia sunt aia de provoaca peste 90% din accidente, si anume nehotaratii si cei care nu stiu ce sa faca in situatii chiar destul de banale; astfel tocmai de aceea as umbla la testarea practica in a o mai inaspri, spre a elimina macar jumatate din acesti "90%" astfel reducand la jumatate si nr de accidente!
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 10:47   #13
UNHleaSHD
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 256
Default Re: A-ti dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Amice esti dus rau, si prost informat plus bati din gura cam offtopic, pt ca eu vb de examenul de CONDUS nu de SALA!!! Eu vb de mere si tu-mi replici ca prunele sunt coapte
PS: N-am nici un copil(cred ) si in tzara asta aproape sigur nu o sa imi fac!
Eu sunt dus? Nu ai zis "doar" examenul practic. Mai usor? De ce ti se pare tie mai usor? Poate ca-ti place sa crezi ca ai dat tu mai greu si esti supermen.
Unde vezi tu off-topic la mine?
Si daca-l inaspreste ce? Dau mai multi bani si aia e. Nu ma pot pronunta cum e orasul in ziua de azi, da' oricum cad multi pentru ca pur si simplu nu ai cum sa inveti in 30 de ore ce inveti in mii de km.
UNHleaSHD is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 11:32   #14
Angel 5

Stage 5
 
Angel 5's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 878
Member of:
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Ati dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Cred ca cel mai bine este cum zice colegu' de mai sus. Dai examenul prima oara si il pici, mai ai o sansa. L-ai dat si a doua oara si tot l-ai picat timp de 6 luni (sa zicem) nu mai poti da examenul. Tu ca si viitor sofer cu capul pe umeri fie mai cumperi niste ore de condus fie te duci cu un amic intr-un poligon/spatiu inchis si mai exersezi. Mi se pare cel mai elegant.


Dar atat timp cat sunt oameni ca cei de jos...
Quote:
Originally Posted by UNHleaSHD View Post
Eu sunt dus? Nu ai zis "doar" examenul practic. Mai usor? De ce ti se pare tie mai usor? Poate ca-ti place sa crezi ca ai dat tu mai greu si esti supermen.
Unde vezi tu off-topic la mine?
Si daca-l inaspreste ce? Dau mai multi bani si aia e. Nu ma pot pronunta cum e orasul in ziua de azi, da' oricum cad multi pentru ca pur si simplu nu ai cum sa inveti in 30 de ore ce inveti in mii de km.
Tu ai permis de conducere? Sau acum faci scoala? Iti da taticu' sau mamica bani de spaga?

Sa stim sa ne ferim...



Ii se pare usor examenul practic pentru ca asa e! Inainte se dadeau mai multe probe, poligon etc. Nici eu nu am prins acel sistem de examinare. Mie mi s-a parut extrem de usoara proba practica si acum 4 ani cand am dat eu!
__________________

Driving the Trabant like it's supposed to be driven!

Last edited by Angel 5; 05-08-11 at 11:34.
Angel 5 is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 11:46   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ati dori inasprirea acordarii permisului de conducere?

Quote:
Originally Posted by Angel 5 View Post
Ii se pare usor examenul practic pentru ca asa e! Inainte se dadeau mai multe probe, poligon etc. Nici eu nu am prins acel sistem de examinare. Mie mi s-a parut extrem de usoara proba practica si acum 4 ani cand am dat eu!
Si eu am dat tot acum 4 ani (bine, in 2 luni se fac 4 ani). Tin minte ca depindea foarte mult cu ce examinator picai; puteai sa mergi 200m drept si sa iei sau sa te plimbe 10-15min si sa-l iei greu.
Sincer, pe mine nu m-a interesat. Mi-am dorit foarte mult permisul, am luat examenul din prima, la 3 saptamani dupa ce am facut 18 ani si l-as fi luat indiferent de cat de greu ar fi fost. Nu exista examen de permis greu (n-ai suficient material cat sa-l faci greu), ci exista oameni capabili sa conduca (care o sa-l ia fara probleme) si oameni incapabili care n-au ce cauta in masina.
Sunt de acord cu reintroducerea poligonului si cresterea dificultatii probei de oras. M-am saturat sa vad ca mai mult de jumatate din cei cu semn de incepator sunt absolut incapabili. Oricine a facut greseli ca incepator, dar astia de care zic parca ar fi fost pusi prima oara la volan.

Last edited by 22VIN; 05-08-11 at 11:49.
22VIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -