Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 03-07-09, 14:04   #166
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

razvan - AUDI RULZZZ - go home .. penibil postul tau.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:18   #167
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
razvan - AUDI RULZZZ - go home .. penibil postul tau.

nu am intrat aici sa supar sau sa indispun pe cineva da vreau sa imi zici daca face AMG musclecaruri mai nou sau nu ?
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 14:26   #168
ROBERT_88ROB

Stage 5
 
ROBERT_88ROB's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,222
Member of:
[MERCEDES]
[AUDI]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
Bun...mercedesu asta are motor facut manual...asa si ? credeti ca il face mai bun ca un motor de rs6 sau de m5 ?....asemenea teste se fac pe ani de zile si sute de mii de km si se raporteaza si la costurile de intretinere ca degeaba zici bai ce bun e un mertan...si intretinerea e tripla fatza de alta masina (stiu ca masinile astea nu le cumperi pt. fiabilitate da se tine cont) .
Parerea mea e ca momentan tot rs6 ramane in fruntea categoriei....si altii nu au de cat sa formuleze fraze si sa faca jocuri de cuvinte ca nu trebe sa fi tester de masini ca sa iti dai seamea ca motor puternic + quattro e cel mai bun all-around fatza de un e63 dinasta ...
AMG deja o da pe musclecar ca la americani ....se vede si pe c63....cum sa pui motorul ala pe clasa aia ca ii intreci si pe americani in prostie .....nu au fost in stare sa faca si ei un motor mai mic si performant (cu un cuplu calculat ce poate fi exploatat eficient de rotile care trag ) ...asa cum a facut si audi cu rs4 si bmw cu m3....astia nu au pus motoarele de pe m5 si rs6 pe clasa mai mica asa cum a facuto mercedes (probabil sa salveze bani sau chiar nu is in stare sa faca un motor sub 5.0 sa faca fatza competitiei)....audi si bmw au fost in stare sa faca niste motoare calculate pt. caroseria aia , si dupa cum se vede si in teste ca nu e bun de nimic c63 cu toata puterea aia in plus (prea putin conteaza performanta aia in plus incat sa zici ca e mai bun ca un m3 sau rs4) ...mai mult de atat e chiar kamikaze gen mustang de prin 70' . Asta e viziunea mercedes in ultimii ani ? recurg la principiile masinilor muscle din anii 60-70 ? cuplu necontrolabil pe un cardan ? ...fac dragstere mai nou....nu masini .
ai vazut comparatie intre m3 rs4 si c 63 amg ? sa vezi cu tot cu allroad tot cu tot o ia si de la bmw si de la mercedes in primi 50 m ii primu si dupaia si in legatura nui fiabil motoru ?aratami u cate audi sau bmw ai vazut u taxi in germania si cate taxi mercdesuri sunt dc?ca sunt motoarele proaste si alea alea.....
__________________


.. _______ ..
o/______\o
(Oo\=i=/oO)
.U............U.
ROBERT_88ROB is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 15:02   #169
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Pentru toti cei care ridica in slavi RS6-ele, ca vai doamne face praf concurenta, le dedic urmatorul filmulet:

http://tv.germancarblog.com/watch/15...rcedes-c63-amg
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 15:13   #170
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Ce legatura are C AMG cu RS6 ? Pana una alta in clasa din care face parte momentan RS6 este peste concurenta, si asta e tot ce conteaza. Totusi ce legatura are asta cu topic-ul ?
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 15:18   #171
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by ROBERT_88ROB View Post
ai vazut comparatie intre m3 rs4 si c 63 amg ? sa vezi cu tot cu allroad tot cu tot o ia si de la bmw si de la mercedes in primi 50 m ii primu si dupaia si in legatura nui fiabil motoru ?aratami u cate audi sau bmw ai vazut u taxi in germania si cate taxi mercdesuri sunt dc?ca sunt motoarele proaste si alea alea.....
cred ca deja ai derapat rau de tot de la topic ce legatura are un motor diesel de 2.2 cdi cu niste motoare produse de diviziile Motorsport?
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 15:47   #172
lrazvani

Stage 4
 
lrazvani's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 210
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Pentru toti cei care ridica in slavi RS6-ele, ca vai doamne face praf concurenta, le dedic urmatorul filmulet:

http://tv.germancarblog.com/watch/15...rcedes-c63-amg
) 2.21 c63 vs 2.17 rs6 ....eu ma asteptam sa castige rs6 pe linie dreapta si c63 pe lap....e chiar invers !...da asa e mai jenant pt. c63 ....nu am zis ca c63 duce lipsa de putere...chiar din contra ...da sa castige un vapor dinasta in fatza la c63 imi alimenteaza mai tare opinia ca AMG mai nou face muscle car (nu e greu sa ai putere....e mai greu sa o pui pe sosea si in curbe)...as vrea sa vad un rs4 cu motorul de pe rs6....sau un m3 cu motorul de pe m5 ...da nu o sa vezi...ca astia stiu sa faca si motoare mai mici si performante ) . C63AMG 2009 = MUSTANG 70'
lrazvani is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 20:56   #173
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ce legatura are C AMG cu RS6 ? Pana una alta in clasa din care face parte momentan RS6 este peste concurenta, si asta e tot ce conteaza. Totusi ce legatura are asta cu topic-ul ?
Cum sa fie frate peste concurenta, daca in linie dreapta il bate un model din clasa inferioara, de numai 450 de cai ?

Si cum ce legatura are cu topicul ? Are legatura ca ziceau unii de pe-aici ca cica RS6 e cel mai tare din parcare, ca E63 n-are nici o sansa in fata lui...pai daca il bate pana si un C63 la plecarea de pe loc, apai iti dai seama ca E63 cu cei 520 de cai ai sai nu are cum sa fie mai prejos.


Quote:
Originally Posted by lrazvani View Post
) 2.21 c63 vs 2.17 rs6 ....eu ma asteptam sa castige rs6 pe linie dreapta si c63 pe lap....e chiar invers !...da asa e mai jenant pt. c63 ....nu am zis ca c63 duce lipsa de putere...chiar din contra ...da sa castige un vapor dinasta in fatza la c63 imi alimenteaza mai tare opinia ca AMG mai nou face muscle car (nu e greu sa ai putere....e mai greu sa o pui pe sosea si in curbe)...as vrea sa vad un rs4 cu motorul de pe rs6....sau un m3 cu motorul de pe m5 ...da nu o sa vezi...ca astia stiu sa faca si motoare mai mici si performante ) . C63AMG 2009 = MUSTANG 70'
Pai RS6 care TRACTIUNE INTEGRALA deci e LOGIC ca se tine mai bine pe circuit, si pe curbe in general...chiar daca cantareste cat o balena. Ma mira totusi ca in linie dreapta e asa slab...cel putin la plecarea de pe loc trebuia sa-l faca praf pe C63, care are tractiune doar pe rotile din spate..

Last edited by C63 AMG; 03-07-09 at 21:07.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 22:06   #174
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Pai este mai rapid si in linie dreapta. Care sunt timpii 0-160/200/250 ? Sau la tine linie dreapta = 100 metri ? Ceva a fost putred acolo. Am vazut plecari net superioare la RS6 asa ca nu te ambala asa. Si dupa cum am spus trebuie comparat cu M5 si E Klasse nu cu C63 ca asa s-au gasit aia. Si cel putin pana apare noul M5 o sa fie etalonul clasei fie ca iti place tie sau nu.

Last edited by _anaconda_; 03-07-09 at 22:11.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 22:08   #175
radu174

Stage 1
 
radu174's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 15
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

eu nu sunt un mare fan al Mercedes..dar masina asta e bestiala.
radu174 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 09:10   #176
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Cum sa fie frate peste concurenta, daca in linie dreapta il bate un model din clasa inferioara, de numai 450 de cai ?

Si cum ce legatura are cu topicul ? Are legatura ca ziceau unii de pe-aici ca cica RS6 e cel mai tare din parcare, ca E63 n-are nici o sansa in fata lui...pai daca il bate pana si un C63 la plecarea de pe loc, apai iti dai seama ca E63 cu cei 520 de cai ai sai nu are cum sa fie mai prejos.




Pai RS6 care TRACTIUNE INTEGRALA deci e LOGIC ca se tine mai bine pe circuit, si pe curbe in general...chiar daca cantareste cat o balena. Ma mira totusi ca in linie dreapta e asa slab...cel putin la plecarea de pe loc trebuia sa-l faca praf pe C63, care are tractiune doar pe rotile din spate..
Inca nu s-au facut teste intre un Rs6 si un Cadilac CTS-V sau cu Mercedes C63 sa vedem noi care e mai al dreaq, prima comparatie pe care am vazut-o a fost cu M5 si sunt la egalitate doar cu 2 secunde minus diferenta una de cealalta, dar asta nu mai conteaza e egalitate, dar as vrea sa vad si pe smenarii aia de la Audi cat il pot tine in fatza lui CTS-V ca tot se lauda ca e cea mai rapida.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 09:56   #177
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Avantajul enorm la rs6 sunt cele doua turbine, dintr-o banala resoftare se duce catre 700, cu evacuare, chiar mai bine; majoritatea cred ca ati vazut ce bestie se dezvolta.
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 10:10   #178
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Avantajul enorm la rs6 sunt cele doua turbine, dintr-o banala resoftare se duce catre 700, cu evacuare, chiar mai bine; majoritatea cred ca ati vazut ce bestie se dezvolta.
Si asa tot nu agreez Audi, pentru ca ma enerveaza ca masina si ca nume. poata sa scoata torpila de 1000 cp ca tot nu ma intereseaza, mai bine imi doresc o masina cu stil si eleganta cum e BMW M5 sau Cadillac CTS-V, dar Audi pentru mine niciodata. Pentru altii inseamna ceva pentru ei.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 15:24   #179
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Asa e, am vazut ca ai niste pareri bine formate (si argumentate). Se gaseste mult mai mult stil si eleganta intr-un CTS-V ca intr-un RS6...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 04-07-09, 20:07   #180
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Asa e, am vazut ca ai niste pareri bine formate (si argumentate). Se gaseste mult mai mult stil si eleganta intr-un CTS-V ca intr-un RS6...
Multumesc pentru apreciere si tu ai destule argumente bune!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -