Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-07, 15:51   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation luati-va adio de la masinile puternice!

Industria auto ar putea primi o grea lovitura, daca propunerea Parlamentului European de a interzice fabricarea masinilor care pot atinge o viteza mai mare de 162 km pe ora va fi aprobata. Masura face parte din strategia UE de protejare a mediului.

Inca din luna februarie au inceput sa circule informatii legate de interzicerea masinilor puternice pe strazile Europei, informeaza BBC. Britanicul Chris Davies, membru in forul legislativ european, va prezenta un raport care arata ca masinile puternice oricum nu pot fi folosite la intreaga lor capacitate, deoarece legile din majoritatea statelor membre plaseaza viteza maxima admisa mult sub de 162 kilometri pe ora. Pe autostrazi, viteza maxima este de circa 130 km/ora. In plus, masinile care pot atinge aceasta viteza au emisii mai ridicate de dioxid de carbon, iar Uniunea Europeana s-a angajat sa lupte impotriva poluarii. Comisia Europeana intentioneaza sa introduca o lege care sa limiteze emisiile la 130 de grame pe kilometru pana in 2012, nivelul maxim admis urmand sa ajunga la 95 de grame pe kilometru in 2020.

Propunerile lui Davies s-au lovit deja de critici, mai ales ca producatorii de autovehicole ar trebui sa suporte costuri ridicate pentru a indeplini solicitarile Comisiei. Exista voci care sustin ca parlamentarii din statele recunoscute ca producatori de masini puternice, cum este cazul Germaniei si Italiei, nu vor vota o astfel de propunere. Ministrul transporturilor de la Berlin a declarat ca nu va sustine aceasta initiativa, consumul de carburant este mai mic daca masinile ruleaza cu o viteza mai mare.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 29-06-07, 16:07   #2
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

mai da pretentiosi s parlamentarii europeni...si de ce sa interzica masinile puternice? de ce sa nu faca masini puternice cu emisii foarte sczute de dioxid de carbon.....nu cred ca nar accepta construcotorii auto sa faca motoare de capacitati mari si foarte ecologice...
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 03:39   #3
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Eu nu cred k o sa se aprobe o astfel de lege. Ar insemna falimentul firmelor Ferrari, Porsche, Lamborghini, Maseratti, Aston Martin si toate celelalte axate strict pe productia de super masini. Ca sa nu mai vorbim de reactia oamnenilor.

Si mai e binenteles problema camioanelor. Astea si la viteza maxima de vreo 96 km/h polueaza mai mult decat un BMW cu motor de 2.5 litri la 200 km/h.
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 05:50   #4
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Asta e o idiotenie. Nu o sa se intample asa ceva never ever !!! Sunt uimit cum unii cred asa orice aberatie debitata de cate vreun cretin anonim numai pt ca a scris nu sh ce ziar sau nu sh ce site de ea. Chiar nu realizeaza nimeni ca nimeni nu si-ar taia craca de sub picioare asa? Industria auto este una dintre cele mai mari industrii ale lumii, daca nu cea mai mare. Si in europa e o mare parte din ea. Cum sa faca asa ceva?
ameer is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 09:39   #5
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by ameer View Post
Asta e o idiotenie. Sunt uimit cum unii cred asa orice aberatie debitata de cate vreun cretin anonim numai pt ca a scris nu sh ce ziar sau nu sh ce site de ea.
tu pe mine ma faci cretin ?????
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:19   #6
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

e,de n-oi merge numai cu a 2a in 7000 mi de ture numai sa le fac necaz si tot poluez !
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:58   #7
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

nu mar mira legea asta mai ales ca vine din partea unor britanici avind in vedere ca aici in marea britanie sa interzis fumatul in locuri publice acum de la 1 iulie
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 10:59   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Sunt slabe sanse sa se voteze, ar iesi revolutie Exista multe creaturi cu drept de vot care fac alergie cand aud de viteza, dar inca nu sunt in majoritate.

Faptul ca individul in cauza e de felul lui englez explica multe. Prietenii stiu de ce

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 11:05   #9
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Davies' suggestions to ban certain types of cars and limit the speed of cars come close to political symbolism; they do not address the real issues with regard to reducing CO2 emission from cars. The European car manufacturers support dealing with the challenge of climate change in a realistic manner, taking an integrated approach combining further improved vehicle technology with a wider use of biofuels, better traffic management, eco-driving and CO2 related taxation - comentariul ACEA, sublinierea mea

Sursa: http://www.autoindustry.co.uk/news/26-06-07_22

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 16:41   #10
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

mai bine s-ar chinuii sa prod. masini care nu polueaza deloc !
sa faca catalizatoare cu emisii de noxe=0 !
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 18:14   #11
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

shi de exemplu tesla roadster nu ar fi lasat sa circule pt ca e rapid nush cine o formulat ..da suna aberant
Germania shi Franta au un cuvant greu de spus la nivelul Uniunii Europene... deci NU cred se va intampla asha ceva
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 18:45   #12
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Nu cred ca vor aproba legea . Prea aspra pt. producatorii auto si in acelasi timp pt. vitezomani ! Cu respect !
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 30-06-07, 19:10   #13
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

Quote:
Originally Posted by TSC-U View Post
tu pe mine ma faci cretin ?????
Nu. Nu m-am facut clar inteles. Nu tu, dar cei care scriu aberatii in presa sunt. Imi cer scuze daca s-a inteles gresit, poate nu m-am exprimat eu bine.
ameer is offline   Reply With Quote
Old 01-07-07, 10:47   #14
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

De parca BMW, Mercedes sau VAG nu sunt in stare sa faca s ei lobby impotriva acestei legi!
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 12:31   #15
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: luati-va adio de la masinile puternice!

sa ma cac pe ei de europeni nenorociti se zice ca s-a dat jos comunismu da s-a dat o rola... numa interdictii si legi cretine stem asa de aproape de comunism... ma mut in america sa mor io si imi iau un charger sau o cuda sa pot sa scot cat fum vreau io si sa nu ma f*ta nimeni la melodie x( sa-i ia dracu n-o sa le respecte nimeni legea or sa iasa din fabrica masini cu max 162 km/h dar putini o sa pastreze performantele astea...
app dacia ar fi fericita la loganul 1.4mpi n-ar face nici o modificare ))))
22VIN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -