Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-05, 16:57   #46
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default

Sper ca nu se supara nimeni daca fac un picut de publicitate...
Cumpara ti Fiesta.. 1.6 sau 2.0 daca ai mai multi bani.
Si.. un sfat general, cumparati revista Quattroruote.. e f interesanta si chiar are articole bune, nu sunt facute de romani ci sunt traduse de la italieni... in penultimu nr, parca, e o comparatie intre mini one, fiesta 206, punto, ypsilon, c3... corsa.. micra.. si altele
Veti ramane uimiti de cat de proasta e corsa in comparatie cu celelalte, mai ales la frane..
Jess is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 17:12   #47
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

corsa normala poate... dar noi (mai exact eu) ma refeream strict la GSi si , prinvind din aceasta perspectiva, a Corsei GSi mi-e greu sa cred sa mai poti spune ca
Quote:
Originally Posted by \"Jess\"
Veti ramane uimiti de cat de proasta e corsa in comparatie cu celelalte, mai ales la frane..
Despre celelalte modele de Corsa nu ma pronunt totusi.
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 17:41   #48
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Fiesta ST e o alegere super.Din cate stiu eu totusi nu se importa in Romania,si oricum e sumpa.
Race is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 17:57   #49
Bestie

Stage 5
 
Bestie's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default

Da da da, si Fiesta ST este o varianta foarte buna, dar... nu stiu daca gasesti la noi.

Off-topic: Race... am si eu o curiozitate, de ce modelul se numeste \"ST - 2.0 1.6 16v \" Este ori 2.0 ori 1.6?
Si aici este prezentat la fel \"http://www.autoindex.org/model.plt?no=1908&ass=\"
Bestie is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 17:59   #50
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
3.TDI-urile sunt pentru camioane/autobuze/vapoare etc.In cazuri extreme si pentru zgarciti care nu vor masina ci mijloc de transport personal.

hm...interesanta opinie,e dreptul tau,DAR dintr-un TDi scoti mai multi cp la chip,poti sa inlocuiesti f usor o turbina,un intercooler,s.a.m.d plus ca are cuplu mai mare la turatii mai mici...(sigur stiai si asta),
a!sa nu uit...TDI-urile cu 6 rapoarte (inainte)...pe care dc le \"reglezi\" un pic (VEZI CEKY - DIM SPORT cu al lui Seat Leon TDi4) obtii performante mai bune...zic eu...decat pe un benzinar fara tubro,care e la aceeasi bani (ma refer la masni noi).
si la final asa...te interb respectuos: ce masina ai/conduci zi de zi/sau nu ai deloc.

\" zgarcit\" e si tata,de aia am postat pentru TDi-uri...dar are si masini pe benzina,stai linistit..
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 18:11   #51
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Din TDI-uri scoti mai multi cai putere la chip ca sunt turbo,nu ca ard motorina.Scoti la fel si din turbo pe benzina.
De pretul Diesel+schimbat turbina si intercooler iei turbo pe benzina de-l rupi.
Cuplu la turatii mici nu iti prea trebuie decat daca nu stii sa schimbi vitezele,deci pica.Leonul ala TDI probabil are tractiune integrala si pleaca mai bine,ca altfel nu vad cum face benzinare.
Pe site-ul Seat Romania preturile sunt 17.700 pentru 1.8T/180 CP si 19.800 pentru 1.9TDI/150 CP.Deci ai deja 30 CP in plus,si de 2.500 EURO DDP (preturile puse sunt CIP) ii mai faci ceva modificari.

Nu stiu de ce scrie asa pe site-ul ala.Motorul de Fiesta ST e de 2l/150 CP de la Mazda.
Race is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 23:03   #52
speeedy

Stage 4
 
speeedy's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SEAT]
Default

m-am hotarat ca pana la urma sa-mi iau masina sh, din germania. banii disponibi s-au marit , adica max 15 000 euroi. la banii astia ma indrept spre audi a4 sau passat, nu m-am decis inca.
btw race, am doar 19 ani, imi place mult sa conduc si mi se pare normal sa aleg o masina pe motorina, sti tu de ce...
zoom-zoom am mai zis, am un volvo 242 din '82, 2000cmc, 120 hp, coupe . masina e foarte veche, 23 de ani , nu a fost intretinuta si acuma a ajuns intr-o stare jalnica...
daca m-ar punea cineva sa aleg intre diesel si benzina, as alege toata ziua benzina, dar nu ma lasa buzunarul
__________________
www.pentruviata.com
speeedy is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 00:11   #53
Jess

Stage 1
 
Jess's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 22
Default

De corsa gsi 2004-2005 nu am auzit.. dar o exista daca voi ziceti... iar fiesta st 150.. nu cred ca e cazu sa o compari cu corsa.. e clar care ar fi raspunsul.

Nu crezi ca ar merita sa citesti topicu ala: S au tampit aia de la Mercedes Benz.. inainte sa alegi diesel in locu benzinei.. zic si eu
Jess is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 01:19   #54
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"speeedy\"
m-am hotarat ca pana la urma sa-mi iau masina sh, din germania. banii disponibi s-au marit , adica max 15 000 euroi. la banii astia ma indrept spre audi a4 sau passat, nu m-am decis inca.
btw race, am doar 19 ani, imi place mult sa conduc si mi se pare normal sa aleg o masina pe motorina, sti tu de ce...
zoom-zoom am mai zis, am un volvo 242 din '82, 2000cmc, 120 hp, coupe . masina e foarte veche, 23 de ani , nu a fost intretinuta si acuma a ajuns intr-o stare jalnica...
daca m-ar punea cineva sa aleg intre diesel si benzina, as alege toata ziua benzina, dar nu ma lasa buzunarul
Pai daca ai 15 000 euro
ia o masina de 14 000, pastreaza mia aia pt benzina. Avand in vedere deprecierea benzinarelor fatza de diesel, la 14 000 iei o masina pe benzina care ar fi probabil vreo 16 000 diesel(putere , km si echipament comparabil), daca nu mai mult. Deci deja 2 000 euro diferenta care o sa-ti ajunga sa pui benzina in loc de motorina cativa ani buni de acum in colo. Daca vrei ceva sport nu lua Passat sau A4. Masini bune ele dar nu sport.

Tre sa te decizi ce gen de masina vrei.

Dat o tura pe mobile.de, ce preturi au ai draku ca io aici nici nu pot sa ma apropii de asa ceva, exact asta as lua-o in locu tau:

link aici

Cand te duci, fa un test drive la una. N-o sa mai vrei Passat sau A4.

editat de moderator : invata sa folosesti functia URL
Code:
[url=http://aici.vine.url.ul/url.html]aici vine descrierea lui[/url]
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 23-06-05, 11:36   #55
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"pimp_lex\"
Quote:
Originally Posted by \"speeedy\"
m-am hotarat ca pana la urma sa-mi iau masina sh, din germania. banii disponibi s-au marit , adica max 15 000 euroi. la banii astia ma indrept spre audi a4 sau passat, nu m-am decis inca.
btw race, am doar 19 ani, imi place mult sa conduc si mi se pare normal sa aleg o masina pe motorina, sti tu de ce...
zoom-zoom am mai zis, am un volvo 242 din '82, 2000cmc, 120 hp, coupe . masina e foarte veche, 23 de ani , nu a fost intretinuta si acuma a ajuns intr-o stare jalnica...
daca m-ar punea cineva sa aleg intre diesel si benzina, as alege toata ziua benzina, dar nu ma lasa buzunarul
Dat o tura pe mobile.de, ce preturi au ai draku ca io aici nici nu pot sa ma apropii de asa ceva, exact asta as lua-o in locu tau:

link aici

Cand te duci, fa un test drive la una. N-o sa mai vrei Passat sau A4.

editat de moderator : invata sa folosesti functia URL
Code:
[url=http://aici.vine.url.ul/url.html]aici vine descrierea lui[/url]
FAINA RAU ASTA!!!! passat-urile sunt pe la 10-11 000...depinde...alea mai accesibile.poti sa-ti mai tzii ceva bani de un tuning finutz...un stop acolo...o janta...
oricum,cu 15 000 in buzunar ai ce alege din afara....asta iti garanteaza oricine...PREFERABIL sa ti-o aduci tu...nu sa dai banii la samsari
bafta si sa ne spui ce si cum ti-ai luat

ps:intrebarea cu ce conduce era pt race ca il tot vad anti anti anti tot...pe mai multe topicuri.
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 09:57   #56
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Quote:
btw race, am doar 19 ani, imi place mult sa conduc si mi se pare normal sa aleg o masina pe motorina, sti tu de ce
Pai tocmai ca-ti place sa CONDUCI ar trebui sa preferi benzina.Daca iti place sa te TRANSPORTI cu costuri mici dintr-un loc in altul e bun Dieselul.

Off-topic:ZooM-ZooM nu sunt anti tot.In orice versus exista macar doua parti,iar eu sunt partizan al uneia din ele.Sunt ANTI Diesel PRO benzina,ANTI Skyline (in comparatia asta,a nu se intelege in general) PRO Corvette etc.
Race is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -