Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-07, 12:43   #16
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
sa ma cac pe ei de europeni nenorociti se zice ca s-a dat jos comunismu da s-a dat o rola... numa interdictii si legi cretine stem asa de aproape de comunism... ma mut in america sa mor io si imi iau un charger sau o cuda sa pot sa scot cat fum vreau io si sa nu ma f*ta nimeni la melodie x( sa-i ia dracu n-o sa le respecte nimeni legea or sa iasa din fabrica masini cu max 162 km/h dar putini o sa pastreze performantele astea...
stai calm ca poate iti pusca o vena, daca la o aberatie de genu reactionezi astfel, ma intreb ce faci oare cand intervine chiar o problema reala..

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
app dacia ar fi fericita la loganul 1.4mpi n-ar face nici o modificare ))))
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 12:55   #17
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Eu nu mi-as face prea multe griji. Ma indoiesc ca BMW o sa stea cu mainile in san si sa nu mai produca modelele M. La fel si Mercedes cu Amg-urile. Ca sa nu mai vorbim de tuneri, MTM, Hartge, Alpina, Brabus, Opera, si toti ceilalti care vor rezolva ei problema. Hartge cel putin au luat un BMW 320D si au montat motorul si cutia de viteze dintr-un M5. Si mai sunt americanii si japonezii care nu vor impune legea.
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 13:37   #18
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

sunt numai abureli si noi romanii sunt campioni la a pune botul .nu va exista asa lege
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 14:10   #19
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

In legatura cu subiectul mai sus mentionat sunt multi care vor sa se afirme facand ceea ce cred ca-i bine pentru natura (bullshit).Este o lupta surda pentru po****ritate la orice nivel.

Insa,un singur proverb imi vine acum in minte : "No mor caii cand vor cainii".


Legea asta nu va intra niciodata asa ca pot latra ca lupii la luna mult si bine de acum inainte.


O zi buna.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 14:54   #20
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

depinde cum se pune problema,

eu produc masian de 300CP limitata la 150km/h deci masian produsa de mine nu poate trece de 150Km/h si mi se pare foarte ok, vieti salvate, pe de alta parte cui nu-i place pe riscul lui scoate limitarea (ca o sa se gasesca destule firme de tuning sa faca asta) si gata
200SX is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:07   #21
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post

Si mai e binenteles problema camioanelor. Astea si la viteza maxima de vreo 96 km/h polueaza mai mult decat un BMW cu motor de 2.5 litri la 200 km/h.

Un BMW cand duce 30 de tone? daca vine vorba de poluare si alte cele in comparatie cu un camion?

Una e sa moara oamenii zilnic pe autostrazi la accidente din cauza vitezei excesive, si alta e economia europei care se bazeaza pe transporturi.

Numai ca din cate am inteles (stiam de articolul asta de vreo 2 luni) , a fost doar o poveste scrisa aiurea de cineva, nu ar avea suport real in parlamentul European.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:09   #22
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

200SX: Poate 280 CP si 180 km/h, vrei sa spui, daca ai fi producator japonez

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:16   #23
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Smile Re: luati-va adio de la masinile puternice!

propun sa ne luam cate o trotineta ) cred ca vor sa readuca pe piata tico si matizu ca alea merg cu viteza aia ametitoare =))=))
fane cordoba is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:17   #24
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Ma mai dai in balari cu legile lor cu tot si cu AVIOANELE ce fac frate le pune limitator?
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:21   #25
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Smile Re: luati-va adio de la masinile puternice!

o sa aiba politia avion de patrula cu radar )
fane cordoba is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:22   #26
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Its not gonna happen, like the law they tried about trying to stop off-road vechiles on your own land (bikes, buggies etc...). Just another pathetic EU proposal, not surprisingly by a rediculous Lib Dem MP.
asa ca nu va mai stresati, ca nu e nimic important.......

Mai ciudat mi se parea noua lege aplicata in canada, daca conduci cu peste 45 km peste limita legala de viteza, este considerat cursa ilegala, si poti face inchisoare, si confiscarea masinii.......

Quote:
Anyone driving 50 km/h (roughly 30 mph) over the speed limit should be deemed a street racer and have his or her car seized, Ontario Provincial Police Commissioner Julian Fantino said Monday. Last week, we told told you how Ontario's Attorney General said police in the Canadian province have the right to seize and crush any car modified for street racing.
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:24   #27
fane cordoba

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 188
Smile Re: luati-va adio de la masinile puternice!

noi inca nu avem drumuri sa mergem nici cu 45km/h ... la fiecare 30 cm de asfalt e un mare crater
fane cordoba is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 15:57   #28
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
Mai ciudat mi se parea noua lege aplicata in canada, daca conduci cu peste 45 km peste limita legala de viteza, este considerat cursa ilegala, si poti face inchisoare, si confiscarea masinii.......
Canadienii au incercat mai multe tertipuri pentru a veni de hac curselor ilegale: "umflarea" asigurarii soferului la fiecare amenda inregistrata pentru viteza, cote de asigurare mult mai mari pentru soferi sub 25 de ani , confiscarea (mai nou si dezmembrarea) vehiculului "modificat pentru curse ilegale", acum si confiscarea pentru depasirea limitei de viteza, in viitorul apropiat Dumnezeu mai stie ce. Oamenii disperati fac lucruri ciudate

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 18:12   #29
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

de ce nu ma mir ca comunistii din EU sau gandit SI LA ASTA!! bine macar ca in america de nord nu ne distrugem economiile numai ca sa le facem pe plac anti-capitalistilor...

PROBLEMA 1: masina puternica nu inseamna numai ca are viteza maxima mare, dar si aceleratia este mai buna... masina mea poate 280 pe ora, dar ce merg eu vreodata asa de tare? NU, dar imi place sa acelerez de la 0 la 100 in vreo 4 secunde, asa ca ce-i doare pe ei in ****? si daca vreau sa-l depasesc pe unu, vreau sa am toata puterea ca sa-l depasesc si sa ma intorc pe banda mea, nu un cacat anemic de motor cu care sa nu pot sa depasesc nici macar o caruta

PROBLEMA 2: exista deja o supermasina electrica, si probabil o sa mai tot apara... doar sa interzica masini capabile de X kilometrii pe ora e tampenie

PROBLEMA 3: porsche turbo 911 emite aer mai curat prin eshapament decat aerul care intra in motor (daca esti intr-un oras poluat), si tehnologia exista deja sa reduci cantitatea si concentratia de emisii... California deja are legi super stricte de emisie, si producatorii de masini au adaugat extra catalizatoare si alta tehnologie fara sa compromita mult performanta masinii

aici peste ocean nu o sa apara niciodata asa o lege, nici macar ca propunere... idile capitaliste sunt mult prea dezvoltate pt asta... aici se dau peste cap sa convinga lumea sa treaca la hibride si biofuel prin reduceri de taxe si bani inapoi daca cumperi deastea care polueza mai putin, si mici taxe pt alea care consuma mult... dar atat! lumea e libera sa decida, si daca vrei sa schimbi ceva, tre sa convingi lumea ca asta tre sa faca... nu doar vi tu mot cu legea ta de cacat si gata, distrugi o industrie intreaga in toata europa
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 18:23   #30
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
asa ca nu va mai stresati, ca nu e nimic important.......

Mai ciudat mi se parea noua lege aplicata in canada, daca conduci cu peste 45 km peste limita legala de viteza, este considerat cursa ilegala, si poti face inchisoare, si confiscarea masinii.......

nu e chiar ceva nou... daca mergi cu 51km peste limita de viteza oriunde ai fi in canada, automat ti se confisca masina, si a doua zi ai o intalnire cu judecatorul ca sa-i explici de ce aveai nevoie sa mergi asa de repede

Acum in ultima vreme au mai crescut nitel severitatea, dar mai mult numai in Ontario ca au avut o serie de acidente mortale din cauza de street racing, dar restul canadei nu prea a schimbat nimic altfel.

Deja daca esti prins street racing masina ti se confisca si este dusa direct la fier vechi, strivita, si gata!!!!!!!! cred ca asta e cea mai dura chestie, si cred ca ideea la Ontario este sa faca exact la fel cu aia prinsi facand peste 50, ca se le striveasca si pe alea
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -