Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-06, 17:30   #1
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Lightbulb opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Salut , vreau sa intreb ce avantaje si ce dezavantaje ar avea o calibra. Parerea mea e ca arata super dar vreau sa stiu dak consuma mult,ce piese cedeaza mai repede,si in general ce probleme ati avut cu masina,dak piesele sunt scumpe,se gasesc greu...chesti de genu. Intreb pt ca mi-as dori sa achizitzionez o calibra.
Orice detaliu e bine venit!!
danke
__________________

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 06:28   #2
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

CALIBRA...eu zic ca este o masina foarte buna,eu o am pe a mea de 5 luni si merge super nu am probleme cu ea!In legatura cu piesele nu sunt scumpe si nu prea ai nevoie sa le schimbi...oricum daca cumva iti iei calibra sa iti schimbi cat mai urgent cureaua de distributie ptr ca eu am patito chiar in prima zii cand am luato mi s-a rupt...dar nu am mai avut delok probleme cu ea!Si in legatura cu consumul o sa iti dau un tabel cu toate motoarele de calibra sa vezi fiecare cat poate si cat consuma...A mea ia cam 9 la suta...Sunt multumit de ea!BAFTA
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 07:06   #3
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Mie mi-e greu sa cred ca consumul ala din tabel care mi l-ai dat si mie este real. Un motor care a mers peste 10 ani, avand 150 de cai putere NU cred ca are consumul unei masini de 2-3 ani de 80 de cai putere, care totusi are imbunatatiri. Eu astept pareri si de la altii, sper sa scrie multi care au calibra dar sa fie obiectivi.
Tataee_^ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 08:10   #4
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

am io calibra de 5 luni, 2000 16v consum 11-12 in oras.pana acum am bagat bani doar in ulei//filtru//grupul de diode de la alternator.iti recomand pt piese sa incerci de daewoo se cam potrivesc si sunt mai ieftine.oricum zic io ca masina asta este numai pt pasionati.
vdub is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 10:36   #5
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Smile Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Deci ce am inteles eu pana acum: piesele nu-s o problema..consumul nu e cine stie ce....E bine..inceput promitzator. E intradevar o masina care merita atentie! si eu sunt nebun dupa calibra astept tabelu ala LiviuTZ, Danke!

Last edited by F.R.Sonic; 17-05-06 at 10:41.
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 10:39   #6
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

aaa ar mai fi o intrebare(pt cei ce s-au aflat in situatzia asta)...Daca e neinmatriculata,cat de greu ar fi s-o inscriu??
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 10:52   #7
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Eu zic sa nu te grabesti, consumul sare peste 15 l. Mai bine iti cumperi un ursuletz, putere este categoric mai mare. Pe forum deja s-a dezbatut subiectul Calibra, daca vrei sa mai afli cate ceva in plus , uite aici : https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/1850-corrado-g60-vr6-calibra-16v-turbo.html
Tataee_^ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 17:23   #8
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Asta este tabelul!
Attached Images
File Type: bmp Motoare calibra.bmp (1.25 MB, 3476 views)
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 17:40   #9
LiviuTZ

Stage 5
 
LiviuTZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 764
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Eu chiar weeckendul trecut am venit de la Onesti...am mers 100 de km cu 250.000 lei...pe drum drept am mers cu viteza 5 si 4000 de turatii si geamurile deschise!!!eu zic ca este destul de bun consumul...la mine a fost schimbat motorul poate de asta...totusi eu zic sa asculti ce zic si alti detinatori de calibra sa vezi ce zic ei....dar nu te uita in gura la aia care nu au calibra si este doar gura de ei...bine zis calibra este masina de pasionati!!!
LiviuTZ is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 19:20   #10
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

frate 15%?poate la forja in oras...am avut cally 16v in mers normal(schimbat pe la 3000rpm )consumu era de 9-10 MAX ,liviuTZ are dreptate.ideal ar fi SFI care consuma mai putin cu 1 l decat 8v.motorul e unul din cele mai bune 2000cmc din lume.am avut si ursuletz 320i care lua 13-15% daca meargeam normal si sarea de 18 daca dadeam in ea...iarna 17%.calibra e super masina daca nimeresti una nelovita..ca motorul se face...piesele sunt OK ca pret,sunt vreo 2-3 mai scumpe care nu prea pica...ideal ar fi una >95 ca sunt galvanizate.nu te lua dupa toti "cunoscatorii"...ca ia 40% etc etc..eu am avut si iti zic din experienta...daca vrei raportul perfect consum/performanta alege C 20 XE si gata...schimbi curelele de ditributie+alternator+pompa servo si pompa de apa=5mil(cu manopera)atat am dat eu.e OK alegerea..
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 19:53   #11
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Sa nu uitam un aspect foarte important :Calibra ramine una dintre cele mai tunabile masini.
Un dezavantaj major al masinii este ca are un aspect de "aspirator de femei".
Din pacate, pina acum eu n-am vazut in Ro niciuna care sa nu fi fost lovita in fata.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 23:49   #12
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by Tataee_^
Eu zic sa nu te grabesti, consumul sare peste 15 l. Mai bine iti cumperi un ursuletz, putere este categoric mai mare.[/url]
sare de 15?? cum asa? aaaa si cu partea de ursuletz,NEAH!!! ok bmw e bmw dar in cazul asta prefer calibra...in tabelu lu LiviuTZ nu e asa ceva(15%)....daca cifrele din tabel sunt apropiate de cele reale consumul nu e o problema...

Turbojack, sa sti ca ma gandesc serios sa caut una prin strainatate,de asta mi-ar fi de mare folos dak m-ar putea ajuta cineva,sa-mi spuna cat de greu o inmatriculez in tzara.

Last edited by F.R.Sonic; 17-05-06 at 23:50. Reason: typing problems
F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 00:19   #13
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Unul dintre motivele pt care am ales Calibra: Are multe posibilitati de tuning...arata bine oricum ar fi dar daca ii pun un eleron de aluminiu nu mai imi trebuie nici mancare!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	calibra blended.jpg
Views:	760
Size:	33.3 KB
ID:	103402   Click image for larger version

Name:	Calibraside.jpg
Views:	846
Size:	81.3 KB
ID:	103403   Click image for larger version

Name:	Opel Calibra Car Rieger Tuning.jpg
Views:	844
Size:	63.7 KB
ID:	103404  

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 06:27   #14
Tataee_^

Stage 5
 
Tataee_^'s Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 505
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Ca sa nu mor eu prost, uite ce a scris Liviu inainte sa aiba tabelu : A mea nu are turbina .... si papa cam 15 in afara orasului,mers sport.....iar in oras cand o accelerezi la semafor poate ajunge si la 20. Deci cand te dai la ea ia 20 si cand mergi normal ia 9. Deci pana la urma cum este, este chiar asha mare diferenta de 11 L de benzina cand te dai la ea?
Tataee_^ is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 08:12   #15
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

mai baiatule inainte sa te dai atoate stiutor si sa privesti raspunsurile de sus mai intai intreaba si u ..Aici este vrb de calibre care sunt intretinute nu javre de masini....cu motoare f***E in gura de orice cioban....
Eu daca schimb in 2500 de ture si este si vara scot consum de 8 LA SUTA ma baiatule la 150 de cp......dar cum nu sunt nici absurd si la un mers normal consumul meu este de 9-10 %. Cand ma dau cu ea consuma pana in 20% nu stiu sigur cat intre 15-20% dar nu sare de 20%...si la drum lung cu 4 persoane bucuresti-cta viteza 100-120 am scos consum de 7% si aceiasi distanta dar singur in masina si mers 100 de kmde autostrada sub 180 nu a vazut...si pana la drajna cox cudepasiri si frane si tot tacamu....si am scos un consum de 12 % chinuit si asta...
Si ptr baiatu care vrea calibra ....daca vrei o masina care trage bine si nu te usuca de bani ia-ti o calibra sfi .....mai este si turbo 4x4(letu) dar este mai scumpa la intretinere....piese consum....
Eu unul prefer un sfi inaintea unui bmw320 de o mie de ori.....si primul motiv este ca 320 nu are nici o sqansa in fata sfi-ului si cum au spus si baietii bmw-ul papa si mai mult.
Sfatul meu ia-ti calibra sfi si o sa fii multumit si cand o sa bagi a3a o sa zici ca nu se poate asa ceva....
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -