Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-12, 11:48   #1
natalz

Stock
 
natalz's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Default Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Salut la toata lumea.
De mult planuiesc sa-mi cumpar prima masina,si a venit momentul.Nu vreau sa-mi iau de la inceput ceva tare scump,vreau ceva mai ieftin , si mai econom (pina la 3000-3500 euro).
Problema e ca niciodata nu am cumparat si nu prea stiu la ce sa atrag atentia, ce sa controlez...
Va rog mult daca poate cineva sa ma ajute sa-mi dea niste sfaturi.

P.S. ma gindeam la una din:
Hyundai accent din 2000 - 2005
VW golf 4
Opel astra (1998-2004 )
Fored Focus (1999-2004)
Skoda
Renault megane sau laguna

Daca stie cineva ce anume trebuie controlat la aceste masini, ce puncte slabe au, citi kilometri mersi e bine samd, sau poate puteti propune alte masini.
MULTUMESC anticipat la toti.
O zi buna in continuare
natalz is online now Report Post Reply With Quote
natalz is offline   Reply With Quote
Old 12-05-12, 11:36   #2
Bakena

Stage 3
 
Bakena's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 117
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

ia-ti un mecanic cu tine,dai o sticla de tarie si te duci cu el sa inspecteze masina,daca aproba el afacerea,masina e a ta
Bakena is offline   Reply With Quote
Old 13-05-12, 05:00   #3
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Daca ar fi sa aleg eu as alege intre skoda si golf , balansul intre consum si putere este foarte bun , la golf ai consum bun , skodele sunt bune , eu nu m-as baga sa iau renault deoarece piesele sunt scumpe ( mai scumpe ca la skoda! ) la golf gasesti piese in prostie , sunt masini destul de fiabile , ia pe cineva cine se pricepe bine la masini cand mergi sa le vezi , sa nu aiba doamne fereste ceva ascuns si sa nu observi ... bafta cu alegerea si un drum fara evenimente!

Florin
__________________
Ti-am fost de folos? Da click pe imagine si apasa Like pentru a-mi multumii!
s3vraj is offline   Reply With Quote
Old 13-05-12, 08:36   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

totusi parca prea veche si prea riscant sa iei o masina de 10-12ani, nici nu stii cati si-au batut joc de ea si in ce moduri. Mai bine accentul, sau vreun aveo, ori un logan de vreo 4ani. Nu spun ca sunt mai bune sau mai fiabile, si nici nu sunt mai "masini" dar ai sanse sa mergi bine mersi cu ele inca 4-5ani fara sa bagi bani seriosi.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 10:29   #5
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Din tot ce ai spus tu mai sus ramai pe skoda si vw 1.9tdi 90cp sau 101cp n-au moarte.Bine sa iei una in stare buna nu rupta de toti cocalarii prin orash.Succes
__________________
A.C.S INFERNO MOTORSPORT CONSTANTA

www.infernomotorsport.ro



Bmw e46 https://forum.4tuning.ro/643-masina-...ml#post5865573
Ex Skoda Octavia 1.9 tdi https://forum.4tuning.ro/229-masina-...857-1-9-a.html
Inscrieri Inferno Motorsport Constanta:https://forum.4tuning.ro/367-inferno...constanta.html
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 10:32   #6
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Recomand Motoarele AFN de 82 Kw respectiv de 110 cai putere , se gasesc pe golf mk3 , passat b4 , skoda octavia 1,2 , dupa cum a spus si colegu' nu au moarte daca le dai tot ce au nevoie , consumabile , role , nu ai probleme cu ele , mult noroc!
s3vraj is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 11:27   #7
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by s3vraj View Post
Recomand Motoarele AFN de 82 Kw respectiv de 110 cai putere , se gasesc pe golf mk3 , passat b4 , skoda octavia 1,2 , dupa cum a spus si colegu' nu au moarte daca le dai tot ce au nevoie , consumabile , role , nu ai probleme cu ele , mult noroc!
Eu mai recomand si motoarele ALH de 66 Kw si 90cp ... am avut ceva timp si in afara mi-a picat ambreiajul ( din vina mea ca-mi plac cursele =)) ) nu am avut nici cea mai mica problema ... doar ce am schimbat consumabilele si atat nu m-a lasat niciodata in drum
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 14:01   #8
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by C T 19 K R A View Post
Eu mai recomand si motoarele ALH de 66 Kw si 90cp ... am avut ceva timp si in afara mi-a picat ambreiajul ( din vina mea ca-mi plac cursele =)) ) nu am avut nici cea mai mica problema ... doar ce am schimbat consumabilele si atat nu m-a lasat niciodata in drum
Motoare ALH , te referi la Sharan si Golf 4? Da ... si golfurile 4 Sunt bune dar am inteles ca sunt mai putin fiabile ca si un passat ..
s3vraj is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 14:10   #9
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by s3vraj View Post
Motoare ALH , te referi la Sharan si Golf 4? Da ... si golfurile 4 Sunt bune dar am inteles ca sunt mai putin fiabile ca si un passat ..
Si pe Skoda Octavia Tour si pe passat da nu e ALH e AGR sau ceva de genu tot de 90 cp... dar fara probleme
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 15:09   #10
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by C T 19 K R A View Post
Si pe Skoda Octavia Tour si pe passat da nu e ALH e AGR sau ceva de genu tot de 90 cp... dar fara probleme
Aham , pai eu stiam ca si pe Sharan s-a pus ALH , acum ca am vazut agr mi-am amintit ca am o pompa de injectie agr cred ca de tot 90 de cai e si a fost luata pentru o masina care defapt era afn , si nu potriveste mufa , s-a pus pe tester pompa e functionala etc.. nu va intereseaza pe vre-unu ? daca da dati-mi un pm , merci.
s3vraj is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 15:15   #11
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by s3vraj View Post
Aham , pai eu stiam ca si pe Sharan s-a pus ALH , acum ca am vazut agr mi-am amintit ca am o pompa de injectie agr cred ca de tot 90 de cai e si a fost luata pentru o masina care defapt era afn , si nu potriveste mufa , s-a pus pe tester pompa e functionala etc.. nu va intereseaza pe vre-unu ? daca da dati-mi un pm , merci.
Posibil sa se fi pus chiar nu stiu motoarele de pe Sharan.AFN e 1.9TDI 110 cai nu?
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 19:03   #12
s3vraj

Stage 5
 
s3vraj's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 363
Member of:
[VW]
Default Re: Ajutor cu prima masina ! Multumesc!!!

Quote:
Originally Posted by C T 19 K R A View Post
Posibil sa se fi pus chiar nu stiu motoarele de pe Sharan.AFN e 1.9TDI 110 cai nu?
Da ,110 cai . Mi-ar trebui o pompa buna sau la schimb cu cea agr pe care o am .
s3vraj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -