Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-10, 14:47   #1
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Salut !

Deschid acest thread in speranta ca poate voi gasi cateva sfaturi utile.
Mentionez ca am citit topicul sticky despre " Probleme cu slaba performanta a luminilor de drum (faruri)?... Atentie la solutii ! " insa nu am gasit o solutie din cele citite.

Problema mea :

Am instalat pe masina un kit aftermarket de lupe cu bi-xenon si angel-eyes. (poze mai jos)

Le-am luat cand abia au aparut .. si la "sfatul" vanzatorului am luat cu becuri de 6000K si balast de 55W, desi stiam ca 4300K are o lumina mai alba si mai intensa + ca instalatiile xenon OEM vin pe aceasta culoare (deci stiu aia ceva).

Le-am montat pe masina, le-am reglat cu ajutorul aparatului de reglat faruri. Pana aici Totul OK.

Insa de atunci numai probleme :

1. Cea mai importanta : LUMINA data de aceste lupei este extrem DE slaba. Pe asfalt uscat abia vad ceva , iar pe asfalt umed NU LUMINEAZA deloc, nu se vede nimic !
Imaginati-va ca vad mai bine cu proiectoarele aprinse decat cu faza scurta de xenon.

Ce am incercat :
Reglaje diferite ale farurilor : am incercat sa le centrez cat mai bine, incat fasicolul luminos sa bata cat mai pe centrul drumului.
Rezultat - 0(ZERO).

M-am gandit ca sunt becurile de vina si sa montez unele de 4300K facute de un producator mai cunoscut, insa cand am apelat la cativa furnizori mi-au spus ca lumina slaba se poate datora constructiei proaste a lupei.
Lupa din ce am vazut este din sticla (deci nu din plastic cum se mai intampla la alte lupe de calitate slaba).

Mai stie altcineva vreo solutie ? S-a mai intalnit cineva care are aceste lupe cu aceasta problema ?

2. Dupa cum am spus instalatia e Bi-xenon. La actionarea fazei lungi in interiorul lupei se schimba unghiul de reflectie iar fascicolul luminos este proiectat mai lung. De multe ori la actionarea fazei lungi farul din dreapta nu comuta pe faza lunga, iar cel din stanga de multe ori ramane blocat pe faza lunga. Rezolvare - trebuie actionat inca o data faza lunga ca sa isi revina sau o palma/pumn delicat peste far..si totul revine la normal. Banuiesc ca e de vina un releu ceva..am incercat sa beneficiez de garantie insa...am fost dus cu vorba...etc

Daca are cineva vreun sfat pentru rezolvarea problemelor (in special nr. 1) astept cu mare interes.

Multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	lupe 1.jpg
Views:	236
Size:	419.7 KB
ID:	1393996   Click image for larger version

Name:	lupe 2.jpg
Views:	302
Size:	445.0 KB
ID:	1393997  
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar

Last edited by dal3x; 29-03-10 at 14:51.
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 19:18   #2
B98YMV
Opel Driver

Stage 5
 
B98YMV's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 324
Member of:
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Salut , acelasi tip de lupe cu xenon de 35 sau 55w 6000k are un prieten pe o dacie 1310 cu ,,sticla" de la far din plexiglas facuta si lumineaza f bine . Pe ce masina le-ai montat ?
B98YMV is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 19:26   #3
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Acelasi kit il am eu. Dute cu el de unde lai cumparat si pe baza garantiei schimbal cu totul caci sunt fff multe "so wrong" la tine! La mine slava domnului (si sper sa tina mult si bine) is fff intense, bat bine, comuta bine...toate bune si frumoase. Eu leam luat de la Serban_pc. (dp forum)...mult succes si nu incerca sa le mai bibilesti ca acolo e buba clar la ele. Era o diferenta semnificativa fata de halogen sau xenon fara lupe, belive me (am avut de toate) si pe departe recomand acest kit...tu insa ai avut putin ghinion...sa speram ca ai garantie otherwise...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 20:48   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Quote:
Originally Posted by dal3x View Post

LUMINA data de aceste lupei este extrem DE slaba....

... la actionarea fazei lungi farul din dreapta nu comuta pe faza lunga, iar cel din stanga de multe ori ramane blocat pe faza lunga. ...
La toate astea am doar doua cuvinte : marfa proasta.
Verifica sa nu fie pentru tensiune de 24V...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 01:47   #5
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Multumesc de sfaturi..asta era urmatorul lucru pe care vroiam sa-l fac. Maine caut factura sa vad daca mai sunt in garantie.
Ultima data cand am vorbit cu "vanzatorul" m-a cam dus cu vorba..eu eram destul de ocupat si am lasat-o pe a 2a, 3a, 4a zi si tot asa.
Va tin la curent daca rezolv ceva.
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 12:33   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

ce diametru au lupele?ca am impresia ca sunt ca mici in diametru si sunt de fapt doar niste simple proiectoare,si nu prea se pot compara cu niste lupe mai mari,facute special pentru faruri...parerea mea
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 13:21   #7
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

am sunat .. nu mai sunt in garantie .. el totusi mi-a spus ca poate fi de la becuri.
Insa am schimbat odata becurile in garantie (se crapasera) si lumineaza la fel.
Credeti ca s-ar merita sa incerc cu o pereche de becuri noi mai bune din pct de vedere calitativ ? adica sa caut o firma care face becuri xenon mai bune ?
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 13:55   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

ce fel de becuri sunt,pune o poza
app,cum adica au crapat becurile? :O
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 13:58   #9
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Sunt becuri H4 cu descarcare in xenon

La un moment dat becul de pe dreapta a inceput sa clipeasca...si din ce in ce mai des. L-am dat jos sa vad ce se intampla si am constatat ca era crapat (sticla becului avea o crapatura de vreo 0.5 cm). Atunci le-am schimbat pe garantie.

si un nou update : dupa inca o conversatie cu cel de la care le-am luat..mi-a spus ca nu mai lucreaza cu firma respectiva..si ca lumina slaba se datoreaza becurilor si balasturilor proaste si ca e sigur ca se rezolva cu inlocuirea lor.
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 14:26   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Cauta un prieten care are instalatie de xenon. Schimba un balast cu unul de al lui, eventual si un bec si vezi daca se imbunatateste ceva.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 14:27   #11
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

La asta ma gandeam si eu..ca nu se merita sa dau alti 300-400 RON orbeste...fara sa stiu exact rezultatul ..
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 14:32   #12
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Problema ta e in mod sigur de la balasturi. Alea is duse...dar te sfatuiesc sincer: decat sa bagi inca 300/400 ron ca sa incerci sa faci instalatia asta sa mearga mai bine o arunci la gunoi si'ti iei alta (de la cineva serios) sau te orientezi catre altcva.

P.S. De la cine leai cumparat? (is curios)
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 14:57   #13
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

bluexenon...
vad acum pe site-ul lor ca o instalatie completa cu tot cu lupe de 35 W e 119 euro... deci 485 RON...hmmm.. se ia in consideratie si varianta ta dar mi-e sa nu iau tzeapa din nou...

Last edited by dal3x; 30-03-10 at 14:59.
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 15:09   #14
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Quote:
Originally Posted by dal3x View Post
bluexenon...
vad acum pe site-ul lor ca o instalatie completa cu tot cu lupe de 35 W e 119 euro... deci 485 RON...hmmm.. se ia in consideratie si varianta ta dar mi-e sa nu iau tzeapa din nou...
ai garantia...

Mai bine iti dau eu om la care sa mergi, serios alea alea (de unde leam luat si eu)...el inainte sa ti le dea le testeaza, garantia e garantie...etc
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 16:16   #15
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Lumina foarte slaba la Lupe cu bixenon !!

Sigur nu ai D2S in lupele alea? Pune o poza daca poti cu un bec... Lupe H4 din cate stiu eu nu exista...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -