Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-08, 15:43   #16
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Mai sus spuneai de 400 cp, apoi 350, acuma de 300, maine te mai gandesti si ajungi la 250, vorbesti de cai parca ar fi vorba de fasole si boabe de mazare ..... soo lame

....... liber .......
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 15:54   #17
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

poate nu ai citit prea bine si iti trebuie o mufa OBD sa citesti mai atent...

peste 300 inseamna si 380..da? nu sunt eu in masura sa zic cati are. dar va las pe voi astia atotstiutori sa va dati cu parerea...ca eu habar nu am de 1.8T sau de alea peste 300 d cai.

daca stii despre ce masina vorbesc..are turbo IHI..aia face mai mult de 300 de cai ..ceva mai mult...

"@bogdan_wrc, la o astfel de modificare nu scapi numai cu piesele enumerate de tine mai sus. Mai e de pus inca pe atat. Ai uitat de upgrade sistem de franare, jante + pneuri + multe multe alte piese si artificii care costa ceva ( nu are rost sa le enumeram ) .... Ca sa nu mai zic de manopera care nu cred ca e atat de ieftina ....."

te rog sa imi enumeri si mie piesele necesare... si cate 1.8t ai facut tu sa ajunga acolo. sau macar cate stii tu sa existe in tara. si ce modificari au facute.
daca vrei sa o faci la MTM in Germania ..te costa si 20 000, dar eu vorbesc de preturi practice..reale..nu din carti. si din disuctii avute ca geeks din spatele unui monitor conectat la cele mai usoare site-uri de preturi.

sper ca ai tunat macar un 1.8T cu soft facut de tine si stii ce vorbim cati senzori are. si ce presiune are stock..cat tine turbina ....date din astea..ok? ca sa ma uit pe site la MTM poate si un pusti de 15 ani.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 16:22   #18
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Hai, inca un pic si ajungi la 5.000 posturi .....

Aici era vorba de investitia necesara pentru a aduce un motor 1.8 Turbo la 350-400 cp. Sub 12.000 euro este imposibil sa scapi, dapai 6.000 cum ai spus tu mai sus. Un astfel de upgrade nu se face doar cu o turbina, un ambreiaj, o suspensie si ce ai spus tu mai sus ) Si nici nu se face la Nea' ***** Mecanicu' din spatele blocului ca sa scapi cu 6.000.

Si sincer nu este problema ta ce am facut eu si cate cunostiinte am ...... si in plus nici nu ma cunosti ....
Chiar nu inteleg de ce de fiecare data cand se face un post, si cineva da un raspuns sau posteaza, trebuie sa se trezeasca un altul care face pe desteptu' ca el stie mai multe ca restu' si ca el a facut mai multe si ca uite domne ce de'a cunostiinte are el.

Forumurile si in special acest forum este facut sa ne ajutam intre noi, sa acumulam mai multe cunostiinte, sa primim si sa dam sfaturi, nu sa ne falim cat de tari suntem noi si cat de bine ne pricepem, dar ca de obicei in fiecare post trebuie sa apara conflicte si neintelegeri. Oare de ce? ..... se stie ..... traim in Romania ..... si asa sunt romanii ....
Nu degeaba de fiecare data cand am fost intrebat de straini unde traiesc mi-a fost rusine sa spun adevarul ....
@SoundIdentity, a avut nevoie de un sfat si a pus niste intrebari mai sus, nici bine nu a apucat sa afle si el raspunsurile ca hop au sarit zmeii ..... ATOTSTIUTORII

..... pacat de aceasta comunitate; daca se poate numi comunitate.

@SoundIdentity, foloseste google, cauta firme care se ocupa cu astfel de modificari si intereseaza-te direct la ei, e cel mai simplu ; am stiut eu bine de ce am zis mai sus sa te duci direct la firme fara prea multe complicatii .... lasa forumul .... asta in cazul in care nu iti plac conflictele si certurile inutile....

Eu iti doresc numai bafta, si vezi ca primavara se numara calutii
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 17:29   #19
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca nu stiti despre ce vorbiti..de ce postati?
https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/56876-chip-tuning-1-8-a.html

hexer...iti repet..pt ultima oara..te las sa traiesti in lumea ta de NFS. bbm are un leon de peste 300 de cai din 1.8t. si am zis tot. punct.

stii ca nu te pricepi la 1.8T asa ca abtine-te. la tien toate motorarele sunt la fel..ca asa scrie la carte si pe siteuri. apuca te serios de un 1.8t si gata. '

maniac
acum ce vrei sa mai imi pui? ore de condus pe circuit? hainele soferului?

Vad ca iarasi ai aparut frumosule...si sti ce...ai dreptate, traiesc in lumea NFS, prepar bmw e28 cu peste 450 cai pentru drift, si mai sunt inca 2 proiecte pe drum...
Cacatul tau motor de 20V si ca e ravolutie ca are 999 senzoare ma doare in cur...nu electronica face puterea ci mecanica, si ca mecanica nu difera de loc...dar cred ca nu despre motor vorbema ci despre suspensie.

Respectiv acel turbo nu e bun din cauya ca e relativ mica ca sa umpla un 1.8, mai bine zis compresorul lui e mica, ca turbiona mai mare nu merita. Nu am spus ca nu se poate, sigur ca se poate, dar nu merita sa chinuesti turbina acea ca sa faca presiunea necesara. Si da, internele sunt ok, acum avem si noi un 1.8 8v BMW M10 care are ceva peste 300 cai, cu taote internele originale, si tine destul de bine, dar cine stie cand te lasa, de asta nu e folosit pe strada ci la numai pista... Sau celalat motor M30 tot bmw care din fabrica are turbo, dar acum unul are undeva la 450-500 cai, celalat peste 600 cu interne orig (de 25 de ani) si merg relativ perfect...asta se numeste low cost, si ca nu ne intereseaya cat tine ca piesele se gasesc moca. Dar cred ca nu e cazul la pistoane mahle si alte minuni ce are acest motor...dar tu esti ecpertul...eu traiesc numai in vise...dar imi place
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 17:33   #20
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

@Hexer, nu merita, nu are rost sa iti pui mintea, mai bine taci si faci ...... Inca nu ai realizat care e treaba cu forumurile astea ? )
Lasa, hai sa mergem amandoi sa jucam NFS si sa lasam expertii sa vorbeasca.... Peace
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 19:14   #21
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

de la 1.8t ati ajuns la romanisme si fitze de straini plecati prin afara...hai sa o lasam asa. cine citetse poate sa inteleaga. nu te mai poti da un partz ca vai..romanisme....hahah...

ia amicule citetse si plangi:
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?t=286
sau asa
https://forum.4tuning.ro/112-masina-mea-seat/56482-seat-leon-fr-20vt-320-cp.html
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?t=382

nu va dau linkuri de pe alte forumuri ca poate vedeti cu stupoare ca si eu tot 1.8T am pe masina si veti fi f f surprinsi.

o fi bagat omu 12 000 in ea? spre diferenta de voi, eu am exemple..voi decat MTM si alte 2 mari firme reseller de prin State sau DE.

bine, daca vorbiti si de roti, huse scaune, gume slick..si alte din astea, da ,..6000 nu sunt de ajuns. dar s-a intreab cat ii trebuie sa ajunga la 350-400 de cai.

hai va las pe voi cu robineti de sifoane sa tunati un 1.8T..stie hexer despre ce vorbesc.
eu vorbeam de 1.8T si el imi spune de nu stiu ce BMW>..si eu am avzut un veyron pe strada...nah poftim..e bine asa?

cand o sa invatati sa acceptati si pareri de la cei care se pricep si sa stiti sa vorbiti, nu fitze de geek din spatele unui monitor vezi vedea ca pamantul e rotund.

hai..ciocniti-va ouale fericiti. cel mai inteligent a cedat
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 20:59   #22
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

mai mai baietii
lipsesc un pic si mai nu va bateti
deci sa nu ma intelegeti gresit ...nu sunt un pustan care intru pe net si vreau sa imi tuninghez rabla....am avut o colectie de rable doar ca eu m-am dus foarte mult pe estetica interioara si exterior
uitati cvateva dovezi
1.tot ce e expus pe pag 1 si 2 de sound indentity sunt si au fost ale mele...mai am avut si mai am doart cateva de ale mele sunt acolo
https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/45119-frumoase-vw-romaniei.html

iar proiectua actual este aici

https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/30528-golf-4-vr6-2900-140kw-oradea.html

si ce a iesit momentan este aici

https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/30528-golf-4-vr6-2900-140kw-oradea/page-26.html

pe langa asta mai am un amarat de golf 4 1.8 turbo 20 v o besina electronica cum zicea unu mai sus din voi sau vreau niste cai de 250-300-350 cum zicea astalalt de mai sus ca ii caut pe net....

baietii nu vreau sa ma laud dar in domeniu de sound sunt multiplu campion pe romania si ungaria de ex in 2007 dublu campion in romania si de 10 ori pe ungaria deoarece la noi sunt prea putine compentii .....am asemenea rezultate din 2003 de cand am magazin de auto hifi intradevar departe de mecanica auto dar am facut diverse masini de expo si tra la la ....si m-am plictisit doar de decibeli si estetica si de aspiratoare sub capota...vreau coaie fratilor si am zis 250-300-350 sa nu exagerez ca un fun al nfs-ului sau alte caracterizari....

am intrat pe sectiunea aceasta mai technica ca de ex si eu mai intru pe unde e vorba de sound si mai dau un sfat sau mai sunt sunat si poate se mai deplaseasza lumea la mine etc etc....vreau un om cu potential in mecanica nu in teorie ...eu de ex lucrerz de dim panba seara in cabluri surubelnite etc etc scule si mi-ar trebui echivalentul om oin mecanica care a mai facut stie unde sunt asa zis bube nu numai teste si presupuneriii

in legatura cu acea suspensie de pe 1 pagina de 3000-3200 de euro ...bosulika mersi de sfaturi si de explicatiile tale asa 1 pic totusi mai stiu si eu una alta si acele suspensii ce le ai tu sunt speciale ca au bratele groase da???pai eu nu ma duc pe coasta...doar la o linie nu imi tre inclinari de 3000 de euro.....asta chiar este o analfabetie ...sau pe sectiunea asta mi-ar fi rusine asemenea aberatii.....bun sa ma opresc nu vreau sa jignesc pe nimeni nu vreau pe google sa caut nimic vreau unu care se stie sa ii dau numaru meu emailul explicatii ceva si daca batem o palma sa isi faca treaba sa dau banu si sa ma simt bine la un 300 hp pe masina.....ce atata povestii...vreau cineva coios cu concrete...in acest domeniu nu stiu unul care stie din pacate dergeaba sunt la toate showurile din romania prezent am evitat acest domeniu dar cumva de anul acesta m i-a venit cheful
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 24-04-08, 07:47   #23
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

au tacut profesori???s-au m-ati facut doar un simplu curios care cauta pe forum cai??dar totusi nu e chiar asa????si eu construesc dar cu mecanica nu m a am
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 07:53   #24
Prince_Igor

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 81
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Suna-l pe Florin de la MasterTuner si programeaza o intalnire cu el.Recent in ultimele 2 luni pe acolo au "suferit" interventii de modificari majore mai multe marci VAG (TT lui CZR,Audi S3,inclusiv si un VW Golf 4 cu 1.8T...adica ce ai tu).
Cat depre motoare aspirate duse la supralimentare,sau supralimentate duse la cifre ridicate toate tin...dar pe riscul si buzunarul tau care mult mai sigur sunt un risc asigurat.Acuma depinde si de situatie...daca ai o masina de nu stiu cate zeci de mii de euro dar nu iti poti permite pe moment sa faci toate modifcarile pentru o anumita plaja de putere se garanteaza un dezastru,daca sunt masini de "duzina" care se gasesc pe la toate centrele de colectare si piesele se gasesc relativ rapid si ieftin,un risc calculat poate chiar si un studiu... ca na omul se invata pe greselile lui.O modificare majora necesita ca regula obligatorie schimbul internelor stock.
Prince_Igor is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -