Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Satu Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-07, 13:34   #31
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Taxa auto

din cate stiu eu ... deja suntem in proces cu UE pt aceasta taxa
si daca nu va fi scoasa .. romania va avea de platit o amenda usturatoare. si oare de unde se vor scoate banii pt a plati aceasta amenda? din alte taxe ... si amenzi .. si tot asa ...
deci ... it`s a lose - lose situation
Spark is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 13:34   #32
anda4

Stock
 
anda4's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default Un semnal de alarma!

Vreau sa atrag atentia pe aceasta cale partidelor aflate la guvernare ca lipsa de diplomatie fata de electorat si ne promovarea intereselor cetatenilor in elaborarea legilor,fapte de care dau dovada cei doi lideri ai acestora va fi sanctionata drastic in urmatoarele alegeri!
consider ca ar fi pacat ca cele doua partide sa piarda sprijinul si increderea electoratului care au obtinut-o cu eforturi si sacrificii foarte mari din cauza celor doi lideri care promoveaza legi in favoarea si interesul unor anumite grupuri si nu a cetatenilor de rand!
pana la urmatoarele alegeri mai este timp sa se ia masuri!
intrun cuvant legi pre cum taxa de prima inmatriculare o puteti privi ca o taxa de adio pe care o loati de la majoritatea electorilor!
anda4 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:26   #33
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa auto

Te rog lasa-ne cu partidele.
Nici PNL nici PD nu sunt mai presus,iar cand s-a introdus taxa PD a votat cot la cot cu PNL pentru introducerea ei.Deci sa ne mai lase astia.
Cea mai faina chestie se referea la scoaterea taxei de "prima inmatriculare" si la introducerea taxei de "ecologizare" si pentru masinile inmatriculate deja.
Deci ala care imi cumpara masina,va plati 2000Euro taxa de "ecologizare".
Asta e nesimtire pe fata.
Astia chiar ne cred prosti????
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:38   #34
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa auto

Stiti care a fost motivatia pentru cei 6-10euro/100km de autostrada a lui BERCEANU???
Cei care au rable sa nu isi permita sa circule pe ea!!
Eu ceva mai idiot n-am auzit.
Adica aia care au rable nu platesc taxa de drum din combustibil sau vigneta?
Normal ca si pe mine ma incurca aia cu rable in trafic,dar asta nu o poate stabili BERCEANU,ca daca e sa ne comparam cu S Klasse-le lui,toate sunt rable.
Aici R.A.R. nu ar mai trebui sa le dea verificarea pe spagi,dar nicidecum chioretele ala sa ne incarce cu tot felul de taxe,impozite..etc...
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:44   #35
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Taxa auto

pe mine nu ma deranjeaza sa platesc 6- 10 euro cu toate ca mi se pare prea mult pe 100 km da daca tot e autostrada s-o faca autostrada k lumea....P.S.:Moarte tiganilor care fura semnele de pe sosele
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 14:44   #36
anda4

Stock
 
anda4's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 9
Default Cine greseste si cine plateste?

ar trebui facut un referendum legat de aceasta taxa,ca sa stabilim noi cine plateste amenda ce va urma!
momentan este stabilit tot de guvernanti ca sa fie platita din buget adica tot din banii nostrii!
normal ar fi sa o plateasca toata gasca de la importatorii de autoturisme noi,firmele interne producatoare de autoturisme pana la comisia desemnata cu elaborarea acestei legi in frunte cu priministrul!
intrun cuvant de cei care au avut de castigat din aceasta restrictie,nu noi care nici nu am vrut sa auzim de ea!
orisicum asta nu se va intampla intr-o tara unde smecherul oranduieste si fraierul plateste!
anda4 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 15:22   #37
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
pe mine nu ma deranjeaza sa platesc 6- 10 euro cu toate ca mi se pare prea mult pe 100 km da daca tot e autostrada s-o faca autostrada k lumea....P.S.:Moarte tiganilor care fura semnele de pe sosele
6-10euro/100km nu platest nici macar Germania.
Dar noi ca de obicei suntem mai smecheri.
De ce sa platesc inca o data daca o platesc si in vigneta si in combustibil?
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 15:24   #38
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Cine greseste si cine plateste?

Quote:
Originally Posted by anda4 View Post
ar trebui facut un referendum legat de aceasta taxa,ca sa stabilim noi cine plateste amenda ce va urma!
momentan este stabilit tot de guvernanti ca sa fie platita din buget adica tot din banii nostrii!
normal ar fi sa o plateasca toata gasca de la importatorii de autoturisme noi,firmele interne producatoare de autoturisme pana la comisia desemnata cu elaborarea acestei legi in frunte cu priministrul!
intrun cuvant de cei care au avut de castigat din aceasta restrictie,nu noi care nici nu am vrut sa auzim de ea!
orisicum asta nu se va intampla intr-o tara unde smecherul oranduieste si fraierul plateste!
NORMAL!!!!
TOT NOI VOM PLATI,CINE ALTCINEVA?????
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 15:49   #39
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Exclamation Re: Taxa auto

Quote:
Originally Posted by Lucian_benz View Post
Conform legii,nu au cum sa te refuze,daca nu ti se semneaza se aproba din oficiu in 90 zile de la data inregistrarii cererii.
Dar nu uita o chestie.
Aprobarea trebuie primita de la primaria Bucuresti,care deabia asteapta sa i-o traga lui Tariceanu.
Mai lasa-ma o sapt. ca vreau sa lamuresc niste lucruri.
Daca se face tre sa iasa calumea...
asta conteaza...
Sa-ti asculte Dumnezeu vorbele de aur!
Poate imi dai un raspuns tare happy ash fi sa fie si favorabil pt noi impatimitii de motoare indiferent daca au aripi sau nu... o data si o data tot ne luam zborul ....la bucuresti desigur
__________________
Am o tara s-un dor greu sa ma vad o data zmeu!

Renault 19 Cabriolet & Trabant 601 Cabriolet
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 17:43   #40
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa auto

Astazi ne-a dat U.E. in judecata pentru taxa de prima inmatrculare...
Si a iesit si BOMBA:comisia de transporturi (dl. BERCEANU)
a sustinut aceasta taxa.....
Oricum trebuie sa ne fie clar ca aceasta taxa se practica in toate tarile din U.E. , dar ea e mult mai mica.
Ex.: Masina din 1995,2000 cmc,Euro 2 aprox. 500Euro
Nu 3000 ca la noi.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 17:44   #41
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: Taxa auto

Inca o chestie.
Cine vrea sa stie exact cat e taxa de prima inmatriculare
www.mfinante.ro/taxa-auto.html
SA SOCOTITI BINE!!!!
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 07:02   #42
Azerty

Stage 5
 
Azerty's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 459
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default taxa de prima inmatriculare - un gand

Un gand

Citeam ieri ultimele stiri legate de taxa de inmatriculare. Eram curios sa vad ce s-a mai intamplat pe aceasta tema.
Apoi mi-a venit sa ma revolt. Si mi-am dat seama ca am tot dreptul
Am tot dreptul sa imi iau cu 2.000 de euro un BMW cu clima, piele, navigatie, decat o dacie nova.
Deci nu e in intesul meu taxa de prima inmatriculare.
Si stai sa vezi grozavie, ca Romania va fi data in judecata de UE, tocmai ca sa scoata aceasta taxa. Si culmea, va pierde.
Pai nici asta nu-mi convine, din 2 motive.
1. Nu avem nici 3 luni de cand am intrat in UE si deja ne facem de ras;
2. Ca in orice proces, cel care pierde va avea de platit. Iar statul va plati incapatanarea unora din banii nostri de taxe si impozite, din care ar trebui sa ni se faca viata mai buna, sa se mareasca pensiile, sa se aranjeze un spital sau o scoala, etc.
Pai, si atunci ma intreb, daca nu interesele mele sunt aparate de sustinatorii taxei de prima inmatriculare, atunci ale cui?
Iar daca sunt atat de siguri ca e legal ce fac cu aceasta taxa, nu ar trebui sa plateasca ei, din banii lor in caz ca vor pierde?
Interesul meu e sa se renunte la aceasta taxa si parerea mea e ca orice persoana majora, care nu are o afacere in domeniul vanzari auto noi este de acord cu mine. Si in special cei mai tineri. In special cei pasionati de masini.
Si asa mi-a venit un gand. De ce nu am putea sa ne aparam interesele,noi, cluburile auto din Romania?
Haideti sa ne unim si sa vedem ce trebuie facut. Ca si inainte de 89 erau cativa care hotarau ce e bine pentru noi, fara ca de fapt sa le pese, sau sa aiba macar habar ce se intampla dincolo de portile palatelor lor.
Astept parerea oficiala a cat mai multe cluburi pe aceasta tema. Haideti sa ne intalnim sa vedem ce e de facut, ca asa nu se mai poate!

Un ganditor...visator.
Azerty is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 08:30   #43
Lucian_benz

Stage 4
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 194
Default Re: taxa de prima inmatriculare - un gand

Quote:
Originally Posted by Azerty View Post
Un gand

Citeam ieri ultimele stiri legate de taxa de inmatriculare. Eram curios sa vad ce s-a mai intamplat pe aceasta tema.
Apoi mi-a venit sa ma revolt. Si mi-am dat seama ca am tot dreptul
Am tot dreptul sa imi iau cu 2.000 de euro un BMW cu clima, piele, navigatie, decat o dacie nova.
Deci nu e in intesul meu taxa de prima inmatriculare.
Si stai sa vezi grozavie, ca Romania va fi data in judecata de UE, tocmai ca sa scoata aceasta taxa. Si culmea, va pierde.
Pai nici asta nu-mi convine, din 2 motive.
1. Nu avem nici 3 luni de cand am intrat in UE si deja ne facem de ras;
2. Ca in orice proces, cel care pierde va avea de platit. Iar statul va plati incapatanarea unora din banii nostri de taxe si impozite, din care ar trebui sa ni se faca viata mai buna, sa se mareasca pensiile, sa se aranjeze un spital sau o scoala, etc.
Pai, si atunci ma intreb, daca nu interesele mele sunt aparate de sustinatorii taxei de prima inmatriculare, atunci ale cui?
Iar daca sunt atat de siguri ca e legal ce fac cu aceasta taxa, nu ar trebui sa plateasca ei, din banii lor in caz ca vor pierde?
Interesul meu e sa se renunte la aceasta taxa si parerea mea e ca orice persoana majora, care nu are o afacere in domeniul vanzari auto noi este de acord cu mine. Si in special cei mai tineri. In special cei pasionati de masini.
Si asa mi-a venit un gand. De ce nu am putea sa ne aparam interesele,noi, cluburile auto din Romania?
Haideti sa ne unim si sa vedem ce trebuie facut. Ca si inainte de 89 erau cativa care hotarau ce e bine pentru noi, fara ca de fapt sa le pese, sau sa aiba macar habar ce se intampla dincolo de portile palatelor lor.
Astept parerea oficiala a cat mai multe cluburi pe aceasta tema. Haideti sa ne intalnim sa vedem ce e de facut, ca asa nu se mai poate!

Un ganditor...visator.
S-a luat in considerare posibilitatea de a pierde procesul.
E foarte simplu.
Dl. Berceanu si dl.Tariceanu,XXXXXXXXXX,au facut calculul astfel:
Daca U.E. nu se baga,vom primi bani,daca taxa e declarata ilegal ii dam innapoi.
Voi nu ati lua bani "imprumut" fara nici o dobanda???
Taxa oricum nu va disparea de tot,pt ca exista si in U.E.,dar e muuuuult mai mica.pana in 500 Euro!

hai sa fim oameni civilizati si sa terminam cu vocabularu de mahala, Juana_man

Last edited by juana_man; 22-03-07 at 08:54.
Lucian_benz is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 09:06   #44
valineamtsm

Stage 5
 
valineamtsm's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 304
Exclamation Re: taxa de prima inmatriculare - un gand

Quote:
Originally Posted by Lucian_benz View Post
S-a luat in considerare posibilitatea de a pierde procesul.
E foarte simplu.
Dl. Berceanu si dl.Tariceanu,XXXXXXXXXX,au facut calculul astfel:
Daca U.E. nu se baga,vom primi bani,daca taxa e declarata ilegal ii dam innapoi.
Voi nu ati lua bani "imprumut" fara nici o dobanda???
Taxa oricum nu va disparea de tot,pt ca exista si in U.E.,dar e muuuuult mai mica.pana in 500 Euro!

hai sa fim oameni civilizati si sa terminam cu vocabularu de mahala, Juana_man
Vocabularul este revolatator uneori dar cand vezi clar ca esti nedreptatit iti vine sa musti si din bordura nu doar sa-i injuri pe domniile lor cu taxele!!!! Exprimare LIBERA! Si totusi imposibila! Ca doara cati ani au trecut de la REVOLUTIE! si noi nu putem sa ne injuram aleshii! Bine ca macar eu nu i-am votat... Oricum deja si in America, care a fost tara tuturor libertatilor sa mai ingradit una alta, asha ca la noi de ce sa nu ne ingradeasca limbajul chiar si CNA-ul? =)) Mor de ras.
valineamtsm is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 09:13   #45
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: taxa de prima inmatriculare - un gand

Quote:
Originally Posted by valineamtsm View Post
Vocabularul este revolatator uneori dar cand vezi clar ca esti nedreptatit iti vine sa musti si din bordura nu doar sa-i injuri pe domniile lor cu taxele!!!! Exprimare LIBERA! Si totusi imposibila! Ca doara cati ani au trecut de la REVOLUTIE! si noi nu putem sa ne injuram aleshii! Bine ca macar eu nu i-am votat... Oricum deja si in America, care a fost tara tuturor libertatilor sa mai ingradit una alta, asha ca la noi de ce sa nu ne ingradeasca limbajul chiar si CNA-ul? =)) Mor de ras.
da...Exprimare libera dar nu obscena !
juana_man is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -