Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-04-10, 15:51   #1216
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by B-41-G A D View Post
sal,

daca nu va suparati pe mine mai atasez si eu cv poze sa imi spuneti daca sunt pe drumul cel bun sau bag banii aiurea in ea
:P:P:P:P cum adica daca esti pe drumul bun ....normal eu zic sa indraznesti chiar sa pui poze .....bafta
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 10:19   #1217
0000

Stage 1
 
0000's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Stiu ca sunt off-topic dar am o rugaminte, poate stie cineva: era un link cu un filmulet de pe YouTube cu niste asiatici care transformau un mitsubishi sau o toyota (parca) intr-un ferarri cu niste bucati de spuma (sau ceva de genu) lipite pe caroseria masinii si ajungeau pana la urma sa ii dea aceiasi forma ca a unui ferrari.
0000 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 10:33   #1218
ionut17

Stage 5
 
ionut17's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 583
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by 0000 View Post
Stiu ca sunt off-topic dar am o rugaminte, poate stie cineva: era un link cu un filmulet de pe YouTube cu niste asiatici care transformau un mitsubishi sau o toyota (parca) intr-un ferarri cu niste bucati de spuma (sau ceva de genu) lipite pe caroseria masinii si ajungeau pana la urma sa ii dea aceiasi forma ca a unui ferrari.
Acura NSX - Body Kit Ferrari

https://www.youtube.com/watch?v=SS3oTweeJwg
ionut17 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 08:05   #1219
0000

Stage 1
 
0000's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

OK...mersi frumos
0000 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 00:16   #1220
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

niste filmulete ce v-ar putea ajuta:

https://www.youtube.com/watch?v=TNZK8-z0ndk

https://www.youtube.com/watch?v=JQJYQ...eature=related

sunt mai multe parti... le gasiti voi
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 21:20   #1221
donovi

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Lightbulb Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

poate ca nu ar trebui sa intervin dar am vazut asa ceva in barcelona si am ramas impresionat,doar ca baietii lucrau de zor la un lamborghini nu la ferrari


Quote:
Originally Posted by 0000 View Post
...care transformau un mitsubishi sau o toyota (parca) intr-un ferarri cu niste bucati de spuma (sau ceva de genu) lipite pe caroseria masinii si ajungeau pana la urma sa ii dea aceiasi forma ca a unui ferrari.

fazele astea cu transformarea unei masini in alta e tare de tot tre sa recunosc si eu stau si ma gandesc de mult la toate astea cam de vreo 2 ani incoace dar ceea ce nu se vede pe youtube este cand se duce ala cu masina la omologat sau cand il opreste politia sau ce va face la inspectia periodica.Nu stiu exact cat este de permisiva legea in Romania dar va pot spune ca in Spania atata timp cat ai bani poti omologa tot ce vrei tu de la roti la motor pana la vopsea de nush de care sau mai stiu yo ce mai vrei sa-i pui masinii.
E destul de usor sa iei o toyota mr2 si sa o faci lamborghini diablo sau gallardo sau chiar reventon ori poate un peugeot 407 si il faci...Aston Martin DB9 e aceeasi treba ca la tunarea unei masini doar ca ai nevoie de un bun mecanic,un electrician,cineva care sa stie sa-ti faca interiorul...exact asa cum e el pe masina originala.Daca la exterior te mai poti juca apropos...va fi nevoie de lista de dimensiuni a masinii pe care vrei sa o construiesti la interior nu poti face multe smecherii acolo fiind unde se va cunoaste daca e sau nu o Replica reusita iar la exterior te lovesti de linii si unghiuri care pleaca de undeva si se termina nicaieri,dimensiuni de respectat...stopuri si faruri pe care nu ai de unde le lua asta fiind o problema destul de mare,emblema si scrisul cu Lamborghini...balamale pentru portiere...jante cu sigla Lamborghini ...si atunci intradevar ai creat o Replica pe care sa o poti vinde la un pret considerabil
Bineinteles noi romanii beneficiem de mai multa inventivitate si tupeu decat orice alta natie si atunci zici...Ok iau masina...fibra de sticla...la mecanica si electrica ma descurc... iar daca nu ma descurc intru pe forum...ma apuc de treaba in garaj la vecinu gigel...ma mai ajuta si ala... si am facut o capodopera!!! la care ai muncit aproape un an si nici nu poti iesi cu ea iar de cumparat lumea ar cumpara-o insa fara itp si tot ce trebe...
deci daca cumva este cineva intradevar capabil sa faca toata treaba asta si mai mult decat atat acela trebuie sa ia in considerare o multime de factori
Cine vrea sa incerce sa imi lase mesaj la ovidiunegru58@yahoo.es iar eu,pentru inceput, ii pot face rost de dimensiunile catorva ferrari si lamborghini poate chiar si alte masini nu neaparat supersport
donovi is offline   Reply With Quote
Old 30-06-10, 20:58   #1222
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Cu ce am invatat aici de pe forum, am facut si eu cate ceva... Din pacate e cam greu cu finisatul la masina pt ca lucrez cam pe fuga intotdeauna

Oricum le multumesc lui quick_5hifter si celor care au avut rabdarea sa raspunda le intrebari
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	img460.jpg
Views:	298
Size:	187.2 KB
ID:	1545361   Click image for larger version

Name:	img440.jpg
Views:	282
Size:	207.5 KB
ID:	1545362   Click image for larger version

Name:	img509.jpg
Views:	452
Size:	188.9 KB
ID:	1545363  

banzay is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 09:23   #1223
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

arata destul de bine spoilerul "clean".

Proiect: Pleoape supernova/nova. am facut matritele.

Nu pot pune poze, revin mai tarziu cu poze
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 12:08   #1224
Patthy VIP

Stage 1
 
Patthy VIP's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 15
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

le multumesc tuturor celor care au postat aici despre lucrul cu fibra de sticla.mi-au fost de mare ajutor.dupa ce am citit tot threadul mi-am cumparat materialele si m-am apucat sa fac spoilerele clean la golfulet...a fost cam mult de munca dar...nimic nu e imposibil atunci cand este multa pasiune...eu spun ca mi-au iesit destul de bine.voi ce ziceti?

P.S: GIRLS CAN DO IT TOO!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P120410_15.420001.JPG
Views:	258
Size:	160.2 KB
ID:	1548092   Click image for larger version

Name:	P120410_17.270001.JPG
Views:	252
Size:	126.7 KB
ID:	1548093   Click image for larger version

Name:	P170410_11.560004.JPG
Views:	217
Size:	129.4 KB
ID:	1548094  

Click image for larger version

Name:	P040510_17.080001.JPG
Views:	182
Size:	119.4 KB
ID:	1548095   Click image for larger version

Name:	P040510_17.090002.JPG
Views:	154
Size:	100.1 KB
ID:	1548096   Click image for larger version

Name:	P040510_17.090003.JPG
Views:	126
Size:	110.5 KB
ID:	1548097  

Click image for larger version

Name:	P080510_18.460002.JPG
Views:	213
Size:	72.3 KB
ID:	1548098   Click image for larger version

Name:	P080510_18.500001.JPG
Views:	245
Size:	104.2 KB
ID:	1548099   Click image for larger version

Name:	P080510_18.510002.JPG
Views:	227
Size:	97.2 KB
ID:	1548100  

Click image for larger version

Name:	P080510_18.520002.JPG
Views:	110
Size:	94.1 KB
ID:	1548101  
Patthy VIP is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 12:11   #1225
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

foarte bine, gaurile cu ce le-ai umplut?ce spuma e aia alba?
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 12:15   #1226
Patthy VIP

Stage 1
 
Patthy VIP's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 15
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
foarte bine, gaurile cu ce le-ai umplut?ce spuma e aia alba?
mersi gaurile le-am umplut cu spuma poliuretanica (din aia care se pune la geamuri) si dupa ce am taiat-o am dat un strat subtire de chit de finisaj ca sa nu se topeasca spuma de la rasina
Patthy VIP is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 13:42   #1227
rearhorse

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 330
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

si rezista fibra pe plastic doar pe o parte , nu era nevoie sa tai si pe partea cealalta sa faci asa numitul sandvis ?
rearhorse is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 13:49   #1228
Patthy VIP

Stage 1
 
Patthy VIP's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 15
Member of:
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by rearhorse View Post
si rezista fibra pe plastic doar pe o parte , nu era nevoie sa tai si pe partea cealalta sa faci asa numitul sandvis ?
am dat gauri in plastic ca sa intre rasina acolo,sa se prinda bine.asa m-au sfatuit cateva persoane care lucreaza cu fibra de sticla am facut spoilerele pe la inceputul lui mai si pana acum nu s-a intamplat nimic,deci rezista fibra pe plastic
Patthy VIP is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 14:11   #1229
rearhorse

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 330
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

te intreb , pentru ca si eu am facut anul trecut clean la masina , scotand bandouri , masca capota si bad boy.

totusi la bandouri am ales solutia taierii, deci gaura mare in spoiler dupa care sandvis , a fost foarte greu la finisare , dar asa se invata .

cum la bara spate au inceput sa apara crapaturi , dupa ce m-au atins 2 "destepti " , mai am o bara si planuiesc sa ma apuc de ea , dupa care sa fac matrita ...

am tot citit pe aici despre matrite , ce ma sfatuiti la o matrita pentru o bara , se face din mai multe bucati , pentru a nu inchide unghiul ? practic vazuta de sus , bara este ca un U .
in ordine , ceara pentru matrite , gelcoat , si multe straturi de fibra de sticla ( 6-7 in crestere ca si grosime ) ?
rearhorse is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 02:29   #1230
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Patthy VIP View Post
le multumesc tuturor celor care au postat aici despre lucrul cu fibra de sticla.mi-au fost de mare ajutor.dupa ce am citit tot threadul mi-am cumparat materialele si m-am apucat sa fac spoilerele clean la golfulet...a fost cam mult de munca dar...nimic nu e imposibil atunci cand este multa pasiune...eu spun ca mi-au iesit destul de bine.voi ce ziceti?

P.S: GIRLS CAN DO IT TOO!!!
Frumos frumos! Ca fapt divers... cat timp ti-a luat? Faza nasoala cu lucrul cu chitul... e ca trebuie sa freci o gramada Eu m-am apucat si de bara din spate, am astupat gaura pe unde iesea teava de la esapament si gaurile de la bandouri si ce mai era pe acolo alt santulet si mai a de finisat o portiune de ~30 de cm... si oricat de putin ar parea (si chiar e) am acum un sictir cand vine vorba de frecat si finisat fibra/chit

Cert e ca e folositor sa stii sa lucrezi cu fibra. Poti face o gramada de 'tampenii'. De exemplu eu am folosit la pasaje in spate sa le latesc, am astupat manerele usilor etc.
banzay is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -