Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-06, 14:59   #61
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by new_cristy
sper k nu deranjez dar calibra e tare din toate punctele de vedere
daca si piesele ar fi mai ieftine si nu catalogata la masini de fite ar fi ok...

nu pot sa uit cand intrebam la dezmembrari de o piese si-ti zicea clasicul raspuns 100E indiferent ca era o bucata de plastic sau un surub.

consumul de 9% la 16v SFI nu am auzit, probabil ca DMX... ai electronica pusa la punct.
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 10:57   #62
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

consumul de 9l% este realizabil.asta printr-un condus normal,schimbat la 2500 RPM bujii si fise schimbate,filtru de benzina schimbat cel de ulei,curele si tot.eu am reusit sa scot acest consum.cand am luat-o pe a mea ,proprietarul mi-a zis ca ia 9% in oras mers normal.nu am vrut sa il cred,eu oricum o cumparam si daca lua 15%.am ramas surprins sa vad ca asta era consumul.nu ma intereseaza daca lumea zice ca eu sau mai multi aberam referitor la acest subiect...eu am scos 9 si ma bucur sa vad ca nu sunt singurul.
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 16:53   #63
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Am avut si eu Calibra si am fost foarte multumit de ea .. probleme am avut ca na era din 93 dar nimic iesti din comun pt varsta pe care o avea... Ca motor unul de 8v se modifica si mai usor si cu rezultate mai bune dacat unul cu 16v
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 30-06-06, 22:47   #64
Hooligan

Stage 3
 
Hooligan's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 79
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

si eu sunt bolnav dupa calibra...da am o pb k nu gasesc acte sa o pot inmatricula si are cartea verde expirata...((( HILFEEE deci m inteles k nu consuma mult dak o skimbi in 3-4 mii de ture ...akuma dak o forjezi suporti riscurile
Hooligan is offline   Reply With Quote
Old 07-07-06, 22:13   #65
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Ar putea cineva sa-mi spuna un pretz pentru o calibra din 92-93? m-ar interesa un raport intre anul de fabricatzie si pretzul masinii...de exemplu(poate e exagerat ceea ce va cer dar....) deci de exemplu: una din 91 ar merita ****euro...iar una din 92 ****euro...si tot asa.(luand in calcul o calibra ingrijita cat de cat)
__________________

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 08-07-06, 00:43   #66
bob20

Stock
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

am avut si eu un sfi,numai ca era o vectra;consumul era de 9-10 in oras,iar afara la un mers 130-140,lua 7;am scos si sub 7;nu am nici un interes sa mint,dar atat lua,la inceput nu mi-a venit sa cred,facusem 150 km si dupa,am alimentat din nou si au intrat putin sub 10litri(9,faceti si voi o socoteala;cred ca depinde si de benzina.acum am un let si nici cu asta nu ma plang de consum,in oras max 11l,afara 7,5-8;iar la forja intre 14-16,deci nimic de speriat;daca masina functioneaza in parametri nu are voie sa consume canistre de benzina la 100km.
bob20 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 19:53   #67
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

exact asta zic si eu . Si eu am schimbat bujiile ca-mi faceau prb iarna...si am luat ngk ...cu 2 picioruse (nu mai stiu cum se cheama).....eu chiar ma mir ca si cu filtru de aer sport nu consuma ....la unii a sarit consumul dupa ce au montat filtre de aer sport. Al meu are specificatii de utilizare si ptr sfi? Sa fie din cauza asta? Si sa NU SARA consumul?
Chestia cu consumul tine f mult de cat de grea este laba de pe pedala....si daca este pusda la punct masina
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 15:14   #68
ruller

Stage 5
 
ruller's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,515
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

da omule...eu zic sa-ti iei calibra....am citit tot .toate posturiile....cei care au zis ca au scos 9 litrii cu o calibra la 100....sa stii ca ei nu mint...am un prieten foarte bun..cu care am mers la mare anu trecut...eu cu el si inca cu 2 fete...adica 4 pers si destule bagaje...
din timisoara pana la mare i-o dat peste 120 si pana in 160 km/h consumu i-o iesit 10,5-11 litrii la 100...mergea super frumos....deci??ce iti mai trebe mai mult de o calibra??motor bun...consum acceptabil si putere foarte buna...ii da foc la orice ursuletz...

si eu m-am gandit sa imi iau o calibra..momentan nu beneficiez de $ dar oricum calibra imi iau ..a da sa nu uit...rekordu oricum il tin ...
ruller is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 15:38   #69
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

....calibra e o masina ok...aici am vazut ca lumea e pasionata de consum...acum depinde ce vrei....nu consuma mult ..undeva la 11% in oras ...zicea cineva ca ii lua 15%....normal deoarece fi sigur ca o sonda lambda sau un debitmetru nasol...astea sunt simtomele..sau niste injectoare decalibrate+ de asta masina are unul dintre cele mai bune coeficente aerodinamice..iar daca gasesti una turbo...esti un fericit...eu nu am calibra ...am Kadett...cu motor TURBO de pe o calibra...motorul are stock 204 ..si e multumitor...cu un simplu chip se poate duce undeva la 260cp..mai sus mai ai nevoie de alte chestii(buji,regulator benzina,alt intercooler etc) insa crede-ma ca merita....
UGA is offline   Reply With Quote
Old 13-07-06, 12:44   #70
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

uga aici a venit vrb de consum ptr ca se plangeau unii ca este ptrea mare 15-16% in oras ptr un sfi stok e mult si inseamna ca are prb ....din pct meu de vedere un consum de 10-12 in oras ptr un sfi si un 12-15 la un let mi se par onorabile ...desii cu motoare stok si mers normal nu au voie sa consume atat.
Eu unul as fi fercit daca as gasii o calibra turbo in stare cat de cat buna la motor dar sa aiba caroseria intreaga(ma refer sa nu fi avut impacturi grave) dar cum mie-mi plac masinile incognito mai mult ca sigur v-oi opta ptr o astra,corsa sau vectra cu surprize sub capota :d.
Si revenind la topic...cine vrea calibra sa-si ia ca nu o sa-i para rau...se preteaza si la tuning(motor,caroseri si interior) si o sa aiba si satisfactii
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 13-07-06, 17:58   #71
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by UGA
....calibra e o masina ok...aici am vazut ca lumea e pasionata de consum...acum depinde ce vrei....nu consuma mult ..undeva la 11% in oras ...zicea cineva ca ii lua 15%....normal deoarece fi sigur ca o sonda lambda sau un debitmetru nasol...astea sunt simtomele..sau niste injectoare decalibrate+ de asta masina are unul dintre cele mai bune coeficente aerodinamice..iar daca gasesti una turbo...esti un fericit...eu nu am calibra ...am Kadett...cu motor TURBO de pe o calibra...motorul are stock 204 ..si e multumitor...cu un simplu chip se poate duce undeva la 260cp..mai sus mai ai nevoie de alte chestii(buji,regulator benzina,alt intercooler etc) insa crede-ma ca merita....


Imi permit sa te completez ...

Alta turbina , alta evacuare , alte pistoane , alte biele ( usurate ) , alta volanta ( usurata ) , alt kit de ambreiaj , alta garnitura la chiuloasa ( metalica , mai groasa ca sa scada compresia si sa fi sigur ca face fatza presiunii ) , Axe cu came , o chiuloasa COSCAST si daca vrei sa decolezi ... golesti masina de " accesorii - bancheta , roata de rezerva , fete de usi , scaun dreapta , etc.

Dar astea sunt modificari care rup buzunarul in 2 ... va zic din proprie experientza ....
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 13-07-06, 20:25   #72
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

[QUOTE=X-Ray-Eyes]Imi permit sa te completez ...
.... si daca vrei sa decolezi ... golesti masina de " accesorii - bancheta , roata de rezerva , fete de usi , scaun dreapta , .......




Blonda din dreapta...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-07-06, 01:07   #73
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Salut .....eu am o Calibra Turbo si vis-a-vis de consum treaba sta cam asa.......oras:-12-14%......120KM/H-7.5%.......160KM/H.....10%........200KM/H-14.5%.....am ajuns cu ea si la 260KM/H dar sincer nu prea mai imi ardea sa sa stau cu ochii pe calculatorul de bord...........cei care debiteaza consumuri de galeti/100km ori vorbesc din povesti ori au avut masini tarate......Intr-adevar cand sunt cu pedala de acceleratie la podea calculatorul arata consum instantaneu si 39%...dar ala este consumul instantaneu care nu are nici o treaba cu consumul general al masinii.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 12-08-06, 20:48   #74
zota

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1
Talking Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

io nu am calibra dar am o vectra gt 2000 16 valve 150 cp 1992, sunt foarte multzumit de masinutza, o am de 2 luni. Daca vrei o masina sport , ieftina si buna asta e potrivita. Masina este identica cu o calibra numa caroseria difera. Piese gasesti peste tot .. noi sau la dezmembrari...dar nu prea ai nevoie ca pica foarte greu . De consum sunt relativ multzumit ia cam 11-12 in oras, la curse consumu instant imi arata 40 , dar de obicei il inchid ca sa nu-l mai vad )). Noroku meu ca am si gaz pe ea... altfel imi rupea buzunarele. Daca iti cumperi calibra sa ai grija ca multe au fost alergate la curse si sunt faramate...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	engine.jpg
Views:	162
Size:	61.3 KB
ID:	137266   Click image for larger version

Name:	vectra_gt1.jpg
Views:	161
Size:	58.5 KB
ID:	137267  
zota is offline   Reply With Quote
Old 13-08-06, 13:42   #75
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by zota
io nu am calibra dar am o vectra gt 2000 16 valve 150 cp 1992, sunt foarte multzumit de masinutza, o am de 2 luni. Daca vrei o masina sport , ieftina si buna asta e potrivita. Masina este identica cu o calibra numa caroseria difera. Piese gasesti peste tot .. noi sau la dezmembrari...dar nu prea ai nevoie ca pica foarte greu . De consum sunt relativ multzumit ia cam 11-12 in oras, la curse consumu instant imi arata 40 , dar de obicei il inchid ca sa nu-l mai vad )). Noroku meu ca am si gaz pe ea... altfel imi rupea buzunarele. Daca iti cumperi calibra sa ai grija ca multe au fost alergate la curse si sunt faramate...
Nu-ti pare rau de masina (motor) sa dai cu gazu' pe ea ... chestia cu calibrele alergate sunt deacord cu tine...oricum trebuie sa mai astept pt masina ca au intervenit alte lucruri...
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -