Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-07, 17:11   #31
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Ford Mondeo 2007...

da adevarul ca motoarele tdi de la vag sunt renumite pt silentiozitate...?! ... fii sigur ca tdci e mai silentios decat tdi-ul 2.0
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 20:55   #32
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

adevaru e ca 2.0tdi e cam nasol da am mai zis: NU MA INTERESEAZA DE DIESEL!.... dieselu e naspa lipsa de sportivitate doar cuplu mult si schimbat la 4000-5000 prin exagerare 8-| + sunet aiurea... da ca benzina passatu nu sta rau pe cand ford sa mor daca am vazut vrun mondeo benzinar... in afara de st pe care o singura data l-am vazut pe strada... si nu-s convins ca era varianta benzina
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 21:40   #33
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

iti arat eu , ce preferi MK3 sau MK4 (si nici unul nu e ST ?
la mk4 se imparte tehnologia asemanatoare cu VVT-i de la Toyota .... momentan la capitolul benzina Ford este peste VW, la diesel in schimb e discutabil (personal regret scoaterea motorului 2.2 dar ....)
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 23:11   #34
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

fa-mi si mie o prezentare asupra motoarelor benzina de la ford... la vw ce zici de 2.0t-ul de 200 sau de 1.8t-ul de 180?
oricum ford are benzinare naspa si are nevoie se pare d emotoare ari pt a scoate cai multi...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 00:31   #35
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

Ford Mondeo este disponibil intr-o gama variata de motorizari, benzina si motorina, avand ca varf de serie motorul pe benzina de 2.5 litri, Duratec, 220 CP .

In afara de varianta de 220 CP, motorizarile benzina sunt reprezentate de motorul Duratec de 1,6 litri cu distributie variabila dubla, disponibil in 2 variante de putere – 110 CP si 125 CP si de puternicul Duratec de 2,0 litri si 145 CP.

Gama de motorizari diesel include motoarele Duratorq TDCi de 1,8 litri si Duratorq TDCi de 2,0 litri.

Gama de motorizari va fi imbogatita cu un nou motor pe benzina – Duratec – cu o putere maxima de 161 CP si cu o capacitate cilindrica de 2,3 litri. (toamna 2007)
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 00:57   #36
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

nu mai faceti comparati ca nu ajungeti nicaieri va rog
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 21:18   #37
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

2litri si 145 cai? cam mare pt puterea asta... prefer un 1.8 ecotec de la opel cu 140cai si am si taxe mai mici...
la cel de 1.6 no comment pare sa fie echilibrat da n-am vazut ford echipat cu el...
iar cel de 2.5 220cp nu e o mandrie ar fi putut si ei mai mult... ceva mai puternic...
oricum rar vezi ford sau vw echipate cu benzina pt ca e mentalitatea aia naspa a romanului sa-si ia tractorete d-astea la care pot aparea complicatii mai nasoale ca la benzina ca sa nu mai zic si de sunet si vibratii...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 22:59   #38
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

Aici este topicul omului..vad ca si acest topic incepe sa se inscrie in genul amphetamine si restul lumii.Lumea stie deja ce fan e omul asa ca mai bine il lasati in pace.Daca ar fi sa ma iau dupa ce ai scris anterior referitor la vanzari inseamna ca toti cei care isi cumpara logan(care e cea mai vanduta masina la noi)dupa tine in ceea ce priveste fiabilitatea inseamna ca ei sunt toti dusi cu capul...
Spor la cumparaturi si apropo tonic e foarte frumos pe noul mondeo si da bine.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 00:01   #39
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

amphetamine, amice.. opreste-te.. ca te faci de cacao... chiar .. serios! cum sa spui ca e mai bun passatu pentru ca toata lumea si-l cumpara?? extraordinar.. someone slap him..
punctul numarul 2.. MA MAAAN !!! pentru ca pe spatele la ford nu scrie tdi / sau t in tot felul de super combinatii alb cu rosu.. asta chiar nu inseamna ca au doar un singur motor pe el.. wtf?? chiar nu vreau sa fiu subiectiv.. urasc.. dar wtf man? wtf..


in legatura cu ideea topicului.. cred ca si tu ti-ai dat seama care era raspunsul logic.. cred ca mai mult cautai aprobarea )

eu personal l-as lua pe negru.. sunt acuma intr-o pasa.. ori culori foarte stridente si care sa nu le vezi pe strada ori negru.. sau ceva albastru inchis.. gri parca nu l-as lua.. desi e o culoare foarte frumoasa.. e foarte cumuna.. it doesn't stand out..

Last edited by RA_2fast4u; 13-10-07 at 00:04.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 01:51   #40
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

BUN!....am ajuns la o concluzie ...si poate multi dintre voi o sa-mi sariti in cap pt ce o sa spun dar este doar parerea mea...!!!
Astazi am condus un Ford Mondeo model 2007 cumparat acum cateva zile de un prieten .. dotat cu motorul pe care il vroiam si eu : 2 L TDCI - 140 cai, cutie manuala 6 vit. Am mers cam 3 ore prin Buc cu ea, si in trafic, si pe strazi mai libere..si a fost...infernal !!!..Masina asta este fff mare...si vizibilitatea este fff scazuta...botul masinii cred ca il vezi doar daca scoti capu pe trapa...am ramas putin mirat si de calitatea relativ slaba a plasticelor din interior...si cea mai mare dezamagire : motorul de 140 cai diesel!..In vit a
1-a si a 2-a este ok..dar de la a 3-a incolo e f lenes!!...am mers cu Audi A4 din 2004 cu motor 1.9 tdi de 115 cai!!!...si in a 3-a fugea mai tare ca fordu asta de 140 cai....probabil e din cauza ca masina cantareste cam 1 tona jumate!..cu toate dotarile (era echipare titanium)
In concluzie pot sa zic ca am ramas cam dezamagit de ford...probabil pt o familie este f ok!...pt excursii si dar pt ce-mi trebuie mie..si pt traficu din Buc..nu este o alegere buna ( cel putin pt mine).
In rest..confortul este f ok! spatiu ai cat cuprinde, este silentioasa....dar...nu o mai vreau ! .
Si daca tot ma dezamagit mondeo...dupa "test drive"..am dat o fuga la BradyTrade si am comandat asa :
- Skoda Octavia 2 echipare Elegance cu motor 2 L TDi...care siguur este mai agil!...culoare negru perlat ....si asa mai am bani si sa ii mai schimb cate ceva... ...
Partea proasta este ca o sa vina abia prin Ianuarie ...
O2 costa cam aprox 20.000e si fordu era cam 24.000 - 25.000 e...deci mai am bani de bagat in O2....o sa urmeze niste modificari frumoase zic eu...de la sistemu audio..pana la evacuare dubla
Stiu ca poate unii nu spun ca am facut o alegere buna dar eu cred ca este alegerea perfecta pt mine....momentan.

Va rog sa-mi spuneti si parerea voastra de O2 cu motor 2L TDi de 140 cai.!

- pana la urma lucrurile au luat o intorsatura la care nu ma asteptam, dar sper sa fie bine!

P.S. : nu-mi convine ca unii se cearta pe topicurile oamenilor....nu vreau sa acuz pe nimeni..dar cred ca fiecare are parerea lui...si nu este nici un motiv de cearta din cauza asta! Fiecare om e diferit si are altceva n cap!
__________________
Drive safe!...but never slow!!!
AureG88 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 12:08   #41
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

daca acel Ford este nou este oarecum normal sa nu traga, dupa ce motorul va trece de 5000km atunci incepe sa se "lase" si se schimba treaba , iti zic din "experienta" cu noul Passat si un alt Mondeo care s-au manifestat cam la fel (deci la Octavia sa te astepti la acelasi lucru ca e acelasi 2.0 TDI), legat de vizibilitate - este o masina mare (fata de Octavia care e sensibil mai mica) si este oarecum normal sa nu estimezi bine extremitatile, insa cei de la Ford ofera senzori fata/spate si problema e rezolvata, de materiale interioare nu ma pronunt, fiecare cu parerea lui
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 15:19   #42
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

Intradevar..motorul o sa se mai "lase" dupa 5000 km...dar daca ma gandesc bine : Mondeo are 1600 Kg pe cand O2 are 1350 kg...250 kg nu sunt chiar de trecut cu vederea. O2 sigur este mai agila...
Masina era echipata cu senzori de parcare...dar cand am zis ca era mare si greu de manevrat nu ma refer la parcare...ma refeream la mersul in trafic...unneori ocupam 2 benzi daca pe banda 1 mai erau masini parcate....plus ca nu vezi si nu ai cum sa stii unde sunt extremitatiile masinii...chiar m-am enervat ieri conducand mondeo in trafic! Acuma nu pot sa zic ca O2 este masina "mica"...dar este totusi mai acceptabila fata de ford...
AureG88 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 16:29   #43
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Ford Mondeo 2007...

daca voiai masina de oras nu inteleg de ce te-ai mai uitat la mondeo
cheet is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 17:36   #44
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

O alegere buna zic eu.Fordu fiind o masina nou aparuta abia peste 1- 2 ani cel putin poti stii cat e de fiabila si ce hibe are.iar pretul este un pic cam mare pt o masina la clasa ei.Am mers cu mondeo asta si la 25000 E ma astptam sa mangai si eu un plastic mai fin .

Bafta cu noua masina si de obicei dak nu apar alte probleme , livrarea masinii se face mai repede , ianuarie fiind termenul limita in care ti o aduc .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 14-10-07, 18:38   #45
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo 2007...

Quote:
Originally Posted by cheet View Post
daca voiai masina de oras nu inteleg de ce te-ai mai uitat la mondeo
Nu stiu la ce te gandesti tu cand spui masina de oras..dar eu ma gandesc la o masina mica ..ceva gen yaris, C2, 107.etc....masini pe care nu le agreez in nici un fel. Nu am vrut masina de "oras"...dar nici una ca Mondeo..O2 cred ca este ok din punctul asta de vedere...

@ DOHC16 : Sa inteleg ca nu sunt singurul caruia i s-a parut un pic cam de slaba calitate plasticul din mondeo?? ...Si eu sper sa-mi vina mai repede masina!!!...
AureG88 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -