Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-06, 12:37   #31
Loukas

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 61
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Cu mare placere ti le-am scris. Repet ca cifra de 2000 E pt. inmatriculatul masinilor intre 8 si 10 ani vechime era propusa in proiectul de lege. Deci nu este ceva 100% sigur. Proiectul ala se poate modifica. Cifra de 300 E ..am zis`o si eu asa..... atata stiu ca la motor de 3 l va fi o taxa anuala de 800 E . Acuma nu stiu la motor de 2 l cat va fi...dar banuiesc ca nu va fi 100 E. Oricum si asta e proiect de lege...deci se poate modifica oricand si de aia cred ca nu vei gasi pe net nicaieri informatii fiindca nu e nimic sigur inca.
Loukas is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 21:06   #32
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

aham..deci nu e nimic sigur...ok asteptam sa dea legea si zburam dincolo dupa masini....sa fie intr-un ceas bun!! alte pareri despre calibra?...chiar toata lumea e multumita? hai cu defectele!!!
sau e ca volvo? garantat pe viatza??
__________________

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 13:31   #33
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

E antica! Ce vrei de la o masina veche de 14 ani?
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 13:41   #34
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

eu nu cred ca daca e antica e un defect.ba din contra preturi mai mici la piese,le gasesti cam la toate dezmembrarile.si e peste multe masini din "generatia noua" care sunt facute ca sa pice,sa te poti prezenta la service,ca mai nou asta e mentalitatea.piese de c***t,tin ~15000KM si pe urma faci imprumut sa repari masina.vrei mai mult de 0-100 ~8s si 230km/h?
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 14:56   #35
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by cosmin_meme
se vede ca esti fan bmw...cumpara-ti unul si vedem pe urma...frate ursu inafara de linie dreapta & burn-uri nu face altceva.ba da,mananca benzina.pe serpentine te fac si cu solenza daca ai urs cu autoblocant...toata lumea stie sa dea in ea pe 400m si pe serpentine se merge cu 40km/h.calibra are suspensie independenta pe puntea spate daca nu stiai,ursu nu.ursu castiga plecarea pe linie dreapta din cauza propulsiei spate si cam atat pt ca puntea fata patineaza.de la a2a altfel sta treaba.cam ce motor de urs compari tu ?2.3,2.5?...
eu pana sa imi iau bmw, am studiat f.mult calibra pt ca imi placea si vroiam sa imi cumpar, dar ce zici tu e deplasat rau..
faci cu solenza un urs pe serpentine si cu autoblocant ), masina care tocmai pt handling e renumita.
esti tu asa sigur ca n-are suspensie independenta? eu cand m-am uitat ultima data sub ea avea...

intradevar, motorul de 2L de 150 de cai de la calibra e mult peste cel de 2l de la bmw, care are doar 129 cai si un consum destul de mare..
__________________
E36 325i
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 17:45   #36
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

asa fratilor...sa incingem putzin atmosfera..einstein1984 de ce tre sa fie de 14 ani? si dak ar fi, nu vad dezavantaju...
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 21:37   #37
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Cand a iesit ultima calibra de pe linia de productie?
Cosmine, la tine 150 000 de km pentru o masina e putin? Un prieten are un BMW din 2002, diesel si hidramat care se kca pe calibra si are peste 200 000 de km, fara reparatii majore (doar din cauza gropilor si accidentelor minore).
Dezavantajul la o masina de 14 ani e ca e o masina VECHE, adica nu e clasica inca,cu peste 140 000 de km de obicei , care abia asteapta sa te lase in drum. Ah, si calibrele sunt printre cele mai scumpe masini de 14 ani din Romania (2000-3000 de euro fata de maxim 500-1000 in Germania). Piesele noi sunt relativ scumpe (fata de o masina mai noua) si greu de gasit pe stocul vreunui magazin.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 06:55   #38
adrian gavrila

Stage 4
 
adrian gavrila's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 215
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

eu am un calibra 2000 cc si consumul de oras poate sa fie in jur de 10-11 l la 100km/h , dar cind o scot pe autostrada consuma 8 l si sunt foarte multumit de ea. Din cite stiu motorul asta nu da probleme ca altele...parerea mea e ca este unul dintre cele mai bune motoare ce au iesit in anii 90" si la ora actuala sunt putine ce o supera. Succes daca o cumperi si daca o tunezi sper sa ne pui si noua niste poze. salutari la toti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CATANO 7.JPG
Views:	237
Size:	972.0 KB
ID:	105726   Click image for larger version

Name:	CATANO 2.JPG
Views:	225
Size:	972.0 KB
ID:	105727   Click image for larger version

Name:	CATANO 3.JPG
Views:	205
Size:	489.7 KB
ID:	105728  

__________________
CUSTOM CAR....TUNING IN MOVIMENT www.customcarsl.es
adrian gavrila is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 14:02   #39
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

calibra a iesit din productie in 97 frate.suntem in 2006 .14 ani lumina poate...e greu .deci,florin83 chestia cu serpentinele o stiu de la un posesor de urs,eu merg tare numai pe serpentine si acolo eu am fost multumit,mergeam destul de tare,cu calibra la fel,si statea mult mai bine. .nu o fi asa,asta e.tu te-ai dat cu serpentine cu calibra?eu va zic sa nu mai vorbiti de calibrele de la noi care o are x in varf de munte si merge fara ulei la stana cu ea si pe urma o iei tu si vii si postezi pe forum ca e de ***.nu e relevant la o masina la mana a 5a sa vii tu sa zici ca nu e buna.poate ala a pocnit-o si iti curge apa pe la parbriz si vii si zici ca e defect de fabricatie.si omul de aici te crede.asta e mai rau.trebuiau sa posteze NUMAI posesorii de calibre si sa isi spuna problemele intampinate de fiecare si atunci,problemele comune aparute trebuiau sa fie considerate ADEVARATELE PROBLEME ale masinii.nu ca se trage nu stiu cine cu BMW si il bate BMW hidramat,diesel,318 eventual ....
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 14:17   #40
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

florin tu ai 325 xi nu?eu am avut 320i normal 1985.la mine era semi,se poate ca numai la xi sa fie independenta daca zici ca tu ai.
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 25-05-06, 15:40   #41
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

puntea spate e la fel si e independenta!

nu exista E30 cu punte spate semi-independenta
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-06, 14:01   #42
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

adriane nu pot decat sa te invidiez! super calibra.E tunata cu gust,exact cum imi place mie. Dak mai sunt posesori de opel calibra ii rog sa lase un mesaj,cat de multumitzi sau nemultzumitzi sunt de bijuteria lor(ma refer la masina mah perversilor ) )! Danke all
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 31-05-06, 13:28   #43
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Am fost sapt trecuta la Buc....si am mers cu 200 si manca 20 la suta...dar asta doar la 200
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 31-05-06, 15:36   #44
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

20% sigur motorul tau e ok? fie si cu 200km/h pare mult 20 la suta....
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 01-06-06, 11:08   #45
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Am avut pana acum destule masini printre care si BMW- 2 bucati.
Este adevarat ca au motoare foarte rezistente( am avut un 1.8is si un 2.5-ambele BMW-uri erau pisikutze) dar pentru fuga nu se compara cu un LET.
Acum am calibra turbo si sunt foarte multumit de ea.Merge bine,este adevarat ca necesita atentie destul de multa dar si satisfactia este pe masura.
Vorbeati mai devreme de consum- a mea cu puterea de fabrica(204 cai) nu sare de 12 in orash la mers civilizat.Tot pe aici imi lua si BMW-ul 325.
Depinde mult de gusturile fiecaruia in tot ceea ce priveste o masina.
__________________
C 20 Let - Turbo POwer
maryo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -