Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 14:38   #16
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

ai avut tu ghinion...io am o fiesta in care in 22000 km n'au fost bagate decat consumabile...si un set de stergatoare care au fost furate in parcare
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 15:36   #17
hwx

Stage 4
 
hwx's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 177
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

nu stiu ce sa zic dar cred ca ai avut ghinion ori ai cumparat o masina de test drive pt ca eu am avut 3 ani fiesta 1.4 benzina, am facut cu ea 70.000 km si masina este ireprosabila. Singurul defect a fost ambreiajul in rest nu am ce sa-i reprosez iar consumul pt 1.4 benzina este mai mult decat onorabil 8.5 in oras si 6 afarala 130. Am facut autostrada pana la Pitesti cu 90 - 100 km/h si a luat plin pe plin 5.2 !!!! Am plans cand am vandut masina aia.
hwx is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 16:21   #18
japi

Stage 1
 
japi's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 15
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

depinde de shofer ... dak mergi "frumos" cu ea e buna ... o bagi al "street" e praf deci cam asa stau lucrurile! ... degeaba au vecini si ... restu dak se uita la ele ca un bibelou! ... o bagi la liniutze ... curse ceva si akolo se vede totul!
japi is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 16:52   #19
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Quote:
Originally Posted by japi View Post
depinde de shofer ... dak mergi "frumos" cu ea e buna ... o bagi al "street" e praf deci cam asa stau lucrurile! ... degeaba au vecini si ... restu dak se uita la ele ca un bibelou! ... o bagi la liniutze ... curse ceva si akolo se vede totul!
nu cred k o fiesta 1.3 pe benzina e masina de liniute...e pur si simplu o masina de mers prin oras kre trebuie sa consume putin, si fiind mica gasesti mult mai usor locuri de parcare
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 21:01   #20
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Si eu am una de vreo 4 luni si nu am avut probleme cu ea deloc. Tin sa precizez ca masina am achizitionat-o second-hand de la un prieten din Belgia si nici el nu o avut probleme cu ea. Cat despre liniute si curse de tot felul luati-va masini fratilor Fiesta nu cred ca ii pt. curse. Poate ca si cei de la Ford fac ca si firmele de masini mai mari care pt Europa de Est au alte standarduri pentru masinile lor.
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 11-10-07, 12:51   #21
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

De ca va mira faptul ca se deformeaza la accident?Din considerente de siguranta masina trebuie sa absoarba cat mai mult din impact,deci sa se deformeze.Daca ai avea o cobra de la mercedes din 80 te-ai putea lovi de cladirea politiei la 80 la ora si daunele masinii ar fi provocate de geamurile de la etajul 1 care ar cadea pe capota si cupola si ar zgaria-o ) Dar rinicchii ar ajunge pe sub bord pe undeva,asta daca nu ii aveti rezistenti de la cura cu pepene si bere).Trecand peste CONSIDERENTELE DE SIGURANTA mai apar rationamentele financiare.Daca la un audi din 94 cand sare airbagul pe dreapta sare un capac care se inlocuieste o data cu airbagul iar la x masina noua asha de tare se imprastie plansa de bord ca obligatoriu trebuie una noua. :P
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 10:26   #22
primejdie_06

Stage 2
 
primejdie_06's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Quote:
Originally Posted by pasbogdan View Post
De ca va mira faptul ca se deformeaza la accident?Din considerente de siguranta masina trebuie sa absoarba cat mai mult din impact,deci sa se deformeze.Daca ai avea o cobra de la mercedes din 80 te-ai putea lovi de cladirea politiei la 80 la ora si daunele masinii ar fi provocate de geamurile de la etajul 1 care ar cadea pe capota si cupola si ar zgaria-o ) Dar rinicchii ar ajunge pe sub bord pe undeva,asta daca nu ii aveti rezistenti de la cura cu pepene si bere).Trecand peste CONSIDERENTELE DE SIGURANTA mai apar rationamentele financiare.Daca la un audi din 94 cand sare airbagul pe dreapta sare un capac care se inlocuieste o data cu airbagul iar la x masina noua asha de tare se imprastie plansa de bord ca obligatoriu trebuie una noua. :P
foarte frumos spus... nici vaporul meu din semnatura nu-i mai prejos dar sa stii totusi ca are o serie de elemente predeformate tocmai din considerente de impact (absorb din soc...) plus ca are o distanta de 450 mm pana in elicea cooler-ului... ceea ce nu se poate spune la xsara care daca ai lovit un caine iti schimbi jumate de masina plus ca-ti faci praf bordul daca se mai deschide vreun airbag... eu cred ca mai mult ratiunea economica primeaza la masinile noi decat cea de siguranta ...

am vazut deunazi un megane (care daca nu ma insel are cinci stele la siguranta) facut arsice si cu raniti grav pe deasupra din cauza unei coliziuni cu o dacie care a venit dintr-un unghi mai nefavorabil ... cei din dacie erau speriati de moarte si un pic zgariati ... atata tot
__________________
'02 citroen xsara coupe 1.9 D
'78 ford granada 2.0 V6 (intrat in reparatie capitala)

zambeste maine va fi mai rau...
primejdie_06 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 05:29   #23
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

irelevant ultimul post.. megeane este o masina f sigura si nu degeaba are 5 stele la ncap.. acolo se fac teste la impact frontal nu din unghiuri nefavorabile.. oricum nu sufera comparatia cu o dacie.. acesta e un caz de 1 la 1 milion in care ocupantii daciei au scapat..altminteri finalul era altul..
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 10:49   #24
primejdie_06

Stage 2
 
primejdie_06's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

... nu am vrut sa compar megan cu solenza, am vrut sa subliniez ca si masinile cu 5 stele pot sa o pateasca urat... si din nefericire dragul meu sponsor coliziunile pe sosea sunt in proportie covarsitoare din unghiuri "nefavorabile" ...

eu cred chiar daca o sa-mi atrag oprobiul unora ca ratiunile financiare predomina in proiectarea unei masini si nu ratiunile de securitate... lovirea unui caine pe strada are consecinte nefaste pentru o masina noua (spoilere, radiatoare, faruri, cooler-e, bord daca esti ghinionist si se mai deschide si vreun airbag) desi impactul este unul f usor si cu siguranta nici un ocupant al masinii nu este pus in pericol...

revenind la topic eu sunt sigur ca exista diferente de calitate intre masinile pentru piata vestica si cele orientate catre piata estica ... parerea mea
primejdie_06 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-07, 08:46   #25
Schoricelul

Stock
 
Schoricelul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 9
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Sincer si eu cred ca ai avut ghinion.
Eu am tot Fiesta,dar 2002, de 1,3 din Germania.
Are 153000 km (eu zic ca nu e putin).
Am luat-o in Nov, anul trecut la 123000.
De atunci nu am schimbat decat ulei si placute de frana.
In rest, ceas.
Am facut si eu drum de la Sibiu la Cluj si invers => consum 5,7.
Dar consumul asta la alergatura (am facut 1 ora si 45 min).
per total, sunt foarte multumit.
Acum am ceva probleme ca se tureaza, dar sigur e ceva infundat de la benzina de "calitate" de la noi.
Respecte
Schoricelul is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 19:31   #26
gigigrozea

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4
Smile Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

am un fiesta 1300 din martie si dpdv tehnic nici o problema.inca nu sa construit masina pt. drumurile din romania.

Last edited by gigigrozea; 28-12-07 at 19:33.
gigigrozea is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 00:02   #27
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Quote:
Originally Posted by gigigrozea View Post
am un fiesta 1300 din martie si dpdv tehnic nici o problema.inca nu sa construit masina pt. drumurile din romania.
Drumurile din romania ... CARE DRUMURII???

Pai sunt unii soferii care sunt la mine in oras ... adika 80% din ei care ei vad denivelarii si cratele din astfalt ca o suprafatza dreapta ...

Eu mergeam acum 2 zile pe o strada principala cu 30km/h si incercam sa ocolesc gigantele gropii ... din spate un tip cu o honda civic nou noutza a venit tare prin toate gropile alea si aprope de mine a pus frana era sa i-a bordura sa se urce peste unu pe contransens ... ma depaseste si cand ajunge in dreptu meu deschide geamu si imi comnica : " Ce faci FRATE? pt ce tre sa ocolesti gropile ca nu scrie in lege" la care rade si pleaca ... pai stau si ma intreb la stilul omului de condus rezista masina aia 20.000 km? eu nu cred
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 15:43   #28
cioaca
Ford Driver

Stage 4
 
cioaca's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

normal ca daca nu tii la masina te lasa, nu conteaza marca, ci intretinerea:P,

ontopic: am mai facut 5000 de km cu fiesta mea si tot nu sunt probleme si nici nu anticipez sa fie vreuna
cioaca is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 11:04   #29
gigigrozea

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 4
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

ce parere aveti de noul fiesta personal asteptam un sedan .se apropie prea mult de 206 de la peugeot
gigigrozea is offline   Reply With Quote
Old 10-06-09, 10:50   #30
Mirrcea

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1
Smile Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

am si eu o fiesta pe motorina de mai bine de un an...SUNT SUPER MULTUMIT DE EA...singura problema ...masina nu e facuta pentru soselele din Romania(sau ma rog...hartoapele din Romania)...si nu cred ca fiestsa e facuta la turci ...nici vb. .. din cate stiu se acambleaza in doua locatii: Spania si Germania...eu am avut norocul sa iau una asamblata in Germania si, nu cred ca nemtii fac rabat de la calitate indifernt unde si catre cine sunt livrate masininle(chiar daca mana de lucru e din turcia)
Mirrcea is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -