Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-05, 19:18   #1
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default adaptare arbore cotit

nu stiu daca trebuia sa postez aici dar ma rog...
problema de rezolvat e urmatoarea: daca luam un arbore cotit de pe un motor de 2000 cu tot cu biele si-l montam pe un bloc de 2800 cu pistoanele acestuia(in cazul in care se potrivesc)cursa pistonului va fi mai scurta si nr de turatii/minut mai mare?
sau aceasta cursa a pistonului se modifica din arborele cotit ,original,al motorului?
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-05, 06:07   #2
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

Din cate stiu eu, cand vrei sa obtii performante iei un arbore de la un motor de cilindree mai mare si il pui pe al tau, cu modificarile de rigoare si se cheama stroking. In esenta prin asta o sa maresti distanta pe care se misca pistonul, obtinand o camera mai mare de ardere etc etc.
Daca pui un arbore scos de pe un motor de cilindree mai mica logica imi spune ca vei avea de suferit din cauza ca vei micsora camera de ardere, si apoi s-ar putea sa il suprasoliciti.
__________________
Triumph Speed Four
Pontiac Grand Prix V6
Ford Thunderbird V8
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 01-06-05, 12:41   #3
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

ma gandeam ca nr de turatii/minut va fi mai mare avand in vedere ca si cursa se micsoreaza datorita bielei mai mici, precum si \"mecanico-inovatorul\" din mine imi spune ca pistonul condus de biela originala ajunge pana in capul blocului motor iar pe o biela mai mica va fi mai jos de punctul maxim initial,marind camera de ardere.
OFF TOPIC:
oricum la mine nu mai are rost pt.ca acel 2.8i a fost doar in mintea mea bolnava,demonstrandu-se ca treaba dupa ureke si kibitzi da rezultate pe masura.ideea e ca... nu e 2.8 sau 2.4......e 2.0i(dupa diametrul pistonului-84mm)sau 2.3i dupa modelul garniturilor.

ma rog,o sa masor concret volumul cilindrului si o sa ma lamuresc.
poate topicul o sa foloseasca altcuiva sau macar e o idee interesanta si va fi dezbatut ca atare.
daca se va considera ca nu ,si doar bat campii sa ma bag in seama,inkideti-l si pe mine impreuna cu el.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-05, 20:15   #4
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

pana la urma motoru ala care l-ai cumparat e de 2.0 ?????
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-05, 22:47   #5
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

da man. e un simplu 2.0
ce aveam deja de fapt doar ca pe asta omul i-a pus capacele de culbutori si admisia cu tot cu instalatie inj. multipunct de pe 2.8.(cred,ptr. ca nu am gasit nimic despre V6 2.0i)
asta e ....teapa mea,cam mare...nu meritam!
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 01:48   #6
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

mda . . .nu a existat 2.0 injectie . . .e pusa injectia . . . macar daca motorul merge bine ai mai redus din teapa. . . .daca vrei am eu pistoane/biele/axa cu came / chiulase de 2.8 . . .
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 16:23   #7
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

merci man,dar....ma leg la cap
tre sa ajung intr-o zi la vro 10 km de bacau, printr-un sat unde am auzit de un V6 turbo....
dar avand in vedere sursa,e posibil sa fie vorba de o simpla bagare in seama.asta dupa ce ma intorc din buc.
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-05, 14:20   #8
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

v6 turbo . . .uaaauuu . . .ar fii tare sa exista dar . . . din pacate cred ca e doar un zvon . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 18:40   #9
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

Motoare de V6 3.8 litri cu supercharger au fost instalate pe Ford Thunderbird incepand cu 1990, in speta masinile MN12. Nemodificate scot in jur 210 cp. In Romania nu am vazut nici un Thunderbird pana acum, dar asta nu inseamna ca nu pot fi.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 22:52   #10
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

eu am vazut un anunt in ziar.in bacau!!!!!!!!!!!!!!si asta sapt. trecuta!
tre sa ajung neaparat in comuna respectiva....

offtopice ruta bucuresti bacau,mai exact buzau si vrancea....preturi:
-motor sierra 2.0 dohc=800 euro(buzau),500(focsani)
-cardan sierra=3 mil.
-radiator chrysler shelby(merge super pe capri)=5 mil.
nebunie....
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 02:07   #11
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

800 de euro un motor de ford DOHC . . . .doar daca e cosworth turbo . . . daca nu e imens pretu . . .


ford thunderbird am reparat eu sapt trecuta unu . . .avea motor 2.3 turbo.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 08:37   #12
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default

Ford_V6 : Thundebird-ul acela face parte din aceeasi generatie cu masina mea, Fox body, si e doar in 4 cilindri, dar pentru ce are nevoie Codrin ar merge V6'le SC de care vorbeam mai devreme, ar putea chiar face o remotorizare. Pacat ca e atat de scump transportul US - RO, pentru ca altfel cu 2-300 de dolari se gasesc aici V6'uri si chiar V8'uri in conditie foarte buna.
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 10-07-05, 12:42   #13
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default

daca vb cu aia de la star gate sa teleporteze unu..........am vazut io intr-un film
codrin44 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -