Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-09, 13:41   #46
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Iti recomand Fiat Bravo , benzina 1.4 Tjet 120 intre 13 si 15.000 euro sau 150cp Sport la 16.000 , diesel 1.9 Mjet 150cp sau 1.6 Mjet 120cp intre 15 -16.000; o alta varianta Alfa Mito 1.4 Tjet 120cp o gasesti la 16.000 euro
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 13:45   #47
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Eu te sfatuiesc sa iti iei masina pe care tio doresti tu...nu cea cu notele cele mai mari...tu stii cel mai bine ce vrei dar pacat ca 0km...iti luai un bmw de toata frumusetea...

iti spun eu...ai sa vezi pe la prieteni...una alta...o sa iti dai cu pumnii in cap ca tiai luat masina noua...

Eu din suma ta personal cu 10.000E mias lua un bmw...si cu 6000e las face si al meu daca intelegi ce vreau sa spun...

Te salut cu respect!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 13:50   #48
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

morpheusmaster - baiatu nu vrea sa treaca prin service-uri prea curand il inteleg _ am un prieten care a avut un GOLF 2 GTI, l-a dat la schimb pe un Volvo S70 (interior de vis) dar multe piese de schimbat la mecanica - cu alte cuvinte banii care ar fi trebuit investiti in modificari pt a-l face al tau sunt folositi in scopul reparatiilor.


UITE AICEA CATEVA SITE-uri care sa te ajute la alegerea masinii potrivite

www.autoevolution.com
www.carfolio.com
www.topgear.ro

BAFTA
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 13:55   #49
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Alejandro era doar o parere, parerea mea...stiu ce vrea baiatu'...dar mai stii...poate ii vine mintea la cap (personal mi se pare o fitza sa iti iei la 18 ani masina noua...si de 16.000euro...dar daca are taticu si mamica, partea a 2a)

Si la 10.000e nu cred ca iti iei un Bmw care vede service prea curand...


P.S. Sa nu mai vorbim acum si de masinile cofiscate de firmele de leasing...cu 16.000e iti iei o masina de acolo (ce'i drept nu cu 0km...dar multe masini nici nu au apucat sa vada 10 mii) de rupi gura targului...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 15:21   #50
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Masina noua e NOUA, a TA, nu s-a basit nimeni in ea, nu a fost forjata de cine stie ce tatae si asa mai departe. Cu 16000 euro iti cumperi una decenta, cum poti veni cu clasicul SH ? BMW SH ? Mai rau, cu remarci gen "iti dai pumni in cap ca ti-ai luat masina noua", tare asta . Unii poate nu vor un BMW de 10 ani de moare dusmanii si vor MASINA, 0 KM. Dupa ce ca e plina tara de gunoaiele nemtilor aduse la noi, cand mai apare cineva cu capul pe umeri care are de gand sa isi cumpere masina noua se atenteaza la alegerile lui, incredibil.

BMW rullz !!!

PS: Nu e deloc "fitza" sa iti cumperi masina noua la 18 ani, de fapt e fix invers, e o fita, o aberatie sa iti cumperi cine stie ce SH (BMW rullz nu ?) cazut, cu 300 000 km, cu alte cuvinte o cazatura doar sa ai bemve 'fratzica'.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 11-11-09 at 15:24.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 18:02   #51
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

deci Morpheus - hai sa-ti zic cum sta treaba - eram in delegatie cu tatal meu, veneam din cehia, iar prin Slovacia ne-am oprit intr-o parcare; acolo era un tirist iarasi cu fiul lui si un tip cu familia tocmai ce-si luase un BMW 5ar ) boboc arata masina ireprosabila din punct de vedere estetic (optic) exterior/interior - chiar o aducea din spania. M-am bagat in vorba cu tiristul si fiul sau pana tata a iesit de la toaleta si am aflat ca tipu vrea sa-si ia masina - tocmai terminase de vorbit cu baiatu cu BMW-u. Toate pareau OK. Ne-am pus in miscare - iar prin vama la Nadlac - intrarea in tara, la vama romanilor tipu cu BMW-u era tras pe dreapta (dupa ce pe autostrada m-a depasit - eu aveam 130 iar ala cred ca undeva mult peste 180) - era oprit pe dreapta si baga apa in motor
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 19:41   #52
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
deci Morpheus - hai sa-ti zic cum sta treaba - eram in delegatie cu tatal meu, veneam din cehia, iar prin Slovacia ne-am oprit intr-o parcare; acolo era un tirist iarasi cu fiul lui si un tip cu familia tocmai ce-si luase un BMW 5ar ) boboc arata masina ireprosabila din punct de vedere estetic (optic) exterior/interior - chiar o aducea din spania. M-am bagat in vorba cu tiristul si fiul sau pana tata a iesit de la toaleta si am aflat ca tipu vrea sa-si ia masina - tocmai terminase de vorbit cu baiatu cu BMW-u. Toate pareau OK. Ne-am pus in miscare - iar prin vama la Nadlac - intrarea in tara, la vama romanilor tipu cu BMW-u era tras pe dreapta (dupa ce pe autostrada m-a depasit - eu aveam 130 iar ala cred ca undeva mult peste 180) - era oprit pe dreapta si baga apa in motor
Bun, exemplul tau total irelevant...ce ai zis tu acolo e o frectie la picior de lemn ) am un prieten care sia cumparat masina din germania, a venit cu portbagajul plin de canistre de alea de apa )...dar a reparat furtunasul si acum merge boboc masina lui, un Ford...

2) Sry oamenilor ca nu acceptati o parere si ma luati de tigan...e parerea mea, si nu e deplasata deloc...in fine...fiecare cu pasarelele lui...hai, vam pupat pe portofel, continuati discutia facand abastractie de ce am scris eu. Se vede ca nu ai cu cine pe aici...


Vam zis, ca am alte conceptii fata de voi nu inseamna k gresesc. Mie sa imi pui acum 16.000 euro in mana 1 lucru care las face, mias termina proiectul seicento, 2 la mana mias lua o ragalie S13 si las face drift project! Pe mine nu cred ca o sa ma vedeti ever ever cu masina noua, din showroom cumparata...

Inainte sa aruncati cu vb. aiurea si "inteligente" mai bine mai cititi si voi omul...Salut

Last edited by morpheusmaster; 11-11-09 at 19:44.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 20:48   #53
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Morphe - nu spune niciodata niciodata - ) niciodata nu vei stii ce se va intampla - poate o sa iasa vreo masina de care sa te indragostesti si o vei cumpara
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 20:50   #54
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Morphe - nu spune niciodata niciodata - ) niciodata nu vei stii ce se va intampla - poate o sa iasa vreo masina de care sa te indragostesti si o vei cumpara
Corect! Momentan raman indragostit de Dodge Viper 1995 Model, Targa...din pacate pentru ala nu mai e nici o sansa sa il iau de nou )..oricum haideti sa nu deviem de la discutia omului...se pare ca am monopolizat pe aici cu parerea mea de tigan meltean de romania care vede doar bemewe ca bemewe rulez!...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 11-11-09, 21:26   #55
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Inafara de Lancia Delta, singura masina care as lua-o de noua in momentul de fata e Chevy Cruze.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 01:09   #56
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

ionut un volvo s50 coupe in ce bani te duce? u ar trebui sa stii mai bine
asta ar fi alegerea mea, sau un scirocco daca e tot in banii aia
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 01:23   #57
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Singurul coupe de la Volvo disponibil este C70care e undeva in jur de 35.000 nou. Ar mai fi si C30, dar se depreciaza destul de repede, eu as lua jahreswagen (2008, ~15-25.000 km).
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-11-09, 01:38   #58
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

frate meri pana la o reprezentanta opel,una poate care include si reprezentanta Chevy si incearca un Astra Opc line dak au sau un Cruze,sau cel mai bine amandoua...poate o sa te multumeasca mult Opc-ul pt forta-consum-costuri intretinere...
Sfat=nu Golf...dak intra in bani incearca un Sirocco...gandeste-te si mai fiabil=o masina care o poti vinde in bani buni peste timp(2-3 ani knd te plicty de asta...) nu BMW sh...k ii scade valoarea rpd de tot dak mai vrei sa stii kteva detalii da-mi un pm..eu mi-am luat-o tot noua din Opel..si m-am decis in 2 luni de zile...bft
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 01:10   #59
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Masina noua e NOUA, a TA, nu s-a basit nimeni in ea, nu a fost forjata de cine stie ce tatae si asa mai departe. Cu 16000 euro iti cumperi una decenta, cum poti veni cu clasicul SH ? BMW SH ? Mai rau, cu remarci gen "iti dai pumni in cap ca ti-ai luat masina noua", tare asta . Unii poate nu vor un BMW de 10 ani de moare dusmanii si vor MASINA, 0 KM. Dupa ce ca e plina tara de gunoaiele nemtilor aduse la noi, cand mai apare cineva cu capul pe umeri care are de gand sa isi cumpere masina noua se atenteaza la alegerile lui, incredibil.

BMW rullz !!!

PS: Nu e deloc "fitza" sa iti cumperi masina noua la 18 ani, de fapt e fix invers, e o fita, o aberatie sa iti cumperi cine stie ce SH (BMW rullz nu ?) cazut, cu 300 000 km, cu alte cuvinte o cazatura doar sa ai bemve 'fratzica'.
Anaconda, ti-am citit opinia reluata aproape obsesiv ,aproppos de "obligatoriu masina noua" si faptul ca achizitia de s-h denota manelist,etc..dejectii ale societatii... E parerea ta si ai dreptul la ea,atat timp cat nu jignesti pe nimeni ca persoana/apartenenta la o anumita natie/etnie sau ii ponegresti optiunile vs. posibilitati finainciare.
Insa te-ai gandit vreun moment ca poate parintii unora dintre pustii de 18ani,poate nu au vazut in viata lor 10.000euro la un loc si poate traiesc din salarii de 300-500e ? ..SAU...te-ai gandit ca poate unii avand disponibili 12.000euro,au de ales intre o masina cu design banal si performante dinamice de dric batran dar Noua si o SH cu perf dinamice incantatoare,care sa-ti faca placere sa o conduci sportiv,pentru ca ARE cu ce te incanta (in afara designului ce iti arunca un zambet pe fata cand o vezi in parcare)? ..crezi ca toti isi cumpara masina doar ca sa admire un lac nou si o tapiterie in care nu s-a b***t nimeni(ca sa-ti citez expresia)? ...poate unii vor ceva mai mult de la o masina si NU isi iau bmw "pt fite" sau pentru ochii unui vecin ca tine ce considera ca si-a luat-o sa te faca invidios,in timp ce respectivului nu-i pasa nici cat negru sub unghie ce crezi tu,din moment ce el se simte bine conducand-o,atat putin-mult cat isi permite sa o conduca...si poate se simte bine si contribuind la repararea/restaurarea ei. In unele cazuri,nu toti noii clienti de masini (noi sau sh) cauta numai un inlocuitor pt...autobuz sau metrou
Poate prezinti undeva si ce masina detii tu, ca sa poata observa userii carora le dai sfaturi,de la ce gen de conducator/proprietar vin acele recomandari si daca i se potrivesc si lui...stii ,suntem la fel dar diferiti totodata...in opinii,gusturi,temperament si ...idealuri in viata
Seara buna,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 04:00   #60
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Consiliere achizitie auto 18 ani.

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Anaconda, ti-am citit opinia reluata aproape obsesiv ,aproppos de "obligatoriu masina noua" si faptul ca achizitia de s-h denota manelist,etc..dejectii ale societatii... E parerea ta si ai dreptul la ea,atat timp cat nu jignesti pe nimeni ca persoana/apartenenta la o anumita natie/etnie sau ii ponegresti optiunile vs. posibilitati finainciare.
Insa te-ai gandit vreun moment ca poate parintii unora dintre pustii de 18ani,poate nu au vazut in viata lor 10.000euro la un loc si poate traiesc din salarii de 300-500e ? ..SAU...te-ai gandit ca poate unii avand disponibili 12.000euro,au de ales intre o masina cu design banal si performante dinamice de dric batran dar Noua si o SH cu perf dinamice incantatoare,care sa-ti faca placere sa o conduci sportiv,pentru ca ARE cu ce te incanta (in afara designului ce iti arunca un zambet pe fata cand o vezi in parcare)? ..crezi ca toti isi cumpara masina doar ca sa admire un lac nou si o tapiterie in care nu s-a b***t nimeni(ca sa-ti citez expresia)? ...poate unii vor ceva mai mult de la o masina si NU isi iau bmw "pt fite" sau pentru ochii unui vecin ca tine ce considera ca si-a luat-o sa te faca invidios,in timp ce respectivului nu-i pasa nici cat negru sub unghie ce crezi tu,din moment ce el se simte bine conducand-o,atat putin-mult cat isi permite sa o conduca...si poate se simte bine si contribuind la repararea/restaurarea ei. In unele cazuri,nu toti noii clienti de masini (noi sau sh) cauta numai un inlocuitor pt...autobuz sau metrou
Poate prezinti undeva si ce masina detii tu, ca sa poata observa userii carora le dai sfaturi,de la ce gen de conducator/proprietar vin acele recomandari si daca i se potrivesc si lui...stii ,suntem la fel dar diferiti totodata...in opinii,gusturi,temperament si ...idealuri in viata
Seara buna,
Omule, RESPECT PENTRU TINE!!! Ai pus punctul pe I!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -