Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-06, 14:01   #46
F.R.Sonic


Stage 5
 
F.R.Sonic's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,074
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[4Tuning International]
[Opel]
[SUBARU]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

maryo de ce ai renuntzat la bmw-uri si acum ai ales calibra? sunt curios, poate e vreun motiv anume pt care ai ales o cali si care mi-ar fi de folos sa ma hotarasc.
Danke
__________________

F.R.Sonic is offline   Reply With Quote
Old 05-06-06, 09:37   #47
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Motorul turbo de calibra - C20LET - iti ofera mari satisfactii.Asta e parerea mea.
Putem vorbi de fuga la un BMW incepand de la motoare de 3000 in sus si M-uri.Motivul pt care am ales Calibra Turbo- senzatia care o da acest tip de motor.



Quote:
Originally Posted by fast_racer_sonik
maryo de ce ai renuntzat la bmw-uri si acum ai ales calibra? sunt curios, poate e vreun motiv anume pt care ai ales o cali si care mi-ar fi de folos sa ma hotarasc.
Danke
__________________
C 20 Let - Turbo POwer
maryo is offline   Reply With Quote
Old 12-06-06, 21:42   #48
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Salutare. Sper sa nu deranjez. Ma bag si eu in seama pt. ca pot spune ca sunt fan Opel, iar Calibra mi se pare super. Am citit tot ce ati postat, si nu am auzit o parere despre cel cu 8 valve. De banii care dispun eu, nu as putea sa imi iau (din ce am gasit pana acum) decat una cu 8v, desi mi-ar placea la nebunie un 16v. Cele cu 8 valve cum stau cu consumul? Iar un pret de 2800-3500 E este ok pentru un 8v? Ajutati-ma, ca altfel imi iau Kadett GSI (era prima optiune, fiind si mai ieftina) si parca m-ar satisface mai mult o Calibra. Am vazut pe cineva care spunea ca personal nu a vazut Calibra nelovita in fata in Romania. Posibil, personal si mie mi se par multe fete de Calibra strambe. Este rentabil sa refaci tot ansamblul fata? Sau sa-l inlocuiesti de la una nelovita si adusa de piese de afara? Ca decat durerile de cap de la recarosare...
__________________
Prowd owner of a 16V Cali
Vand odorizante organice California Scents, dureaza minim 60 de zile => https://forum.4tuning.ro/525-consumab...icate-usa.html
Jady is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 18:49   #49
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

adevarul asta e ..putine sunt nelovite.dar o masina lovita e lovita.nu are rost sa schimbi botul masinii ca o sa te izbesti mereu de altceva.motorul de 8v e OK,consuma in medie cu 1l mai mult decat 16v si fuge mai putin..dar nu prea mai ai unde sa ii dai cu camerele montate de DN1 si A2 si mai nou cik si prin bucuresti .e mult mai usor de intretinut zic eu..un 8v pus la punct se duce 220.il poti modifica cu RAM induction kit de la lexmaul care costa cam 400-500E si ai deja inca vreo 15-20cp.toti o sa imi sara in cap sa imi zica ca sa il schimbi cu 16v poti face si asta dar ziceam de modificare cu lexmaul ca sa nu mai schimbi si sa demontezi bla bla.tot asa..mai poti momta o axa cu came tot de la lexmaul si ai cam tot ce vrei.kadett gsi sunt mancate de rugina toate si daca il iei trebuie sa dai totul jos de pe el si sa incepi sa refaci tabla,podea,pasajele aripilor din spate.etc.daca e esti pasionat..e OK.de ce nu incerci o astra F si ii schimbi motorul cu un 8V+cutie(~300E)+manopera+punte spate cu discuri de astra GSI inca vreo 100-150E si ai astra GSI care e altceva decat kadett...
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 22:11   #50
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Iti multumesc pentru raspuns.
Partea cu consumul intre 8v si 16v o stiam, dar trebuia sa mai imi zica cineva sa fiu sigur. De alergat... mai greu in Bucuresti si pana nu ma asigur eu 100% de masina ca e ok... nici ca nu am de gand (am mai avut o surpriza de a sarit bascula de pe bara de torsiune la un Fiat, cand am facut cunostinta cu prima groapa pe la 30-40 km/h). Pana la urma, daca nu imi ajung banii, mai astept cateva luni si imi iau un 16v pe care nu intentionez sa il modific prea mult, prea curand: o toba si un filtru pentru prima luna, zic ca ar fi ok... sa vad.
Astra e simpatica, dar nu poate fi comparata cu o Calibra la design. Cel putin modelul stock. Ori pe mine si designul ma atrage, daca nu doar designul :P
De Kadett stiam ca asta am de facut si chiar asta aveam de gand, dar am realizat ca inseamna alti bani, alta distractie, si chiar nu am timp si chef de asa ceva. Pasionat sunt, chiar mai mult, avand in vedere ca de profesie sunt tinichigiu vopsitor, (ca lucrez in televiziune e doar un "accident" ) nu mi-ar fi fost o necunoscuta renovarea masinii, dar dupa cum spuneam, nu mai am timp de d-astea.
Astra e simpatica, dar nu poate fi comparata cu o Calibra la design, iar de modificat la partea mecanica, iarasi... nu e timp, si daca nu fac eu cu mana mea...
Deci, sa aflu suma totala de care dispun, si in functie de asta, mai devreme sau mai tarziu, dar in mod sigur, voi fi un "proud owner of a 16v Cali".
Inca odata, multumesc de raspunsuri.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 09:35   #51
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

iti mai pot da un sfat.uita faza cu "filtru sport".asta e de vrajeala.am vazut comparatie intre mai multe marci de filtre sport si efectiv nu e sesizabila puterea.mai bine lasa filtru normal de hartie,pe care il vei schimba mai des costa doar 300.000 si il schimbi odata la 2 luni ca sa fie mereu curat.daca nu,risti sa ai probleme la debimetru.este doar parerea mea ca fost posesor de calibra 16v.la design...calibra e calibra stiu ce zici.
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 21:35   #52
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Esti singurul pe care il aud ca a avut probleme cu un filtru sport. Din ce am citit despre filtrele K&W de exemplu, cica volumul de aer ar fi mai mare, dar totusi cu o filtrare superioara celor standard. Dar, ma rog, pana sa o cumpar, mai am un pic, timp in care ma mai documentez.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 08:32   #53
cosmin_meme

Stage 5
 
cosmin_meme's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 208
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

filtrele sport lasa aerul sa intre mai usor...asta fac..dar cu aerul si impuritatile din aer...e un test..o sa il caut si o sa iti dau likul sa vezi ce zic oamenii si nu numai K&N..faci cum vrei tu...eu iti zic ca nu are rost sa iti umplii motorul de firicele de praf din capitala noastra mult iubita pt 1cp in plus...mai ales ca in majoritatea timpului vei merge in bucuresti.ti-am zis ce am patit eu si mai am un amic care a avut un GSI cu aceleasi probleme.praf pe conducta de admisie de aer in motor.asa ca..faci cum vrei
cosmin_meme is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 00:16   #54
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Am inteles sa traiti deci renunt la filtrul sport. Am mai vb cu niste prieteni si mi-au zis pana la urma acelasi lucru. Am sa ma rezum in limita posibilitatilor la un styling (oricum, e capitolul meu preferat) discret si de bun gust. Partea de tuning incepe sa nu ma mai incante asa mult dupa alte discutii si sfaturi primite, si asta mai ales pentru ca va fi masina de zi cu zi .
Jady is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 12:42   #55
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

cam care ar fi cel mai mic pret la care pot gasi o calibra integrala in romania?am vazut unadin 96 cu 8000 da cu banii astia imi cautam golf 4
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 14:51   #56
OT-34-WAY

Stage 5
 
OT-34-WAY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,096
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

Quote:
Originally Posted by LiviuTZ
CALIBRA...eu zic ca este o masina foarte buna,eu o am pe a mea de 5 luni si merge super nu am probleme cu ea!In legatura cu piesele nu sunt scumpe si nu prea ai nevoie sa le schimbi...oricum daca cumva iti iei calibra sa iti schimbi cat mai urgent cureaua de distributie ptr ca eu am patito chiar in prima zii cand am luato mi s-a rupt...dar nu am mai avut delok probleme cu ea!Si in legatura cu consumul o sa iti dau un tabel cu toate motoarele de calibra sa vezi fiecare cat poate si cat consuma...A mea ia cam 9 la suta...Sunt multumit de ea!BAFTA

bullshit, 9 la suta nu exista la 16v, si cica, nu am probleme cu ea, dar mi s-a rupt cureaua in prima zi )
OT-34-WAY is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 02:56   #57
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

asta din pct tau de vedere 34way si de felul cum mergi.....am masina de 1 an si jumatate si am mers in toate felurile posibile.....si fara sa ma chinui si schimbat pana in 2500-2800 de ture scot lejer 9%in oras....am chef de cox si jaloane sar la 11-12....merg la curse ....ma apropii de 17-18% aici nu prea stiu exact ca nu poti face consumul exact ...dar e in zona aia....cat la drum lung si mers constant cu 120/h si cu o per in masina scot 6-6juma ....mers tare peste 150 sare la 8-9..
Si un exemplu venit din buc pana in cta facut fullul in buc si refacut in cta ..am bagat 17 l de benzina.....timpul a fost cam de 1 ora jumate si era autostrada de 60 de km si am mai pierdut si timpul intre cernavoda si cta ca era plin drumul de camioane din ambele sensuri.
Si nu sunt singurul care am consumul asta ....mai am prieteni cu astfel de motoare(sfi-ul).
P.S. In prima zi am schimbat toata distributia....care acum costa 6 mil cu tot cu pompa de apa si role
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 09:23   #58
maryo

Stage 5
 
maryo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,480
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

E adevarat tot ce spune!
Si cand iei o masina- distributie schimbata,filtre si schimb de ulei- e o lege la masini second hand.
Baiatul din olt din cate stiu eu si-a luat un BMW in loc de calibra.E mai fiabil ca motor(cu toate ca a mea a vazut mult cox si merge ft ft bine) dar ca senzatie e foarte departe de un Turbo stock.




Quote:
Originally Posted by D_M_X
asta din pct tau de vedere 34way si de felul cum mergi.....am masina de 1 an si jumatate si am mers in toate felurile posibile.....si fara sa ma chinui si schimbat pana in 2500-2800 de ture scot lejer 9%in oras....am chef de cox si jaloane sar la 11-12....merg la curse ....ma apropii de 17-18% aici nu prea stiu exact ca nu poti face consumul exact ...dar e in zona aia....cat la drum lung si mers constant cu 120/h si cu o per in masina scot 6-6juma ....mers tare peste 150 sare la 8-9..
Si un exemplu venit din buc pana in cta facut fullul in buc si refacut in cta ..am bagat 17 l de benzina.....timpul a fost cam de 1 ora jumate si era autostrada de 60 de km si am mai pierdut si timpul intre cernavoda si cta ca era plin drumul de camioane din ambele sensuri.
Si nu sunt singurul care am consumul asta ....mai am prieteni cu astfel de motoare(sfi-ul).
P.S. In prima zi am schimbat toata distributia....care acum costa 6 mil cu tot cu pompa de apa si role
maryo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 14:41   #59
new_cristy
Dacia Driver

Stage 2
 
new_cristy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 41
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

sper k nu deranjez dar calibra e tare din toate punctele de vedere
new_cristy is offline   Reply With Quote
Old 29-06-06, 14:44   #60
new_cristy
Dacia Driver

Stage 2
 
new_cristy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 41
Member of:
[DACIA]
Default Re: opel calibra..avantaje si dezavantaje!

vreau si eu un opel calibra gata tunat!cam cat ar costa?
new_cristy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -