Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-10, 01:35   #31
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

dap..se vede mult mai bine decat la mine...

Am mai facut in seara asta alt reglaj la faruri...
Ceva de genu :
|\
**
Ca farul din dreapta batea prea in sant...
in fine...mai vedem ce mai zice lumea...

Intre timp am gasit asa ceva ...si m-ar cam bate gandul ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fxr-kit-e55r-03.jpg
Views:	190
Size:	220.5 KB
ID:	1398331  
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 09:53   #32
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

morpheus spune-mi ca in poza erau pe faza lunga...pentru ca sunt reglate mult prea sus
intr'adevar se vad foarte bine si probabil la dal3x e un defect prin lupa,mai ales fiindca becul se aprinde suficient de puternic
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:15   #33
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
morpheus spune-mi ca in poza erau pe faza lunga...pentru ca sunt reglate mult prea sus
intr'adevar se vad foarte bine si probabil la dal3x e un defect prin lupa,mai ales fiindca becul se aprinde suficient de puternic
Noup, aia e faza scurta dar intre lunga si scurta nu e fff mare diferenta de nivel cat mai mult de profunzime cumva...ideea e ca atunci erau farurile umpic ridicate (nu special pentru poza) pur si simplu...dar chiar si asa nu ma blitzat nimeni...oricum eu is fff multumit de ele si 10x god sa ma tina bine.

Va salut!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 15:06   #34
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Cele de pe theretrofitsource.com sunt f adevarate... Eu am optat pt Hella E55 si sunt f multumit. Nu le-am achizitionat de acolo ci le-am luat din faruri avariate (care de obicei se arunca) si le-am adaptat in farul meu astfel incat sa fie reglate cat mai bine.

Eu te sfatuiesc sa dai o tura pe la service-urile mai mari din orasul tau si sa intri in vb cu baietii pe acolo, daca ai noroc poti gasi lupe/balasturi/becuri la preturi muuuult sub ce vezi pe "the retrofit source" (te intelegi cu baietii). Spor!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-10, 10:00   #35
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Intre timp am facut si chestia cu apropierea si departarea becului aprins in lupa...

Lumina are cea mai mare intensitate cand becul este bagat complet..deci el ar fi potrivit pentru lupa...

Am sa arunc un ochi pe la service-urile pe care le vad..dar nu am idee cam ce dimensiuni trebuie sa aiba lupele ca sa-mi intre in far.

Am dimensiunile lupelor actuale..dar sigur nu voi gasi atat de mici, ci doar mai mari..si mi-e sa nu iau ceva..sa ma apuc sa tai din far, sa-l modific etc..si sa nu-mi intre
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 08:20   #36
hadpeter

Stage 5
 
hadpeter's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 908
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Salut!
In legatura cu kitul folosit de tine mi se pare mie dar poate ai nimerit unul cu defect si da!, e h4 model moving adica primele modele din acest gen de kit.
Acuma intrebarea mea spre tine e : in ce conditie ti-e geamul de protectie a farului ? daca e matuit sau oxidat parte din problema este si acolo ... daca nu, iti recomand fiind vad din Bucuresti da o intalnire cu acel user de pe forum serban_pc cu topicul https://forum.4tuning.ro/532-firme-xe...ale-xenon.html si sa faci cunostinta cu noile modele cu bec d2s si implicit cu mecanism mecanic de schimbare a fazelor (scurta-lunga). Poate reuseste el sa te lamureasca mai bine.
Sper ca ti-am fost de ceva ajutor, mult succes in dezlegarea misterului.

P.s. - tot ce este pe piata romaneasca e "chinezarie", cat despre acele kituri de la retrofitsource .... da sunt de calitate intradevar dar zic prima data sa faci cunostinta cu noile modele cu bec d2s cu aceste kituri la 600.

Stima
Hadobas Peter
__________________
Contact - Hadobas Peter / 0742.03.62.63 / www.plexiart.ro / FACEBOOK => https://www.facebook.com/pages/Plexiart/700785413284567
Topic feedback hadpeter -=> https://forum.4tuning.ro/606-feedback...-hadpeter.html
hadpeter is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 11:33   #37
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Merci de sfaturi si de info !

Totusi cred ca am sa pun bani deoparte si am sa comand la cei de la retrofitsource. Am vb deja cu baietii si mi-au spus ca au mai pus pe Mondeo mk3 la niste baieti din europa, deci stiu exact ce se potriveste.

Vedem atunci ce iese..
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 20:12   #38
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Dar de ce nu optezi pt faruri cu Lupa OEM? Stiu ca pe Mondeo exista asa ceva
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 09:46   #39
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

1. Sunt Foarte Scumpe
2. Au xenon doar pe faza scurta
3. Ca sa fie totul OEM trebuie inlocuit - far (complet cu tot cu drosser) spalator de faruri, instalatie de leveling (sensori pe bascule + alti 2 senzori), bloc lumini

Deci e cam scump si prea mult de lucru...
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 14:10   #40
PrietenCuTine

Stage 5
 
PrietenCuTine's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 832
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Salut dal3x, ce ai mai facut cu bixenonul pe lupe ? Vreau sa imi cumpar si eu asa ceva si imi e frica sa nu dau banii degeaba pe ele. Astept raspuns, stima!
__________________
PrietenCuTine is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 14:13   #41
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

n-am mai facut nimic ca nu am avut timp deloc si nici bani..
e un baiat aici pe forum care vinde astfel de kituri si se lauda ca sunt foarte foarte bune si n-a avut nici un client nemultumit..acum sa vedem...cand or fi bani ma hotarasc ce si cum

Plus ca as cam vrea sa vand masina...
dal3x is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -