Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-11, 13:03   #16
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Permis

Ma bag si eu in seama , ca tot scrie gabi pe aici....si prietenii lui din Craiova mi-au suspendat permisul pe doua luni si au avut grija sa scrie pe procesul verbal ca stau in Pitesti judetul DOLJ )). Am contestat....si dupa ce am pierdut si procesul si recursul.... mi-a venit acasa somatie sa platesc amenda. am platit-o.... si acum astept sa vina si hartiuta prin care tre sa predau permisul. Am inteles ca nu ar trebui sa dureze mai mult de 45-60 de zile de la hotarea din recurs....insa la mine au trecut 3 luni si ceva. Ca si gabi...eu merg linistit cu masina... am verificat daca nu cumva figurez cu permisul suspendat si permisul meu e valabil.
Ca si sfat...dupa cum a zis cineva mai sus...ai gresit...platesti, eventual o dadeai la pace cu ei. Faptul ca ai vrut tu sa te dai zmeu mai rau te-a incurcat. Vei primi pv-ul "acasa" si daca nu te duci singurel sa il dai...se intampla exact ce a zis colegul mai sus si atunci e mai grav.
Dadeai frumos actele...semnai procesul verbal...sau scriai la mentiuni ceva si apoi atacai pv-ul. Motive sunt destule...si nu cred eu ca radarul ala era in perfecta legalitate
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 13:50   #17
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Permis

uneori hotararile ajung acasa mai greu,desi la ei pe site sunt afisate in 2 saptamani sau cat spune judecatorul ca este termenul de decizie...si eu astept una de mai bine de o luna,dar conteaza data postei,din acel moment ai x zile sa predai permisul,sa fie la ei,ca oricum dupa acele zile o sa fie trecut pe lista neagra cu premiati
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 14:42   #18
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Permis

Nu stiu de unde vine legenda ca daca nu semnezi PV, acesta n-are nici o valoare. Pai asa poti sa faci ce vrei si nu semnezi procesul verbal, corect? Cat priveste cazul tau, n-ai incercat sa te intelegi cu ei? In majoritatea cazurilor daca ii abordezi cu tact si bun simt reusesti sa cam scapi de pedepse drastice...ma rog pentru abateri aflate totusi in limita bunului simt.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 15:31   #19
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Permis

Quote:
Originally Posted by squid View Post
Cunosti caz concret? Da-mi detalii te rog.
Sau iti dai cu presupusul?
Caz concret referitor la ? Ce am scris eu acolo este bazat pe legislatie/realitate, nu sunt presupuneri / basme. Cat despre posesia permisului/talonului, este egaal cu zero daca ele sunt anulate de politie, e ca si cum nu le-ai avea. Doar nu crezi ca daca refuzi sa predai permisul sau talonul cand sunt suspendate/anulate scapi de probleme si mergi legal in continuare, nu crezi ca ar face toti asa ? Sau crezi ca politistii nu s-au gandit la treaba asta ?

Apropo, valabil si la PV. Prea simplu ar fi sa nu semnam si gata, am scapat, doar ca daca nu semnezi ca ai luat la cunostinta nu te ajuta cu nimic, de obicei e chiar mai rau.

Repet, ar fi mult prea simplu ca toata lumea sa incalce legea dupa bunul plac apoi cand sunt suspendate/anulate documentele sa refuze sa le predea si sa nu semneze PV si gata, au scapat de belele. Legislatia se ocupa de toate posibilitatile astea si cu cat faci mai mult pe al naiba cu atat e mai rau.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -