Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-07, 09:17   #121
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

toate ca toate dar care e o marca relativ buna ? sau eventual mai multe

sry de offtopic
B85YCS is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 14:25   #122
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Doamne fer, tu scri in toate topicurile?
Si tu ai GOOGLE...incearca si invata cum sa folosesti...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 19:25   #123
B85YCS

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Scriu numai unde ma intereseaza sa fac upgrade la masina mea... si cum nu ma pricep incerc sa invat, nu toata lumea e atotstiutor ca tine, hai ca deja ma sictiresti daca tot stii atat de multe d c nu esti inginer la mercede, a ? si nu te mai lua de astia mici care nu stiu ca asa inveti, documentandu-te, punand intrebari si cititind cu atentie explicatiile... btw, tu stiai de mic astea nu ? te-ai nascut cu ele in cap... sau cred ca la tine patul de nastere era canapeaua din spate dintr-o masina bolid ?? so stfu si ignora-ma daca tot nu vrei sa ajuti cand te intreb ceva. arogantule
B85YCS is offline   Reply With Quote
Old 07-10-07, 19:46   #124
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by B85YCS View Post
Scriu numai unde ma intereseaza sa fac upgrade la masina mea... si cum nu ma pricep incerc sa invat, nu toata lumea e atotstiutor ca tine, hai ca deja ma sictiresti daca tot stii atat de multe d c nu esti inginer la mercede, a ? si nu te mai lua de astia mici care nu stiu ca asa inveti, documentandu-te, punand intrebari si cititind cu atentie explicatiile... btw, tu stiai de mic astea nu ? te-ai nascut cu ele in cap... sau cred ca la tine patul de nastere era canapeaua din spate dintr-o masina bolid ?? so stfu si ignora-ma daca tot nu vrei sa ajuti cand te intreb ceva. arogantule
Eu am cheltuit peste 500 de euro pe cati (pe care am si citit ), de unde am aflat catecava (macar atat ca daca ma uit la ceva imi dau seama ce trebue sa vad). La fel, daca te apuci sa citesti de astea si forumuri (cat mai multe) incepi sa iti dai seama despre ce e vorba.
Incearca si tu asa, prima oare citesti, mai citesti, nu numai cele romane (mai bine nu numia romane, sunt foarte multe prosti) dupa aia incerci sa iti dai singur raspuns, si dupa aia postezi.

Deci, citit, citit, gandit, ragandit si postezi, si atuncea o sa ai senzatia ca iti si raspunda careva care stie despre ce e vorba de pe forum.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 22:20   #125
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Sunt curios, pentru ca am auzit tot felul de exhaust sound-uri, cum poti obtine anumite tipuri de sunete, mai gros,mai subtire, mai vibrant etc?. Stiu ca intra in discutie si capacitatea motorului dar ma gandesc ca fiecare marca de esapamente are un sunet oarecum specific...deci , s-ar putea afla cum va suna o toba in fucntie de dimensiune, grosimea materialului etc?
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 22:34   #126
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by C8V5S View Post
Sunt curios, pentru ca am auzit tot felul de exhaust sound-uri, cum poti obtine anumite tipuri de sunete, mai gros,mai subtire, mai vibrant etc?. Stiu ca intra in discutie si capacitatea motorului dar ma gandesc ca fiecare marca de esapamente are un sunet oarecum specific...deci , s-ar putea afla cum va suna o toba in fucntie de dimensiune, grosimea materialului etc?

In primul rand nu conteaza capacitatea motorului, eu am pus pe dacie 1100 toba de motocicleta goala total, si atat de tare a mers incat in oras alarmele de auto tot timpul declansau cad am mers langa ei, si nu in ture, asa incet.
Se poate da seama cam ce sunet o sa ai dupa marimea, cum sunt facute, si cu ce material sau cat de tare sunt umplute tobele.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 13-10-07, 08:04   #127
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
In primul rand nu conteaza capacitatea motorului, eu am pus pe dacie 1100 toba de motocicleta goala total, si atat de tare a mers incat in oras alarmele de auto tot timpul declansau cad am mers langa ei, si nu in ture, asa incet.
Se poate da seama cam ce sunet o sa ai dupa marimea, cum sunt facute, si cu ce material sau cat de tare sunt umplute tobele.
corect.
stiu un tico care se aude de parca e evo IX
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-07, 10:00   #128
robert_pantelimon
Audi Driver

Stage 5
 
robert_pantelimon's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 342
Member of:
[AUDI]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

mam lecuit de toba sport doar finala doar zgomot de te dor creeri in cap mai ales la drum lung
robert_pantelimon is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 14:54   #129
felixb

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 438
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
performanta daca stii ce sa alegi
am un dci 1,5,vreau sa schimb catalizatorul si finala.Ce zici castic ceva caluti sau doar ptin zgomot.Mersi
felixb is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 07:25   #130
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

castigi...efectul "strigat de lupta"!
mai ales daca suna tare se vor speria toti de tine si isi vor imagina ce monstru zace sub capota.
sa trec la lucruri mai serioase: doar cu ce ai zis tu nu iei nimic in plus. nu vreu sa te descurajez dar asta e adevarul. mai ales daca masina este stock si dci.
daca vrei ceva in plus baga-te la motor.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 12:22   #131
felixb

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 438
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by john33exe View Post
castigi...efectul "strigat de lupta"!
mai ales daca suna tare se vor speria toti de tine si isi vor imagina ce monstru zace sub capota.
sa trec la lucruri mai serioase: doar cu ce ai zis tu nu iei nimic in plus. nu vreu sa te descurajez dar asta e adevarul. mai ales daca masina este stock si dci.
daca vrei ceva in plus baga-te la motor.
mersi omu.nu e stock ,am90cp si luni pun intercooler si un unchip,urmeaza turbina,se merita sa mai schimb catalizatorul cu unu sport,,,,am si sonda lambda.MERSI
felixb is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 12:47   #132
NT33EXE

Stage 5
 
NT33EXE's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 960
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

aha!
ok, da-i sa pape pana se face puternic si apoi baga-te la evacuare, dar completa, de la galeria pana in spate.
NT33EXE is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 18:39   #133
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by felixb View Post
am un dci 1,5,vreau sa schimb catalizatorul si finala.Ce zici castic ceva caluti sau doar ptin zgomot.Mersi

Citeste restul posturilor si intreaba dupa...99% ca gasesti raspunsul!
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 02-11-07, 19:32   #134
felixb

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 438
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Citeste restul posturilor si intreaba dupa...99% ca gasesti raspunsul!
ms mult esti tare draGUT,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
felixb is offline   Reply With Quote
Old 20-11-07, 20:47   #135
4wheels

Stage 5
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 384
Default Re: TOBA FINALA ...ZGOMOT sau PERFORMANTA?

Eu va pot ajuta cu evacuari din carbon:
https://forum.4tuning.ro/464-tobe-esapamente-tevi-intercoolere/57813-vand-3-evacuari-supersport-carbon.html
4wheels is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -