Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-07, 18:27   #31
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Canadienii au incercat mai multe tertipuri pentru a veni de hac curselor ilegale: "umflarea" asigurarii soferului la fiecare amenda inregistrata pentru viteza, cote de asigurare mult mai mari pentru soferi sub 25 de ani , confiscarea (mai nou si dezmembrarea) vehiculului "modificat pentru curse ilegale", acum si confiscarea pentru depasirea limitei de viteza, in viitorul apropiat Dumnezeu mai stie ce. Oamenii disperati fac lucruri ciudate

~Nautilus
pai nu e la fel peste tot? cel putin si in america e la fel... sub 25 de ani asigurarea e mai mare (dar nu uriasa, oricene vrea pote sa-si ia masina si sa conduca, nu e scump), si daca esti baiat te discrimineaza din nou ca cica noi cauzam toate acidentele multe companii de asigurari te lasa sa ai o amenda pe an pana sa-ti creasca rata, dar altfel nu rateaza nici o ocazie sa-ti mai bage nitel de platit
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:08   #32
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

pt 162 km/h poti prinde cu 70 cp !

... DECI A TREBUII SA FIE PE SOSELE NUMAI BOLIDURI DE 70 CP...)

CUM AD FII...FERRARI CU MOT DE DACIE ...)
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 16:19   #33
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
PROBLEMA 2: exista deja o supermasina electrica, si probabil o sa mai tot apara... doar sa interzica masini capabile de X kilometrii pe ora e tampenie
Au spus-o si in citatul pe care l-am dat mai sus: political symbolism - nu are legatura cu poluarea sau consumul de carburant, mai mult cu alegatorii gogomani care fac infarct cand aud de viteza

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
PROBLEMA 3: porsche turbo 911 emite aer mai curat prin eshapament decat aerul care intra in motor (daca esti intr-un oras poluat), si tehnologia exista deja sa reduci cantitatea si concentratia de emisii... California deja are legi super stricte de emisie, si producatorii de masini au adaugat extra catalizatoare si alta tehnologie fara sa compromita mult performanta masinii
Italienii au facut un studiu al poluarii provocate de autovehicule la ei, publicat in Quattroruote. Surprinzator, in ultimii 30 de ani, in orasele europene poluarea aerului a scazut, nu a crescut - masinile moderne au catalizatoare, carburantii moderni nu au plumb si sulf, fabricile moderne au filtre, un mare numar de termocentrale au trecut in planul doi si productia de energie e mai mult in sarcina hidrocentralelor si centralelor nucleare, s-au plantat multe spatii verzi si un numar de terenuri foste agricole au fost lasate sa se reimpadureasca natural, incalzirea cu pacura a lasat locul celei pe gaz. Doar ca un mare numar de alegatori nu prea citesc revistele de specialitate, ar mai trebui educati

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 19:03   #34
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Au spus-o si in citatul pe care l-am dat mai sus: political symbolism - nu are legatura cu poluarea sau consumul de carburant, mai mult cu alegatorii gogomani care fac infarct cand aud de viteza
exact... astia care advocheaza pt climat sunt activisti de profesie, care nu au altceva mai bun de facut in viata decat sa treaca de la o chestie la alta si sa protesteze dupa mine lupta pt clima e dusa de aia impotriva glovalizarii si impotriva industrializarii, pt ca singurul lor mesaj este sa nu mai consumam absolut nimica si sa inchidem toate industriile... si acuma ***a tarile in dezvoltare ca le zice nu nu nu, nu puneti si voi o fabrica de carbuni sa scoatezi electricitate pt toata tara, puneti-va cate un panou solar pe coliba

nu era o chestie similara si la rosia montana? nu sunt la curent, dar parca vroiau sa faca o mina sau ceva acolo, si imediat ratatii astia cu clima au inceput sa urle.... nu vor gaz, nu vor carbune, nu vor petrol, DAR NICI energie nucleara... dupa idiotii astia din vant si soare scoatem tot ce am avea nevoie pt lumea intreaga, daca doar am taia un pic consumu si am scumpi preturile de 10 ori... sa va *** in gat pe toti...

America, care nu e semnatara kioto si are reputatie notorioasa pt poluare, a scazut vreo 16% din emisii, si e printre primele la reduceri... si au realizat asta fara interventii majore de guvern, lasand piata sa decida sa treaca singura la tehnologie mai afansata... Europa a devenit un stat comunist... cum e, parlamentul european face majoritatea legilor, si parlamentele tarilor membre fac vreo 20-30% din legile care se aplica cetatenilor lor! deci, toti care s-au unit cu EU si-au lasat nationalitatea si indepenta la uss cand au intrat!
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 01:12   #35
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
exact... astia care advocheaza pt climat sunt activisti de profesie, care nu au altceva mai bun de facut in viata decat sa treaca de la o chestie la alta si sa protesteze dupa mine lupta pt clima e dusa de aia impotriva glovalizarii si impotriva industrializarii, pt ca singurul lor mesaj este sa nu mai consumam absolut nimica si sa inchidem toate industriile... si acuma ***a tarile in dezvoltare ca le zice nu nu nu, nu puneti si voi o fabrica de carbuni sa scoatezi electricitate pt toata tara, puneti-va cate un panou solar pe coliba

nu era o chestie similara si la rosia montana? nu sunt la curent, dar parca vroiau sa faca o mina sau ceva acolo, si imediat ratatii astia cu clima au inceput sa urle.... nu vor gaz, nu vor carbune, nu vor petrol, DAR NICI energie nucleara... dupa idiotii astia din vant si soare scoatem tot ce am avea nevoie pt lumea intreaga, daca doar am taia un pic consumu si am scumpi preturile de 10 ori... sa va *** in gat pe toti...

America, care nu e semnatara kioto si are reputatie notorioasa pt poluare, a scazut vreo 16% din emisii, si e printre primele la reduceri... si au realizat asta fara interventii majore de guvern, lasand piata sa decida sa treaca singura la tehnologie mai afansata... Europa a devenit un stat comunist... cum e, parlamentul european face majoritatea legilor, si parlamentele tarilor membre fac vreo 20-30% din legile care se aplica cetatenilor lor! deci, toti care s-au unit cu EU si-au lasat nationalitatea si indepenta la uss cand au intrat!
Intaleg ca nu iti convine ce e in Romania, dar asta nu inseamna ca restul care au ramas sunt = 0 .. s-au esti suparat oare din cauza economiei care incepe sa miste pe la noi?

Sa nu ma intalegi gresit , si eu sunt pro-capitalist dar ai o parere destul de gresita referitor la UE. Daca nu se realiza Uniunea nici nu imi pot imagina cum s-ar fi descurcat pe cont propriu Germania , Franta etc versus titani precum America, Japonia , China , Rusia...

Iar referitor la Rosia Montana, nu esti la curent, chiar dimpotriva, esti pe langa subiect, baieti aia "destepti" ,m-ai exact americanii, si-au gasit sa exploateze resursele de aur din zona, noroc cu NATO ca de nu , eram martori la IRAQ partea a III-a

Economia din America e foarte bine organizata cam din toate punctele de vedere insa combinatia dintre coeficientul foarte mare din PIB pt armata + politica extremista ii ofera o imagine c-am urata m-ai ales in Europa unde democratia conduce in continuare.

Daca vrei sa discutam pe subiectul acesta eu zic sa dai PM sa nu m-ai facem offtopic. Salut & Peace all
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 11:44   #36
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
America, care nu e semnatara kioto si are reputatie notorioasa pt poluare, a scazut vreo 16% din emisii, si e printre primele la reduceri... si au realizat asta fara interventii majore de guvern, lasand piata sa decida sa treaca singura la tehnologie mai afansata... Europa a devenit un stat comunist... cum e, parlamentul european face majoritatea legilor, si parlamentele tarilor membre fac vreo 20-30% din legile care se aplica cetatenilor lor! deci, toti care s-au unit cu EU si-au lasat nationalitatea si indepenta la uss cand au intrat!
Citesti prea multe ziare ieftine gen Libertatea (sau care e echivalentul ei peste Ocean) Cei mai mari poluatori din lume, cu tot cu Acordul de la Kyoto, sunt China si India, si tot ei consuma impreuna cel mai mult petrol, carbune si orice altceva produce energie. Optimistilor le e usor sa spuna ca "exista petrol pentru multe secole" - la actuala rata de consum, ce vor face cand 2,5 miliarde de chinezi si indieni vor avea fiecare un automobil?..

Daca politicienii ar mai mai putin parsivi si alegatorii mai putin tampiti ar investi in dezvoltarea de vehicule electrice. Tesla Roadster nu consuma nici o picatura de benzina, e mai rapid si are cam acelasi pret cu un Porsche 911. Oops... "e prea rapid pentru un sofer de 18 ani cu permis de o zi" si asta ii mananca in partea dorsala pe unii (sau ceva mai in fata, apropo de campania publicitara: "speeding means you have a small penis" )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 12:30   #37
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

apoi degeaba se chinuie europenii sa scoata tot felul de legi impotriva poluarii si al altor chestii legate de combustibil si restul......cand americanii fac ce vor....lor li lene sa faca motoare performante.... mai bine lasa un motor de 3000 cu 130 cp....si consum de 20...ca si asa au de unde...nu-i stres. daca in america s-ar baga legile de poluare care le avem noi actual in Europa....atunci ar fi o miscare uriasa.., si pt poluare si pt rezervele de combustibil. sau sa puna pretul de la benzina din europa la ei.
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 18:19   #38
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Intaleg ca nu iti convine ce e in Romania, dar asta nu inseamna ca restul care au ramas sunt = 0 .. s-au esti suparat oare din cauza economiei care incepe sa miste pe la noi?
nu sunt deloc suparat de ce e in romania... doar de faptul ca acum altii fac legiile pentru romani... nu stau in romania, deci la sfarsitu zilei asa e, ce-mi pasa mie, dar sa sti ca mie imi place sa vin inapoi la un an doi si sa vizitez si ma bucur de fiecare data cand vad ca e din ce in ce mai bine si acolo... atata vreau, sa se ridice romania, dar daca se poate fara a se lasa condusa de dinafara prea mult...



Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Sa nu ma intalegi gresit , si eu sunt pro-capitalist dar ai o parere destul de gresita referitor la UE. Daca nu se realiza Uniunea nici nu imi pot imagina cum s-ar fi descurcat pe cont propriu Germania , Franta etc versus titani precum America, Japonia , China , Rusia...
in america de nord exista NAFTA... north american free trade agreement... canada, mexic, si SUA sunt intro simbioza similara cu UE, numai ca fiecare isi mentine indepenta... de ce nu puteau sa faca acelasi sistem si in europa si doar sa extinda regulile de trecere libera a marfii si la muncitori? nu ar fi cam acelasi lucru ca acum?

si imi pare rau, dar Japonia si Rusia nu mai sunt de mult in aceeasi clasa cu China si america.

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post

m-ai ales in Europa unde democratia conduce in continuare.
imi pare rau sa te scol din vis dar la asta chiar cred ca gresesti... ce fac americanii cu politica lor externa e una, si sunt complet de acord ca de multe ori nu poti sa le justifici actiunile, dar ca libertati personale america si canada sunt inca cu ani lumina inainte! europa are o tona de domenii in care e mai progresiva, dar din toate tarile care am avut norocul sa le vizitez sau sa stau in ele, nicaieri nu ma simt mai liber ca pe continentul asta! Asta nu are nimic de a face cu dragostea pentru o tara sau alta, doar felul cum un loc ma face sa ma simt, si altul nu... Pana una alta vestul europei se uita la estul europei ca la leprosi, si toti cunoastem atitudinea lor despre romani, si altii ca noi.... in contrast, aici romanii si romania au renume grozav, suntem iubiti si apreciati... una e ca TOATA lumea sa poate sa guste democratia, alta e sa ai democratie selectiva.... ca americanii pe vremuri... "we believe that all men are born equal"... ohh da... in afara de indieni, negrii, sclavi si femei
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 18:30   #39
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Citesti prea multe ziare ieftine gen Libertatea (sau care e echivalentul ei peste Ocean) Cei mai mari poluatori din lume, cu tot cu Acordul de la Kyoto, sunt China si India, si tot ei consuma impreuna cel mai mult petrol, carbune si orice altceva produce energie. Optimistilor le e usor sa spuna ca "exista petrol pentru multe secole" - la actuala rata de consum, ce vor face cand 2,5 miliarde de chinezi si indieni vor avea fiecare un automobil?..

Daca politicienii ar mai mai putin parsivi si alegatorii mai putin tampiti ar investi in dezvoltarea de vehicule electrice. Tesla Roadster nu consuma nici o picatura de benzina, e mai rapid si are cam acelasi pret cu un Porsche 911. Oops... "e prea rapid pentru un sofer de 18 ani cu permis de o zi" si asta ii mananca in partea dorsala pe unii (sau ceva mai in fata, apropo de campania publicitara: "speeding means you have a small penis" )

~Nautilus
China si India nu au semnat Kyoto deci ce incerci sa zici?

Deasta america si altii nu semneaza kyoto, pt ca ala e un acord de cacat care nu rezolva nimic atata timp cat marii consumatori nu fac nimic... dupa Kyoto ar trebui sa asteptam pana cand toti chinezii si indienii sunt industrializati, si DUPA, poate sa inceapa si ei sa faca ceva... asta o sa dureze inca zeci de ani...

imi place gandirea economica... unu produce un produs si plateste taxe de poluare, care in schimb se duc la altu care e platit doar ca sa nu produca nimica, ca daca nu produce nu polueaza... ce idiotenie mai e si asta? cu ce ajutam planeta daca tot mutam banii de la unii la altii?? poluarea tot in tarile industrializate o sa fie, si tarile nedezvoltate o sa ramana nedezvoltate ca o sa primeasca bani pe tava numai ca sa nu se dezvolte economic
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 19:01   #40
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by vali-tgm View Post
apoi degeaba se chinuie europenii sa scoata tot felul de legi impotriva poluarii si al altor chestii legate de combustibil si restul......cand americanii fac ce vor....lor li lene sa faca motoare performante.... mai bine lasa un motor de 3000 cu 130 cp....si consum de 20...ca si asa au de unde...nu-i stres. daca in america s-ar baga legile de poluare care le avem noi actual in Europa....atunci ar fi o miscare uriasa.., si pt poluare si pt rezervele de combustibil. sau sa puna pretul de la benzina din europa la ei.
una este poluarea, alta este CO2-ul... CO2 nu e poluant, ci doar gaz de sera, ceea ce dupa mine e o mare diferenta... filmul lui Al Gore a fost dovedit ca e plin de greseli si minciuni, si chiar is aia de la UN cu clima tot o dau inapoi cu predictiile lor, pentru ca isi dau seama ca inca nimeni nu stie exact de ce se incalzeste planeta, si prea multe dintre predictiile lor au fost mult prea exagerate... culmea cum acum un an doi toti eram convinsi ca se topesc polii si o sa creasca nivelul de apa cu zeci de metrii... acum asta a fost dovedid ca e predictie de cacat si culmea nimeni nu mai prezice ca creste apa mai mult decat cativa centimetrii! si in caz ca nu stiati, gheata are volum mai mare ca apa, deci daca chiar s-ar topii polii ar scadea nivelul... dar e ok, ca studiile si fotographiile din spatiu arata ca gheata la poli CRESTE!!!!!

deci dupa mine toate legile draconice din europa cu poluarea nu o sa va ajute decat sa va distrugeti economia... aici se aude ca sunt probleme mari de tot in anglia si germania acuma din cauza bursei de carbon, si este un stres urias pe companii pentru ca nu mai pot sa fie competibile din cauza costurilor artificiale uriase...

sunt complet de acord ca ar trebui sa developam tehnologie mai curata si mai eficienta, dar la ce cost? Canada produce 2% din CO2, si ca sa respectam Kyoto, ar trebui sa scadem cam un sfert din asta... dar asta ar insemna ca pana in 2012 noi sa inchidem aproape absolut toata industria, si ca nimeni sa nu mai conduca masina, pentru ca nivelul nostru de poluare si industrie a crescut mult din 1990.... WOW!!!! asta e solutia care ne-o ofera climatologistii???? numai idiotii aia care au crescut toata viata lor in afluenta si habar n-au ce e saracia sunt aia care inping agenda de a sacrifica totul pentru planeta, pentru ca nici nu-si pot imagina o viata in care sa nu poata avea tot ce-si doresc

cum spuneam, America desi nu e in Kyoto, e printre cei mai mari reducatori de poluare is CO2 din lume! da, america aia care inainte polua atat de mult... sunt sigur ca o gramada din reducerile pe care le-a obtinut le-a obtinut prin faptul ca muta productia in alte tari, dar totusi sa stiti ca multe state s-au apucat sa ia masuri si sa actioneze independent de guvernul federal, deci din nou vedem caz dupa caz unde lumea de rand si lumea de afaceri lucreaza impreuna pentru a rezolva o problema comuna....

va amintiti chesti cu democratia de mai devreme? in exemplul asta unde e democratia? in Europa unde niste birocrati decid ca ei stiu totul despre clima si ca toata dezbaterea despre schimbarea climei s-a terminat, sau in america unde firmele actioneaza singure sub presiunea clientilor si po****tiei? cum zic americanii in God Bless America:

"I'm proud to be an American
where at least I know I'm free"
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 19:12   #41
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

ati auzit ultima moda aici??? aia care nu mananca carne, sau care mananca numi legume si fructe, sunt slabi de tot comparati cu noii eroi

acuma incepe sa fie la moda sa fi un FREEGAN! adica sa scotocesti prin tomberoane si prin gunoi dupa mancare, haine, si tot ce altceva iti trebuie, ca asa nu mai cumperi nimic de la firmele astea diabolice care nu fac decat sa polueze planeta... vai de capu lor de fraieri indoctrinati... voi mancati gunoaie, si dumnezeul vostru Al Gore in timpul asta mai pune inca 200 de kile pe el, mancand pana se sparge... dar e ok, ca va zice sa va reduceti consumu ca o sa cada cerul, deci probabil ca asa e nu?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 19:49   #42
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

subiectul asta vad ca e de "actualitate"...
chestia e aruncata ca sa creeze confuzie si agitatie!
fiti siguri ca evolutia fenomenului este in directia gasirii de metode tehnologice pentru reducerea poluarii, nu gogomanii de genul a produce masini care sa aiba viteza maxima 162 km/h!!!
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 06-07-07, 19:57   #43
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
pt 162 km/h poti prinde cu 70 cp !

... DECI A TREBUII SA FIE PE SOSELE NUMAI BOLIDURI DE 70 CP...)

CUM AD FII...FERRARI CU MOT DE DACIE ...)
ar fi o0 ideie buna acest bolid
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 00:53   #44
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Eu nu mi-as face prea multe griji. Ma indoiesc ca BMW o sa stea cu mainile in san si sa nu mai produca modelele M. La fel si Mercedes cu Amg-urile. Ca sa nu mai vorbim de tuneri, MTM, Hartge, Alpina, Brabus, Opera, si toti ceilalti care vor rezolva ei problema. Hartge cel putin au luat un BMW 320D si au montat motorul si cutia de viteze dintr-un M5. Si mai sunt americanii si japonezii care nu vor impune legea.
wtf ? tu pe ce lume traiesti ?

bloodfart: frate noi aici vorbim despre masini nu despre marile puteri ale lumii
ONTOPIC: intr-un fel eu sunt de acord cu limitarea asta. de ceva timp aproape in fiecare zi aud depre un accident ba cu raniti, ba cu morti. deja sunt prea multe accidente !!!
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 07-07-07, 05:43   #45
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
imi pare rau sa te scol din vis dar la asta chiar cred ca gresesti... ce fac americanii cu politica lor externa e una, si sunt complet de acord ca de multe ori nu poti sa le justifici actiunile, dar ca libertati personale america si canada sunt inca cu ani lumina inainte! europa are o tona de domenii in care e mai progresiva, dar din toate tarile care am avut norocul sa le vizitez sau sa stau in ele, nicaieri nu ma simt mai liber ca pe continentul asta! Asta nu are nimic de a face cu dragostea pentru o tara sau alta, doar felul cum un loc ma face sa ma simt, si altul nu... Pana una alta vestul europei se uita la estul europei ca la leprosi, si toti cunoastem atitudinea lor despre romani, si altii ca noi.... in contrast, aici romanii si romania au renume grozav, suntem iubiti si apreciati... una e ca TOATA lumea sa poate sa guste democratia, alta e sa ai democratie selectiva.... ca americanii pe vremuri... "we believe that all men are born equal"... ohh da... in afara de indieni, negrii, sclavi si femei
m-am referit la nivel de tara , adica individual pe natiuni ca mentalitate, sunt constient si eu ca nu prind in viata asta sa stau la masa cu un neamt sa fim priviti egal de restul europei sau lumii.

Quote:
Originally Posted by bloodfart View Post
in america de nord exista NAFTA... north american free trade agreement... canada, mexic, si SUA sunt intro simbioza similara cu UE, numai ca fiecare isi mentine indepenta... de ce nu puteau sa faca acelasi sistem si in europa si doar sa extinda regulile de trecere libera a marfii si la muncitori? nu ar fi cam acelasi lucru ca acum?
E adevarat ce spui, UE s-a folosit de ideea asta de promovare deoarece prinde bine la public si chiar e o idee buna. Dar printre aspectele pe care le zici tu "negative" sunt si unele bune , adica specializare productiei si servicilor pe anumite zone. Oricum la ce ma refer eu inca nu s-a realizat din pacate pe deplin , noroc cu productia auto si a unor electronice, ca de altfel tot ce vedeam in fata ochilor era "made in china"

Totusi e oarecum bine, in 2007, oameni de pretutindeni ne putem argumenta liber prin cuvinte , nu prin inarmari si razboaie , o dezbatere nu are niciodata efecte negative. Eu zic ca ajunge atata disctutie pe subiectul acesta care poate ajunge la 10.000 de pagini, sa continuam cu detalii auto doar asta zice si topicul, forumul etc.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -