Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 11:22   #46
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

tz tz tz! ce se mai ingrijoreaza lumea de soarta acestui baiat! mai toata lumea nu mai doarme de grija lui si de cum o sa scape el din nenorocirea ce pandeste la usa, de la frageda varsta de 18 ani: SUBARU WRX STI! ptiu! ptiu! doamne-fereste! sa nu-ti iei ca mori, faci, dregi etc! prietene, lasa invidiosii si frustratii deoparte, cauta posturile impartiale pe aici ca am vzt ca mai snt (nu zic de al meu, ca si al meu e subiectiv, ca te sustin poate mai mult pt vad cum sar altii contra, cu tot felul de argumente penibile), si ia-ti STI daca asta iti place. on-topic, nu stiu ce sa iti spun, pt ca nu cunosc masina personal, decat ce am auzit. un sfat insa as putea sa-ti dau la subiect: incearca sa vb cu cei care au, sau au avut STI, si intereseaza-te de partea cu fiabilitatea, ca sa nu te trezesti ca iti bagi toti banii in masina, sau mai rau, te uiti la ea ca nu ai bani s-o repari). in rest, stai linistit, ca toti care sar acum ca arsi ca esti mic, inconstient, sari cu rabla-n copaci etc au facut la fel, doar ca probabil intr-un cazan de oltcit (si cazul meu de altfel) sau vreo govie de dacie, treaba la fel de riscanta pt ca desi nu snt masini sa fuga, snt la fel de periculoase la 80 ca subaru la 150. (frane, suspensii, directie etc).
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 11:28   #47
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
tz tz tz! ce se mai ingrijoreaza lumea de soarta acestui baiat! mai toata lumea nu mai doarme de grija lui si de cum o sa scape el din nenorocirea ce pandeste la usa, de la frageda varsta de 18 ani: SUBARU WRX STI! ptiu! ptiu! doamne-fereste! sa nu-ti iei ca mori, faci, dregi etc! prietene, lasa invidiosii si frustratii deoparte, cauta posturile impartiale pe aici ca am vzt ca mai snt (nu zic de al meu, ca si al meu e subiectiv, ca te sustin poate mai mult pt vad cum sar altii contra, cu tot felul de argumente penibile), si ia-ti STI daca asta iti place. on-topic, nu stiu ce sa iti spun, pt ca nu cunosc masina personal, decat ce am auzit. un sfat insa as putea sa-ti dau la subiect: incearca sa vb cu cei care au, sau au avut STI, si intereseaza-te de partea cu fiabilitatea, ca sa nu te trezesti ca iti bagi toti banii in masina, sau mai rau, te uiti la ea ca nu ai bani s-o repari). in rest, stai linistit, ca toti care sar acum ca arsi ca esti mic, inconstient, sari cu rabla-n copaci etc au facut la fel, doar ca probabil intr-un cazan de oltcit (si cazul meu de altfel) sau vreo govie de dacie, treaba la fel de riscanta pt ca desi nu snt masini sa fuga, snt la fel de periculoase la 80 ca subaru la 150. (frane, suspensii, directie etc).
Cata dreptate ai...so screw u guyz...i'm going home )) =))

P.S. In my Subaru WRX STI =))
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 12:01   #48
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

ce m-as mai duce si eu.. tot in subaru.. tot STI, desigur! ) da' din pacate nu mi-l permit.
p.s. southpark rullz! (OMG! they killed Kenny! -YOU BASTARDS!!)
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 12:32   #49
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Gizas...
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 17:03   #50
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by SubaruLover View Post
1. Dak am dovedit k sunt de incredere sa imi dea pe mana masini destul de scumpe inca de la o varsta frageda , asta nu inseamna k persoanele care mi le`au inmanat sunt delicventi , cum ai spus tu....
2. Am vazut k ai 26 de ani... spui k conduci de 9 ani... facem matematica (k doar nu o fi asa greu) si rezulta un 17 ani (varsta la care se presupune k condus prima oara , banuiesc k tot fara permis)
3. Intentionat am mentionat faptul k conduc de ceva vreme , in speranta , repet , in speranta k nu voi primi reply`uri gen "o sa dai cu ea in gard, o sa iasa urat, o sa apari la ora 17 la protv , esti inconstient , esti nu mai stiu cum...
E si scumpa masina aia de 18000 ma faci sa rad. Sincer daca as fi avut aia 18000 as fi luat 2 masini.Una de zi cu zi si una mai veche dar puternica pe care as fi putut sa o conduc in weekend sau cand am eu chef. Masini ca astea gasesti ieftina si poate cu cai mai multi decat wrx sti dar sa revenim la varsta ta si in avest context NU se mai merita sa dai atatia bani pe o asemenea masina.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 21:31   #51
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
E si scumpa masina aia de 18000 ma faci sa rad. Sincer daca as fi avut aia 18000 as fi luat 2 masini.Una de zi cu zi si una mai veche dar puternica pe care as fi putut sa o conduc in weekend sau cand am eu chef. Masini ca astea gasesti ieftina si poate cu cai mai multi decat wrx sti dar sa revenim la varsta ta si in avest context NU se mai merita sa dai atatia bani pe o asemenea masina.
esti vreun nepot de a lui ceausescu ? daca el vrea asta tu ii spui sa isi ia doua sau sa-si ia una mai ieftina ? daca el vrea asta atunci asta e cea mai buna alegere pentru el, nu toti gandesc cu mintea ta asa ca sa intelegi ca preferinta lui e doar a lui chiar daca tu nu o poti intelege..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 22:04   #52
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Sincer am fost mai mult fan evo la viata mea dar si subaru wrx sti e o masina grozava, puternica, brutala, o adevarata sportiva. Eu unul zic ca se merita masina.

Referitor la sofer sunt ceva threaduri unde lumea se cearta pe aceleasi teme. Ideea e ca toti am avut 18 ani si am fost mai mult sau mai putini teribilisti. Toti ne-am crezut buricul pamantului si eram plini de incredere si acum ne miram cat de prosti eram atunci. Probabil de aceea simtim nevoia sa dam sfaturi mai mult sau mai putin pertinente.

In concluzie ia-ti masina, se merita, e beton si te vei distra de minune cu ea. Iar cand o faci ai grija de viata ta si mai ales de a celor din jur.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 01:04   #53
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Sincer am fost mai mult fan evo la viata mea dar si subaru wrx sti e o masina grozava, puternica, brutala, o adevarata sportiva. Eu unul zic ca se merita masina.

Referitor la sofer sunt ceva threaduri unde lumea se cearta pe aceleasi teme. Ideea e ca toti am avut 18 ani si am fost mai mult sau mai putini teribilisti. Toti ne-am crezut buricul pamantului si eram plini de incredere si acum ne miram cat de prosti eram atunci. Probabil de aceea simtim nevoia sa dam sfaturi mai mult sau mai putin pertinente.

In concluzie ia-ti masina, se merita, e beton si te vei distra de minune cu ea. Iar cand o faci ai grija de viata ta si mai ales de a celor din jur.
sustin ia masina daca mai este de vanzare...dar vezi sa fie totul in regula cu ea.

---later edit--- doar mie nu imi cresc posturile de vreo saptamana desi postez? )))
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 11:56   #54
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Man...sa nu faci cu masina ca asta https://forum.4tuning.ro/26-filme-mov...d-magheru.html atat te rog
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 23-07-09, 13:12   #55
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post

---later edit--- doar mie nu imi cresc posturile de vreo saptamana desi postez? )))
in sectiunea asta posturile nu se pun...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 12:07   #56
adinho

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 8
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

SubaruLover ai facut cea mai mare greseala sa postezi pe un forum, mai ales aici pe 4tuning, sa spui ca ai 18 ani si ca vrei subaru impreza ca prima masina. Din ce povestesti si tu, esti in aceeasi situatie ca si mine acum 2 ani, numai ca la mine masina era putin mai slaba din punct de vedere al motorizarii.

Bineinteles ca la prima curba iesi cu ea de pe sosea, o sa patesti una, alta, dintre cele mai rele, evident, iar daca ne-ai si spus ca mergi de la 14 ani cu masina, e clar ca o sa fii vesnic blamat aici pe forum, desi daca nu erai pe drum public cu ea, erai chiar in legalitate.

In fine, am 2 pareri, una mai pe langa subiect si una in legatura cu subiectul:

1. nu conteaza varsta si puterea masinii, conteaza cat de mult poate sa iti lucreze creierul in asa fel incat sa nu te expuna la riscuri inutile.. ganditi-va la atatea cazuri de baieti idolatrizati pe forum, considerati regi ai volanelor, care din pacate s-au dus datorita unui moment moment in care au riscat mai mult decat trebuia... si nu aveau 18 ani...daca exagerezi cu viteza, poate sa te faca oricand, chiar daca ai 18, 45 de ani, sau 100km sau 1.000.000 km experienta

2. daca stii ca ti s-a pus pata pe modelul asta si ti-o permiti, nu mai cauta alte pareri despre alte masini, ia-o

Last edited by adinho; 31-07-09 at 12:09.
adinho is offline   Reply With Quote
Old 31-07-09, 19:13   #57
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

O rugaminte ai...sa pui o poza aici cu masina si cu tine dupa ce ti-o ei, is curios cum va sta impreuna
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-09, 15:49   #58
Winnetou.K.
BMW Driver

Stage 5
 
Winnetou.K.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 304
Member of:
[BMW]
[Old School Cars]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Si eu am un prieten(eu am 17 ani,el 16) si a zis ca vrea Subaru Impreza STI cand isi ia carnetul...eu i-am zis ca e nebun.
Si eu conduc de 3-4 ani(pe la tara,nu sariti).Si am condus Dacia 1310,si break pe deasupra....si am avut ocazia sa conduc un Ford Focus din 2001,1,9,TDI~100CP si am fost uimit...bine,acuma' o sa ziceti ca dupa Dacie,normal....ideea e ca nu m-as avanta sa conduc asa ceva cand imi i-au carnetul(si eu imi ziceam mai demult ca doar poti sa ai multi cai,ca nu o calci...nu pe dracu',tentatie e prea mare)....si 100CP mi se par multi,pt un incepator.
Dar oricum,vad ca asta ti-au spus multi,mai in varsta ca mine

Pana la urma ti-ai luat masina?Sau...

PSa,isi merita banii.Si eu sunt indragostit de STI,insa pana sa mi-o permit mai am de mancat mult

Last edited by Winnetou.K.; 24-08-09 at 15:52.
Winnetou.K. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -