Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-10, 19:36   #1
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default cand franez la viteze mari trage dreapta

azi in drum spre tara am zis sa vad cam cum s-ar infige buburuza mea ( fiat seicento 0.9) si am observat 2 chestii :

1. de la 100km/h pina la vreo 130km/h tremura volanul ca toti dracii pe la 130 se stabilizase oarecum , precizez ca am cauciucuri noi all season , iar acum o saptamana mi-am facut si geometria

2. am fost nevoit sa franez pe la 110km/h ( imi taiase unu calea ) si mi-a tras brusc deapta , mai face asa si de la 50km/h in sus


daca ma puteti ajuta cu sfaturi...
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 22:46   #2
Mario_rw

Stage 4
 
Mario_rw's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 243
Member of:
[FORD]
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

1. Dupa ce ai mers cu masina 100 km de la montarea cauciucurilor pe roti se echilibreaza din nou
2. Ai pus mana pe roata, se incalzeste? Este posibil sa fie gripat etrierul dupa partea dreapta, Se repara usor
__________________
Bicicleta!!!
Mario_rw is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 23:19   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Tremurat de volan = roti descentrate,jante deformate.
Seicento are jantele slabe.Daca ai incalecat o bordura mai dur,ai indoit-o.
Daca la franare a tras volanul intr-o parte este ineficienta frana fata.daca ai simtit ca fuge spatele,este problema de frana spate.La seicento se intampla adesea ca cilindrii receptori din tamburi sa se gripeze;solutia este inlocuirea lor.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 12:29   #4
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

jantele nu sunt cele stoc , am unele de aliaj , nu a fugit spatele ,ci fata , nu am pus mana pe roata , deci ca solutii ce sa fac sa ma duc sa verific jantele fata sa vad cat de deformate sunt asta pentru trmuratul de volan , iar pentru chestia cu trasu dreapta de volan la franare sa verific cilindrii receptori de pe fata ?
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 13:17   #5
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

de la discurile de frana banuiesc ca nu are cum sa fie , am inteles ca daca ar fi deformate ar fi trebuit sa am o bataie in volan sau ceva de genu
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 14:46   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Inca un aspect.
Verifica jocul bucsilor bratelor fata.Daca sunt uzate deregleaza convergenta la orice franare.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-04-10, 20:59   #7
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

azi am fost la o vulcanizare si mi-am indreptat jantele pe fata inca nu am apucat sa vad cum se comporta , in timp ce jantele erau date jos de pe masina am vazut la cilindrul de pe partea dreapta de la etrier ca avea garnitura de la exterior rupta desi nu erau semne ca ar fi curs ceva , are vreo legatura cu faptul ca atunci cand franez la viteze mai mari imi tragee dreapta ?
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-10, 21:40   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Irelevant.
Fa un simplu test de frana la orice linie ITP.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 16:29   #9
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

am ajuns pina la urma azi la ITP pentru intr-un fel s-a agravat treaba : mergeam azi pe autostrada bucururesti pitesti vreo 50 km pina la intrarea in bucuresti cu vreo 140km\h toate bune si frumoase pina cand am fost nevoit la intrare in bucuresti sa franez atunci iar a inceput sa imi traga dreapta rau si imi facea si la viteze mici nu cum imi facea inainte doar la viteze mari .

Am facut testul de frane la ITP si mi-au iesit urmatoarele rezultate :

Axa fata
Rularea libera : 100N 10% 90N
Forta franare : 960N 40% 1610N ( aici mi-a spus ca trebuie sa fie maxim e 30%)

Sarcina pe axa : 140 daN 240 daN
Eficienta la franare : 60%


in concluzie dreapta franeaza mult mai bine decat stanga , acum stau si ma intreb din ce cauza ? discuri ? cilindru frana ?
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 20:07   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Trebuie demontat etrierul stanga pe fata si tamburul spate stanga.
Posibil etrier ce trebuie aerisit.
Posibil cilindru receptor pe spate blocat si/sau ce curge.
Uzurile se constata la demontare.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-05-10, 20:24   #11
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Trebuie demontat etrierul stanga pe fata si tamburul spate stanga.
Posibil etrier ce trebuie aerisit.
Posibil cilindru receptor pe spate blocat si/sau ce curge.
Uzurile se constata la demontare.
pe spate acum la test totul este OK , iar in legatura cu etrierul a fost facuta aerisirea pe fata acum 2 saptamani
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-10, 23:36   #12
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

poate sa aibe legatura si faptul ca am un mic joc in caseta de directie pe partea dreapta ? dar nu as intelege legatura pentru ca indiferent daca am joc sau nu frana este eficienta pe partea dreapta si cand pun mana pe jante cea de pe partea dreapta este mai incinsa decat aia de pe stanga
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 00:18   #13
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Turbojack ti-a spus sa demontezi etrierul . E foarte clar din moment ce ai facut aerisirea ( sper ca ,corect ) ai o problema cu etrierul respectiv cursa pistonului in el.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 06:19   #14
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
Turbojack ti-a spus sa demontezi etrierul . E foarte clar din moment ce ai facut aerisirea ( sper ca ,corect ) ai o problema cu etrierul respectiv cursa pistonului in el.
etrierul a fost demontat acum 2 zile , s-a curatat locul in care stateau placutele pentru ca iesisera cam greu , s-a scos si pistonul si avea putina mizerie in spatele lui , dar tot continua sa imi faca asa , cat de mare importanta poate sa aiba lichidul de frana in problema asta ? adica e cam negru , dar poate sa duca el la dezechilibrul asta ? nu ar fi trebuit sa nu isi mai faca treaba deloc daca ar fi din cauza lui? sa incerc sa schimb placutele de pe o parte pe alta ? pun si rezultatele franelor de pe spate :

Rularea libera : 30 N 0% 30 N
Forta franare : 820 N 30% 520 N
Ovalitatea 1 : --- ---
Sarcina pe axa: 140 daN 160 daN
Eficienta la franare : 46%

Concluzia : exista in mic dezechilibru la franele pe spate si frana de pe stanga spate este mai eficienta decat cea de pe partea dreapta , are asta vreo legatura cu faptul ca masina trage dreapta cand franez : diagonala asta forte dreapta fata si stanga spate ?

Exista probabilitatea ca etrierul de pe partea dreapta ( cel care tine foarte bine ) sa fie cel cu probleme : sa culiseze mai usor decat ar trebui?

intreb toate astea pentru ca m-am saturat sa ma duc in service si sa schimb mereu ceea ce nu trebuie si sa dau bani in vant

Last edited by pityku96; 23-05-10 at 06:31.
pityku96 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 11:28   #15
pityku96

Stage 4
 
pityku96's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 248
Default Re: cand franez la viteze mari trage dreapta

ieri spre exemplu cand am plecat de acasa am observat ca imi tinea foarte bine partea stanga pentru ca atunci cand franam se lasa masina pe partea stanga , dupa cateva franari din astea nu a inceput iarasi veshnica problema si anume sa traga dreapta , exista posibilitatea ca lichidul de frana sa se " incalzeasca " fiind vechi si sa nu isi mai faca treaba cum trebuie ?
pityku96 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -