Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-06-10, 23:31   #31
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Quote:
Originally Posted by pityku96 View Post
doar cand franez
daca pistonasele de la etriere sint oxidate si cu garniturile de protectie rupte de aici iti pot aparea aceste problemele(se blocheaza total sau partial ) rezolvarea fiind ori inlocuirea garniturilor de la etriere, pistonasele se curata fara sa ramana puncte sau urme de rugina , dc ramin , atunci schimba-le ,recomandabil ar fi sa schimbi tot etrierul
la fel se intimpla daca culisele pe care se misca etrierul sint pline de oxizi ,nisip etc sau au acele burdufe rupte
verifica si pompa de frina, nu strica si uitate la lichidul de frina din rezrvor sa fie curat ,limpede fara gunoaie si urme de cauciuc
si mai exista o problema mai rara totusi ,probabil din cauza folosiri altui lichid de frina decit cel recomandat sau calitatea proasta a furtunelor duce la infundarea lor
pe spate dc iti frineaza inegal mai poate fi si din repartitor (infundat partial) uzura inegala sau prea mare a tamburilor face sa nu poate functiona eficient autoreglabilul (eu am rezolvat-o mai simplu am incarcat cu putina sudura sabotul in partea care apasa pe cilndrul de frina ,asfel compensind diferenta de uzura a tamburului si micsorind cursa pistonasului )
oricum cel mai bine iti cumperi un spray degripant o foaie de glasspapir de granulatie 800 sau 1000 si o perie de sirma si le iei la mana pe toate pe rand
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 22:44   #32
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

intr-un final s-a rezolvat probabil de la sine si nu mai am nici o problema , s-o fi deblocat aia pe care culisa cine stie..
pityku96 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -