Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-11, 18:20   #1
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Buna ziua , as dori sa stiu si eu daca se merita achizitionarea unui ford mondeo break an fab. 1998, diesel , are si ceva optiuni : 4 airbag-uri , trapa , a/c , geamuri electrice , oglinzi electrice+ alte cateva care nu imi vin acum in minte.Mentionez ca masina este inmatriculata pe romania deja.Ce alte alte alternative ar fii in bani astia?Exclus masini din clasa mica.
O sa mai completez cum ce imi mai aduc aminte.
Astept pareri.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:44   #2
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Eu as merge pe un logan benzina, si i-as arunca un gpl.
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 15:50   #3
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Nu multumesc . Un logan OK nu se incadreaza in bani astia.+ca fordul il stiu de 1 an , este al unui colaborator si masina functioneaza zi de zi.Alte alternative cu exceptia logan?
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 15:57   #4
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Ai putea sa mergi pe un Volvo S40,masina frumoasa si fiabila,daca nu pe ceva nemtesc.Masinile japoneze sunt iar o afacere profitabila si de ce nu si cele coreene.
Fordurile stiu ca nu sunt prea fiabile in general,si au multe probleme legate de calitate.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 16:18   #5
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Ai putea sa mergi pe un Volvo S40,masina frumoasa si fiabila,daca nu pe ceva nemtesc.Masinile japoneze sunt iar o afacere profitabila si de ce nu si cele coreene.
Fordurile stiu ca nu sunt prea fiabile in general,si au multe probleme legate de calitate.
Ai avut tu mondeo cumva generatia asta despre care vorbeste sa sti ca nu ii fiabil ca nu ii calitativ?
Hai sa vedem ca interior, ziceai volvo da? pai care are interiorul mai frumos si mai incapator S40 sau Mondeo?
Eu ca posesor de Mondeo insa modelul meu ii din 94 singura diferenta intre al meu din 94 si modelul despre care ii vorba din 98 ii foarte mica( partea frontala difera farurile si interiorul ii 2% mai stilizat asta la breack ca la hatch si sedan difera stopurile spate)
Ca motorizare cel de 1.8 TD de la ford de 90 este foarte ok si consum si nici nu-i vreo putoare de Logan (cum vedeam ca recomanda cineva mai sus)
La capitolul stabilitate sta incredibil de bine are o tinuta de drum impecabila.
Preturile la piese poate sunt mai scumpe ca la alte modele insa la volvo nu cred ca sunt chiar ieftine cum ziceai.
Fiabilitate slaba si calitate proasta? Amice te inseli amarnic.. Masinilea astea sunt sincer foarte reusite , nu te lasa in drum, calitatea materialelor din interior este foarte buna pentru ani ei, dotarile la fel sunt foarte bune , comenzile asezate intr-un fel in care nu te obosesti sa folosesti stiu eu ce.
Intradevar sta prost la capitolul tabla(segmenti la aripile spate si unele la usi in partea de jos) insa daca masina ii intretinuta nu ai treaba.
Spatiu interior la Break este imens, am avut breack mondeo stiu ce inseamna tot 1.8 TD.

P.S Eu iti recomand cu caldura acest model de Mondeo.
P.S 2 Poate vedeti semnatura cum, ca imi vand masina (Mondeo) o vand pentru ca vreau sa achizitionez tot un Ford tot Mondeo (desi aveam avioane in cap cu Vw Passat, Bmw E46) raman pe Ford pentru ca stiu de ce nu m-a facut niciodata de ras nicaieri sau sa ma lase balta cand mi-e lumea mai draga.
Of mult am mai scris
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 16:38   #6
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by Ruffy RUF View Post
Ai avut tu mondeo cumva generatia asta despre care vorbeste sa sti ca nu ii fiabil ca nu ii calitativ?
Hai sa vedem ca interior, ziceai volvo da? pai care are interiorul mai frumos si mai incapator S40 sau Mondeo?
Eu ca posesor de Mondeo insa modelul meu ii din 94 singura diferenta intre al meu din 94 si modelul despre care ii vorba din 98 ii foarte mica( partea frontala difera farurile si interiorul ii 2% mai stilizat asta la breack ca la hatch si sedan difera stopurile spate)
Ca motorizare cel de 1.8 TD de la ford de 90 este foarte ok si consum si nici nu-i vreo putoare de Logan (cum vedeam ca recomanda cineva mai sus)
La capitolul stabilitate sta incredibil de bine are o tinuta de drum impecabila.
Preturile la piese poate sunt mai scumpe ca la alte modele insa la volvo nu cred ca sunt chiar ieftine cum ziceai.
Fiabilitate slaba si calitate proasta? Amice te inseli amarnic.. Masinilea astea sunt sincer foarte reusite , nu te lasa in drum, calitatea materialelor din interior este foarte buna pentru ani ei, dotarile la fel sunt foarte bune , comenzile asezate intr-un fel in care nu te obosesti sa folosesti stiu eu ce.
Intradevar sta prost la capitolul tabla(segmenti la aripile spate si unele la usi in partea de jos) insa daca masina ii intretinuta nu ai treaba.
Spatiu interior la Break este imens, am avut breack mondeo stiu ce inseamna tot 1.8 TD.

P.S Eu iti recomand cu caldura acest model de Mondeo.
P.S 2 Poate vedeti semnatura cum, ca imi vand masina (Mondeo) o vand pentru ca vreau sa achizitionez tot un Ford tot Mondeo (desi aveam avioane in cap cu Vw Passat, Bmw E46) raman pe Ford pentru ca stiu de ce nu m-a facut niciodata de ras nicaieri sau sa ma lase balta cand mi-e lumea mai draga.
Of mult am mai scris
Te-ai suparat degeaba.Eu ti-am spus doar ce variante mai ai si ceea ce am auzit la multi posesori de Ford.Tu te-ai enervat pe mine chiar degeaba.Puteai sa imi explici frumos.De asemenea daca sti deja ca vrei Fordul Mondeo nu stiu de ce ai mai deschis topicul,din moment ce nu accepti alte opinii!Eu nu ti-am spus nimic cu rautate,dimpotriva am vrut sa te ajut.Numai bine!
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 16:45   #7
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Te-ai suparat degeaba.Eu ti-am spus doar ce variante mai ai si ceea ce am auzit la multi posesori de Ford.Tu te-ai enervat pe mine chiar degeaba.Puteai sa imi explici frumos.De asemenea daca sti deja ca vrei Fordul Mondeo nu stiu de ce ai mai deschis topicul,din moment ce nu accepti alte opinii!Eu nu ti-am spus nimic cu rautate,dimpotriva am vrut sa te ajut.Numai bine!
Chiar nu m-am suparat!!!!! si in plus daca citeai mai atent iti dadeai seama asta si iti mai dadeai seama ca nu eu imi caut sa cumpar acel Mondeo despre care ii vorba!! ci userul run_forest ... eu doar mi-am exprimat punctul de vedere referitor la Mondeo.
Stai linistit nu m-am suparat faceam doar o comparatie, acum poate m-am impacientat putin insa nu cu rautate!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:13   #8
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Ai putea sa mergi pe un Volvo S40,masina frumoasa si fiabila,daca nu pe ceva nemtesc.Masinile japoneze sunt iar o afacere profitabila si de ce nu si cele coreene.
Fordurile stiu ca nu sunt prea fiabile in general,si au multe probleme legate de calitate.
Intradevar s40 sunt foarte fiabile , si volvo in general.Daca stii tu un s40 inmatriculat RO cu cel putin aceleasi optiuni ca si acel ford...nu tine doar pt tine Multumesc de recomandare dar as prefera ceva in acelasi segment cu Mondeo.S40 am impresia ca e putin mai mica...(deh imi plac masinile spatioase ). Inca astept parereri.Inmatriculata ro neaparat , cu cateva optiuni.Nu sunt interesat de masini gen golf/astra.Vectra B iar imi plac ( chiar mai mult ca fordul ) insa nu am gasit niciuna in 2500E diesel , inmatriculata, in cel putin aceeasi stare ca si fordul.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 20:17   #9
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Intradevar s40 sunt foarte fiabile , si volvo in general.Daca stii tu un s40 inmatriculat RO cu cel putin aceleasi optiuni ca si acel ford...nu tine doar pt tine Multumesc de recomandare dar as prefera ceva in acelasi segment cu Mondeo.S40 am impresia ca e putin mai mica...(deh imi plac masinile spatioase ). Inca astept parereri.Inmatriculata ro neaparat , cu cateva optiuni.Nu sunt interesat de masini gen golf/astra.Vectra B iar imi plac ( chiar mai mult ca fordul ) insa nu am gasit niciuna in 2500E diesel , inmatriculata, in cel putin aceeasi stare ca si fordul.

Daca nu te deranjeaza anul, am eu mondeo 94' la un pret rezonabil iar in masina nu mai trebuie bagati nici un leu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! vezi semnatura poate te inereseaza
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 15-12-11, 22:09   #10
HD-90-MTZ

Stage 5
 
HD-90-MTZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 457
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Mondeo sau ...? Buget 2500E

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Intradevar s40 sunt foarte fiabile , si volvo in general.Daca stii tu un s40 inmatriculat RO cu cel putin aceleasi optiuni ca si acel ford...nu tine doar pt tine Multumesc de recomandare dar as prefera ceva in acelasi segment cu Mondeo.S40 am impresia ca e putin mai mica...(deh imi plac masinile spatioase ). Inca astept parereri.Inmatriculata ro neaparat , cu cateva optiuni.Nu sunt interesat de masini gen golf/astra.Vectra B iar imi plac ( chiar mai mult ca fordul ) insa nu am gasit niciuna in 2500E diesel , inmatriculata, in cel putin aceeasi stare ca si fordul.
Poate te intereseaza Vectra mea https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...a-caravan.html
HD-90-MTZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -