Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-09, 12:05   #1
SubaruLover

Stock
 
SubaruLover's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default isi merita un WRX STI banii ??

salut... desi am putin peste 18 ani am condus la viata mea (conduc de pe la vreo 14 ani) o gama relativ mare de masini.... desigur am inceput pe o dacie dar incurajat de tata am "evoluat".... am condus audi a6 , passat b6 , golf 3 -4 si si altele.... acum k am obtinut permisul auto vreau sa imi achizitionez un Subaru Impreza WRX STI model 2006 (second-hand bineinteles) si vreau modelul 2006 deoarece practic sunt indragostit de estetica sa... intrebarea este, isi merita banii?? si ma refer la un Subaru cu 43.000 de km parcursi , 280hp , manual de service.... totul la un pret de 18.000 euro.... si mam gandit la un Subaru fiindca la un pret relativ bun primesc destui cai-putere si un motor usor si simplu de modificat in vederea inmultirii cailor.... la un pret apropiat as avea si alte variante??
SubaruLover is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 15:08   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Tu iti inchipui ce inseamna 280 de cai??? Deja ai ganduri de inmultire a lor?.
Masina merita, e probabil cea mai buna masina cu valente sportive care o poti lua pana in 30.000 de euro, dar la modul in care ai abordat problema eu zic ca nu e de tine, fara suparare.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 15:43   #3
SubaruLover

Stock
 
SubaruLover's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

nush cum sa iti spun dar nu esti primul si nici ultimul care gandeste si imi vorbeste in acest fel... adik marea majoritate a celor care mi`au raspuns la thread (thread postat si pe alte forumuri) au gandit , dak nu la fel , foarte apropiat.... "esti tanar , lipsit de experienta , inconstient bla bla bla"... nu am postat k sa fiu judecat punandu`se argument lipsa de experienta ci am facut`o k sa aflu dak isi merita banii si dak as avea si alte optiuni in banii astia...
SubaruLover is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 15:49   #4
shantzu

Stage 5
 
shantzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6,372
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Mai trebuie sa stii ca , consuma mult
shantzu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 19:58   #5
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

omule tu ai 18 ani si tu vrei masina de 280 cp!!! Altii dabia tin in frau golfurile de 131 cp si 320d de 150cp. Fa cum vrei, masina isi merita banii dar esti pasiv de stirile de la ora 5.
__________________
Dacia 4 fun!!!
BMW 4 speed!!!
Peugeot 4 ever!!!

Last edited by LAZ'u; 17-07-09 at 20:23.
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:01   #6
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

SubaruLover esti din Roman?...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 21:03   #7
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

clar nu'si merita banii un sti!!!
eu mi'as lua veyron direct
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 08:37   #8
SubaruLover

Stock
 
SubaruLover's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by LAZ'u View Post
omule tu ai 18 ani si tu vrei masina de 280 cp!!! Altii dabia tin in frau golfurile de 131 cp si 320d de 150cp. Fa cum vrei, masina isi merita banii dar esti pasiv de stirile de la ora 5.
Quote:
Originally Posted by 26WRC™ View Post
clar nu'si merita banii un sti!!!
eu mi'as lua veyron direct
astea sunt motivele pt care am avut retineri de a posta threadul pe 4tuning... fiindca dak eu am postat la "Consiliere achizitie auto" am postat k sa aflu o parere , dak isi merita banii sau nu si dak as avea si alte optiuni in banii aia nu k sara cate unu care sa imi judece o anumita decizie punand k argument lipsa de experienta.... si sa nu mai zic de ironiile care nu isi au locul.... va multumesc si incercati sa ne limitam la intrebarile adresate de mine k de aia am si postat...
SubaruLover is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 09:08   #9
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by SubaruLover View Post
astea sunt motivele pt care am avut retineri de a posta threadul pe 4tuning... fiindca dak eu am postat la "Consiliere achizitie auto" am postat k sa aflu o parere , dak isi merita banii sau nu si dak as avea si alte optiuni in banii aia nu k sara cate unu care sa imi judece o anumita decizie punand k argument lipsa de experienta.... si sa nu mai zic de ironiile care nu isi au locul.... va multumesc si incercati sa ne limitam la intrebarile adresate de mine k de aia am si postat...
ok fie cum zici

uite un link cu un sti de vanzare chiar din roman https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...preza-sti.html
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 09:17   #10
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Salut....Suaru isi merita banii ,dar ai putea sa te uiti si la un 350z (bun pt drifturi si curse de accelerare) acum depinde pentru ce categorie o iei...
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 12:44   #11
SubaruLover

Stock
 
SubaruLover's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

uite un link cu un sti de vanzare chiar din roman https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...preza-sti.html [/QUOTE]

ms de link dar nu k as face mofturi doar k am o slabiciune pt modelul 2006.... slabiciune din punct de vedere estetic... cat despre 350z nu il iau k pe o varianta... Prefer Subaru pt Symetric AWD care din cate am inteles este cel mai bun sistem de 4x4 chiar mai bun decat quattro... Si cu Subaru dak o sa fie sa particip voi participa doar la 1/4 mile...

Last edited by SubaruLover; 18-07-09 at 12:56.
SubaruLover is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 13:07   #12
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

masina merita doar daca iti permiti sa bagi benzina in ea.....adica daca chiar ai nevoie de aia 280 cai.....pt ca daca o iei ca masina de zi cu zi, poate dai 18 mii pe ea, dar cand o sa-ti bage un consum de 25% minim in oras......o sa fie nasol......eu zic ca masina asta merita doar ca a doua masina, adica sa mai ai ceva pe langa e care sa o conduci zilnic....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 17:02   #13
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Eu zic ca alegerea e simpla, daca tie iti place se merita, daca nu-ti place atunci nu se merita.. Nu te lasa influentat de cei ce iti spun ca esti prea tanar pentru ea ca nu o sa-ti iei masina sport cand vei fi batran, chiar daca ai 280 de cai sau 100 daca stii sa-i folosesti cu cap atunci e bine.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 17:05   #14
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Eu zic ca alegerea e simpla, daca tie iti place se merita, daca nu-ti place atunci nu se merita.. Nu te lasa influentat de cei ce iti spun ca esti prea tanar pentru ea ca nu o sa-ti iei masina sport cand vei fi batran, chiar daca ai 280 de cai sau 100 daca stii sa-i folosesti cu cap atunci e bine.
Subscriu!!! Primul comentariu folositor. Daca esti copil prost si necopt la cap poti sa mori la 1 luna dupa carnet si intr'o masina cu 60j de cai...oricum get that subaru!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 21:53   #15
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: isi merita un WRX STI banii ??

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
masina merita doar daca iti permiti sa bagi benzina in ea.....adica daca chiar ai nevoie de aia 280 cai.....pt ca daca o iei ca masina de zi cu zi, poate dai 18 mii pe ea, dar cand o sa-ti bage un consum de 25% minim in oras......o sa fie nasol......eu zic ca masina asta merita doar ca a doua masina, adica sa mai ai ceva pe langa e care sa o conduci zilnic....
Nu stiu de unde ai scos u acel minim.Poate de la unu care are peste 500 de cp....am 2 prieteni unu care are pana in 350 cp si merge cu 18 in oras si unu pana in 450 si merge cam cu 20-22 tot in oras.Ambele STi de 2004-2005. Si ai cunosc de ceva ani
Hombre...daca vrei Subi sari pe el...la 18000 e ok...nu ai ce sa-ti iei echivalent la banii astia cu Subi.
Daca nu sari calu esti mai ok in Subaru decat intr-o masina cu tractiune spate. Secretul este sa inveti ca accelereaza f repede cand intra turbina . Nu se compara cu ce ai condus u(ma refer la exemplele date de tine).
Succes in alegerea care o iei
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -