Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-10, 09:12   #1156
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Ai 250ml de rasina, fibra era cam 25x100cm... Nu e cine stie ce dar poti face diverse nebunii din ea (pleoape, suporti difuzoare mai mici...)
prietene ai facut si u doi suporti si te pricepi la materiale???????)))))permite-mi sa zambesc.....nu am zis ca nu e buna in sensu ca nu ai ce face cu ea....am specificat ca e prea vascoasa.....
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=fCKmbbsJscc
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 09:18   #1157
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Ai 250ml de rasina, fibra era cam 25x100cm... Nu e cine stie ce dar poti face diverse nebunii din ea (pleoape, suporti difuzoare mai mici...)
prietene de banii aia 18 lei iti luai 1 litru de rasina si un juma de gj de fibra )) ai turnat si u 2 suporti si ma inveti pe mine de materiale????permite-mi sa zambesc un pic ...ca sa nu zic sa rad pana ma pis pe mine ....nu imi fac mie reclama am zis doar ca nu e buna ca e prea vascoasa.....citeste bn
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 09:24   #1158
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Poti sa te pisi, poti sa te si speli, si apoi sa te pisi iar, poti sa faci ce vrei tu... Acum 5 ani cand matritam si turnam barci de la zero, de reparatii nu mai zic tu cred ca nici nu auzisei de fibra... Las-o mai moale, nu e cazul sa te faci singur de ras. NU am zis in nici un fel ca sunt expert in materiale si nici nu am argumentat pro sau contra, citeste cu atentie. Te aprinzi cam repede, poate ar trebui sa mai tai din cafele sau energizate. Ca si curiozitate, eu cumpar fibra cu 15lei m ptrat si 16 litrul de rasina, dar acum pe vremea asta nu am de ce sa o iau si sa se cocleasca in recipient. Puteam si eu sa intru in "buisiness" dar nu sunt chiar asa disperat.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 09:30   #1159
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

usor baieti,hai sa nu incingem spiritele si pe aici,
kinder,bogyciu nu te-a "sfidat" in nici un fel,nu vad de unde ai dedus tu asta :P uf,iute la manie :P

daca tot spui ca in 18 lei iei un litru de rasina si ceva fibra pe deasupra,poate imi spui te rog in privat cum si de unde iau asa ceva,ca am si eu de facut una alta din fibra de sticla
hai lasati cearta va rog
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 18:51   #1160
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
usor baieti,hai sa nu incingem spiritele si pe aici,
kinder,bogyciu nu te-a "sfidat" in nici un fel,nu vad de unde ai dedus tu asta :P uf,iute la manie :P

daca tot spui ca in 18 lei iei un litru de rasina si ceva fibra pe deasupra,poate imi spui te rog in privat cum si de unde iau asa ceva,ca am si eu de facut una alta din fibra de sticla
hai lasati cearta va rog
prietenul meu usor cu injuriile.....daca citesti tu mai bine topicul este despre sfaturi probleme etc in niciun caz cum faci u sa aratati ce lucrezi ....drept urmare mi-am adus si eu parerea despre rasina polydys ptr ca am facut o masina numai cu rasina si nu mi-a placut cum s-a comportat.....cat despre iute la manie sunt un pic imi cer scuze ca am sarit ca ars....era doar o parere despre rasina ...nu mi-am pus nicaieri paici pe topic ca as vinde si eu ....asa ca prietene ai grija ce vb ca s-ar putea sa ti se scufunde barcile(mentionez ca de la rasina polydis) nu ma face u pe mine disperat
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 19:40   #1161
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by kinderu_audio View Post
... topicul este despre sfaturi probleme etc in niciun caz cum faci u sa aratati ce lucrezi ....
Din moment ce, dupa aproape 80 de pagini pe tema fibrei de sticla, inca se mai gasesc persoane care intreaba ”de unde iau....?”, ”ce sa folosesc ca sa...?” ori ”cum sa fac si eu niste...?”, eu sunt de parere ca nu e nicio problema daca unii useri isi prezinta lucrarile pe topic. Ideal ar fi sa fie prezentate sub forma ”making of”, cu poze in toate etapele realizarii, asa cum am facut si eu.

Pe de alta parte insa, ar fi o idee si mai buna sa se faca un topic separat cu lucrarile din fibra de sticla; in opinia mea, ar trebui facuta o intreaga sectiune care sa contina si acest topic, precum si alte topicuri gen:
-materiale necesare pentru lucru cu fibra de sticla/fibra de carbon;
-metode de lucru cu fibra de sticla/carbon;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - exterioare auto;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - interioare (inclusiv audio) auto etc.

Poate vi se pare cam mult ceea ce sustin, sa se creeze o noua sectiune, insa e bine sa ne amintim care e tema fundamentala a acestui forum - TUNING - si sa socotim cam cat de intalnite sunt lucrarile din fibra de sticla in acest domeniu poate mai degraba merita fibra de sticla o sectiune separata, decat subiectele de gen filme, muzica, jocuri pc, bancuri, machete, femei si alte asemenea.

Prin urmare (desi am cam deviat de la ultimele discutii), sper ca un moderator va citi si reply-ul meu si poate mai sunt si altii de aceeasi parere cu mine, legat de necesitatea unei sectiuni separate pt. fibra de sticla/carbon. Si poate in felul asta nu va mai fi nevoie sa i se raspunda fiecarui nou-venit la 100 intrebari pe motiv ca el n-are rabdare sa citeasca topicul cu atentie.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 20:54   #1162
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Ai dreptate quick... problema e ca multi nu au rabdare sa citeasca toate paginile, plus ca si eu as intreba de unde sa iau materiale acum, fiindca ceea ce s-a spus acum 6 luni - 1 an, poate nu mai e valabil, sau au aparut alte firme cu produse mai bune si/sau mai ieftine.
De asta iti dau dreptate la ceea ce ai spus despre crearea unei sectiuni separata. O sa propun, poate vor fii de acord "ai' de sus"
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 22:20   #1163
rearhorse

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 330
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

mi-am facut bara fata si spate , bad-boy-ul ,masca fata si portbagajul cu fibra de sticla si rasina de la polydis si am fost foarte multumit , plus ca cei de acolo mi-au dat diverse sfaturi si m-au sfatuit si pentru alte materiale .


https://forum.4tuning.ro/430-masina-m...over-45-a.html
rearhorse is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 22:21   #1164
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Din moment ce, dupa aproape 80 de pagini pe tema fibrei de sticla, inca se mai gasesc persoane care intreaba ”de unde iau....?”, ”ce sa folosesc ca sa...?” ori ”cum sa fac si eu niste...?”, eu sunt de parere ca nu e nicio problema daca unii useri isi prezinta lucrarile pe topic. Ideal ar fi sa fie prezentate sub forma ”making of”, cu poze in toate etapele realizarii, asa cum am facut si eu.

Pe de alta parte insa, ar fi o idee si mai buna sa se faca un topic separat cu lucrarile din fibra de sticla; in opinia mea, ar trebui facuta o intreaga sectiune care sa contina si acest topic, precum si alte topicuri gen:
-materiale necesare pentru lucru cu fibra de sticla/fibra de carbon;
-metode de lucru cu fibra de sticla/carbon;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - exterioare auto;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - interioare (inclusiv audio) auto etc.

Poate vi se pare cam mult ceea ce sustin, sa se creeze o noua sectiune, insa e bine sa ne amintim care e tema fundamentala a acestui forum - TUNING - si sa socotim cam cat de intalnite sunt lucrarile din fibra de sticla in acest domeniu poate mai degraba merita fibra de sticla o sectiune separata, decat subiectele de gen filme, muzica, jocuri pc, bancuri, machete, femei si alte asemenea.

Prin urmare (desi am cam deviat de la ultimele discutii), sper ca un moderator va citi si reply-ul meu si poate mai sunt si altii de aceeasi parere cu mine, legat de necesitatea unei sectiuni separate pt. fibra de sticla/carbon. Si poate in felul asta nu va mai fi nevoie sa i se raspunda fiecarui nou-venit la 100 intrebari pe motiv ca el n-are rabdare sa citeasca topicul cu atentie.
aici ai dreptate cu facutul unei sectiuni separate doar ptr cei care au postat aici care au folosit instructiunile si materialele propuse.....cat espre topicuri dedicate gen custom exterior/interior ele sunt deja (cei care se ocupa cu tuning) ...drept urmare propun deschiderea unui topic de genu .....lucrarile mele din fibra de sticla dupa 80 de pagini de documentare.....bafta
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 22:29   #1165
kinderu_audio

Stage 4
 
kinderu_audio's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 182
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by rearhorse View Post
mi-am facut bara fata si spate , bad-boy-ul ,masca fata si portbagajul cu fibra de sticla si rasina de la polydis si am fost foarte multumit , plus ca cei de acolo mi-au dat diverse sfaturi si m-au sfatuit si pentru alte materiale .


https://forum.4tuning.ro/430-masina-m...over-45-a.html
ooooo se pare ca a degenerat discutia sa se faca inteles nu fac contrareclama la polidys ...duduia de acolo e de treaba stie cum sa vb si sa atraga clientii .....e vb doar ca trebuie incercate si alte materiale pana sa spui sau sa aj la concluzia ca e buna sau nu rasina......cum am zis am lucrat o masina intreaga cu rasina nu mi-a placut ....am lucrat si am inv de la un pr o reteta care da roade si pot sa zic ca rasina rezultata e buna de tuning.....dar nu stiu de ce se agita lumea eu am zis doar ca e prea vascoasa......bafta
kinderu_audio is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 22:34   #1166
rearhorse

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 330
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

si eu ca am fost multumit , nu m-am agitat....
rearhorse is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 12:08   #1167
_Bj_
4Rally

Stage 5
 
_Bj_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,165
Member of:
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Din moment ce, dupa aproape 80 de pagini pe tema fibrei de sticla, inca se mai gasesc persoane care intreaba ”de unde iau....?”, ”ce sa folosesc ca sa...?” ori ”cum sa fac si eu niste...?”, eu sunt de parere ca nu e nicio problema daca unii useri isi prezinta lucrarile pe topic. Ideal ar fi sa fie prezentate sub forma ”making of”, cu poze in toate etapele realizarii, asa cum am facut si eu.

Pe de alta parte insa, ar fi o idee si mai buna sa se faca un topic separat cu lucrarile din fibra de sticla; in opinia mea, ar trebui facuta o intreaga sectiune care sa contina si acest topic, precum si alte topicuri gen:
-materiale necesare pentru lucru cu fibra de sticla/fibra de carbon;
-metode de lucru cu fibra de sticla/carbon;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - exterioare auto;
-lucrari din fibra de sticla/carbon - interioare (inclusiv audio) auto etc.

Poate vi se pare cam mult ceea ce sustin, sa se creeze o noua sectiune, insa e bine sa ne amintim care e tema fundamentala a acestui forum - TUNING - si sa socotim cam cat de intalnite sunt lucrarile din fibra de sticla in acest domeniu poate mai degraba merita fibra de sticla o sectiune separata, decat subiectele de gen filme, muzica, jocuri pc, bancuri, machete, femei si alte asemenea.

Prin urmare (desi am cam deviat de la ultimele discutii), sper ca un moderator va citi si reply-ul meu si poate mai sunt si altii de aceeasi parere cu mine, legat de necesitatea unei sectiuni separate pt. fibra de sticla/carbon. Si poate in felul asta nu va mai fi nevoie sa i se raspunda fiecarui nou-venit la 100 intrebari pe motiv ca el n-are rabdare sa citeasca topicul cu atentie.
sustin ideea e mult mai bine asa
_Bj_ is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 16:01   #1168
mihaita2009

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 12
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by _Bj_ View Post
sustin ideea e mult mai bine asa
Salut, in urma cu ceva saptamani va ceream ajutorul unora dintre voi care au mai lucrat cu fibra si spuma poliuretanica.
Intre timp m-am apucat de masina, multumesc celor care au avut bunavointa sa imi impartaseasca din experienta lor si totodata le multumesc si celor care m-au pus sa recitesc toate paginile topicului in speranta ca voi intelege.
Acum dupa ce m-am apucat si am ajuns la un anumit stadiu al lucrarii(pentru inceput am "indreptat" portbagajul) am zis sa va pun si eu cateva poze sa va dati cu parerea, mai ales cei care imi spuneau sa invat mai intai sa lucrez cu fibra si apoi sa ma apuc de un body kit sau alte kestii de amploare.
Va multumesc inca odata tuturor si astept comentariile voastre!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	13032010435.jpg
Views:	237
Size:	512.2 KB
ID:	1373333   Click image for larger version

Name:	15032010454.jpg
Views:	207
Size:	722.0 KB
ID:	1373334   Click image for larger version

Name:	15032010456.jpg
Views:	216
Size:	883.6 KB
ID:	1373335  

Click image for larger version

Name:	15032010457.jpg
Views:	235
Size:	923.9 KB
ID:	1373336   Click image for larger version

Name:	17032010461.jpg
Views:	360
Size:	795.2 KB
ID:	1373337  
mihaita2009 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 20:46   #1169
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Buna lucrare.
Acea suprafata odata uscata bine trebuie matuita cu un smirghel de P80-100 ,apoi o chituire superficiala cu chit fibra ,apoi tras la nivel cu chit poliesteric.
Foloseste pentru chituire un spaclu cat mai lat si pentru slefuire o scandurica de 30-40 cm.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 23:00   #1170
GTXR

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[Opel]
[FORD]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Am si eu o intrebare ,ai dat peste spuma direct cu fibra sau ai pus banda de hartie ? Nu se topste cumva cand aplici rasina cu fibra ?
GTXR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -