Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-08, 23:59   #16
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

gandesti corect.....
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 08:47   #17
adut
OverSpeed Tuning Club Member

Stage 5
 
adut's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 389
Member of:
[Toyota]
[OverSpeed Tuning Club]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

dc se mai chinuie sa modifice putin stopurile si farurile? mai bine schimbau doar emblemele....! aiurea idee nu ma astept sa arate nasol dar totusi...
adut is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 09:12   #18
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Mare pacat ca nu ne-au cerut parerea astia de la VAG . Ca le spuneam noi ce si cum trebuie facut... ))

Oameni buni, scopul unei firme este sa produca bani, bani pe care ii ia de la clienti. Cu cat mai multi clienti, cu atat mai multi bani. Din cate vad, cei de la VAG s-au gandit sa aplice strategia Octavia Tour si la Seat/Audi - oferirea unui model robust si rezistent la un pret mai mic. Se pare ca platforma si caroseria B7 atrage inca multa lume si cei de la VAG s-au gandit s-o produca in continuare. Cum nu puteau sa faca asta sub marca Audi - care este o marca premium - s-au decis sa incerce sub o marca sport de buget - anume Seat. Dupa cum spuneam mai devreme, exista multa lume atrasa de platforma B7, dar si de ideea de masina noua (asa cum e cazul si la Skoda Octavia Tour). As zice ca asta este segmentul vizat de noul Seat.
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 09:54   #19
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Urat, dar lipsit de personalitate.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:05   #20
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

naspa rau macar daca luau caroseria de la skoda octavia sau golf poate ar fi iesit mai bine.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:12   #21
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Arata marfa pt k seamana cu un AUDI dar inrest nimic de reprosat!!!
foss is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:17   #22
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

ti se pare ca audi arata bine? mai ales a4 ala hidos?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:21   #23
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Oricum fata de alte modele mie imi place A4 dar asta e parerea mea dar eu oricum nu as opta pe AUDI pt nimic in lume daca as avea bani pt masini de lux eu BMW as alege
foss is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:42   #24
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Preferintele fiecaruia cu privire la masini - ca si la multe alte aspecte ale vietii - are o latura foarte mare de subiectivism. Asa ca nu mi se pare corect sa judeci pe cineva sau sa aplici stereo-tipuri prin prisma marcilor/modelelor care ii plac.

Eu sunt fan VAG, dar nu pot sa nu remarc in acelasi timp frumusetea unui Mercedes Clasa S W126 sau a unui BMW Seria 7 E38, ori designul unei Kia Pro'ceed. Faptul ca imi plac cele doua limuzine ma transforma neaparat in manelist ? Nu cred.

Last edited by shpeedy; 26-08-08 at 10:44.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:49   #25
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

A4-ul B7 este o masina frumoasa, placuta. Avand in vedere ca acest Seat va pastra acele linii, sunt sigur ca va arata bine.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 10:56   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Quote:
Originally Posted by shpeedy View Post
Preferintele fiecaruia cu privire la masini - ca si la multe alte aspecte ale vietii - are o latura foarte mare de subiectivism. Asa ca nu mi se pare corect sa judeci pe cineva sau sa aplici stereo-tipuri prin prisma marcilor/modelelor care ii plac.

Eu sunt fan VAG, dar nu pot sa nu remarc in acelasi timp frumusetea unui Mercedes Clasa S W126 sau a unui BMW Seria 7 E38, ori designul unei Kia Pro'ceed. Faptul ca imi plac cele doua limuzine ma transforma neaparat in manelist ? Nu cred.
si eu sunt fan VAG si am in garaj un VW GOLF 5.. dar te-as ruga sa te uiti pe sectiunea consiliere achizitie! Majoritatea anunturilor incep cam asa: "d'abia am strans si eu 10 - 11 - 12 - 13 mii euro si vreau sa imi iau o masina! sa fie neaparat audi a4 sau bmw e46". Cam asa are mentalitatea fiecare romanas. Ce nu inteleg eu.. de ce mai posteaza pe consiliere achizitie? Cu ce l-as putea ajuta eu daca el deja si-a pus in mine a4 si e46? Tot ce pot sa zic e " ia-ti frate"
Partea a 2-a a discutiei: zi-mi si mie cati vezi cu manele la maxim in audi / bmw si cati vezi in alfa romeo, fiat, peugeot s.a.m.d /..?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 11:16   #27
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

Un motiv ar fi urmatorul: Masinile germane, in special modelele pe care le-ai precizat, sunt destul de rezistente pentru drumurile din Ro. Si mai merg destul, chiar daca masina iti indica ca are o problema. De unde rezulta costuri de intretinere aproape inexistente pentru cineva care nu tine mai mult de un an de zile.

Un alt motiv ar fi ca boxele puse standard - cel putin pe A4 - se aud suficient de tare pentru "hurechea" unui manelist. Ceea ce la celelalte modele enumerate nu prea se intampla.

Dar cred ca am dat-o destul in off-topic...
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 12:29   #28
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

ce dracu rezistente? am avut e46 si mai bine aveam logan frate! prastie masinuta aia
dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 12:39   #29
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

1. E o corcitura de A4 B7 cu nasul unui Passat B6 si alte cateva elemente tot de acolo
2. De cand au lansat Leon Mk II, Seat s-a degradat, asa cum a facut si Audi de cativa ani incoace
3. Concluzia: succesul (la clientii fraieri) prosteste

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 15-09-08, 18:34   #30
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Noul Seat Exeo sau vechiul Audi A4

kitch ... da-i sa mearga ca se vinde !!!
Claw166 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -