Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-07, 18:26   #1
dj_stv

Stage 1
 
dj_stv's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 19
Thumbs down Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Am fost implicat intr-un accident acum vreo 2-3 luni, la volanul unui Ford Fiesta 1.3 din care masina a iesit foarte sifonata (chiulasa crapata, lonjeroanele indoite, computerul de motor distrus, radioator distrus, baia de ulei distrusa, etc.). Nu au fost raniti sau victime, viteza fiind destul de redusa (50km/h) pentru un impact frontal.

Cei de la asigurari mi-au spus ca e paguba totala si mi-au dat banii pe ea... Toate bune si frumoase, nu? Nu!

Voua vi se pare normal ca o masina de 11.000 de euro sa sufere astfel de avarii la un impact frontal la 50 km/h? Sau sa nu se deschida nici un airbag, in conditia in care ambii ocupati ai locurilor din fata aveau centura pusa? Am incercat sa fac o plangere la cei de la Ford Colina dar am fost descurajat atunci cand am auzit de alte 2 accidente, tot cu Fiesta, tot la viteze destul de reduse si la fel: nu s-au deschis airbagurile. Mi-au spus ca tot procesul asta de plangere si o posibila judecata este atat de laborios incat s-au lasat pagubasi.

Pe langa acest incident "minor" va mai dau argumente "pro" Fiesta:

1. Dupa 10.000 de km toate plasticele (inclusiv chederele de la usi) au inceput sa scartaie si sa joace ingrozitor. Am fost cu ea la service si aia mi-au zis ca nu au ce sa-i faca pentru ca e defect din fabrica. Au fost si altii inaintea mea si dupa mine si au primit acelasi raspuns.

2. Masina are un cosnum exorbitant!!! Am fost pana la cluj si inapoi si am facut aproape 2 rezervoare! Nu am mers tare, cel mult 120-130 si pe portiuni destul de mici. Am o Toyota Avensis, motor 2.0 motorina si am facut un drum pana la Vienna cu un singur rezervor (170RON - 1100km), deci, ce pot sa mai spun? Cred ca o autonomie de maxim 600km pentru o masina cu un motor 1.3 benzina, in afara orasului, este extrem de putin.

3. Pana in 6 - 7000 km am stat foarte mult timp in service cu ea din cauza unor mici rahaturi electrice. De ex: un motoras de la pompa de lichid pentru spalare geamuri s-a stricat, s-a stricat motorasul de la stergatoare, indicatorul de benzina, turometrul si inchiderea centralizata. Pe langa astea, mecanic, masina este o epava: rulmentii de la ambele roti pe fata s-au stricat si scartaia zici ca era caruta, bucsiile s-au deteriorat in 8000km si asta a amplificat sunetul agasant si limitatorul de turatie o lua razna dupa un drum lung, sarind de la 1000 la 2000 de turatii fara sa ating pedala de acceleratie.

Dupa ce mi-am luat banii pe ea, dupa accident am jurat ca nu ma mai urc intr-un Ford toata viata mea...
dj_stv is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 22:58   #2
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Salut ! Cred ca era mai nimerit titlul "aventuri la volanul unei Fiesta".( Si eu care ma suparasem in 1994 pe Dacia mea , careia am fost nevoit la 40 mii km sa-i schimb rulmentii si o planetara). Se pare ca "justitia divina" a trimis-o acolo unde-i era locul adica REMAT. Prea multe si mari probleme generate de o masina atat de mica. Cel mai scump "Tampax". Ai facut bine ca ai prezentat "calitatile" si "avantajele" ei. Daca am proceda cu totii la fel in mod sigur calitatea automobilelor vandute in Romania s-ar imbunatati considerabil. Felicitari pentru curaj si intentie !
alexalfa is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 13:04   #3
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

am auzit mai multe plangeri de la persoane care si-au luat masini noi de la reprezentanti din romania.
e posibil ca masinile "pentru europa de est" sa fie mai jos dpdv al calitatii.
la cat e de laudata fiesta e ciudat ce spui.
concluzia: schimba brandul sau ia-ti din afara.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 22-06-07, 00:46   #4
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Eu stiu pe cineva care are fiesta de 4 ani si nu a avut probleme cu ea, in afara de o timonerie de Cv rupta cand a luat un mare damb cu ea. In rest, numai revizii si consumabile.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-07, 14:05   #5
Alex`

Stage 2
 
Alex`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 44
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

E unu la mine in bloc are un Ford Fiesta de cativa ani si nu a avut nici macar o problema cu el !
Alex` is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 15:56   #6
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Ford-urile inca din '93 aveau alta calitate in Ro fata de alte piete...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 16:47   #7
dj16xxs

Vicepresedinte EXTREME RACING CLUB

Stage 5
 
dj16xxs's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,663
Member of:
[Moderators]
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

eu am ford fiesta 2007,1.4 tdci....
masina am luat-o in ianuarie 2007 si pana acum are aproape 20000 de km.....
in afara de scartaiturile de usi,care ma dispera masina este super ok!
consum de 5 mediu...si mers destul de tare,150-160,reviziile destul de acceptabile,nu bate nimic la ea,nu da ulei pe niciunde!!!
cu fiesta fac o gramada de km in tara pe tot felul de drumuri si se comparta super bine!!!
cred ca tu ai avut ghinion cu ea!!!
eu pana acum sunt multumit,sincer!!!!
__________________
FORD MONDEO MK3-2006
MINI COOPER R56-2008
HYUNDAI I30-2013
dj16xxs is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 17:44   #8
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

subscriu la cele spuse mai sus tot 1,4 TDCI si 5500 km pana acum in afara de scartaituri si troncanituri nimic notabil.later edit:masina arata normal pentru viteza de 50 km la impact uite cum arata la testele EuroNCAP:
http://www.euroncap.com/tests/ford_fiesta_2002/141.aspx

Last edited by alecsutu1; 29-06-07 at 17:46.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 20:03   #9
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Si eu am Ford Fiesta 1.4 TDCI din 2006 , am aproape 35000 cu ea si nu am nici cea mai mica problema. Ma enerveaza doar faptul ca iti cam rupe funduletul la gropi si cam simti tot cu ea....La a mea sincer nu scartaie nimic ....ce plastice scartaie la a ta ? Ca bordul e facut in cea mai mare parte cauciucat
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 14:45   #10
97PEL

Stage 5
 
97PEL's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 500
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

ce prinderi au rotile ? 4 x cat ?
97PEL is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 15:43   #11
Catalyn
Renault Driver

Stage 5
 
Catalyn's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[Nissan]
[RENAULT]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

actuala Fiesta de pe piata noastra e facuta la turcaleti...masina e ok in general, mai tine si de norok...calitatea e sub nivelul celor din vest
Catalyn is offline   Reply With Quote
Old 22-09-07, 16:50   #12
primejdie_06

Stage 2
 
primejdie_06's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

imi pare rau sa aud ca ai avut atatea probleme cu fiesta... totusi ford face masini bune... cu exceptia celor facute prin turcia... am prieteni care au fiesta pe masini scoala cu 100 k in roti si nu au absolut nici o problema... cei drept sunt aduse din germania...
__________________
'02 citroen xsara coupe 1.9 D
'78 ford granada 2.0 V6 (intrat in reparatie capitala)

zambeste maine va fi mai rau...
primejdie_06 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 22:37   #13
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

fordu ca fordu...da ce sa mai zicem de clio ala facut la turci..??? Sincer acuma depinde si de noroc la masini..
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 30-09-07, 23:08   #14
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

ford fiesta , made in turkey.
un rahat de masina
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 14:48   #15
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Ford Fiesta, o masina de unica folosinta...

Quote:
Originally Posted by 97PEL View Post
ce prinderi au rotile ? 4 x cat ?
ford 4X108
panaitescud is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -