Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-08, 22:31   #1
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

am un golf 4 1,8 turbo 150 cai stoc si ma intereseaza un nou kit turbo intercoler si rest ce ar fi necesar..intrebarea mea catre cine as putea fi indrumat sa il ridic in performante cat de cat reale de 350-400 hp cat mar costa si cine ar fi capabil de el ? timp executie sa stiu cat m-as klipsi de el si un cost aproximativ mersi
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 20-04-08, 23:29   #2
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

cei de la master tuner stiu ca au facut un TT cu 1.8 la niste performante de peste 400cp.

sincer cred ca te costa ceva bani si nu merita--daca nu e 4x4!
tre sa schimbi toate internele pt asa o putere mare!
__________________
Drive safe!......But NEVER slow!!!!!
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 21:13   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

dog tuning arad (dogtuning . ro)
valib is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 00:41   #4
Kalastar

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 168
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

da... probabil ca sunt mai aproape de tine!
cred ca cel mai bine e sa suni la ambele firme, le spui exact ce vrei si vezi ce preturi au fiecare si ce ofera la banii respectivi!

bafta !
Kalastar is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 10:53   #5
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by Kalastar View Post
da... probabil ca sunt mai aproape de tine!
cred ca cel mai bine e sa suni la ambele firme, le spui exact ce vrei si vezi ce preturi au fiecare si ce ofera la banii respectivi!

bafta !
Daca nu, vino in ungaria, e mai aproape de tine budapesta si aici sunt vro 3-4 tuneri care stiu ce fac. Havassy de exemplu care tuneaza WRC-uri sau ceilalti baeti care joc masini de la VW-Audi.
Nu uita, foarte multe masini care alearga in campionatul roman la rally sunt facute aici...nu stiu de ce
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 22:34   #6
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Daca nu, vino in ungaria, e mai aproape de tine budapesta si aici sunt vro 3-4 tuneri care stiu ce fac. Havassy de exemplu care tuneaza WRC-uri sau ceilalti baeti care joc masini de la VW-Audi.
Nu uita, foarte multe masini care alearga in campionatul roman la rally sunt facute aici...nu stiu de ce
da si mie un id de mesenger sau un numar de contact mersi
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 23:26   #7
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

@SoundIdentity, nu conteaza asa mult daca e 4x4 sau nu , oricum la un 350-400 cp ai de investit peste 12.000 euro pe putin....
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 07:11   #8
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

problema e ca am dat la mai multi tema de casa cerere de oferta dar inca nimeni nu a zis un pret o constructie din ce consta...suspensie,frane ambreaj etc etc......varianta de 250-300-350 hp ceva ....dar nimic cine imi da o solutie convingatoare vorbim
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 10:36   #9
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity View Post
problema e ca am dat la mai multi tema de casa cerere de oferta dar inca nimeni nu a zis un pret o constructie din ce consta...suspensie,frane ambreaj etc etc......varianta de 250-300-350 hp ceva ....dar nimic cine imi da o solutie convingatoare vorbim
Suspensia daca vrei rezolv eu, costa cam 3000-3200 E reglabil in inlatime-duritate (in ambele directii) si sunt doarte rezistente (telescoapele sunt proiectate pentru rally, deci nu o sa ai probleme cu ele), spate facem o cadere mai mare a roatei (camber - ), fata reglabil in toate directile si caderea si unghiul de fuga. Toate bucsele schimbate la cauciuc "verde", sunt mai dure si de calitate buna. Optional se poate pune uniball, dar nu mia treci ITP-ul. Reglarea inca 200 e ca e facut pe circuit si in budapesta (drumuri ca in bucarest) + un tanc plin de benzina.

Cu aceasta suspensie nu ai treaba la itp ca e reglabila in duritate, deci daca ei iti spun ca e prea dura, mai lasi din telescoape, dar e bine sa mergi cu cauciucuri cu talon mare.

Telecoape cu gaz de presiune mica
Arcuri ori facute la comanda ori KONI

Ps: asta e max ce poti, daca nu vrei cele mai cele telescoale atunci -700E
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 11:54   #10
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity View Post
problema e ca am dat la mai multi tema de casa cerere de oferta dar inca nimeni nu a zis un pret o constructie din ce consta...suspensie,frane ambreaj etc etc......varianta de 250-300-350 hp ceva ....dar nimic cine imi da o solutie convingatoare vorbim
Pai in felul asta fii sigur ca nu o sa obtii mai niciodata o oferta sau o solutie. Iti alegi o o firma, 2,3 , 10 si te duci cu masinuta la ei, si spui uite as vrea asta, asta, asta, si ei o sa spuna te costa lalalallala, mai putem face si aia, mai facem si asta..... si uite asa se discuta si se face un pret si toata lumea este multumita. Pe net nu se rezolva nimic

Si oricum socoteala de acasa niciodata nu o sa se potriveasca cu cea din targ. Iti faci un calcul "pe net" si cand incepi sa modifici, realizezi ca te costa DUBLU sau TRIPLU decat ti-ai calculat initial. Deci Doamne Ajuta

Last edited by MANIAC222; 23-04-08 at 11:56.
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 12:06   #11
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by MANIAC222 View Post
Pai in felul asta fii sigur ca nu o sa obtii mai niciodata o oferta sau o solutie. Iti alegi o o firma, 2,3 , 10 si te duci cu masinuta la ei, si spui uite as vrea asta, asta, asta, si ei o sa spuna te costa lalalallala, mai putem face si aia, mai facem si asta..... si uite asa se discuta si se face un pret si toata lumea este multumita. Pe net nu se rezolva nimic

Si oricum socoteala de acasa niciodata nu o sa se potriveasca cu cea din targ. Iti faci un calcul "pe net" si cand incepi sa modifici, realizezi ca te costa DUBLU sau TRIPLU decat ti-ai calculat initial. Deci Doamne Ajuta
Nu stiu...poate asa e la voi...
Eu cu BMW motorsport puteam sa discut prin net despre preturi si solutii...
Poata ca unora e lene sa scrie...angajati o secretara, sau pretul e dupa fata...asta nu stiu.

Si despre aceste dublu si triplu...de asta am de la service ulei de ce a mai buna calitate moca si de asta sunt schimbate multe piese inutil sau fara sa fie neaparat necesat...parerea mea ca daca motorul e ok pot sa faci un calcul pe cinste -+10%, dar nu +100-200%...nu e loz. Sau asta tine de prfesionism...nu stiu

Ps. referitor la suspensie, asta e cam max ce merita la o masina de strada. O poza cu telescopil fata.

Last edited by Hexer; 23-04-08 at 12:09.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 12:13   #12
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

cat??? 12000 euro?? 3000 euro suspenie?? ce visati acolo???

o suspensie buna, B12 e 1500-1700 euro.
un Ihi sau Gt28RS e 1000 euro..injectoare...tot.FMIC...ambreaj si cu 6-7 000 ai 350-400 de cai safe.

sunt destui care au 330-350 de cai pe forum din 1.8T si nu au bagat atat.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 12:23   #13
MANIAC222

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

@Hexer, cum adica asa e la voi ? care voi ? noi nu ne ocupam cu modificari hardware in primul rand si eu la situatia de mai sus ma refeream la tunerii din Romania. Pentru ca stii si tu foarte bine cum sunt romanii....

@bogdan_wrc, la o astfel de modificare nu scapi numai cu piesele enumerate de tine mai sus. Mai e de pus inca pe atat. Ai uitat de upgrade sistem de franare, jante + pneuri + multe multe alte piese si artificii care costa ceva ( nu are rost sa le enumeram ) .... Ca sa nu mai zic de manopera care nu cred ca e atat de ieftina .....
MANIAC222 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 12:38   #14
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
cat??? 12000 euro?? 3000 euro suspenie?? ce visati acolo???

o suspensie buna, B12 e 1500-1700 euro.
un Ihi sau Gt28RS e 1000 euro..injectoare...tot.FMIC...ambreaj si cu 6-7 000 ai 350-400 de cai safe.

sunt destui care au 330-350 de cai pe forum din 1.8T si nu au bagat atat.
In primul rand petnru 1500 primesti arcutri si telescoape...restul inde ramane?
Si uitete la poza...cat de groasa e telescopul acea...
Ai este vorba de multe alte modificari. Telescoape cu uniball, biele de stabilizator tot cu uniball, toate bucsele din cauciuc "verde" sau "rosu", piesa care modifica unghiurile la suspensia fata. Deci o suspensie noua in totalitate si reglabil in orice parametru...cu asta poti merge pe orice circuit si va fi mult peste celalate masini!!! Si tine pe drumuri publice mult 50-100.00km

GT28RS e mic pentur 350-400 cai la un 1.8...

Quote:
Originally Posted by MANIAC222 View Post
@Hexer, cum adica asa e la voi ? care voi ? noi nu ne ocupam cu modificari hardware in primul rand si eu la situatia de mai sus ma refeream la tunerii din Romania. Pentru ca stii si tu foarte bine cum sunt romanii....
Ma refeream la ce ai gandit si tu
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 12:59   #15
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: golf 4 1.8 turbo unde poate fi dus???

daca nu stiti despre ce vorbiti..de ce postati?
https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/56876-chip-tuning-1-8-a.html

hexer...iti repet..pt ultima oara..te las sa traiesti in lumea ta de NFS. bbm are un leon de peste 300 de cai din 1.8t. si am zis tot. punct.

stii ca nu te pricepi la 1.8T asa ca abtine-te. la tien toate motorarele sunt la fel..ca asa scrie la carte si pe siteuri. apuca te serios de un 1.8t si gata. '

maniac
acum ce vrei sa mai imi pui? ore de condus pe circuit? hainele soferului?
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -