Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-09, 20:57   #181
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Si asa tot nu agreez Audi, pentru ca ma enerveaza ca masina si ca nume. poata sa scoata torpila de 1000 cp ca tot nu ma intereseaza, mai bine imi doresc o masina cu stil si eleganta cum e BMW M5 sau Cadillac CTS-V, dar Audi pentru mine niciodata. Pentru altii inseamna ceva pentru ei.
asta este parerea ta personala dar nu inseamna ca rs6 = gunoi, atata timp cat se vinde iar revistele de specialitate o considera o masina reusita. in fine sa revenim la E63..
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 21:11   #182
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
asta este parerea ta personala dar nu inseamna ca rs6 = gunoi, atata timp cat se vinde iar revistele de specialitate o considera o masina reusita. in fine sa revenim la E63..
Da ce am zis eu ca e gunoi si nu e bun de nimic, chestia e ca Audi nu prea mai are deloc o faima a ei ca marca, te urci in el nu te cucereste cu nimic, si nu-mi spune mie, ca Audi e sub Bmw la finisajele interioare si chiar si la design + motor, asta chiar daca au ridicat un super motor si il facura de 600 cp. Dar pentru mine nu conteaza parerea unor reviste si a unor reporteri ca o considera cea mai buna, stai tu linistit ca nu e chiar cea mai a dreaq masina, iti pot gasi una care chiar are cu 100 cp minus si se tine cu Audi cot la cot, dar chestia e ca nu s-a gasit nimeni sa faca o comparatie decat intre ale lor germane.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 21:29   #183
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

e cam greu sa ignori motorul de pe masina asta. Stiu si sunt mai mult ca sigur ca masina asta nu o sa stea pe curbe ca un rs6 sau un m5, insa probabil ca nici un s-a intentionat asta.
__________________
87' 944 Turbo
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 21:50   #184
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
e cam greu sa ignori motorul de pe masina asta. Stiu si sunt mai mult ca sigur ca masina asta nu o sa stea pe curbe ca un rs6 sau un m5, insa probabil ca nici un s-a intentionat asta.
La cine te referi frate? la ce masina, care nu sta in curbe mai bine decat un Rs6 sau un M5?
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 22:36   #185
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
La cine te referi frate? la ce masina, care nu sta in curbe mai bine decat un Rs6 sau un M5?
Saab 9-3 Vector
Franatul brusc murdareste jentile la Saab!
vezi la semnatura stimabile. murdaresc jantele nu murdareste jentile
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 22:40   #186
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
Saab 9-3 Vector
Franatul brusc murdareste jentile la Saab!
vezi la semnatura stimabile. murdaresc jantele nu murdareste jentile
da multumesc ptr atentie, eram probabil grabit cand am scris de obicei nu scriu analfabetic si asta poti vedea in posturi scrise de mine.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 23:30   #187
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
La cine te referi frate? la ce masina, care nu sta in curbe mai bine decat un Rs6 sau un M5?
ma refer la E63 - E-ul in general a fost putin sub M-uril vremei ca manevrabilitate, a fost facut mai mult pentru confort. Cat despre RS6 e destul de destept ca suspensie si fine si cu frane ceramice din fabrica. Uni vorbesc ca este chiar mai rapid decat M5-ul pe drumurile normal cu hopuri curbe si gauri.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 23:32   #188
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
ma refer la E63 - E-ul in general a fost putin sub M-uril vremei ca manevrabilitate, a fost facut mai mult pentru confort. Cat despre RS6 e destul de destept ca suspensie si fine si cu frane ceramice din fabrica. Uni vorbesc ca este chiar mai rapid decat M5-ul pe drumurile normal cu hopuri curbe si gauri.
Aia da, si C63 chiar e si sub M5 fara nicio indoiala nu mai vorbesc de restul ca n-are rost!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 01:16   #189
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

vechiul M5...400cp...noul m5 507p....
vechiul rs6...450cp...noul rs6 572cp...
vechiul e63....514cp...noul e63 525cp....

Progres mare pt. audi si bmw...si ca tehnologie ....si performante....dar la mercedes ?
Care era problema cu asta vechi ?...asta mi se pare un mercedes adevarat ce inspira calitate....astea noi cu leduri si figuri nu iti mai inspira o masina serioasa cum ar trebui sa fie un mercedes .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	E63.jpg
Views:	92
Size:	827.3 KB
ID:	995652  
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 09:05   #190
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
vechiul M5...400cp...noul m5 507p....
vechiul rs6...450cp...noul rs6 572cp...
vechiul e63....514cp...noul e63 525cp....

Progres mare pt. audi si bmw...si ca tehnologie ....si performante....dar la mercedes ?
Care era problema cu asta vechi ?...asta mi se pare un mercedes adevarat ce inspira calitate....astea noi cu leduri si figuri nu iti mai inspira o masina serioasa cum ar trebui sa fie un mercedes .
Mercedes-Benz pune mult baza pe eleganta, dar degeaba ca isi pierde treptat din performante si ramane cu aceleasi, oricum moda asta care a aparut cu leduri si toate prostiile deja a devenit enervant de la un timp de vreme, nu mai vorbesc ca nu e nu mai Mercedes-Benz, ci mai sunt si altii cu duiumu. Dar daca stam sa privim toti incet, incet isi pierd din personalitatea care au avut-o la inceput si aici includ marcile serioase, nu ciurucurile astea de doi lei, toti colaboreaza intre ei si cand iese ceva, iese comun evident.
Si ce ai scris in postu tau, chiar ai dreptate!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-07-09, 12:59   #191
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
vechiul M5...400cp...noul m5 507p....
vechiul rs6...450cp...noul rs6 572cp...
vechiul e63....514cp...noul e63 525cp....

Progres mare pt. audi si bmw...si ca tehnologie ....si performante....dar la mercedes ? .
Volker Mornhinweg, -> bossu' AMG a declarat ca:
-AMG se retrage din ,,razboiul cailor putere"
-AMG se va concentra in reducerea emisiilor si a consumului de carburant.
Asta nu inseamna ca AMG va renunta la priducerea de masini performante(vezi SL 65 Black Series)

Declaratiile astea au fost cu ceva timp in urma(inainte ca noul E63 sa fie lansat, defapt inainte ca noul E-Klasse sa existe)
Iar primul model care a beneficiat de noua politica a brandului a fost(culmea), noul E63

Iar dupa cum vezi s-a tinut de cuvant. Puterea nu a crescut foarte semnificativ DAR si asa, E63 are cel mai puternic V8 aspirat la ora actuala.
Consumul si emisiile au scazut de la modelul precedent.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:34   #192
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Rahat si cu premiile astea ! Pai cum pana mea, in anii trecuti a fost batut de fiecare data de motorul de pe M5 (63-ul fiind undeva pe la coada clasamentului- nici macar in top 5!), iar acum, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, apare din senin ca fiind peste el ?? Doesn't make any sense. Eu cred ca baietii astia au primit bani de la mercedes ca sa le dea premiul respectiv, altfel nu-mi explic. Asa ca lasati-o mai moale cu "performance caka-maka of the year", ca asta nu inseamna nimic.
asa e !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:42   #193
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by Radoo_84 View Post
cu ce crezi ca ma impresioneaza ca e mai usor? M5 are 507 cai din 5000cmc si amg are 518 daca am retinut bine din 6300cmc, deci M-ul are o putere litrica mai mare, teoretic spre asta ar fi un avantaj pentru BMW! Si apropo de ture...nu vrei sa scoata si 500 de cai la 1000rmp?? ''faina'' senzatie ar fi sa nu mai auzi motorul cand il calci, nu????
nu iti mai bate capul degeaba ca nu ai cu cine!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:49   #194
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Diferenta e ca ala de tir cantareste cat o casa. Ala 6.2 litri AMG cu toate ca e mare si are gramada de cuplu este USOR. Cu ce te incurca ?
dar ce conteaza ca e cu 0,0000000000001 grame mai usor ca cel de BMW daca masina per total are 2 tone si ceva ?aici se vede ca nu ai logica!
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:54   #195
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce s-a vazut ? L-au dezmembrat aia si s-au uitat la el sa vada ce echilibrat este, si ce ultra performant (420CP/400nm din 4 litri...iti dai seama?) ? Niste voturi alandala de la niste jurnalisti nu prea ma impresioneaza (deh, asta sunt eu). Spune-mi si mie ce are asa in plus motorul de pe M3 de este o capodopera si castiga premiile alea extrem de importante fata de motorul 4.2 V8 de pe RS4 care exista cu mult timp inainte. Practic mai nimic dar ala are premii...woah. Referitor la cifrele alea eu ti le-am dat. De corecte sunt corecte, ca nu ma crezi este problema ta. Te poti documenta singur de aici inainte. Ca sa nu mai spun ca nici tu nu ai venit cu vreun link la afirmatiile tale referitoare la motorul ala de pe M5 si calitatile sale fata de 63 AMG.

Motorul 4.3 V8 500CP de la Ferrari a castigat ceva ? Sau asta nu e motor bun ? Daca te ghidezi dupa niste premii aberante in a afla care motor este mai bun, nu se ajunge departe. In fine, las-o balta.
ma faci sa ma repet iar:diferenta dintre 4.2 litrii Audi si cel de 4.0 litrii BMW sta in faptul ca cel de la BMW e cu anii lumina mai avansat ca cel de la audi sau 63 AMG,tehnologia inglobata in motor e preluata din F1 ,si daca nu stiai la ora actuala cea mai avansata masina tehnologic este un F1!acum ai priceput? de aia iese BMW de ani buni rege la motoare!nu se pacaleau aia de la International Engine of the Year atatia ani doar de dragul BMW!

Last edited by YGD-sef; 10-07-09 at 12:14.
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -