Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-11, 21:11   #1
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Va salut. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si rog sa fie mutat in acest caz.

Am la dispozitie ~7000 de euro si doresc sa schimb masina.

Am cateva variante si desi nu sunt exact din aceeasi clasa toate, ma refer la modul general de comparatie. Caut ca motorul sa fie in jurul a 150cp.

1. Opel Astra GTC
2. Peugeot 407
3. Opel Vectra GTS
4. VW Passat
5. BMW Seria 3
6. Audi A4

Nu ma refer neaparat la cea mai buna de aici pentru ca probabil Astra nu ar intra in discutie cu BMW sau Audi, ma refer la raportul pret-satisfactia ulterioara. Evident, cu 7000 de euro iau un GTC din 2006 dar cu aceiasi bani un BMW din 2004. Care masina ar merita banii?
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 21:40   #2
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by 325Ci View Post
Va salut. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si rog sa fie mutat in acest caz.

Am la dispozitie ~7000 de euro si doresc sa schimb masina.

Am cateva variante si desi nu sunt exact din aceeasi clasa toate, ma refer la modul general de comparatie. Caut ca motorul sa fie in jurul a 150cp.

1. Opel Astra GTC
2. Peugeot 407
3. Opel Vectra GTS
4. VW Passat
5. BMW Seria 3
6. Audi A4

Nu ma refer neaparat la cea mai buna de aici pentru ca probabil Astra nu ar intra in discutie cu BMW sau Audi, ma refer la raportul pret-satisfactia ulterioara. Evident, cu 7000 de euro iau un GTC din 2006 dar cu aceiasi bani un BMW din 2004. Care masina ar merita banii?
Ce ai tu aici ca optiuni...eu unul as prefera un audi a4 1.9tdi !!! prioritar aceasta masina !!!
destul de fiabila,prezentabila -desii sunt fan declaraT Bmw (sunt pentru modelele vechi -adica fabricate pana in 1998 ) !!!
Bmw seria 3 as prefera un 318D insa ala nu cred ca il gasesti la banii astia !!!
Vw Passat iar este o varianta ok !!!

In nici nu caz Peugeot,sau Opel !!! exclude cele 2 variante !!!
O masina buna ar fi si un Golf 5 2.0 tdi !!!un Ford Mondeo 2.0 tdci !!!
Marian_nebunu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 22:43   #3
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by 325Ci View Post
Va salut. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si rog sa fie mutat in acest caz.

Am la dispozitie ~7000 de euro si doresc sa schimb masina.

Am cateva variante si desi nu sunt exact din aceeasi clasa toate, ma refer la modul general de comparatie. Caut ca motorul sa fie in jurul a 150cp.

1. Opel Astra GTC
2. Peugeot 407
3. Opel Vectra GTS
4. VW Passat
5. BMW Seria 3
6. Audi A4

Nu ma refer neaparat la cea mai buna de aici pentru ca probabil Astra nu ar intra in discutie cu BMW sau Audi, ma refer la raportul pret-satisfactia ulterioara. Evident, cu 7000 de euro iau un GTC din 2006 dar cu aceiasi bani un BMW din 2004. Care masina ar merita banii?
BMW fara nici o ezitare!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 23:33   #4
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Sunt constient ca BMW si Audi sunt in fata celorlalte modele, dar intreb de ce as evita Opel Vectra GTS de exemplu? Care sunt minusurile care m-ar determina sa ma feresc de acest model?

Daca ar fi sa iau ceva din clasa Astra, Focus, Golf, as lua in 3 usi, nu am deloc nevoie de masina cu mai multe usi. Intre motoarele de 2.0 de la cele 3 modele, spuneti ca cel de VW ar fi mai bun?
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 23:49   #5
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by 325Ci View Post
Sunt constient ca BMW si Audi sunt in fata celorlalte modele, dar intreb de ce as evita Opel Vectra GTS de exemplu? Care sunt minusurile care m-ar determina sa ma feresc de acest model?

Daca ar fi sa iau ceva din clasa Astra, Focus, Golf, as lua in 3 usi, nu am deloc nevoie de masina cu mai multe usi. Intre motoarele de 2.0 de la cele 3 modele, spuneti ca cel de VW ar fi mai bun?
Hai sa-ti povestesc ce am patit azi la un service auto. M-am dus sa vad ce are frana mea de mana... Stateam la "coada". Asteptam sa termine mecanicul o masina sa intru eu. Stateam in masina si am mai vazut un seria 3 prin curtea service-ului... Nu i-am dat atentie. Masina mea e din '99. Stau eu ce stau si apare proprietarul celuilalt bmw la mine in fata... Mi-am dat seama ca omul vrea sa vb cu mine si las muzica mai incet si deschid portiera. Incepe discutia:
1. De cand e masina?
2. Ai revopsit-o ? (era proaspat spalata)
3. etc etc detalii despre masina

Ma iau cu el in vorba.
Mi-a povestit cum s-a hotarat sa-si ia el un Bmw 320 d din 2002.
A inceput asa: "Socru-meu are un audi a6. Eu aveam bani de A4 si ma gandeam sa-mi iau unul... A venit un prieten de-al meu pe la mine, care tot asa are bmw, si mi-a zis sa ma uit si la astea pe net... M-am uitat si incetul cu incetul am luat tot mai in serios aceasta varianta. Asta pe capul meu: BMW BMW BMW. Pana la urma mi-am luat Bmw si nu regret nici o secunda decizia. Urmatoarea masina va fi tot un BMW."
Intervin eu: "Si eu tot Bmw, poate seria 5 dar tot bmw".

Concluzie: doi oameni f multumiti de masinile lor...

Pentru tine, ce pot sa-ti zic, depinde ce vrei de la o masina:

Sportiva: BMW (cel putin 140 cai)
Eleganta: Audi
Economica: Opel, Ford, VW
La intrebarea ta cu motoarele eu zic ca VW face motoare mai bune decat opel si ford.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 23:57   #6
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

A si apropo de intrebarea ta cu Opel si Bmw eu unu' nu as da bmw-ul meu, vechi de 11 ani, pe nici un Opel. Doar pentru un Insignia Full option...
Vorbeam azi si cu baietasul ala la service de cat de destepte sunt masinile astea... Au o serie de chestii care le diferentiaza de orice alt producator. Ce ai sa gasesti pe un bmw nu ai sa gasesti pe opel...
Ai vreun prieten cu bmw care sa aiba arcuri sport?
Sa il testezi un pic in curbe?
Vorbim dupa...
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 00:48   #7
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Aia e ca nici eu nu prea stiu ce vreau. Imi place acel GTC de la Opel si motorul de 2.0 turbo de 170 de cai imi face cu ochii. Insa apoi ma gandesc ca as vrea ceva putin mai mare si ma duc cu gandul la o Vectra GTS. Am avut Opel si nu am avut probleme mari cu el, in afara de ceva la injectoare, insa s-a rezolvat rapid si nici scump. De asta zic ca nu exclud un Opel deoarece eu am fost multumit (Astra G).

A4 modelul 2003-2004 imi place la interior dar exteriorul este extrem de... sec parca. La fel si Golf 5. Iar BMW la estetica nu ma atrage prea tare (despre e46 vorbesc), interiorul din A4 insa fiind peste BMW. Apoi ma gandesc ca as putea lua exact ce am ca nick aici, un e45 CI, un 320 probabil. Cred totusi ca pana la urma voi alege dintre GTS si BMW, insa CI pentru varianta a 2-a.
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 02:27   #8
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by Marian_nebunu View Post
Ce ai tu aici ca optiuni...eu unul as prefera un audi a4 1.9tdi !!! prioritar aceasta masina !!!
destul de fiabila,prezentabila -desii sunt fan declaraT Bmw (sunt pentru modelele vechi -adica fabricate pana in 1998 ) !!!
Bmw seria 3 as prefera un 318D insa ala nu cred ca il gasesti la banii astia !!!
Vw Passat iar este o varianta ok !!!

In nici nu caz Peugeot,sau Opel !!! exclude cele 2 variante !!!
O masina buna ar fi si un Golf 5 2.0 tdi !!!un Ford Mondeo 2.0 tdci !!!
De ce ?

Excluzi un posibil 407 cu 2.0 hdi si recomanzi mondeo 2.0 tdci care este un motor identic.

Good point.

Last edited by Radu.; 14-08-11 at 02:32.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 07:14   #9
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
De ce ?

Excluzi un posibil 407 cu 2.0 hdi si recomanzi mondeo 2.0 tdci care este un motor identic.

Good point.
Eu nu as recomanda nici unul dintre ele... Peogeot-urile cu probleme toate iar fordul este mai fiabil insa sufera la capitolul injectoare. Tdci inseama injectoare delphi. Acestea sunt mai sensibile spre deosebire de celelalte bosch care se puneau pe TDDI. Nu mi-as lua nici una dintre cele 2 masini. Mondeo a fost si pentru mine, acum 4 luni o varianta pentru ca e f spatioasa, insa am renuntat si nu imi pare rau deloc.

Last edited by mihayyy2000; 14-08-11 at 07:22.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 10:29   #10
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Amice ,ai 23 de ani.Lasa-le naibii de masini gospodaresti si cauta ceva potrivit varstei tale.O decapotabila un coupe ceva,gasesti o sumedenie de modele si pe la noi.Traieste-ti viata ca pe la 40 de ani cand ai familie si copii o sa regreti ca nu ai facut o nebunie o data in viata.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 10:40   #11
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
Amice ,ai 23 de ani.Lasa-le naibii de masini gospodaresti si cauta ceva potrivit varstei tale.O decapotabila un coupe ceva,gasesti o sumedenie de modele si pe la noi.Traieste-ti viata ca pe la 40 de ani cand ai familie si copii o sa regreti ca nu ai facut o nebunie o data in viata.
Imi surade ideea
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 11:49   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Din experienta mea personala cu Vectra, o recomand.
GTS, 1,9 Cdti 150 cp, ceva dotari decente si e o masina foarte ok.
Ai mai putea sa incerci si Alfa GT, vorba colegului de mai sus.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 14:07   #13
325Ci

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 7
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

M-am uitat peste preturi la GT, gasesti pana in 7000 destule. Ce parere aveti de masina? In afara de design, capitol la care cred ca este peste toate cele 5 enumerate de mine mai sus. Am cam ramas la modele mai mici in 2 usi, GTC, Golf 5 in 2 usi, Alfa Romeo GT si eventual BMW 318/320 CI.
325Ci is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 14:31   #14
crvalx

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 160
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by 325Ci View Post
Va salut. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si rog sa fie mutat in acest caz.

Am la dispozitie ~7000 de euro si doresc sa schimb masina.

Am cateva variante si desi nu sunt exact din aceeasi clasa toate, ma refer la modul general de comparatie. Caut ca motorul sa fie in jurul a 150cp.

1. Opel Astra GTC
2. Peugeot 407
3. Opel Vectra GTS
4. VW Passat
5. BMW Seria 3
6. Audi A4

Nu ma refer neaparat la cea mai buna de aici pentru ca probabil Astra nu ar intra in discutie cu BMW sau Audi, ma refer la raportul pret-satisfactia ulterioara. Evident, cu 7000 de euro iau un GTC din 2006 dar cu aceiasi bani un BMW din 2004. Care masina ar merita banii?
parerea mea e sa iti cumperi un 316i............credema ca la motarele pe benzina deschizi capota FOARTE rar
crvalx is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 14:31   #15
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default re: Sfat achizitionare automobil in jur de 7000 eur

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
A si apropo de intrebarea ta cu Opel si Bmw eu unu' nu as da bmw-ul meu, vechi de 11 ani, pe nici un Opel. Doar pentru un Insignia Full option...
Mai bine te intinzi cat iti e plapuma. Tie-ti ploua in BMW dar strambi din nas, la un Insignia. Gandeste-te ca abia ai avut bani de niste optionale mai decente.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -