Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-10, 13:04   #1
Onofrash

Stage 2
 
Onofrash's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 64
Default Iata noul Volkswagen Phaeton!

Volkswagen va prezenta la Salonul de la Beijing un facelift operat navei-amiral a gamei, modelul Phaeton. Desi nu a reusit sa se ridice la tintele de vanzari impuse de sefii VW, Phaeton primeste astfel o noua sansa.


Volkswagen a dezvaluit astazi mult-asteptatul facelift operat varfului de gama al germanilor, modelul Phaeton. Noua fata a sedanului de segment mare din curtea celor de la Volkswagen va fi prezentata in premiera mondiala la Salonul Auto de la Beijing, care isi deschide portile in 23 aprilie.

Noul Volkswagen Phaeton dispune inca din dotarea de serie de sistemul de tractiune integrala 4Motion si de suspensii pneumatice, clientii urmand sa poata sa aleaga dintr-o gama care curprinde un motor diesel si trei unitati pe benzina motoare cu sase, opt sau 12 cilindri.

Daca unitatea diesel va fi cea V6 TDi de 3.0 litri care dezvolta 240 de cai putere, pe benzina vorbim de trei motoare care au rolul de a satisface gusturile si pretentile tuturor clientilor, indiferent de status. Acestia vor avea de ales intre un V6 de 3.6 litri si 280 de cai putere, un V8 de 4.2 litri si 335 CP si un motor W12 de 6.0 litri si 450 de cai putere. Volkswagen a prezentat pana acum doar cateva dintre cifrele reprezentative ale motorului V6 diesel: 0-100 km/h in 8.6 secunde, viteza maxima de 237 km/h si consum mediu mixt de 8.6 litri/100 km (echivalentul a 224 grame CO2/km).

Schimbarile estetice operate la nivel frontal il aseaza pe noul Phaeton in linia recenta a modelelor Volkswagen, blocurile optice mizand insa pe tehnologia LED. O alta diferenta este reprezentata de aparitia unei grile metalice cromate in locul celeo clasice regasite pe modelele compacte si subcompacte care au primit deja "botezul" unui facelift sau al unei noi generatii.

La interior, Phaeton mizeaza pe lux maxim: sistem de climatizare cu patru zone de actiune, scaune electrice cu 18 moduri de asezare si, evident, piele Alcantara, piele si lemn din belsug. Pentru a sublinia caracterul premium a masinii, Volkswagen ofera noul Phaeton atat in versiune cu doua locuri posterioare, cat si in versiune cu o bancheta care poate gazdui trei pasageri.

La nivel tehnologic, Volkswagen Phaeton se prezinta la apel cu un monitor central touchscreen cu diagonala de opt inch care poate gazdui comenzile pentru sistemul de navigatie prin satelit care, in premiera in gama Volkswagen, este oferit impreuna cu un pachet Google care permite descarcarea imaginilor prin satelit via internet si suprapunerea acestora peste harta strazilor. La acest capitol trebuie mentionate si farurile inteligente care mentin noaptea luminile pe faza lunga si blocheaza o parte din ele cand senzorii simt trafic din sens opus, dar si camera frontala care recunoaste semnele de circulatie si iti indica limita de viteza pe o anumita portiune de sosea. Mai mult, Volkswagen sustine ca Phaeton este primul model din lume care recunoaste indicatorul "Depasirea interzisa", urmand ca soferul sa fie pus in tema cu aspect printr-un martor luminos.

Celelalte sisteme interesante din punct de vedere tehnologic prezente pe noul Phaeton sunt cel de reglare automata a distantei pana la masina din fata (ACC cu Front Assist), care functioneaza intre 30 si 200 km/h, si cel de asistenta laterala, care utilizeaza senzori care "vad" pana la 50 de metri in spate si 3.6 metri in lateral pentru a-l avertiza pe sofer in legatura cu eventualitatea unui accident la schimbarea benzii de rulare.

Noul Phaeton va fi produs de Volkswagen la uzina germana din Leipzig, urmand sa fie oferit, in functie de dorintele clientilor, in versiune cu ampatament normal (5.06 metri) sau ampatament lung (5.18 metri).

via | Volkswagen
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	119467l.jpg
Views:	122
Size:	578.5 KB
ID:	1434395   Click image for larger version

Name:	149563l.jpg
Views:	214
Size:	407.6 KB
ID:	1434396   Click image for larger version

Name:	372707l.jpg
Views:	235
Size:	437.9 KB
ID:	1434397  

Click image for larger version

Name:	401734l.jpg
Views:	223
Size:	468.2 KB
ID:	1434398   Click image for larger version

Name:	466503l.jpg
Views:	184
Size:	348.1 KB
ID:	1434399   Click image for larger version

Name:	624854l.jpg
Views:	268
Size:	527.6 KB
ID:	1434400  

Click image for larger version

Name:	629631l.jpg
Views:	345
Size:	492.8 KB
ID:	1434401  
__________________
Onofrash is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 13:21   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

nu e cinestie ce
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 14:20   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
nu e cinestie ce
Scuza-ma, dar decat noul A8 care are un design total nepotrivit o prefer de 1000 ori pe asta.
Mie chiar imi place, mai ales cum arata locurile din spate.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:29   #4
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
nu e cinestie ce
nici nu ma asteptam la un alt comentariu din partea ta...... masina arata si e exact cum trebuie, o adevarata limuzina business class, nu e pt manelari care cu siguranta prefera ceva mai scump si mai "da firma" dar care nu face nimic mai mult decat asta
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:35   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Scuza-ma, dar decat noul A8 care are un design total nepotrivit o prefer de 1000 ori pe asta.
Mie chiar imi place, mai ales cum arata locurile din spate.
Mie nu-mi place nici A8. Si-a pierdut din prestanta, mie imi place mult prima generatie Phaeton, dar asta e bleaga, exceptand locurile spate.

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
nici nu ma asteptam la un alt comentariu din partea ta...... masina arata si e exact cum trebuie, o adevarata limuzina business class, nu e pt manelari care cu siguranta prefera ceva mai scump si mai "da firma" dar care nu face nimic mai mult decat asta
Ma bucur.
Nu este o adevarata limuzina business class, e o masina din clasa mare cu aspiratii mai mari decat se poate intinde. Exteriorul e lipsit de orice eleganta, volanul e urat, bordul e anost. O salveaza locurile spate, dar cam atat.

PS. vezi ca blink inseamna "a clipi", ce vroiai tu sa scrii in semnatura e bling-bling.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:40   #6
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

arata bine . o evolutie a generatiei precedente . din lateral arata exact ca modelul anterior
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 15:58   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

un Passat mai mare sau cea mai ieftina masina din clasa de lux..
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 17:44   #8
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post

PS. vezi ca blink inseamna "a clipi", ce vroiai tu sa scrii in semnatura e bling-bling.
ms stiu ce inseamna blink, din pacate am copiat semnatura fara sa observ greseala


ps: se vede ca nu inghiti nimic din ce fac nemtii, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cauti nod in papura fiecarei masini scoase de ei, trebuie sa inveti sa apreciezi ce e de apreciat si sa critici ce e de criticat.....
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 17:49   #9
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
ms stiu ce inseamna blink, din pacate am copiat semnatura fara sa observ greseala


ps: se vede ca nu inghiti nimic din ce fac nemtii, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cauti nod in papura fiecarei masini scoase de ei, trebuie sa inveti sa apreciezi ce e de apreciat si sa critici ce e de criticat.....
Tocmai ce spusesem ca prima generatie imi place mult. Nu inghit nimic din ce face audi, dar asta e cu totul alta poveste
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 21:47   #10
adyz53

Stage 1
 
adyz53's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 24
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

vba lui adrian phaetonu e cea mai ieftina masina de lux ,sau cel putin asa pare ,simptatizez masina asta dar nu mi as cumpara o
adyz53 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 22:01   #11
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Daca as avea f multi bani , mi as lua 10 masini d astea
as turna benzina pe ele si le as da foc .filmat pus pe youtube si linku cu filmu il pun la semnatura .N am atatia bani , asa ca ma rezum la a spune ca nu mi place

Primu model mi a placut cum arata , cu toate ca ar fi avut destule probleme de fabricatie pe parte electrica .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 07:32   #12
Oltcit Rally Team
2 Roti

Stage 5
 
Oltcit Rally Team's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 478
Member of:
[4Rally]
[2 Roti]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

De cca. 4-5 ani trec zilnic pe langa vechiul model,ma fascineaza si acum.
Dar si noul model imi place continua sarcinile precedentului model.Mie unuia imi place masina ,e frumoasa.
Oltcit Rally Team is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 09:24   #13
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Din fata liniile aduc putin a noul A4, mie chiar imi place cum arata. Nu inteleg de ce unora nu le place, o masina eleganta nu trebuie sa fie plina de bombaturi si muchii taioase. Mi se pare o porcarie ce au facut cu noul A8, si anume prelungirea coltului exterior de jos al farului. In schimb astuia i-au accentuat putin curbura dintre faruri si cateva modificari minore de aspect pentru a nu-l strica! Daca voi credeti ca l-au facut asa din lipsa de idei sa stiti ca nu l-au schimbat prea mult pentru ca arata deja bine optic, si l-ar fis tricat...
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 01:17   #14
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Asta urat a fost si urat a ramas!!!
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-10, 15:26   #15
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Iata noul Volkswagen Phaeton!

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Asta urat a fost si urat a ramas!!!
+1 Niciodata nu mi-a placut phaeton !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -