Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-09, 05:43   #61
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
poate unii vor ceva mai mult de la o masina si NU isi iau bmw "pt fite" sau pentru ochii unui vecin ca tine ce considera ca si-a luat-o sa te faca invidios,in timp ce respectivului nu-i pasa nici cat negru sub unghie ce crezi tu,din moment ce el se simte bine conducand-o,atat putin-mult cat isi permite sa o conduca..
In momentul in care zici "mi-as lua un bmw", si nu specifici un model, pentru mine e cat se poate de clar ca-l iei doar pentru emblema.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 08:57   #62
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

@lascarica multumesc pentru ca ai spus ceea ce trebuia sa spun eu.Exact asa e cum ai spus tu,in legatura cu masina noua who cares!?

Bafta si numai bine!
__________________


VW Passat
2006 2.0 TDI Highline
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 09:45   #63
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Si din partea mea cam acelasi sfat...Masina noua da , daca ai firma si primesti o gramada de bani inaapoi de la stat (cum e la noi in Germania)...in rest o masina cu 1-2 ani vechime e mult mai buna si mai convenabila la pret...Ca s-a b***vre-un neamt in ea nu te intereseaza...sau cel putin pe mine nu m-ar interesa daca stiu ca am economisit 30-40% din pretul nou al masinii Unii oameni sunt mai materialisti
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 17:35   #64
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Anaconda, ti-am citit opinia reluata aproape obsesiv ,aproppos de "obligatoriu masina noua" si faptul ca achizitia de s-h denota manelist,etc..dejectii ale societatii... E parerea ta si ai dreptul la ea,atat timp cat nu jignesti pe nimeni ca persoana/apartenenta la o anumita natie/etnie sau ii ponegresti optiunile vs. posibilitati finainciare.
Insa te-ai gandit vreun moment ca poate parintii unora dintre pustii de 18ani,poate nu au vazut in viata lor 10.000euro la un loc si poate traiesc din salarii de 300-500e ? ..SAU...te-ai gandit ca poate unii avand disponibili 12.000euro,au de ales intre o masina cu design banal si performante dinamice de dric batran dar Noua si o SH cu perf dinamice incantatoare,care sa-ti faca placere sa o conduci sportiv,pentru ca ARE cu ce te incanta (in afara designului ce iti arunca un zambet pe fata cand o vezi in parcare)? ..crezi ca toti isi cumpara masina doar ca sa admire un lac nou si o tapiterie in care nu s-a b***t nimeni(ca sa-ti citez expresia)? ...poate unii vor ceva mai mult de la o masina si NU isi iau bmw "pt fite" sau pentru ochii unui vecin ca tine ce considera ca si-a luat-o sa te faca invidios,in timp ce respectivului nu-i pasa nici cat negru sub unghie ce crezi tu,din moment ce el se simte bine conducand-o,atat putin-mult cat isi permite sa o conduca...si poate se simte bine si contribuind la repararea/restaurarea ei. In unele cazuri,nu toti noii clienti de masini (noi sau sh) cauta numai un inlocuitor pt...autobuz sau metrou
Poate prezinti undeva si ce masina detii tu, ca sa poata observa userii carora le dai sfaturi,de la ce gen de conducator/proprietar vin acele recomandari si daca i se potrivesc si lui...stii ,suntem la fel dar diferiti totodata...in opinii,gusturi,temperament si ...idealuri in viata
Seara buna,
=>>>

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
In momentul in care zici "mi-as lua un bmw", si nu specifici un model, pentru mine e cat se poate de clar ca-l iei doar pentru emblema.
================================================== ================================================== ==============

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Omule, RESPECT PENTRU TINE!!! Ai pus punctul pe I!!!
Posturile ca asta, pline de esenta si continut, sunt sarea si piperul pe forumul asta

================================================== ================================================== ==============

Totusi sa ii raspund lui lascarica.

- nu am zis niciodata nimic in legatura cu posibilitatile materiale ale unora, e total diferit ce am zis eu acolo
- una e sa ai 4000 euro buget fix si sa nu iti permiti o masina noua, alta e sa ai un buget destul de generos care iti permite achizitionarea unei masini decente totusi sa iti iei o cazatura de BMW de o seama cu mine, ca deh, e BMW si moare dusmasnii. E adevarat si ce spui tu, unii o cumpara pentru placerea de a conduce (si nu sa se dea grande, desi nu realizeaza ca in 95% din cazuri cad de penibili nu de grande), dar sunt mult prea putini la numar iar cand vine vorba de buget foarte mic, unde intra un E36 de 100 CP numai de placerea de a conduce nu se pune problema cand un Logan 16V iti rupe capu.
- in situatia de fata, la 16 000 euro iti gasesti masini chiar ok de noi, cand vine cineva cu o remarca gen "BMW frate", nu specifica model, nu specifica nimic, doar ca e BMW si atata conteaza e clar cam ce poate respectivul si ca s-a gandit la orice altceva in afara de placerea condusului.

E mult de scris aici dar nu cred ca are rost.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 14-11-09 at 17:37.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 18:19   #65
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Avand in vedere ca il cunosc pe morph stiu ca are o oarecare pasiune pentru drift , nu sunt fan bmw deci nu favorizez , dar am inteles ce a vrut sa spuna , in prima faza si-a expus parerea din punctul lui de vedere in care ar vrea ceva pentru drift iar bmw a mers in continuare pe tractiune spate cum bine stim , apoi mai sunt si lucrurile pe care le-a punctat Lascarica , peste tot esti mare cunoscator anaconda si tinzi sa jignesti tot ce-ti iese in cale , eu mi-am recuperat masina dupa 8 ani cand nici nu mai visam sa o vad , nu dau 2 lei pe cati s-au b***t in ea , ii schimb scaunele , sa fiu la volanul ei este pura placere , placere pe care in loganul 16v care-l tot lauzi peste tot nu vei putea sa o simti , este masina in ochii cunoscatorilor , si tot starneste ceva invidie , vina mea ? nu ... cert este ca incepator sau nu , poti sacrifica dorinta de nou pentru ceva sportivitate , sau daca esti nebun dupa dotari la fel avand in vedere ca probabil o masina noua cu multe dotari depaseste bugetul , succes in alegere , salutare
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 18:23   #66
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Daca tu asa vezi, ca eu ma dau mare cunoscator peste tot si ca jignesc peste tot inseamna ca nu citesti posturile din unghiul corespunzator. De asemenea nu am laudat absolut deloc Logan 16V, era doar un exemplu de masina care nu pare cine stie ce si rupe capul unui BMW din 1800 toamna de 100CP (deci ar fi impropriu spus ca ar fi o placere sa il conduci, avand in vedere ca un sedan low cost e cel putin la fel de rapid ca bemveul ala). Pentru placerea ta poti pune un Hyundai Accent 1.6 / 1.5 CRDI in locul lui si tot este, ideea era alta.

Asta e, fiecare cu conceptiile lui, dar eu am o alergie crunta la cazanele SH, sunt satul sa vad ca strazile noastre sunt pline de toate gunoaiele din germania.

Eu cred ca totusi s-a deviat destul la subiect, cred ca ar fi o idee buna sa se revina la recomandarile pentru masina la 18 ani in bugetul respectiv.

Last edited by _anaconda_; 14-11-09 at 18:32.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:17   #67
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

denver - tu habar n-ai ce vorbesti daca te iei de Loganu de 1.6 16v - care e un adevarat road eater daca e bine pregatit. Pt versiunea standard rupe Beaveurile de 1.8 115 MARTZOAGE si pisicutele cu motor de 1.6. Acum asteptam sa vedem ce masina isi ia sefu care a deschis thread-ul
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:21   #68
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

@Alejandro: ce intelegi tu prin "daca e bine pregatit" ?
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:24   #69
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

pai acuma cu totii stim ce inseamna o preparare ca la carte a motorului, incepand de la rabotarea chiuloasei, la portarea traseelor de evacuare si admisie din chiuloasa, traseu cap coada evacuare gaze, galerie admisie custom made, soft bun, axe cu came sport, toate astea duc acel motor undeva la 140 de cai. Desi nimeni nu s-a aruncat mai sus de 120 de cai pe un 1.6 16v. Avem in cluj un caz autentic de brutus Loganus, un 1.6 8v cu compresor care face suta in sub 8.3 secunde. Are 163 de cai la volanta si 130 de cai la roata.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:37   #70
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Si eu daca aveam conditie fizica il bateam pe Usain Bolt. Hai sa nu povestim avioane si lemne.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:54   #71
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
pai acuma cu totii stim ce inseamna o preparare ca la carte a motorului, incepand de la rabotarea chiuloasei, la portarea traseelor de evacuare si admisie din chiuloasa, traseu cap coada evacuare gaze, galerie admisie custom made, soft bun, axe cu came sport, toate astea duc acel motor undeva la 140 de cai. Desi nimeni nu s-a aruncat mai sus de 120 de cai pe un 1.6 16v. Avem in cluj un caz autentic de brutus Loganus, un 1.6 8v cu compresor care face suta in sub 8.3 secunde. Are 163 de cai la volanta si 130 de cai la roata.
1. Eşti off topic;
2. Toate aceste modificări se pot face pe orice altă maşină cu rezultate mai bune;
3. După cum s-a demonstrat īn cazul altor Logane "dCi cu alt turbo" sau "1.6 cu compresor", calitatea mizerabilă a construcţiei şasiului (frāne minuscule, suspensii de 3 parale, rigiditatea caroseriei comparabilă cu a mămăligii, manevrabilitate proastă chiar şi īn comparaţie cu Cielo etc) īmpiedică exploatarea convenabilă a puterii motorului. Nu e cu nimic superior unui 316i E36

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:59   #72
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Nautilus - daca tie nu iti place Logan nu inseamna ca trebuie sa-l denigrezi atata. Nu e chiar asa de prost precum crezi tu! Sa stii ca Logan e destul de aproape de o pisicuta chiar daca iti convine sau nu. Apropo mai bine as impinge o Honda decat sa conduc un VW. Dar Dumnezeu mi-a dat pe cap bai sa bag benzina in Logan. Deci nu trebuie sa imping nici Honda si nici nu sufar sa conduc VW.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 20:07   #73
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Nautilus - daca tie nu iti place Logan nu inseamna ca trebuie sa-l denigrezi atata. Nu e chiar asa de prost precum crezi tu! Sa stii ca Logan e destul de aproape de o pisicuta chiar daca iti convine sau nu. Apropo mai bine as impinge o Honda decat sa conduc un VW. Dar Dumnezeu mi-a dat pe cap bai sa bag benzina in Logan. Deci nu trebuie sa imping nici Honda si nici nu sufar sa conduc VW.
Nu are rost sa te superi... dar Nautilus are dreptate. Legat de comparatia ta a Loganului cu E36... poate un Logan "preparat" este mai bun in linie dreapata (drag) decat un E36 cu motor mic, dar niciodata nu va sta pe sosea ca un BMW.


L.E. /End of offtopic/
__________________
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 22:27   #74
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Anaconda hai ca sa fiu neam prost ca tine si sa'ti exemplific ce am vrut eu sa spun prin Bemveu. Ca vad ca nu te opresti din a ma f** la icre. Si asta ma deranjeaza foarte mult. Pentru ca sunt oameni ca Denver care ma cunosc si care au inteles ce am vrut sa spun dar tu esti cocos pan la Dumnezeu.

Uite ma, 1 exemplu

Bemve 320I, cabrio, 170cp, 29.850km facuti in germania. Un adevarat faras, o adevarata masina de dus la remat. La doar 14.900E...iti spun eu ca e peste Golf/Astra si ce mai avea el acolo. Un aspirator de gagici pentru orice pustan de bani lu' taticu.

Continuam???...continuam...

Poate vrea baiatu o masina mai mare ceva...sa mearga cu baietii si cu fetele...sa aiba ceva loc de bagaje...ce avem in continuare??? tot un bemve jegos de 13.500 de euro care are 28.000km e din 2001 si doar 170cai. Alt faras...pff...tiam pus poze mai jos poate nu intelegi in cuvinte.

Is doar 2 exemple de masini care si lear fi luat un tigan ca mine care are in cap doar bemve. Si asa ca chestie, vezi ca am o caradasca de Seicento lovita de tren, nu am bemve sau alta masina de cocleala' dupa tine...am condus un seria 7 din 89 toamna o singura data dar pot sa'ti spun ca am condus si logan pretenas si e sub bemveu ala La confort, motor, tot! Dupa toate basinile inghitite'n 20 ani, tot e mai bun! Si stii de ce? Ca e facut de nemti ma baiatule. Si oamenii aia stiu sa faca 2 lucruri bine: masini si autostrazi! E mai rau doar la consum. Eu te pup

E mai bun Loganul tau, nu??? Am incercat sa fiu om cu tine, am continuat discutia de aici pe pm si tiam scris cu manusi de catifea cand tu imi raspundeai ca bouvagonul dar se pare ca am gresit. Cu unii trebuie sa le raspunzi cu aceiasi moneda, cu sarea si piperul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	85
Size:	141.0 KB
ID:	1176201   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	85
Size:	103.6 KB
ID:	1176202  

Last edited by morpheusmaster; 14-11-09 at 22:29.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 22:38   #75
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

In astea 5 minute cat ti-a luat sa postezi asta, mai bine luai o gramatica in mana, era mult mai util pentru tine. Mai ales ca pe forumul asta este incurajata scrierea corecta, nu in messengeriana sau mirciana =>https://forum.4tuning.ro/41-4tuning-r...a/page-14.html .

Doi la mana, daca tu crezi ca BMW-urile alea de 8- ani de zile chiar au < 30 000 KM esti naiv. Una e sa ai 30.000 KM in bord, alta e sa ai 200 000 reali si dati inapoi, se practica la greu.

Quote:
Un aspirator de gagici pentru orice pustan de bani lu' taticu.
exact la asta ma refeream...

PS : Logan-ul nu este al meu ca nu eu l-am proiectat si nici nu am unul. Era doar un exemplu in contextul ala, citeste-l inca o data si poate intelegi ideea.

PS2 : Inteleg acum cum este cu masinile nemtesti, multumesc pentru lamurire .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -