Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-07, 15:49   #466
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

szambi u ai dreptate in ce zici dar uite peste putin timp isi vor deschide portile 4tuning days te rog eu trimitele u un mail la gabori si zile ba prostilor veniti sa vedeti ce inseamna cu adevarat tuning si tot asa da???
si mai ales sa vina gaborii aia de la tara care nici nu stiu ca sa inventat internetul sau alte chestii de genu da??
nu o zic cu rautate dar p..a mea cam greu sa schimbi un om la 40 de ani si sa il inveti ce sa faca si ce nu
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 16:06   #467
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Wink Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by bdmy_yard View Post
ma iti dau dreptate da aratale tu daca poti fara sa ajungi in puscarie ce ii cu adevarat tuningul(ca nu prea multi fac diferenta)
poati sa le arati frate si fara sa ajungi in puscarie !!!!!! adevarata pasiune se arata la un tuning-show organizat pe masura, expozitii, curse legale etc. Asta-i parerea mea, cine nu e de acord cu mine poate sa ma huiduie (nu ma refer la tine bdmy_yard )..... eu mi-am exprimat doar parerea mea personala..... sunt multi care investesc mii de euro in materie de tuning (chiar si cei care abia isi permit acest lucru, unii se baga in datorii) si acelora nu prea le convine sa fie pusi in aceeasi oala cu cei care se uita odata la "Fast And Furious" si umflandu-se orezul in ei incep sa improste cu noroi in necunostinta de cauza ...... inca odata scuze de la bdmy_yard ca nu la el m-am referit si nici la altcineva in mod special .........

Cine are chef numai sa injure si sa improste cu noroi, nu are decat ..... cine are chef sa se ia de mine pt. ce am scris, nu are decat, nu ma supar ca traim intr-o tara libera..... eu atat am vrut doar sa scot in evidenta ca tuningul este la inceput de drum in Ro si de pasionati, respectiv organizatori (de toate felurile) depinde cat de greu, cat de usor sau in ce directie va evolua in continuare.......

As vrea sa atrag atentia si asupra legislatiei care a fost introdusa expres privind cursele ilegale ! ce credeti, degeaba s-a introdus ? nu tot "noi" am fost cei care au provocat acest lucru precum si multe altele...... SE POATE SI ALTFEL !!!

Imi cer scuze daca m-am lungit !
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 16:13   #468
bdmy_yard

Stage 3
 
bdmy_yard's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 80
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

nui nimik stiu ce inseamna sa cazi ca exemplu pt alti si dacu tu zici trimitei la tuning day si incearca sai conving yo zic ca doar cei tineri si pasionati tear intelege imi pare rau sati zic da asta cred cai adevaru pote ar intelege da ar trebui sa le schimbi mentalitatea de undeva de sus
bdmy_yard is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 16:14   #469
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Talking Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
szambi u ai dreptate in ce zici dar uite peste putin timp isi vor deschide portile 4tuning days te rog eu trimitele u un mail la gabori si zile ba prostilor veniti sa vedeti ce inseamna cu adevarat tuning si tot asa da???
si mai ales sa vina gaborii aia de la tara care nici nu stiu ca sa inventat internetul sau alte chestii de genu da??
nu o zic cu rautate dar p..a mea cam greu sa schimbi un om la 40 de ani si sa il inveti ce sa faca si ce nu
nu gaborii de la tara e problema si nici cei de 40 de ani ca si ei se schimba in timp ca si multi dintre noi, dar institutia politiei cat si pasiunea tuningului va domina in timp............ si acum, la inceput de drum, daca noi nu facem altceva decat sa declaram razboi, atunci in aceasta directie va lua intorsatura in timp acest domeniu... vom ajunge ca nici legale sa nu mai putem organiza ! iar de masini tunate pe strada sa nici nu mai vorbesc !

Repet, sunt "uscaturi" si in padurea politiei dar mentalitatea acestora nu poate fi modificata decat in timp, odata cu dezvoltarea tuningului....... nu zic sa-i lingem in dos ci sa-i facem in timp sa inteleaga ce inseamna NOS ..........
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 08:45   #470
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Pastiluta View Post
Si dak ai masina tunata ilegal ( adica la motor ) iti ia si masina si intri direct in parnaie.
Poate daca ai emis tu vreo lege din putul gandirii proprii - in OUG 195/2002 forma republicata in 2006 (noul cod rutier) capitolul VI - "Infractiuni si pedepse" nu scrie asa ceva.

Capitolul VII - "Raspunderea contraventionala", art. 95 alin. (6) enumera obiectele pasibile de confiscare, intre care nu se regaseste autovehiculul modificat.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 10:21   #471
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

szambi77, esti mare tata ai dreptate in tot ceea ce spui si sunt de acord cu tine. dar vezi tu, nu toata lumea gandeste asa. exact cum ai spus si tu, se uita la filme prea mult si confunda realitatea cu fictiunea si se confunda cu personajele acelor filme. ajung sa se creada piloti de curse si chiar isi doresc sa fie urmariti de Politie (ca in filme ). Si ignora complet faptul ca nu au experienta (poate nici macar permis) si o masina capabila, se urca in Dacia lor cu vultur pe capota si dungi pe stalpul dintre usi si o calca. rezultatul: accidente pe care le vedem la stiri. exact din aceste motive, legea va devenii din ce in ce mai aspra si, cum ai spus si tu, nu vom mai avea voie nici sa organizam diverse evenimente legale in Romania. Pe langa acesti "tuneri" de week-end intra si restul in aceeasi oala (eu mai bine las masina stock decat sa pun kichuri din Vitan pe ea sau componente de tuning "made on a boat" in vreo tara din lumea a 3a. Si cum in prezent nu-mi permit sa-mi iau ceva bun pt masina, e stock! Si asa va sta pana voi dispune de minim 1000-2000 euro ca sa pun ceva de calitate pe ea).
Nu putem nici sa le cerem politistilor sa faca diferenta intre un tuning adevarat si unul care pune in pericol circulatia. Cum de altfel nu se poate face diferenta intre soferi (degeaba au masini bune, daca nu stiu sa le stapaneasca). Pt diferentierea asta, exista echipe de la RAR care ies impreuna cu echipajele de Politie (ocazional) si verifica masinile (noxe, frane, modificari...). In cazul in care masina e modificata si nu se incadreaza in limitele legale (stiu ca exista anumite limite pt fiecare "chestie") se ridica talonul masinii. Pt a-l primi inapoi, tot ce trebuie sa faci e sa aduci masina in acele limite (cel mai usor o faci stock la loc), te duci la RAR, o verifica si gata!
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 10:58   #472
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Tot ce pot sa spun geo_zga este ca ai perfecta dreptate in tot ce spui ! Deci, ajungem la concluzia ca pe undeva si politia, respectiv politistii sunt provocati sa se lege de noi.

Si revin la problema principala : de noi (comunitatea 4tuning, pasionatii tuning in general) depinde in ce directie si in cat timp va evolua acest domeniu (!!!).

Referitor la acest aspect as dori sa va subliniez doua aspecte f. importante :

1) injuram politia ca institutie publica, ne luam de toti politistii nefacand diferenta in randul acestora, ne mai si batem, organizam curse ilegale care de multe ori se lasa cu scantei (fuga din fata politiei, accidente, suspendarea, respectiv anularea permiselor de conducere, amenzi usturatoare, reclamatii din partea celor din exterior : vecini, trecatori etc.).
Toate astea pot avea un singur rezultat : PROBLEME (pe langa legislatia (deja introdusa!!!) privind cursele ilegale vor mai aparea si alte legislatii ingraditoare ; vor fi luate in vizor toate masinile tunate, posesorii acestora, vizarea noastra in vederea amendarii urgente pt. orice abatere cat de mica, chiar si evenimentele tuning legal organizate vor fi privite cu maxima neancredere, vom fi considerati scandalagii, cizmele societatii etc.) ;

2) iesim in evidenta prin simpla aparitie a masinilor tunate, circulam pe drumurile publice cat mai civilizat chiar daca o facem in coloana (ceea ce-i o priveliste frumoasa pt. toata lumea, inclusiv politisti), organizam cat mai multe curse LEGALE (solicitand implicarea politiei, salvarii, pompierilor), organizam cat mai multe expozitii ; circuland legal si incet toata lumea isi va pune intrebarea "oare ce are asta sub capota ???, de ce-i intr-atat de linistit???, ce stie asta si eu nu ???, unde si-a modificat masina ???, cand voi vedea si eu ce stie ??? (raspuns : la cursele LEGALE, EXPOZITII), vom fi exemple privind circulatia rutiera si putem fi foarte usor exemple deoarece toata lumea ridica privirea spre o masina tunata (inclusiv politia !!!) etc."
Toate astea pot avea un singur rezultat : DEZVOLTARE (nu vor mai aparea noi legislatii ingraditoare, masinile tunate si posesorii acestora vor fi priviti de toata lumea (inclusiv politie) cu admiratie, in urma unui eveniment tuning LEGAL organizat toata lumea (inclusiv politisti) vor fi curiosi si vor pune intrebari despre urmatoarele evenimente care vor urma, vom beneficia cu mai multa usurinta si simpatie de sprijinul politiei, salvarii si a pompierilor etc.)

Sunt adeptul variantei nr.2 si chiar rog pe toata lumea sa ia in considerare aceste 2 aspecte care sunt f. importante pt. adevaratii pasionati de tuning. Propun totodata promovarea variantei nr.2 de catre toti pasionatii de tuning, de catre toti ADEVARATII pasionati de tuning, care doresc ca acest domeniu sa prinda aripi in cel mai scurt timp si in directia potrivita. Trebuie sa dam exemple tuturor pustanilor care nu vad in tuning decat injuraturi la adresa politiei, burnout-uri zilnice in centrul orasului, curse ilegale etc. care nu au alte idei decat cele de smecher, singurele si totodata gresite idei extrase din filme ca "Fast and Furious", "Tokyo Drift" etc. Trebuie sa scoatem in evidenta adevaratul mesaj al acestor filme, adika adevarata pasiune in domeniul tuning, tot ceea ce inseamna tuning si sa marginalizam prostia, smecheria si totodata ..... problemele .......

Bine-nteles ca si noi suntem oameni la fel ca si politistii, si noi putem gresi la fel ca si politistii, dar totul se rezuma la atidudine, la vointza .... NUMAI IMPREUNA PUTEM INCERCA !!!
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 21:14   #473
D.K.Smoke

Stage 5
 
D.K.Smoke's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 312
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Fratilor noi inca suntem la capitolul invatacei cine o vazut documentarul 2fast 2real 4 Hollywood stie despre ce vorbesc ... deci aia au odata masini cu care sa fuga de politie ... aia au odata tupeu sa fac curse ziua in amiaza mare cu politia langa ei si burnout in fata la NYPD (New York Police Department) noi inca mai avem de invatat cum se zice de evoluat ... toate cele bune (Burn ruber not Soul)
D.K.Smoke is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 21:41   #474
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by D.K.Smoke View Post
Fratilor noi inca suntem la capitolul invatacei cine o vazut documentarul 2fast 2real 4 Hollywood stie despre ce vorbesc ... deci aia au odata masini cu care sa fuga de politie ... aia au odata tupeu sa fac curse ziua in amiaza mare cu politia langa ei si burnout in fata la NYPD (New York Police Department) noi inca mai avem de invatat cum se zice de evoluat ... toate cele bune (Burn ruber not Soul)
Deci, dupa toate discutiile anterioare, dupa parerea ta, ca sa nu mai fim "invatacei" si sa fim "evoluati" trebuie sa avem masini cu care sa fugim de politie, sa avem tupeu sa facem curse ziua in amiaza mare etc. etc......... NO COMMENT ........
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 21:56   #475
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

@ Smoke
cer scuze, dar nu m-am putut abtine.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:23   #476
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

revin asupra rspunsului meu :P

D.K.Smoke > ce spui tu acolo nu prea se intampla in SUA. Si cand se intampla, ii vezi pe Reality TV cum ii urmaresc 20 de echipaje cu masini si elicopter. Fug dintr-un stat si ajung in jurisdictia altuia...pana sunt prinsi. Si sunt prinsi odata si odata. Nu va mai luati fratilor dupa filmele gen "fast and furious". Eu nu zic ca nu sunt si cazuri in care fug de politie si reusesc sa scape, dar alea sunt exceptii...
Nu zic ca nu au masini tari (si la noi sunt destui), dar gandeste-te ca unui echipaj cu un amarat de Logan care urmareste un M5 ii este suficient sa anunte prin statie alti 3-4 colegi care sa ii iasa in fata. Sau, mai simplu, ii ia numarul de inmatriculare si il ateapta acasa
Si nu ca iau apararea Politiei Romane, ca si eu m-am lovit de multi prosti, dar si politistii nostrii sunt destul de buni (iar...cu anumite exceptii). La Rutiera, daca ti-ai pus in cap 2-3 motociclisti, de aia nu mai scapi. Doar ca la noi inca se mai merge pe "pile", realtii, spagi....si scapi. Dar pt o distractie de 2 lei, eu cred ca costurile sunt prea mari. Si mai gandeste-te daca in timp ce fugi de politie lovesti un pieton neatent (sau poate chiar atent, dar deh...tu vii cu 180 km/h...). Adio tot! te mananca puscaria pt 30 secunde de adrenalina. Sau faci o mica greseala si te infigi in stalp...si iar adio tot.
Deci, parerea mea e ca, daca ai comis-o si vine garda, mai bine stai si accepti consecintele (amenda, permis, talon...), decat sa continui cu un lant de evenimente care iti pot distruge viata. Si cu cat e fapta mai usoara, cu atat ti-e mai usor sa te "intelegi" cu gaborii.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 22:35   #477
Khalis
Competitor CNCA

Stage 5
 
Khalis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Hmmm.... adica cine ar fi destul de nebun sa-si lase numarul pe masina la o cursa? in orice caz, si daca ai un numar e al altuia nu al tau... am auzit de cineva care a facut asa... a luat un numar de la o masina oarecare si l-a pus pe-a lui... gaborii nu s-au chinuit prea tare sa-l prinda ca ziceau ca au numarul si cand sa dea de "infractor" au ajuns la un mosulica cu o dacie ...
Sa scapi de garda.... eu stiu... sunt unii care nu te lasa nici pentru o amarata de centura, ba te mai si ameninta cu alta amenda daca incerci sa-l convingi.... in final, depinde....
__________________
Renault Megane 1.6 16v 107cp - one life one love
BMW 525i E34 200cp - голубое бумер
Ford Mondeo MK III - 2.5 V6
powered by Alpine, Infinity and Kicker
LIVING LOUD....VERY LOUD
Khalis is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 01:36   #478
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

cred ca nu stii ce se intampla daca te prinde cu numere false...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 07:36   #479
szambi77

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,628
Thumbs up Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
revin asupra rspunsului meu :P

D.K.Smoke > ce spui tu acolo nu prea se intampla in SUA. Si cand se intampla, ii vezi pe Reality TV cum ii urmaresc 20 de echipaje cu masini si elicopter. Fug dintr-un stat si ajung in jurisdictia altuia...pana sunt prinsi. Si sunt prinsi odata si odata. Nu va mai luati fratilor dupa filmele gen "fast and furious". Eu nu zic ca nu sunt si cazuri in care fug de politie si reusesc sa scape, dar alea sunt exceptii...
Nu zic ca nu au masini tari (si la noi sunt destui), dar gandeste-te ca unui echipaj cu un amarat de Logan care urmareste un M5 ii este suficient sa anunte prin statie alti 3-4 colegi care sa ii iasa in fata. Sau, mai simplu, ii ia numarul de inmatriculare si il ateapta acasa
Si nu ca iau apararea Politiei Romane, ca si eu m-am lovit de multi prosti, dar si politistii nostrii sunt destul de buni (iar...cu anumite exceptii). La Rutiera, daca ti-ai pus in cap 2-3 motociclisti, de aia nu mai scapi. Doar ca la noi inca se mai merge pe "pile", realtii, spagi....si scapi. Dar pt o distractie de 2 lei, eu cred ca costurile sunt prea mari. Si mai gandeste-te daca in timp ce fugi de politie lovesti un pieton neatent (sau poate chiar atent, dar deh...tu vii cu 180 km/h...). Adio tot! te mananca puscaria pt 30 secunde de adrenalina. Sau faci o mica greseala si te infigi in stalp...si iar adio tot.
Deci, parerea mea e ca, daca ai comis-o si vine garda, mai bine stai si accepti consecintele (amenda, permis, talon...), decat sa continui cu un lant de evenimente care iti pot distruge viata. Si cu cat e fapta mai usoara, cu atat ti-e mai usor sa te "intelegi" cu gaborii.

Bine zici !!! bravo ! asta-i realitatea ! din pacate nu multi gandesc la fel (cica "nu m-am putut abtine" etc. ...)
szambi77 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-07, 08:38   #480
solo24

Stage 5
 
solo24's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: Comunicat de la Politie , catre mass-media referitor la tuning si curse ilegale

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
cred ca nu stii ce se intampla daca te prinde cu numere false...
este super nasol
cred ca se incadreaza la fals in acte oficiale(dar asta e alta problema sa revenim la oile noastre)
oameni buni am vazut si eu politisti care st de acord cu tuningul,si nu erau nici tineri dar nici batrani,dar am vazut si alti politisti care erau langa o masina de politie la semafor si ala tureaza motoru sa se ia la intrecere cu masina cu tuning.........deci si ei ne provoaca...spre binele tipului care era la volanul masini tunate nu a reactionat nici macar sa ridice un pic turatia a plecat incet si a facut stanga si l-a lasat p ala cu gura cascata
de motocicletele politiei zic ca e extrem de greu sa scapi,desi daca st multe curbe zic ca se poate dar treb sa fi foarte atent si sa sti bn orasu,sa ai cu c,si sa fi ffffff bun sofer
szambi77.Geo_ZGA ,aveti dreptate frate dar cand va ganditi ca parca e o luna neagra pt cei care iubesc tuningul
la inceput ai murit 4 tineri in constanta cu o masina de cateva sute de mi de euro.......nu am putut sa inteleg dc a luat foc acea masina,dupa aceea nu mai stiu p unde iar accident cu masini tunate si alalta seara alti care se intreceau p la arad p sosea umeda au pierdut controlu
haideti frate sa ne gandim un pic si cand mai facem cate o chestie sa o facem undeva unde e curat,drept si fara circulatie,ca sa nu fie victime colaterale.......
oricum trebuie sa avem mare grija cu politia ca si pt o janta schimbata......t cam omoara deci c sa mai zici
mult succes in continuare
solo24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -