Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-11, 08:32   #31
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Si relativ ieftina, si an bun de fabricatie, si euro 4, si motor mic, si cateva optiuni, si inmatriculata...nu e cine stie ce,dar nici logan nu e

http://cautare.mobile.ro/vehicule/sh...o&pageNumber=2
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 09:33   #32
ratcatalin16

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 324
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

uite,i-mi cer scuze daca am parut rautacios,probabil suntem doua persoane cu caracter diferit!fiecare din noi am trecut prin faza cu alegerea unei masini.eu am privit problema din punct de vedere mecanic,de siguranta si confort,avand in vedere ca urma sa folosesc masina la drumuri lungi.caregoric am vrut un motor amplasat longitudinal(la bora am rupt un tampon motor cand am dat cu spatele)care sa aiba 6 cilindri(mai silentios,sa nu vorbesc de sound)si 4 supape pe cilindru(tehnologie dohc,admisie+evacuare mai rapida iar bmw dispune de vanos)sa nu depaseasca 2000cmc,am stiut ca va fi problema cu taxele.fara discutie mi-am dorit benzinar,nu suport tractoarele si mirosul de motorina.am vrut tractiune pe spate in primul rand ca nu se duce asa de repede sistemul de directie si nu pot sa aud zgomot de planetare uzate.toate aceste conditii le-am gasit in e39,inclusiv confort si siguranta(6 airbag-uri,suficiente pentru pasagerii din fata)...cam asta a fost in cazul meu.mersi pentru rabdarea de a citi,sper ca nu v-am plictisit!asta va trebui sa faci si tu,sa stabilesti niste prioritati...multa bafta in alegerea masinii!!!
ratcatalin16 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-11, 11:54   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by hiperul View Post
Eu personal nu am cumparat...dar am un prieten cu care am fost si si a luat una din spania...si unchimio tot din spania o are luata dar a luato noua.De ce ai intrebat?



Ce mi ai postat tu acolo nu ma avantajeaza cu nimic...si in plus n am de gand sa mi iau o masina euro 3 sa dau la inscriere inca o data suma care am dato pe ea....Daca chiar zici ca stii cum sunt masinile prin germania postai si tu ceva mai original alfa aia imi place dar e euro 3 deci = 0...prefer un 406 coupe din 2003 si e tot euro 3 in banii astia...
Ai sa te lamuresti cum e cu masinile din Spania

Eu ti-am aratat ce ma atrage pe mine, in speta Lexus, Volvo, Alfa Romeo, Jaguar, etc... nu stiu ce anume "mai original" vroiai, pentru ca asta caut si eu in momentul actual.
Taxele de inmatriculare din romania nu ma intereseaza, pentru ca o sa le platesc.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 09:01   #34
hiperul

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ai sa te lamuresti cum e cu masinile din Spania

Eu ti-am aratat ce ma atrage pe mine, in speta Lexus, Volvo, Alfa Romeo, Jaguar, etc... nu stiu ce anume "mai original" vroiai, pentru ca asta caut si eu in momentul actual.
Taxele de inmatriculare din romania nu ma intereseaza, pentru ca o sa le platesc.
Poate ca tu ai de gand sa ti achizitionezi un lexus dar ca a doua masina Mie sincer nu mi place genul asta de masina Si eu daca as avea mai multi bani fii sigur ca mi as lua ceva pe placul meu...dar asa imi iau ce pot

O masina care mi place...dar sincer nu stiu cam cat de mult o sa ma coste intretinerea e un subaru impreza din 2006 http://www.segundamano.es/madrid/sub...=28_s&st=a&c=4 ...daca chiar mi as dori ceva mai special sau mazda 6 asta http://www.segundamano.es/madrid/maz...=28_s&st=a&c=4
hiperul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 12:54   #35
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by hiperul View Post
Poate ca tu ai de gand sa ti achizitionezi un lexus dar ca a doua masina Mie sincer nu mi place genul asta de masina Si eu daca as avea mai multi bani fii sigur ca mi as lua ceva pe placul meu...dar asa imi iau ce pot

O masina care mi place...dar sincer nu stiu cam cat de mult o sa ma coste intretinerea e un subaru impreza din 2006 http://www.segundamano.es/madrid/sub...=28_s&st=a&c=4 ...daca chiar mi as dori ceva mai special sau mazda 6 asta http://www.segundamano.es/madrid/maz...=28_s&st=a&c=4
De ce mi-as lua Lexus ca a doua masina? Intretinerea e decenta, si sunt fantastic de fiabile. Si care gen de masina nu-ti place? E sedan in 4 usi, cutie manuala.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 13:30   #36
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

la 7000 euro,eu unul mi-as lua a4 modelul din 2003,un e46 coupe/sedan (depinde care iti place tie mai mult ,mie imi place mai mult coupe`ul) ,e39 sedan,peug 407 ,golf mk5 ,sau alfa gt care e marfa
cred ca ai de unde alege.bafta !
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:03   #37
OchoSB

 
OchoSB's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ai sa te lamuresti cum e cu masinile din Spania

Eu ti-am aratat ce ma atrage pe mine, in speta Lexus, Volvo, Alfa Romeo, Jaguar, etc... nu stiu ce anume "mai original" vroiai, pentru ca asta caut si eu in momentul actual.
Taxele de inmatriculare din romania nu ma intereseaza, pentru ca o sa le platesc.
Ia spune-mi si mie cum e cu masinile din Spania?
OchoSB is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 16:38   #38
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by OchoSB View Post
Ia spune-mi si mie cum e cu masinile din Spania?
Lasand la o parte anunturile reale la preturi reale, in general procentul de anunturi "fabuloase" e enorm in Spania.
Am trecut de mult de faza in care sa mai pun botul la Audi A4 din 2005 la 6.500 de euro (spre exemplu).
Revenind la cele reale, sunt foarte multe masini cu probleme la bucsi, brate si filtre din cauza climei, interioare deteriorate si spoilere zgariate. Nu stiu de ce, dar oamenii aia nu prea sunt interesati de felul in care parcheaza.

Ia spune-mi, te-am lamurit?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 18:40   #39
hiperul

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Lasand la o parte anunturile reale la preturi reale, in general procentul de anunturi "fabuloase" e enorm in Spania.
Am trecut de mult de faza in care sa mai pun botul la Audi A4 din 2005 la 6.500 de euro (spre exemplu).
Revenind la cele reale, sunt foarte multe masini cu probleme la bucsi, brate si filtre din cauza climei, interioare deteriorate si spoilere zgariate. Nu stiu de ce, dar oamenii aia nu prea sunt interesati de felul in care parcheaza.

Ia spune-mi, te-am lamurit?
Daca in spania e o clima inferioara celei de la noi inseamna ca masinile din romania sunt carutze ) ...Inca o data spun...audi a4 din 2005 are 5 ani ma nebunule ) cat ai vrea sa dai pe ea 20.000 ) inseamna ca esti copil...spaniolii nu sunt ca noi sa tina toata viata o masina...dupa 4 5 ani maxim se plictisesc de ea plus ca apar modele noi sunt altfel de conditii acolo....in spania se fac licitatii la masini mai des decat se liciteaza pe siteul okazii . ro ) daca ai cunostiinte scoti un a4 frumusel in 7000 euroi da' deh...mentalitatea voastra de rumani ...mai repet audi nu e bmw sau mertan...mai au de lucru sa atinga cota aia... faza cu zgarieturile e adevarata...dar nu inseamna ca toti proprietarii sunt la fel...

Last edited by hiperul; 23-01-11 at 18:42.
hiperul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:30   #40
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by hiperul View Post
Daca in spania e o clima inferioara celei de la noi inseamna ca masinile din romania sunt carutze ) ...Inca o data spun...audi a4 din 2005 are 5 ani ma nebunule ) cat ai vrea sa dai pe ea 20.000 ) inseamna ca esti copil...spaniolii nu sunt ca noi sa tina toata viata o masina...dupa 4 5 ani maxim se plictisesc de ea plus ca apar modele noi sunt altfel de conditii acolo....in spania se fac licitatii la masini mai des decat se liciteaza pe siteul okazii . ro ) daca ai cunostiinte scoti un a4 frumusel in 7000 euroi da' deh...mentalitatea voastra de rumani ...mai repet audi nu e bmw sau mertan...mai au de lucru sa atinga cota aia... faza cu zgarieturile e adevarata...dar nu inseamna ca toti proprietarii sunt la fel...
N-ai inteles absolut nimic.
Clima nu e "inferioara", nu are cum sa fie o clima inferioara alteia.
Cat despre Audi: daca tu esti atat de naiv incat sa fii convins ca, oriunde in lumea asta, cineva vinde Audi A4 diesel de 5 ani, sub 200.000 de km si dotat decent, la 6.500 de euro, atunci e problema ta.
Stiu cum sunt spaniolii si ce fac ei cu masinile, defapt nici romanii nu tin masina toata viata. Iar licitatii se fac peste tot, nu numai in Spania. Cat despre modelele noi, sunt aceleasi modele care apar si la noi, si excetand dobanzile de la leasing, sunt exact aceleasi conditii ca si la noi si ca si in orice tara din Europa.
Mentalitatea "noastra" de romani ma face sa fiu circumspect cand vad basme de-astea de anunturi, mai ales avand in vedere ca aduc masini de 7 ani. Si-n plus de asta, exista "viata" si dincolo de audi, bmw si mercedes.
Sau pentru tine doar astea exista? Tu ai senzatia ca daca pretul de piata a unei masin e, sa zicem, 10.000 de euro, cine vinde aceeasi masina la 7.000 o da de buna ce e? Nu mai visa!

Eu iti doresc sa gasesti masina excelenta si exact ceea ce cauti, doar ca esti visator, sorry.


EDIT: Mare minune, Audi-ul nu mai e pe net!

Last edited by ionut_cluj; 23-01-11 at 19:32.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:34   #41
hiperul

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
N-ai inteles absolut nimic.
Clima nu e "inferioara", nu are cum sa fie o clima inferioara alteia.
Cat despre Audi: daca tu esti atat de naiv incat sa fii convins ca, oriunde in lumea asta, cineva vinde Audi A4 diesel de 5 ani, sub 200.000 de km si dotat decent, la 6.500 de euro, atunci e problema ta.
Stiu cum sunt spaniolii si ce fac ei cu masinile, defapt nici romanii nu tin masina toata viata. Iar licitatii se fac peste tot, nu numai in Spania. Cat despre modelele noi, sunt aceleasi modele care apar si la noi, si excetand dobanzile de la leasing, sunt exact aceleasi conditii ca si la noi si ca si in orice tara din Europa.
Mentalitatea "noastra" de romani ma face sa fiu circumspect cand vad basme de-astea de anunturi, mai ales avand in vedere ca aduc masini de 7 ani. Si-n plus de asta, exista "viata" si dincolo de audi, bmw si mercedes.

Eu iti doresc sa gasesti masina excelenta si exact ceea ce cauti, doar ca esti visator, sorry.

Bine cum zici tu sunt un visator o sa te convingi cand o sa o aduc sa vezi ca nu e chiar asa cum zici tu...o sa postez niste poze cu ea ....am mai auzit eu prosti cum ca cu 7000 nu ai ce masina sa ti iei inafara de logan...


PS: Nu a zis nimeni ca vreau sa mi iau audi a4...eu am postat anunturile alea ca le am gasit atragatoare ....deocamdata merg pe ideea ca un opel vectra din asta mi se potriveste cel mai bine.... http://www.segundamano.es/alicante/o...=28_s&st=a&c=4 Mai caut ceva care poate sa l faca calitate pret dar daca nu gasesc asta ramane

Last edited by hiperul; 23-01-11 at 19:39.
hiperul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:37   #42
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by hiperul View Post
Bine cum zici tu sunt un visator o sa te convingi cand o sa o aduc sa vezi ca nu e chiar asa cum zici tu...o sa postez niste poze cu ea ....am mai auzit eu prosti cum ca cu 7000 nu ai ce masina sa ti iei inafara de logan...
Sincer nu sunt catusi de putin curios despre ce masina iti iei.
Ai foarte multe variante la 7.000, dar nu Audi A4 2.0 TDi din 2005 (cu facelift).
Bafta!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:42   #43
hiperul

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 34
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Sincer nu sunt catusi de putin curios despre ce masina iti iei.
Ai foarte multe variante la 7.000, dar nu Audi A4 2.0 TDi din 2005 (cu facelift).
Bafta!
Asta niciodata nu l gasesc asa....Poate sa fie omul disperat dupa bani...Sa aiba nevoie neaparat dar nici asa... si mie mi s a parut pretul dubios rau...de aia l am si postat aici
hiperul is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:42   #44
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Quote:
Originally Posted by hiperul View Post
Asta niciodata nu l gasesc asa....Poate sa fie omul disperat dupa bani...Sa aiba nevoie neaparat dar nici asa... si mie mi s a parut pretul dubios rau...de aia l am si postat aici
Din experienta iti spun ca o masina buna se da la banii pe care-i merita.
Oricat ar fi de disperat omul dupa bani, lua 8.000 de euro de la orice parc auto pe ea.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:51   #45
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: 7000 euro...ce masina ti ai lua?

Mazda spaniolului merge cu 180 in nici 1000 de ture. Viteza de autobahn la relanti... si cu usa deschisa. Mare minune! Si mai si face poze la 180 la ora. Oare pe cine cred astia ca prostesc cu astfel de poze?


Si, da sunt multe tepe in Spania. Bazate pe fraierii care cumpara de la distanta, prin escrow. Exista astfel de specimene si in Romania, iar, culmea, "vanzatorii" sapnioli sunt in fapt tot romani (a se citi tigani).
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -