Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-11, 09:56   #1
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Masina inmatriculata in germania

As vrea sa fiu putin lamurit in legatura cu inmatricularea unei masini in Germania, ma rog..practic o cumpar de acolo pe numele neamtului iar apoi fac procura pe mine (am inteles ca asa s-ar proceda), imi poate spune cineva ce acte as avea nevoie sa o pot tine in Romania 1-2 ani fara probleme? Masina va fi inmatriculata acolo pe numele unui prieten.
Multumesc. (caut peste tot si vad ca gasesc informatii doar despre Bulgaria)
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 17:40   #2
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Masina inmatriculata in germania

TUV si asigurare valabila !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 18:55   #3
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Te rog poti intra mai in detaliu ? Cum anume se procedeaza cu tuv-ul, cat despre asigurare..e in regula cea normala a lor (care am inteles ca ar fi relativ mica) sau trebuie ceva de genul Casco? Merci anticipat.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 21:41   #4
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Quote:
Originally Posted by Ripperu3001 View Post
Te rog poti intra mai in detaliu ? Cum anume se procedeaza cu tuv-ul, cat despre asigurare..e in regula cea normala a lor (care am inteles ca ar fi relativ mica) sau trebuie ceva de genul Casco? Merci anticipat.
sincer nu este viabila aceasta optiune.am incercat si eu eu sa inscriu o masina acolo pe numele unei rude si ptr o fiesta taxele intr-un an ma duceau peste 500 de euro.asa cu acei bani o inscriam la noi si cel putin stiam ca este inscrisa pe numele meu.oricum masina va fi proprietatea neamtului cu drept de circulatie cedat tie,este destul de incurcata treaba(si ca si la noi taxele depind de zona,proprietar,etc)
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 22:09   #5
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masina inmatriculata in germania

@ Ripperu3001

Nu taticule. Nu stiu cine ti-a povestit tīmpenia cu procura dar asta-i o abureala.

Tu cīnd cumperi masina faci un contract de vīnzare cumparare normal (Kaufvertrag). Are de regula vīnzatorul pregatit.
Cu asta + talon + brief mergi la īnmatriculari (Zulassungstelle)

Daca masina are TÜV si AU valabil nu-l mai faci decīt daca vrei tu si te costa 120 EURO. Pīna cīnd are TÜV vezi pe bulina de pe numarul de īnmatriculare din spate si talon, īn afara de asta este obligat vīnzatorul sa te informeze.

TÜV = ITP si AU (Abgasuntersuchung) este verificarea noxelor.

Avīnd īn vedere ca masina iese din tara, este suficient daca au TÜV / AU minim 3 luni.

La Zulassungstelle, o transcri ca oricare altul cu mentiunea de iesire (AUSFÜHRUNG NACH RUMÄNIEN) si sa-ti dea ZOLL KENNZEICHEN (numere de Zoll) ce ai nevoie. Astea sīnt valabile cu termen limitat ca si asigurarea pe care trebuie s-o platesti, din cīte stiu eu la iei si nu la o asigurare oarecare, exceptīnd ca ai tu o asigurare īn germania si ti-ai procurat dupa cumpararea masinii o VERSICHERUNGSKARTE de care ai nevoie.

Ceea ce nu stiu, sīnt tarifele, deoarece nu am facut niciodata o astfel de īnmatriculare cu iesire zoll din germania ci numai din SUA spre germania.

Aici trebuie sa te interesezi la cei ce au mai adus masini din DE īn RO.

Avīnd īn vedere ca tu scoti masina din tara, nu poti prelua asigurarea de la vīnzator. El nu-ti poate da procentele lui si nimeni nu accepta sa mergi tu pe asigurarea lui. Īn moment cīnd t-ia vīndut masina, a lichidat si asigurarea pt. ea.

PS:

Daca īnmatriculezi masina pe un prieten, este masina transcrisa pe numele lui īn mod normal, inclusiv asigurarea. Deci el plateste tot. Ca sa circuli cu ea īn RO, īi trebuie carta verde GRÜNE VERSICHERUNGSKARTE si cam atīt.
Cred cä, ca sa nu te frece romānii, n-ar strica sa-ti faca o īmputernicire / declaratie īn care sa noteze ca ti-a dat masina de...... īmprumut.

Last edited by CyberCSX; 30-01-11 at 22:19.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 22:54   #6
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ Ripperu3001

Nu taticule. Nu stiu cine ti-a povestit tīmpenia cu procura dar asta-i o abureala.

Tu cīnd cumperi masina faci un contract de vīnzare cumparare normal (Kaufvertrag). Are de regula vīnzatorul pregatit.
Cu asta + talon + brief mergi la īnmatriculari (Zulassungstelle)

Daca masina are TÜV si AU valabil nu-l mai faci decīt daca vrei tu si te costa 120 EURO. Pīna cīnd are TÜV vezi pe bulina de pe numarul de īnmatriculare din spate si talon, īn afara de asta este obligat vīnzatorul sa te informeze.

TÜV = ITP si AU (Abgasuntersuchung) este verificarea noxelor.

Avīnd īn vedere ca masina iese din tara, este suficient daca au TÜV / AU minim 3 luni.

La Zulassungstelle, o transcri ca oricare altul cu mentiunea de iesire (AUSFÜHRUNG NACH RUMÄNIEN) si sa-ti dea ZOLL KENNZEICHEN (numere de Zoll) ce ai nevoie. Astea sīnt valabile cu termen limitat ca si asigurarea pe care trebuie s-o platesti, din cīte stiu eu la iei si nu la o asigurare oarecare, exceptīnd ca ai tu o asigurare īn germania si ti-ai procurat dupa cumpararea masinii o VERSICHERUNGSKARTE de care ai nevoie.

Ceea ce nu stiu, sīnt tarifele, deoarece nu am facut niciodata o astfel de īnmatriculare cu iesire zoll din germania ci numai din SUA spre germania.

Aici trebuie sa te interesezi la cei ce au mai adus masini din DE īn RO.

Avīnd īn vedere ca tu scoti masina din tara, nu poti prelua asigurarea de la vīnzator. El nu-ti poate da procentele lui si nimeni nu accepta sa mergi tu pe asigurarea lui. Īn moment cīnd t-ia vīndut masina, a lichidat si asigurarea pt. ea.

PS:

Daca īnmatriculezi masina pe un prieten, este masina transcrisa pe numele lui īn mod normal, inclusiv asigurarea. Deci el plateste tot. Ca sa circuli cu ea īn RO, īi trebuie carta verde GRÜNE VERSICHERUNGSKARTE si cam atīt.
Cred cä, ca sa nu te frece romānii, n-ar strica sa-ti faca o īmputernicire / declaratie īn care sa noteze ca ti-a dat masina de...... īmprumut.

Am inteles perfect ce ai explicat iar despre Zoll stiam cate ceva fiindca e destul de comun printre romani sa o aduca cu Zoll si apoi sa o inmatriculeze aici dupa 3 luni. Practic imi caut un Audi A3 iar preferabil am sa caut cu TUV-ul facut relativ recent, am sa o cumpar de la park/persoana pe numele prietenei mele care locuieste acolo, asigurarea o vom face pe numele ei ca apoi sa facem documentul la notar ca mi-ar da imputernicire asupra masinii dar nu si vanzare. Cred ca totul ar fi in regula, sau imi mai lipseste ceva? Din cat am intrebat pana acum Zoll-ul nici nu intra in discutie cand vine vorba de tinut masina cu numele negre de Germania.

@roby wws Mai exact ce te ajungea la 500 de euro? Prietena mea sa interesat in larg despre asigurarea la un Audi A3 din 97-98 si ar ajunge undeva la maxim 150-200 de euro pe an (asta ar fi pretul la o asig. normala, nu Full Casco), dar poate ma insel, asta as vrea sa stiu exact fiindca plec cu banii cam la limita pentru tot dupa calculele de pana acum..daca as scapa de facut Tuv-ul si as scapa cu o asigurare in jur de 200 de euro.

Last edited by Ripperu3001; 30-01-11 at 23:02.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 00:04   #7
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Masina inmatriculata in germania

exact treaba asta vreau sa o fac si eu prin primavara sa merg dupa un E-classe w210 de prin 2000-2001 si eu vreau sa o inmatriculez pe verisoara mea care locuieste acolo si are si cetatenie....
Sper sa fie treaba buna si o sa urmaresc topicul pentru ca ma intereseaza
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 01:09   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Ce te ajunge 500 EURO?

Pai calculeaza si tu, IMPOZIT + ASIGURARE.
500 EURO pe an e putin.
Daca stai sa te gīndesti, un Sandero care este EURO 4, te costa 98 EURO pe an impozit. E ceva Euro 3 sau EURO 2 e si mai scump deoarece se calculeaza pe 100 cmc īnceputa. Recalcularea impozitului dependent de concentratia de noxe emisa, nu s-a preluat īnca.

Daca luam la baza EURO 1 vechi CA EXEMPLU DE REFERINTA, aici costa 13 EURO per 100 cmc īnceputa. Acuma calculeaza la un motor de 1,7 litri, (1700 cmc) īti da 13 x 17 = 221 EURO numai impozit.

Asigurarea depinde de vechime si de perioada de CRASCH FREE pe germana UMFAHLFREI.
Cu cīt ai o perioada mai mare fara CRASCH, ai un procentaj mai redus la taxa lunara de asigurare obligatorie.
Īn calcul se ia si tipul de masina.
Daca īn statistici, masina are o cota ridicata de accidente, polita de asigurare anuala (quantumul total) e mai ridicat ca la o masina cu o statistica de crash mai redusa sau o masina rara exotica.

Un exemplu:

Pontiac Firebird model 1989 la un proocentaj de asigurare de 35% CRASH FREE = 500 EURO / An
VW Golf model 2004 la un proocentaj de asigurare de 35% CRASH FREE = 1200 EURO / An

De ce ?

Firebird = Masina exotica rara cu statistici de crash reduse
Golf = Are īn germania fiecare al 2-lea prost, e cu statistica de crash mare.

Am dat exemplele astea deoarece, sa fie clar, masina pe care o cumperi si o īnmatriculezi si o asiguri pe numele cunostintei din DE nu poate fi PAUSALIZATA īn COSTURI. Depimnde de cele de mai sus mentionate.
poate fi īntr-adevar numai 500 Euro dar poate fi cu mult mai mult.

Daca cunostinta din DE este īncepatoare........... vai mama, ca īncepe cu 250 %.

De ex. la fiu-meu care era īn 2008 īncepator, a platit atunci la Sandero aprox. 175 EURO LUNAR si asta la ALIANZ care a picat cea mai ieftina asigurare = 2100 EURO pe an.
Īnchipuie-ti cīt ar plati pt...... un.... Camaro sau un ..... Mertzan

Deci, "din parti" 500 EURO.
Sandero + īncepator = 98 Impozit + 2100 Asigurare obligatorie = 2198 EURO pe an si........... cred ca Sandero nu poate fi comparat cu un Audi sau Mertzan, chit ca momentan e īnca destul de rar pe aici si nu este cotat asa de sus īn statisticile de Crash cum sīnt autohtonele.

Cu banii astia platesc asigurarea (la procentajul meu de 35%) la 4 Pontiac-uri si īnca mai īmi ramīne bani de buzunar

Īn internetul nemtesc exista niste portale (baza de date) cu toate asigurarile auto existente de la A la Z.

Acolo se introduce tipul de masina, data primei īnmatriculari, procentajul CRASH FREE cunoscut etc., si sistemul cauta automat cea mai ieftina asigurare existenta.

Cīteva link-uri:

http://www.check24.de/

http://www.kfz-versicherungen.cc/aut...vergleich.html

http://www.kfzversicherung-infos.de/...herungsrechner

http://kfz-versicherungsvergleich.kf...vergleich.html

Sistemele de cautare sīnt la toate cam identice. Cine cunoaste limba germana se descurca fara probleme si crede-ma ca economisesti enorm de mult iar diferente īntr-e asigaruri nu sīnt.

Last edited by CyberCSX; 31-01-11 at 01:12.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 10:17   #9
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Foarte utile link-urile si iti multumesc pentru gradul de detaliu in care intri. Din cate am completat pe acolo, o asigurare de baza la un audi a3 din 97 m-ar ajunge chiar sub 500 de euro (cum nu sunt pro la germana si m-am folosit mai mult de g.translate poate ma insel)...ceea ce spui tu despre asigurare de 2000 de euro pe an pot doar sa presupun ca te referi la VollCasco despre care stiam si eu ca e foarte scumpa (mama prietenei mele plateste in jur de 2000 de euro pe an pentru o Toyota avensis noua), in schimb..prietena mea care are are asigurare de baza plateste in jur de 200 de euro pe an pentru o Kia Picanto..diferenta este de la cer la pamant totusi..momentan astept sa vorbeasca prietena mea cu o persoana care se ocupa de facut asigurari pentru a-mi spune daca e sau nu nevoie de VollCasco (sau alt tip de asigurare speciala) pentru ca masina sa fie asigurata in Romania fara probleme. In orice caz..calculele de acasa niciodata nu vor fi asemenea celor din targ..am sa petrec destul timp si in Germania in curand..dar as fi vrut sa-mi formez totusi o idee despre cum functioneaza lucrurile acolo..am inteles ca si TUV-ul se poate rezolva relativ usor chiar si fara sa cumperi masina ..prietena mea imi spusese ceva de genul ca am putea merge cu masina inainte sa o cumpar pentru a fi verificata in mare de catre un inspector TUV pentru a-mi spune in mare cat m-ar costa (preferabil ar fi totusi sa gasesc o masina cu tuv-ul valabil inca vreo 2 ani).

L.E.: Chiar acum citisem undeva ca ar exista o lege care spune ca nu ar fi voie sa circuli cu o masina inmatriculata in alt stat mai mult de 3 luni (de cand cu nebunia masinilor pe BG). Stiti ceva despre asta?

Last edited by Ripperu3001; 31-01-11 at 10:19.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 11:28   #10
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Masina inmatriculata in germania

nu au cum sa demnstreze cand ai intrat tu in tara cu masina ca sa calculeze alea 3 luni !!
Deci ca sa circuli cu masina in romania ai nevoie de tuv valabil asigurare( grune karte) si imputernicire de la proprietarul din acte ca poti sa circuli cu masina atat in DE cat si alte tari !! atat
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 18:11   #11
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina inmatriculata in germania

Quote:
Originally Posted by Ripperu3001 View Post
L.E.: Chiar acum citisem undeva ca ar exista o lege care spune ca nu ar fi voie sa circuli cu o masina inmatriculata in alt stat mai mult de 3 luni (de cand cu nebunia masinilor pe BG). Stiti ceva despre asta?
asta mi se pare o prostie,si mi-e mi s-a intamplat sa ma opreasca cu masina cu nr de bg si sa mi se spuna la fel,dar atat timp cat tu prezinti cartea verde nu ai nici o treaba.si daca chiar o tine pe a lui,ii spui ca esti in tranzit.
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 13-12-13, 08:26   #12
mountaniac

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 7
Default Radierea masinii in vederea inmatricularii in Germania - ce pasi trebuie sa fac?

Stiti cumva care sunt pasii de urmat pentru a-mi radia masina (inscrisa pe numele meu, din 2012, aici in Ro, ea fiind adusa din Germania) in vederea inmatricularii in Germania? Vreau sa ma stabilesc (pentru o perioada nedeterminata de timp) in Germania, si am inteles ca acolo pot circula doar 6 luni cu numerele de Romania.

Multumesc
mountaniac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -