Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-06, 00:55   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

pentru a omologa un set de jante diferite de cele originale, am inteles ca trebuie acceptul RAR...in ce consta verificarile lor?
-daca sistemul de franare va functiona corespunzator, va fi vreo problema cu diametrul marit al cauciucului?
-daca rotile vor fi iesite mai mult, ceea ce va duce la uzura mai mare a rulmentilor etc., risc sa nu beneficiez de omologare?
-daca totusi voi putea sa omologhez asa ceva, cat ma va costa, cu aproximatie?
(aceleasi intrebari le-as putea pune in legatura cu modificari aduse caroseriei, dar asta cred ca nu e asa grav)
multumesc!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 01:19   #2
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

acum 6 luni nu se omologa nici un fel de janta iar gumele nici atat ce e scris in carte aia e.
nasol nu?
fenyx is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 08:57   #3
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Din ce stiu ti le omologheaza fara probleme daca pe modelul respectiv au fost montate de catre producator acele dimensiuni.
Dar cred ca si daca nu sunt in lista producatorului, se pot omologa... trebuie intrebat.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 20:47   #4
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by RoSonic
Din ce stiu ti le omologheaza fara probleme daca pe modelul respectiv au fost montate de catre producator acele dimensiuni.
Dar cred ca si daca nu sunt in lista producatorului, se pot omologa... trebuie intrebat.
sa fiu mai explicit:nu se trec omologari de genu am avut 3 prez si acum am 4,daca pui jante cu 4 sa nu pui flanse si nu te intreaba nimeni nimic ,dar trebuie sa respecte dimensiunea cum ai spus si tu ,aia care e trecuta in talon :13'' ,14'' etc.
p.s . am intrebat chiar azi
fenyx is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 00:59   #5
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

www.rarom.ro .. trage un mail la aia si t lamuresc ei oficial
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-06-06, 17:43   #6
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Fiecare dimensiune trecuta in talonul masinii, figureaza la RAR cu alte dimensiuni echivalente.

Ex la mine: in talon 185/55/R15; Variante acceptate din lista RAR: 205/50/R15; 205/45/R16; 225/35/R17

Asa trebuie sa fie si la tine. Te duci si intrebi ce alte dimensiuni poti trece, ti le treci in cartea masinii, te duci la Udriste si iti pune stampila pe talon cu valorile admise si asta e.
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 07:00   #7
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

in cazul meu e putin mai complicat, am sarit de la 12 la 15, mai exact de la 165/75/r12 (cred) la 195/45/r15 fata si 195/50/r15 spate....diametrul total al cauciucului a crescut cu 1-2 cm...nu cred ca au echivalent si pentru mine, dar ma gandeam ca o vor supune la niste probe, si daca directia si franarea ar iesi bine, nu vad de ce nu le-ar omologa...in fine, multumesc pt. raspunsuri! cel mai sigur ma duc la ei sa intreb (desi ma gandesc ca in acest fel le atrag atentia si ... sa nu am probleme pe viitor cu ITP-urile)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 01:11   #8
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Nu stiu ce sa zic.. la RAR-ul de artizanale trebuie sa mergi. Daca iesi bine in probe.. s-ar putea sa ti le omologheze (cu darul aferent )
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-06, 17:51   #9
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

quick_5hifter ai rezolvat ceva?
spune-ne si noua..ce si cum...k poate mai vor si altii sa faca acelasi lucru k si tine si..banuiesc k nu strica un ajutor, nu?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 00:12   #10
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

inca n-am rezolvat nimic, pentru ca mi-a expirat itp-ul si n-am ce cauta la rar fara itp....oricum dupa ce fac itp-ul mai am de omologat si alte chestii, iar la final voi intreba si de jante...dupa care promit ca va spun ce-am facut
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 10:27   #11
road_runner

Stage 5
 
road_runner's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 889
Member of:
[Speed Daemons]
[VW]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by B|shOp-VR6 View Post
Fiecare dimensiune trecuta in talonul masinii, figureaza la RAR cu alte dimensiuni echivalente.

Ex la mine: in talon 185/55/R15; Variante acceptate din lista RAR: 205/50/R15; 205/45/R16; 225/35/R17

Asa trebuie sa fie si la tine. Te duci si intrebi ce alte dimensiuni poti trece, ti le treci in cartea masinii, te duci la Udriste si iti pune stampila pe talon cu valorile admise si asta e.

deci intai tre mers la RAR? ca eu acum am 17'' din 16'' cat is in talon...
road_runner is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 18:33   #12
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

dupa cum a zis cineva mai sus, daca masina ta s-a fabricat si in varianta cu roti de 17", nu ar fi o problema....in schimb, in cazul meu, nici Tico Euro 44 nu va avea roti pe 15"
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 03:18   #13
vs4game

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Sal, o problema asemanatoare am si eu. Am cumparat o masina cu jante de 17(205/40/R17), iar pe talon sunt trecute doar de 14 (185/65/R14). Cei de la reprezentantza mi-au spus ca se pot monta si 195/60/R15 si 205/50/R16 si ca cei de la RAR stiu asta, dupa ce "nea Gica" care facuse inspectzia mi-a spus ca sigur, sigur nu pot omologa decat jantele de 14.
De unde potzi obtzine informatzii concrete ? Ai intrebat daca se poate face omologare individuala (parca asa se numea...)?

Masina merge bine cu jantele de 17, dar nu as vrea sa ramana fara talon , iar optic, e diferentza de la cer la pamant daca ii pun jante de 14.
vs4game is offline   Reply With Quote
Old 20-01-07, 04:36   #14
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

omologare artizanala cred ca se cheama, sper sa nu gresesc...
de curiozitate, a avut cineva probleme cu politia pe tema asta? eu n-am auzit nimic dar nici nu vreau sa creez un precedent
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 01:23   #15
vs4game

Stage 1
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 21
Default Re: care sunt pasii pentru a omologa jante diferite?

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
omologare artizanala cred ca se cheama, sper sa nu gresesc...
de curiozitate, a avut cineva probleme cu politia pe tema asta? eu n-am auzit nimic dar nici nu vreau sa creez un precedent
Da, chiar zilele astea mi-a spus cineva ca i-a luat politzia talonul pt ca avea jante de 16", iar in talon erau trecute de 15". Si am aflat ca sunt si masini (acelasi model pt care am si eu nevoi de omologare) care au in talon la rubrica observatzii, anvelope obtionale de 17".
Probabil doar cu spaga se poate... Insa daca e asa, mi se pare absurd ca politzia sa se ia de tine daca nu ai anvelopele trecute in talon, iar pe cel care le are sa il lase in pace, stiinduse ca nu pot fi trecute legal... (politzia se leaga de asta la filtrele care le fac impreuna cu RAR-ul (de obicei, dar nu numai) din cate stiu eu, iar daca organul legii nu stie despre ce e vorba atunci cei de la RAR ar trebuie sa stie...).
vs4game is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -