Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-07, 07:03   #31
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by vs4game View Post
Ca sa citez pe cineva... potzi sa treci jante de 17" in talon ar trebui sa gasesti un "inginer mai prost", adica sa se reishte pt tine sa treaca jantele in talon. Ca sa face teste la masina te costa o crutza de bani si s-ar putea sa te trezesti ca dai banii si nu iti accepta jantele .

Singur solutzie ar fi sa ai ceva la mana de la producator (nu de la dealer) care sa specifice ca jantele respective sunt ok pt masina ta. Cel putzin mie asta mi s-a spus...

Si eu tot pt un focus am incercat sa omologhez jante de 17 si m-am zbatut degeaba... dupa ce m-am lasat pagubas am mai descoperit cate ceva dar nu stiu daca sunt luate in considerare la noi... Jantele de 17" sunt acceptate de TUV-ul german, cel putzin asta cred ca scrie ( http://www.atu.de/extern/fbs-gutachten/63_4/alu469.pdf )... poate ne ajuta cineva care stie germana... Si am vazut si pe capacul de la rezervor ca scrie ceva de anvelope de 17" dar nu stiu exact ce semnifica...

Cine stie poate ne da mai multe detalii (eu unul sunt pe dinafara... )
Pei in Germania jantele de 17" sunt omologate de TUV pt. ca Focusul a fost echipat si cu jante pe 17" din fabrica... problema e ca nu le avem trecute in brief Daca erau trecute in brief nu era problema..eu am doar pe 14" trecute.Nici alea de Ford originale nu le pot pune ca alea is pe 15"...trebuie sa existe o modalitate...la CaiusTm are in talon la optionale..trecute jantele pe 16", si am mai vazut la un prieten la optionale pe un Astra G..are trecute jante pe 16"...
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 08-03-07, 11:47   #32
vs4game

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by Sebastian.C View Post
Pei in Germania jantele de 17" sunt omologate de TUV pt. ca Focusul a fost echipat si cu jante pe 17" din fabrica... problema e ca nu le avem trecute in brief Daca erau trecute in brief nu era problema..eu am doar pe 14" trecute.Nici alea de Ford originale nu le pot pune ca alea is pe 15"...trebuie sa existe o modalitate...la CaiusTm are in talon la optionale..trecute jantele pe 16", si am mai vazut la un prieten la optionale pe un Astra G..are trecute jante pe 16"...
Pt modelul de Focus care il am eu nu a fost echipat din fabrica cu jante de 17" (2003,cutie manuala 5 trepte, 3 usi, benzina, motor de 1,6), cele mai mari fiind de 16". TUV-ul accepta pt acest tip de autoturism si jante de 18" . Daca modelul de Focus care il ai tu a fost echipat din fabrica si cu jante de 17", atunci nu ar trebui sa ai probeme nici la noi la RAR. Daca se fac cei de la RAR ca nu stiu de acest lucru, vorbeste cu un dealer Ford sa iti dea ceva la mana care sa dovedeasca acest lucru (eu le-am dat un e-mail si mi-au spus ca pt jantele de 15" si 16" nu sunt probleme cu omologarea, dar eu am tot de 17" ). Parca era cineva tot aici pe forum care avea si de 17" in talon... nu mai stiu exact cine (si era focus din 2001 parca).
vs4game is offline   Reply With Quote
Old 26-03-07, 20:54   #33
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Am fost la RAr cu jante de 17 pe masina, pt. autentificare si am solicitat sa-mi treaca in carte dimensiunile de de pe masina. Atunci mi-au cerut brieful sa vada. Cum masina e mai veche, nu am avut ce sa le dau, in schimb le-am aratat ce scrie pe stalpul caroseriei ( o eticheta originala a masinii cu toate tipurile de jante acceptate). Nici nu au vrut sa se uite, dar mi-au zis ca nu e nici o pb. daca sunt de 17, atata timp cat nu ies in afara caroseriei.

PS. Unii care au cauciucuri si jante mai mari decat prevede cartea si talonul, fac in asa fel incat sa nu se mai vada dimensiunea cauciucului- smirghelesc, taie etc.- si astfel cand este oprit si verificat spune ca-s alea din talon si nu mai sta politistul sa le masoare!
__________________
Chevrolet V210

Last edited by nt98adu; 26-03-07 at 20:59.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 00:32   #34
Sebastian.C

Stage 5
 
Sebastian.C's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 3,004
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by vs4game View Post
Pt modelul de Focus care il am eu nu a fost echipat din fabrica cu jante de 17" (2003,cutie manuala 5 trepte, 3 usi, benzina, motor de 1,6), cele mai mari fiind de 16". TUV-ul accepta pt acest tip de autoturism si jante de 18" . Daca modelul de Focus care il ai tu a fost echipat din fabrica si cu jante de 17", atunci nu ar trebui sa ai probeme nici la noi la RAR. Daca se fac cei de la RAR ca nu stiu de acest lucru, vorbeste cu un dealer Ford sa iti dea ceva la mana care sa dovedeasca acest lucru (eu le-am dat un e-mail si mi-au spus ca pt jantele de 15" si 16" nu sunt probleme cu omologarea, dar eu am tot de 17" ). Parca era cineva tot aici pe forum care avea si de 17" in talon... nu mai stiu exact cine (si era focus din 2001 parca).
Daca imi trec 16" pe talon e super . E din timisoara cel cu jantele pe 17"...dar la el sunt si jante originale si a zis ca ...nah sti u.. pile..relatii. Oricum nu ma mai agit ca vand masina. Poate urmeaza Focus 2...si la ala se trec la rar jante pana la 18" fara probleme . Ms mult
Sebastian.C is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 09:13   #35
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Bai fratilor...traim in Romania...orice e posibil...cu ceva pile si porumbeii pacii(spaga).O problema asemanatoare am avut si eu...si cu un milion am intrat in legalitate.Bafta
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 09:46   #36
serbica

Stage 3
 
serbica's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 166
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Da asha e ....La noi sa mearga ceva Kalumea din prima nu se poate decat cu KSKVAL!!!, ASHA ca toti putem sa ne punem cam ce dimensiuni de jante vrem...
serbica is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 14:44   #37
Toxic69

Stage 3
 
Toxic69's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 119
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

daca la o masina s-au facut teste si e ok... de ce trebuie sa mai mergi si tu cu acelasi tip de masina sa mai dai o caruta de bani sa-ti faca aceleasi teste ?
Toxic69 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 15:24   #38
alex86

Stage 5
 
alex86's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 800
Member of:
[4Rally]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

am si eu o intrebare. a omologat cineva alte cauciucuri decat cele trecute in certificatul de inmatriculare al masinii? mersi anticipat
alex86 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-07, 00:51   #39
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Am fost la RAr cu jante de 17 pe masina, pt. autentificare si am solicitat sa-mi treaca in carte dimensiunile de de pe masina. Atunci mi-au cerut brieful sa vada. Cum masina e mai veche, nu am avut ce sa le dau, in schimb le-am aratat ce scrie pe stalpul caroseriei ( o eticheta originala a masinii cu toate tipurile de jante acceptate). Nici nu au vrut sa se uite, dar mi-au zis ca nu e nici o pb. daca sunt de 17, atata timp cat nu ies in afara caroseriei.

PS. Unii care au cauciucuri si jante mai mari decat prevede cartea si talonul, fac in asa fel incat sa nu se mai vada dimensiunea cauciucului- smirghelesc, taie etc.- si astfel cand este oprit si verificat spune ca-s alea din talon si nu mai sta politistul sa le masoare!
Eu in brief am trecute la BMW jante pana la 19. Daca il duc la RAR imi iau omologare pe carte pana la 19. Insa, trebuie sa respecti anumite cauciucuri ( toleranta e de +,- 3%). Chiar daca nu ai brief iti trec in carte si dimensiuni mai mari : doar daca nu ies inafara caroseriei si circumferinta noului cuciuc nu este mai mare sau mai mica de 3% fata de cea veche ( trecuta deja in carte si talon).
PS: si mai trebuie platite si anumite "taxe"....
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 15:09   #40
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

in romania toata chestia asta e o prostie...nu intzeleg cum poate afecta frnarea sau alte chestii dimensiunea jantei........................ d aia care pun pe hummer de la 17 inch la 26-28 chiar 30 de inch.....puii mei....pa aia nu ii intreaba nimeni nimik......romania suck`s
__________________

like my fb page
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 12-10-07, 16:03   #41
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

In cazul in care mergi cu jante/anvelope de alte dimensiuni iti ia talonul si iti da amenda (in jur de 150 ron, pot sa va spun exact cand ajung acasa si vad procesul verbal) si nu trebuie neaparat sa fie cei de la RAR cu ei. Din cati m-au oprit pana acum unu singur s-a uitat si s-a luat de chestia asta si ala se apucase sa imi faca ITP ul in strada, pt ca l-am injurat, iar la un momendat era pe sub masina mea sa vada de ce face atata zgomot, nu cumva o fi toba sparta sa imi ia talonul si a vazut dobitocu jantele (ca folia de pe geamuri era prea aproape si nu i-a sarit in ochi ). Pt bucuresti, te prezinti la Udriste cu jantele trecute in talon, vine un agent constatator sa vada ca le-ai schimbat si ti-l da inapoi.
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 16-12-07, 17:04   #42
raduku_moto

Stage 4
 
raduku_moto's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 203
Member of:
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Eu am un Fiat Punto, adus in germania acum 1 an, si am in loc de jante pe 14", 195/45/15, care sunt trecute in certificat la rubrica separata.am sa caut certificatul de germania sa vad daca erau trecute si acolo.
bafta cu omologarile
raduku_moto is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 00:21   #43
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Subject: Răspuns: RAR Date: Thu, 25 Jan 2007 09:11:55 +0200 From:"Roxana P" <cccccccc@rarom.ro> To:rhgteam@yahoo.com #message2837058191545225105278063233593305943oSObk Yn4Ur5HQVr0mWzmsaXhDlUrQwYrZuIi81EFzc3bquDxMET86vD L8bZygQEE9PnYTEpnWVjNHETZJ2y8YSI0H5T3uct6CjJJeXfzk rjWz1R171cngaEu9osCaeFZ9ryNO7e3QY7WfDNjGErxmeYjw { overflow:auto; visibility:hidden }


-----Mesaj original-----
De la: SyS Admin Catalin [mailto:rhgteam@yahoo.com]
Trimis: 21 ianuarie 2007 11:52
Către: Mihaela Codrescu
Subiect: As dorii niste informatii despre ...

Salut !

Am si eu o intrebare caruia nu i-am gasit revolvarea pe site.Cum fac sa omologhez o pereche de jante pentru o masina care din fabrica are 165/65 R14 . Ma intereseaza sa pot trece in talon si alte dimesiuni adica un 195 sau 205 / 35 sau 40 R 15 ; masiina in cauza fiind o solenza .Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si daca acestea se pot omologa.

Multumesc.

Referitor la scrisoarea dumneavoastră, vă comunicăm că pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele şi jante ce pot fi montate opţional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să luaţi legătura cu reprezentanţii noştri abilitaţi să facă modificări în C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestaţie este în jurul sumei de 50 RON.
In cazul dumneavoastra, a unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestaţie este de peste 500 RON putand urca in funtie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.
Programarea pentru reprezentanţa Voluntari, se face la numărul de telefon 9672.
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 00:29   #44
raduku_moto

Stage 4
 
raduku_moto's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 203
Member of:
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
Subject: Răspuns: RAR Date: Thu, 25 Jan 2007 09:11:55 +0200 From:"Roxana P" <cccccccc@rarom.ro> To:rhgteam@yahoo.com #message2837058191545225105278063233593305943oSObk Yn4Ur5HQVr0mWzmsaXhDlUrQwYrZuIi81EFzc3bquDxMET86vD L8bZygQEE9PnYTEpnWVjNHETZJ2y8YSI0H5T3uct6CjJJeXfzk rjWz1R171cngaEu9osCaeFZ9ryNO7e3QY7WfDNjGErxmeYjw { overflow:auto; visibility:hidden }


-----Mesaj original-----
De la: SyS Admin Catalin [mailto:rhgteam@yahoo.com]
Trimis: 21 ianuarie 2007 11:52
Către: Mihaela Codrescu
Subiect: As dorii niste informatii despre ...

Salut !

Am si eu o intrebare caruia nu i-am gasit revolvarea pe site.Cum fac sa omologhez o pereche de jante pentru o masina care din fabrica are 165/65 R14 . Ma intereseaza sa pot trece in talon si alte dimesiuni adica un 195 sau 205 / 35 sau 40 R 15 ; masiina in cauza fiind o solenza .Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si daca acestea se pot omologa.

Multumesc.

Referitor la scrisoarea dumneavoastră, vă comunicăm că pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele şi jante ce pot fi montate opţional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie să luaţi legătura cu reprezentanţii noştri abilitaţi să facă modificări în C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestaţie este în jurul sumei de 50 RON.
In cazul dumneavoastra, a unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestaţie este de peste 500 RON putand urca in funtie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.
Programarea pentru reprezentanţa Voluntari, se face la numărul de telefon 9672.


Deci din cate inteleg eu, te costa 500ron testele, 50ron omologarea + toate taxele aferente(alt certificat, carte, etc)? sau cum.....???
raduku_moto is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 00:31   #45
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

daca asa scriu ei asa e ... eu am dat mailu asta anu trecut ... pe 25 ianuarie .. .. iti dai seama ca s-au mai modificat de atunci pretzurile poate au mai crescut ca la noi nu scad
Psycho is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -