Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-05-09, 20:05   #1
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Leon CUPRA vs. Civic Type R vs. Astra OPC

Buna ziua. In curand va urma achizitia unei masini noi ... si sunt cam indecis...oscilez intre urmatoarele modele : Seat Leon Cupra, Opel Astra OPC, Honda Civic Type R. Ce vreau de la voi, pareri cu privire la performantele masinilor si/sau probleme care au aparut in unele cazuri...eventual costuri de intretinere, consum etc, deci nu pareri despre design...sau mai stiu eu ce alte dotari.

Last edited by rocky_cosmin89; 15-05-09 at 09:53. Reason: titlu
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 20:53   #2
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: pareri masina noua

Mai sincer Civicul scoate 200cp dintr-un aspirat de zile mari. Acum depinde ce vrei aspirat sau turbo daca vorbim de motor. Acum sincer eu as lua Megane F1 da stiu ca multi sunt reticenti cand aud numele Renault dar dupa mine da clasa celorlalte masini din clasa asta in special pe circuit.
Eu din ce ai scris tu as merge pe Civic si ca desig si ca motor si ca tot. Leonul nu imi place absolut deloc, opc din cate am vazut in emisiuni tv si reviste doar in linie dreapta merge ca la stabilitate nu sta foarte bine.
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:01   #3
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: pareri masina noua

da, type R toata ziua! OPC e rupere si ea, dar nu sta bine la handling, ma rog, e ok daca o inveti... se spune ca e o bestie
eu mi-as lua typeR.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:26   #4
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: pareri masina noua

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Mai sincer Civicul scoate 200cp dintr-un aspirat de zile mari. Acum depinde ce vrei aspirat sau turbo daca vorbim de motor. Acum sincer eu as lua Megane F1 da stiu ca multi sunt reticenti cand aud numele Renault dar dupa mine da clasa celorlalte masini din clasa asta in special pe circuit.
Eu din ce ai scris tu as merge pe Civic si ca desig si ca motor si ca tot. Leonul nu imi place absolut deloc, opc din cate am vazut in emisiuni tv si reviste doar in linie dreapta merge ca la stabilitate nu sta foarte bine.
Criss, de acord, megane F1 doar ca nu modelul normal...ci cel R26 mai exact...cel cu franele brembo din fabrica, etc, dar chestia e ca nu imi place deloc cum arata masina, nici la exterior, iar la interior e aproape la fel ca un logan...si costa o gramada de bani. Da, ai dreptate, le da clasa pe circuit...dar eu ma refer la folosinta zilnica...e greu sa ajungi in conditii de circuit...nici una din ele nu o sa poata sa depaseasca o anumita limita pe drumurile de la noi, exceptand liniile drepte...
Eu inclin foarte mult spre Leon ... dar si Civic-ul e de luat in calcul...de-asta zic, imi e destul de dificil sa ma decid...multumesc, si astept pareri pro/contra in continuare...
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 21:45   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: pareri masina noua

De ce nu scirocco?...anyway mergi pe Civic daca vrei performante desi nici Astra nu-i rea dar sta cam prost la manevrabilitate.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 22:26   #6
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: pareri masina noua

Din ce zici tu inteleg ca te intereseaza mai mult aspectul decat performantele nu? Ar fi interesant sa zici o suma in jurul careia sa te invarti stii sa vedem si alte variante. Sincer cupra nu ma atrage decat cu jantele ca la exterior nu sare in ochi cu nimic iar bordul e jalnic!
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:36   #7
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: pareri masina noua

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Din ce zici tu inteleg ca te intereseaza mai mult aspectul decat performantele nu? Ar fi interesant sa zici o suma in jurul careia sa te invarti stii sa vedem si alte variante. Sincer cupra nu ma atrage decat cu jantele ca la exterior nu sare in ochi cu nimic iar bordul e jalnic!
20k - 22k + TVA
Ma intereseaza si design-ul ... nu doar performantele...
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 09:57   #8
carlito77

Stage 2
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 60
Default Re: pareri masina noua

Lancia Delta 1.8 Tjet 200 cp - 21-22.000 euro fara tva
carlito77 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:30   #9
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: pareri masina noua

da, scirocco de ce n-ai luat in calcul?
http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Com...4405-5794.html

p.s. lancia aia e urata rau...
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:33   #10
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: pareri masina noua

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
p.s. lancia aia e urata rau...
urata? cred ca glumesti... unde e ionut_cluj sa vada

eu zic ca nu scirocco, pentru ca s-a orientat de la bun inceput pe un hot hatch, si eu unul nu as renunta la un hot hatch pt scirocco.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:43   #11
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: pareri masina noua

da scirocco nu e hot hatch? ce naiba e, limuzina?
cat despre lancia, e, nu stiu, o sa ma injure ionut, da mie nu-mi place deloc. adevarat, cu ea pe strada vei fii foarte original
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:48   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: pareri masina noua

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
p.s. lancia aia e urata rau...
Lancia aia se p**a pe tot ce inseamna hatchback la design, materiale, tinuta de drum, stil, eleganta, etc.
Iti recomand sa vezi una live, o sa ramai blocat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:50   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: pareri masina noua

nope. scirocco e coupe. asa hot hatch poti sa consideri si un gtc 2.0turbo. hot hatch-ul este un hatch ce a suferit anumite modificari "din fabrica" si pe care se vad clar anumite elemente de tuning, gen bara fata, spate, esapament, suspensii, interior etc. ma rog, ai prins ideea)

ionut, am vazut eu una live acum 1 luna si cu ochii la ea n-am mai observat ca cel din fata franase... nororc ca m-am trezit in ultimul moment
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:50   #14
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: pareri masina noua

hai ca te dai in barci o fii originala, da eu zic sa te calmezi si sa o admiri in continuare ca un adevarat fan cu bun simt, fara sa te p... pe altii
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 10:53   #15
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: pareri masina noua

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
nope. scirocco e coupe. asa hot hatch poti sa consideri si un gtc 2.0turbo. hot hatch-ul este un hatch ce a suferit anumite modificari "din fabrica" si pe care se vad clar anumite elemente de tuning, gen bara fata, spate, esapament, suspensii, interior etc. ma rog, ai prins ideea)
intr-adevar, e coupe :P dar dc sa-ti iei leon cand poti sa-ti iei scirocco care oricum e mai bun? pt ca i se zice hot hatch? :P
daca mai asteapta putin....
http://www.************/noutati-auto-...o-r20t-3557901
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -