Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-09, 18:26   #136
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ radu.3

Uite ca eu sīnt īn Germania, nu-s fixat pe Logan dar am o mare problema cu masinile nemtesti si stiu si de ce. N-are rost sa intru īn detalii ca deviem din topic. Īntr-e timp mie clar si faptul ca īn Romānia marea parte sīnt obsedati de BMW iar cīnd e vorba de o consiliere īn vederea unei achizitii auto, jumate din forum sare cu gura "IATI FRATE BEAMWEEEEEE !!!!" (ursulet, pisicuta, maimuta - sau naiba mai stie cum īs botezate pe acolo) ceea ce mi se pare o stupiditate nejustificata tinīnd cont de investitiile necesare la capitolul īntretinere.

Recomandarea mea cu Dacia 1300 a venit ca exemplu de ieftinitate gīndindu-ma ca este vorba de un baiat de 18 ani care nu īnoata īn bani si este foarte probabil lipsit de experienta īn domeniul de conducere iar o gioasa din asta vechie IEFTINA unde gasesti piese ieftine (ieftine īn comparatie cu masinile din import) ar fi mult mai recomandata pentru īnceputul carierei de automobilist unde fiecare la īnceput este mult mai predispus si expus la mici accidente din lipsa de experienta nu mai vorbesc de costurile reduse la capitolul īntretinere.
Cyber...tiam mai zis si o mai zic...nu mai scrie prostii aiurea! (fara sa citesti thread & stuff)

1) Omu asta are bani sa isi ia masina NOUA de 16000E, la 18 ani, tu ii recomanzi 1300 dar blamezi pe cei care recomanda BEMWE! Tu te auzi ce spui? Are buget de 16000 euro si tu recomanzi masina de 500? mda...nu's balarii...
2) Blamezi din spusele tale pe cei care recomanda BEMWE ca nu se gandesc la intretinere...DA COANE, scuzele mele...1300 e cea mai fiabila masina! Nici pe departe nu e masina pe care zilnic trebuie sa o surubaresti, nici nu e masina care se strica de 2x pe saptamana. Touche! again Am vazut odata ca ai scris de 1300...am zis ok...vad ca ai continuat pe idee, opreste'te, gresesti! Cred ca tipu' vrea masina noua tocmai de asta...ca sa nu se bage prea curand sub ea, sub capota...chestii de genu. Si sa nu uitam, sa nu miroase scaunele a basini.
3) Si eu am trecut prin acest proces sa zic...dar din start miam zis "Orice mai putin dacie"...si mam ales cu un Seicento, si nu regret! E o super masinuta de oras si nu numai (nu am sa o laud acum ca imi iubesc masina) dar regret caci cu banii care iam dat pe ea si iam bagat in ea puteam sa imi iau un urs sau o pisica...si ma distram dea'latu! Cu asta ce fac??? Cruising...alergatura prin trafic mult tuning si cam atat. DAR daca primeam o consiliere de achizitie poate nu era asa. Poate acum eram ursar si rau nu imi parea. Rau nu imi pare nici acum dar dupa ce ma prins microbul ursul vine dupa ce o termin! Repet, asa gandesc eu, asta e parerea mea...dar nu cred ca sunt singurul tanar care vrea sa se si distreze putin cu masina lui...nu doar sa ajunga din punctul A in punctul B.
4) Vorbim de 18 ani, de sofer neexperimentat...vad ca nimeni nu zice "bro' cauta sa iti iei o masina sigura!" Tot o ardeti anti bmw, pro Logan si alte prostii.

Am ziso si o mai zic. Acum, cea mai mare prostie care poate sa o faca este sa isi ia masina noua!!! Sunt masini confiscate de firmele de Leasing, sunt masini de bani grei care se dau la sume care el le are (14.000....15.000euro), masini cu 20/30 mii km, SUVuri, masini de fitze, masini sigure, masini rapide, masini bune!

Dar fiecare face ce crede el mai bine! Si la o adica noi aici "ne certam" degeaba. Credeti ca daca toti o sa ii spunem Focus Rs si el o sa fie innebunit dupa Golf R32...o sa aleaga RS doar ca iam zis noi? (doar un exemplu, excludem automat bemwe ca vad ca's multi frustrati p'aci)

Masina ca si femeia...ti'o iei pe aia care'ti merge tie la suflet, care te atrage nu pe aia pe care ti'o baga maikta pe gat!

Over&out
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 18:27   #137
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

radu.3 - o-i fi eu obsedat de Logan - fiindca e masina buna - dar niciodata in acest thread nu am comparat Logan cu alte masini. Vezi doamne o fi si VW Golf VI vreo mare inginerie. Eu sunt pasionat de masinile frantuzesti si de cele japoneze - dar n-are rost s-o luam in off-topic

MORPHEUS - NU MAI ATACA ATATA LOGANU DOAR CA TU AI MASINA SH SI CA ESTI MANDRU CU ACHIZITIA TA - POATE UNII SUNT MANDRII CU ACHIZITIILE LOR (SAU ALE PARINTILOR).

BBK_VW a hotarat ca isi va lua un Mercedes E200 (sau ceva de genu) masina rulata vreo 2-3 sute de km a fost castigata masina la OTV - dupa care a fost vanduta la un concesionar auto de unde va fi cumparata - insa nimic nu este sigur.

Last edited by Alejandro; 24-11-09 at 18:31.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 12:24   #138
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Alejandro uiti cum te-ai certat cu mine 2 pagini comparand Logan cu Focus?
Iar vorbesti tampenii?

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
cristy_bobok tu cu BMW-u tau dute la plimbare frate - cand iti pica o piesa te-ai gandit la schimburile de piese cat sunt de scumpe?
BMW e BMW - parerea mea masina de cocalari - fara suparare - dar masina aia e doar pt clasa business.
24-11-09 14:00
Daca nu esti in stare sa vorbesti frumos si sa ai o parere macar 20% obiectiva ia-ti loganul ala si du-te tu la plimbare. Ne-ai plictisit destul cu faze de genul LOGAN BEST, cearta-te si pe thread-uri cum ar fi "Logan o masina proasta?" si lasa-ne in pace pe noi astia cocalari, sau cum ne mai consideri, care avem orice altceva inafara de Dacia.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 13:12   #139
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Herbas - da-te ma tare de aicea - fiecare dintre voi cocalari -astia care se cred mari ingineri luati-va MARILE INGINERII DE BEAMWEURI ca sa fiti tru printre randurile de pipitze care se uda la fustite cand ambalati razatoarele alea )
Da-te tare pe sosea - fa-te ca te omori - ne scapi de o epava in gandire ca tine.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 13:24   #140
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Herbas - da-te ma tare de aicea - fiecare dintre voi cocalari -astia care se cred mari ingineri luati-va MARILE INGINERII DE BEAMWEURI ca sa fiti tru printre randurile de pipitze care se uda la fustite cand ambalati razatoarele alea )
Da-te tare pe sosea - fa-te ca te omori - ne scapi de o epava in gandire ca tine.
Alejandro nu vb. aiurea k vorbesti prostii...are dreptate omu'n ce zice si nu e singurul care crede asta (...pe langa mine mai stiu inca 2) dar eu mam abtinut sa'ti mai zic ceva (...si cand il pupai pe anaconda'n fund) si cand numai de logan vorbeai. (mam abtinut ca sa nu iasa foc) dar daca continuati voi astia asa imi dau seama ca scrieti asta din anumite frustrari care le aveti fratilor. Daca nu ati fi frustrati de ceva nu ati scrie asa...eu nu sunt bmw owner, nu sunt fan bmw (ca aveam bmw) dar recunosc ca sunt masini bune! Si daca bmw e razatoare...scuza'ma...loganul e morcov, intelegi aluzia? Revenind la frustrari...probabil sunteti frustrati ca toti cocalarii, toti taranii si toti ciumpalacii si sa nu uitam tiganii de prin tara au bmw...si voi NU. Si ei sunt "smecheri" da cu bmw si voi "destepti" cu logan. Ei au dat 3000E si au o masina careia ii dau talpa zilnica si nu o iarta si voi va luati un logan de 7000e pe care'l luati in rate de v'ajunge 15000euro si aveti si morcov sa'i dati ca "daca'i sar pistoanele?". Lasand gluma la o parte (care nu are 1 sambure de adevar, are 3 chiar) doar din frustrari ati putea avea atata boala pe un brand foarte vandut si apreciat! Doar din prostia pur romaneasca, din ciuda...

Eu cred ca tu esti cam invechit in gandire prietene, fara suparare si cu tot respectul!

P.S. Mai laudati Loganul dupa 200.000km sa vedem atunci, ce mai ramane din el.


P.S.2 "Razatoarele" astea de care zici tu dupa 200.000km inca fac 2000euro unele...altele chiar mai mult...iei tu pe Logan atat dupa 200.000km?

Te salut!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 13:31   #141
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

acuma tu vorbesti prostii - vino in Bocsa, Vino in resita si am sa te duc la o firma care detine peste 50 de Logane - 1.4 MPI pe benzina unele cu peste 200.000 km altele cu peste 100.000 km - utilizatorii nu le iarta - le calca de le rup - nici eu nu imi iert loganu si eu o calc de o rup cand am bani de benzina; nu mai vorbi tu prostii ca loganu costa nu stiu cate zeci de mii de euro ca preturile pt benzina vin de la 5900 euro pana la 11000 EURO la berline - lasam MCV-urile la o parte care sunt alta categorie. Iti mai dau un exemplu CONCRET SI PALPABIL - finul meu e director la o uzina prin teleorman - are un logan de 1.6 mpi la dispozitie - masina care a luat berbecarie ca aia inca nu cred sa existe - unde bagi ca a schimbat in 250.000 km doar 2 parbrize si 2 seturi de suspensii in situatia in care el merge cu 90-100 prin drumuri de tzara cu gropi tip cuiburi de cioara!!!

INCA CEVA FA-TI CONT PE L O G A N C L U B . R O si vezi acolo niste Logane - MAREOM, CRISTI_XP fiind unele din exemple care arata fiabilitatea - cu acele masini s-a participat si la anumite etape de raliu si INCREDIBIL INCA REZISTA

EU NU VREAU SA FAC RECLAMA LOGANULUI - CHIAR BBK_VW a detinut un Logan - si mi-a zis ca regreta ca l-a vandut asa de repede.

Last edited by Alejandro; 25-11-09 at 13:34.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 13:43   #142
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

In 7 randuri ai scris de 6x Logan. Ce pot sa spun mai mult? Eu nu am zis ca Loganul e drujba dar nici ca e painea lui Dumnezeu! Tu in schimb...in 7 randuri scrii de 6x Logan! Mai stiu pe cineva care la fel era! Dacia in sus, Dacia in jos! (nu ca facea reclama) dar isi lauda masina! CA nu o sa o vanda niciodata, NIMIC! Masina lui, Dacia lui, cea mai buna masina! Asta pana sa urcat intro Octavia...

Si nu inteleg dc. nu vrei sa iti scoti odata ochelarii de cal. Legat de pret si ce am scris nu vb. prostii, sa stii. Am un o prietena care are Logan luat in rate. Dupa recalculari de dobanda si alte ***uri si costuri si alea alea...cand termina de platit masina...o sa o coste 15.200E! Restul e Logan...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 18:09   #143
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Ba frate lasa-ma cu dobanzile ca si daca iti iei o masina egala ca pret de lista cu loganu prin banca tot aceleasi costuri din dobanzi le vei avea
Pt informatia ta - am condus o gramada de masini - mai multe decat ai tu ani. Ce esti asa de axat sa distrugi faima Loganului? Te incurca chiar asa de rau pe sosea? Te deranjeaza ca ai loc cu gramada in ea fata de Seicento-ul tau in care poti sa pui 2 plase in portbagaj si cam atat ca e deja plin?
Te deranjeaza ca are concurenta in interior ca spatiu de relaxare ca o masina germana - care spre deosebire de DL e mult mai scumpa?
Te deranjeaza ca are motorizari decente pentru ea?
Tu ai condus vreodata vreun Logan? Si daca imi zici ca de 1.4 si ca e lenes - sunt in mare parte de acord cu tine - face suta in 13 secunde; dar sa luam cazul Golf V cu motor de 1.4 sau 1.9 TDI fac suta in 15 secunde respectiv intre 13.5 si 14 secunde - care e lenesa?

Last edited by Alejandro; 25-11-09 at 18:15.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 20:09   #144
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Daca mi se pare ca nu ai toate tiglele pe acoperis gresesc? Bai tu sigur n-ai icoane cu Logan prin casa? morpheusmaster nu a zis niciunde ca-l incurca pe sosea, si nu inteleg de ce te iei de Seicento-ul lui. Sa fim seriosi, spatiu de RELAXARE in Logan? Sunt doar conditii mediocre pentru o masina de familie pentru transportul din punctul A in punctul B. Relaxare ar fi cu masaj in scaune, caldura in scaune, etc. Iar in legatura cu afirmatia cu motorul, daca-ti iei motor de 1.4 de exemplu pe Logan sau Golf mai mult ca sigur nu te gandesti sa te dai cu el si d-astea
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 20:11   #145
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

sunteti prea buni pt mine - ma dau batut... nu mai zic nimica - imi pare rau ca am raspuns unor INGINERI CA VOI - unor AVITATI ca voi si eu un neavizat mi-am permis sa ma bag.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:31   #146
BBK_VW
VW Driver

Stage 3
 
BBK_VW's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 108
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Topicul se poate inchide! Am ales un Mercedes-Benz C-Class 2008.(asta pentru cei care vor sa afle care a fost concluzia povestii )
Multumesc tuturor pentru sfaturi,jigniri mascate,nebunii s.a.m.d. )
__________________


VW Passat
2006 2.0 TDI Highline
BBK_VW is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:42   #147
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Pretenas tiam vorbit frumos si intentionez sa continui asa desi mie greu. Toate ca toate, pana ne luam de familie ) adica masina mea. Pe care din simpla afirmatie care ai facuto se vede ca nu ai vazuto decat la semnatura.
1) Nu vad ce relevanta are cate masini ai condus, cate masini am condus deci nu am sa ma laud cu asta. Nespunandu'ti numarul tu tragi concluzia ca am condus mai putine ca anii care'i am, ramai la parerea asta. E multumitoare pentru tine.
2) Nu sunt axat sa distrug nici o faima! Loganul si Sandero sunt 2 masini care au fost laudate si de nemti si de cei de la TopGear! Totusi, tu te auzi? Eu...axat...sa distrug faima??? Loganului??? ) Ohhh da...chiar am ajuns sa ma plictisesc rau de tot.
3) Nu ma incurca deloc pe sosea, il depasesc de mai multe ori decat ma depaseste el pe mine. (da, cu seicento meu)...si vezi ca's muuulte loganuri pe drumurile noastre si normal ar fi sa se intample invers...
4) Sa ma deranjeze ca am mai mult loc in ea decat in Seicento meu?? Boy you're so wrong...Frate, pe langa putinul loc care il aveam, miam pus si scaune sport care ma inghesuie in ele. Eu te las sa te sui la volanul drujbei mele si pun pariu ca ai sa iti inghiti vorbele.
5) Legat de portbagaj...nuj cum sa iti spun...macar uitate sa vezi ce portbagaj am pana sa clantzani aiurea. Din nou, iti inghiti vorbele de ***.
6) Deja esti prost...deja mai enervat prea mult dar continui.
7) 1.1 MPI Seicento a stat cot la cot cu un Cielo de 90 cai si logan DCI. 1.4 il face pe uscat, pe ud nu. Asa ca chestie...cu motorizarea ta decenta...daca ma enervezi iti fac si raportul hp/kg si atunci iar iti inghiti vorbele
Da, am condus Logan. Te mira?
9) Da, am condus 1.4 si ziceai de "decenta"...e decent ca o masina care aspira la concurenta cu germancele...cu 4 oameni in masina si portbagajul gol cand ii dai talpa sa stea pe loc??? Stii de ce vorbesc...nu mai dezbat
10) de DCI nu am sa vorbesc. Deabea ala e MOTOR DECENT! Dar si $ coco...
11) Aveam indoieli...dar cu penultimul post care lai facut chiar miai demonstrat ca esti un om prost. Ca esti genul de om care merge pe mentalitatea "capra vecinului"..."ce frate??? te roade invidia ca are mai mult loc in fata?...ce frate....te roade ca in portbagaj intra 10 sacose si la tine 2???...ce frate te roade ca???" NU FRATE!!! Si nu mias da masina'n veci si'n pururi pe un dulap cu roti! Si inceteaza sa vorbesti din basme!!! Documenteazate'n plm inainte sa faci o afirmatie, documenteazate! Intra, vezi, citeste, analizeaza! Nu scrie aiurea ca nu esti buricul pamantului. E posibil sa gresesti! Si uite...ca gresesti.
12) Ultimul post facut e cel mai destept! Deschide un thread cu numele "Venerez Loganul" si consolideaza'i faima acolo! Spune la toti cum sa isi ia logan ca au masaj in scaune, aspirator de basini'n scaune, 15 airbaguri, faruri adaptive cu xenon in dotarea stock, sistem home cinema cu 15 boxe saraund si alea alea. E o masina ieftina! Conceputa sa fie ieftina! Nu o mai lauda atat, tiam mai zis sa'ti scoti ochelarii de cal! Eu nu am zis nimic de drujba mea ca ar fi supercar, ca ar fi zmeu...are si aspecte bune si aspecte rele!

Serios...nu ca esti neavizat...toata lumea e bine primita...dar tu excelezi in prostie si perseverenta! Si tiam scris frumos, am incercat sa continui. Dar daca sari sa ma acuzi macar vezi ce conduc, macar incearca sa fii obiectiv si domn. Eu taranii nu'i sufar! Te salut cu respectul care'l acord de la om la om.

ON SUBIECT: Vam zis ca noi ne certam aici aiurea si tipu'si ia masina de fitze Baiat destept Bravo coane! Sa'l conduci sanatos, ferit de necazuri si poate ni'l prezinti si noua aici in cateva fotografii sau pe un thread separat la sectiunea Merc. Eu te felicit si chiar is curios sa vad masinuta!

Va salut!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:48   #148
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Pfffff...bine ca mam descarcat, ca nu mai puteam...now i'm feeling better ) Sa vad cat "o sa ma coste" distractia )
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 21:48   #149
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

BBK_VW, si nu regreti ca ai luat ***`u ala de masina germana in loc de Logan?

P.S: felicitari pentru achizitie, s-o conduci sanatos si fara incidente
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-09, 22:01   #150
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by BBK_VW View Post
Topicul se poate inchide! Am ales un Mercedes-Benz C-Class 2008.(asta pentru cei care vor sa afle care a fost concluzia povestii )
Multumesc tuturor pentru sfaturi,jigniri mascate,nebunii s.a.m.d. )
Daca te-ai incadrat in bugetul initial felicitari. Sa o conduci sanatos si fara incidente.
Herbas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -