Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-11, 21:28   #1
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

M-ar interesa sa achizitionez un Vw Passat b5 sau b5,5 bun!
Indiferent de caroserie desi prefer Variant.
Ca motorizare ma intereseaza 1.9 TDI si aici vreau sa fac referire la cele de 116 si 131, 6 trepte etc stiu ca este si varianta 4motion insa este cumva si motorul 1.9Tdi de 150??? sau doar pe Golf se gaseste?
Am inteles de la multi ca sunt masini robuste, fiabile, economice etc.
As vrea sa aud de la propietari cat mai multe din toate punctele de vedere, nivele de echipare probleme puncturi forte.
Ce preturi ar fi CORECTE pentru aceste masini?
Inca o intrebare varianta 4motion sta mai prost la capitolul performanta(demaraj viteza maxima) decat cea normala?
Iar a 2 varianta ar fi Bmw E46 320d (ori varianta 136 ori 150) la fel ca si sus exceptie facand 4x4 ca aici nu ii cazul la 320d.

Multumesc si astept sfaturile voastre

Last edited by Ruffy RUF; 07-12-11 at 21:30.
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 22:23   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

eu as alege BMW fara ezitare. costa cam la fel si sunt 2 masini din 2 ligi complet diferite. passat-ul sa nu uitam ca a aparut pe piata din '96, deci este un proiect mai vechi, are un interior mai anost ca e46, performante mai scazute (stabilitate, demaraj), confort si pozitie... aici depinde de fiecare: tata de ex prefera passat-ul aici, eu aleg bmw-ul.

e46 este recunoscut ca fiind foarte fiabil, insa nu stiu exact ce motorizare este mai "fara moarte". stiu doar ca cel de 136 cp este pe injectie directa, iar cel de 150 cp are CR.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 22:53   #3
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
eu as alege BMW fara ezitare. costa cam la fel si sunt 2 masini din 2 ligi complet diferite. passat-ul sa nu uitam ca a aparut pe piata din '96, deci este un proiect mai vechi, are un interior mai anost ca e46, performante mai scazute (stabilitate, demaraj), confort si pozitie... aici depinde de fiecare: tata de ex prefera passat-ul aici, eu aleg bmw-ul.

e46 este recunoscut ca fiind foarte fiabil, insa nu stiu exact ce motorizare este mai "fara moarte". stiu doar ca cel de 136 cp este pe injectie directa, iar cel de 150 cp are CR.
Intradevar Passat-ul a aparatu pe piata in 1996 insa acum depinde si de gusturi sincer nu mi se pare anost interiorul Passat-ului(punctul meu de vedere bineinteles) Sincer si eu tind mai mult spre Bmw insa nu neglijez nici ideea de a avea un Passat, totusi observ ca sunt masini robuste...
Bmw imi este la inima, passat am mai avut model mai vechi si masina era tanc acum stiu ca nu se compara un model cu altul.
Ambele motoare de bmw cel de 136 si 150 sunt si echipate cu , cutie de viteze in 6 trepte? La vw stiu ca sunt.

La Bmw modelul de 136 hp si cel de 150 hp care ar fi diferenta la consum?
Pentru Vw sincer nu cred ca ar fi diferente mari de consum intre cel de 116 si cel de 131.
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 23:12   #4
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

consumul este cam acelasi la motoarele de la BMW, si pot sa spun ca este cam la fel si cu cel de la vw, aici vorbind din proprie experienta.

cat despre cutiile de viteze la BMW: motorul de 136 cai a avut doar cutie in 5 trepte, iar cel de 150 cai a avut 5 trepte pana din 2001 pana in 2003, air din 2003 pana in 2005 a avut 6 trepte. nu ar trebui sa te sperie asta, repet, NU este mai gurmand ca vw!!

iar la passat mi se pare ca doar pe 1.9 tdi 131 cai s-au pus 6 trepte... sper ca imi aduc bine aminte.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 18:38   #5
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
consumul este cam acelasi la motoarele de la BMW, si pot sa spun ca este cam la fel si cu cel de la vw, aici vorbind din proprie experienta.

cat despre cutiile de viteze la BMW: motorul de 136 cai a avut doar cutie in 5 trepte, iar cel de 150 cai a avut 5 trepte pana din 2001 pana in 2003, air din 2003 pana in 2005 a avut 6 trepte. nu ar trebui sa te sperie asta, repet, NU este mai gurmand ca vw!!

iar la passat mi se pare ca doar pe 1.9 tdi 131 cai s-au pus 6 trepte... sper ca imi aduc bine aminte.
Steffan iti multumesc mult pentru detaliile oferita si as mai dori niste sfaturi si din partea altora ce defecte au intalnit, ce costuri au piesele etc!
Pana acum inclin cam 70% spre Bmw
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 08-12-11, 19:00   #6
iero

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 195
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Eu as alege 320d de 150cp.Am inteles ca este foarte fiabil acest motor.
iero is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 23:15   #7
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

+1 pentru 320d/150cp dar pentru diferentele constructive, nu pentru puterea un pic mai mare.

136hp este cu injectie clasica, doar ca pompa e controlata electronic - sistem abandonat de toti producatorii
150hp este common rail (si directa), sistem folosit (cu ceva modificari) si azi de toti producatorii
La motoarele vag de care zici e destul de posibil sa ai o problema cu consumul de ulei.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 20:27   #8
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
+1 pentru 320d/150cp dar pentru diferentele constructive, nu pentru puterea un pic mai mare.

136hp este cu injectie clasica, doar ca pompa e controlata electronic - sistem abandonat de toti producatorii
150hp este common rail (si directa), sistem folosit (cu ceva modificari) si azi de toti producatorii
La motoarele vag de care zici e destul de posibil sa ai o problema cu consumul de ulei.
Ai putea dezvolta problema consumului de ulei la motoarele VAG ? cauzele?
Deci pana acum vad ca la capitolul Bmw sa merg pe modelul de 150hp care este Common Rail.
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 16:33   #9
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Nu sunt posesor, nici macar fost posesor dar e o chestie universal acceptata, pe un forum vag gasesti mai detaliat care motoare sunt mai gurmande.
Eu stiu caz concret doar de cele pd de 131hp , propietarii celor mai noi 1.9tdi/105cp, tot PD, zic ca nu mai au problema asta.
Nu lua astea de bune, sapa mai adanc si vezi cam care sunt consumurile, poate tu consideri ca sunt acceptabile.
Orice ai alege, fa-ti temele foarte bine.
Bafta sa-ti gasesti ceva sa-ti placa!
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 19:51   #10
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Quote:
Originally Posted by RVL 2000 View Post
Nu sunt posesor, nici macar fost posesor dar e o chestie universal acceptata, pe un forum vag gasesti mai detaliat care motoare sunt mai gurmande.
Eu stiu caz concret doar de cele pd de 131hp , propietarii celor mai noi 1.9tdi/105cp, tot PD, zic ca nu mai au problema asta.
Nu lua astea de bune, sapa mai adanc si vezi cam care sunt consumurile, poate tu consideri ca sunt acceptabile.
Orice ai alege, fa-ti temele foarte bine.
Bafta sa-ti gasesti ceva sa-ti placa!
Multumesc mult pentru sfaturile date! oricum deocamdata sunt curios ce directie va lua taxa asta noua si cum o sa sa fie.
Pana la anul tot caut o masina pe gustul meu.
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 23:24   #11
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Sa fi si cu ochiii pe noul impozit, se pare ca va conta si marca, iar BMW va fi probabil taxat ceva mai scump ca VW, la aceeasi valoare de piata (catalog)
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 17:20   #12
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

de consumat ulei toate consuma cam la fel si pt.cunoscatorii astia mari care tot iti dau sfaturi ar trebui sa stie ca la bmw 325xi,e 90,2008 este dat in cartea masinii ca,consuma ulei de noua....sfatul meu pt.tine...daca vrei o masina care sa tina cu tine,fiabilitate,consum,iti recomand passatul....am passat 1.9 tdi 131 cai din 2004 si iti spun sincer ca nu am bagat un ban in el in afara de consumabile si oricum sunt mai ieftine decat la bmw...am toate optiunile in afara de piele....dar nu as spune nu la un e 46 diesel...acum depinde la ce bani te incadrezi si ce noroc ai sa iei una impecabila din toate punctele de vedere.

Last edited by alex.panciu; 29-12-11 at 17:26.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 21:42   #13
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Am nevoie de niste sfaturi Vw Passat/Bmw E46 d

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
de consumat ulei toate consuma cam la fel si pt.cunoscatorii astia mari care tot iti dau sfaturi ar trebui sa stie ca la bmw 325xi,e 90,2008 este dat in cartea masinii ca,consuma ulei de noua....sfatul meu pt.tine...daca vrei o masina care sa tina cu tine,fiabilitate,consum,iti recomand passatul....am passat 1.9 tdi 131 cai din 2004 si iti spun sincer ca nu am bagat un ban in el in afara de consumabile si oricum sunt mai ieftine decat la bmw...am toate optiunile in afara de piele....dar nu as spune nu la un e 46 diesel...acum depinde la ce bani te incadrezi si ce noroc ai sa iei una impecabila din toate punctele de vedere.
Stiu ca si la o masina noua ii este dat in carte ca , consuma ulei care de altfel ii si ceva normal, insa banuiesc ca era vorba de ceva consum de ulei mai exagerat!
Imi plac amandoua pot spune la fel de mult si de aici si marea problema cu alesul... cum ziceai si tu ai aproape tot pe Passat insa nu ai spune nu la un E46 diesel ) cam asa is si eu foarte nedumerit, insa na vedem ce rezerva viitorul si cat de norocos voi fi!!!
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -